Herné klávesnice sú zariadenia, ktoré majú v porovnaní s bežnými klávesnicami špecifické vlastnosti. Mávajú viac kláves, nadštandardné funkcie a vyzerajú netradične. O čom sa dočítate v našom článku?
- Prečo kúpiť kvalitnú hernú klávesnicu – tieto zariadenia sú rýchlejšie a odolnejšie, disponujú väčším počtom klávesov a na prvý pohľad zaujmú svojou vizuálnou stránkou.
- Nevýhody herných klávesníc – mnoho zariadení majú iné ako pre nás tradičné ISO rozloženie klávesov a problém môže predstavovať aj špecifický tvar a náklon.
- Druhy herných klávesníc podľa konštrukcie – aktuálne máte k dispozícii membránové a mechanické klávesnice, ktoré sa líšia cenou, hlučnosťou, odolnosťou, životnosťou aj dobou odozvy. Pre profi gamerov sú určené klávesnice s opto-mechanickými spínačmi.
- Druhy herných klávesníc podľa pripojenia – vyberať je možné medzi hernými klávesnicami s USB káblom a bezdrôtovými zariadeniami, ktoré majú určité výhody aj nevýhody.
- Druhy herných klávesníc podľa množstva a rozloženia písmen – k dispozícii máte tzv. keypady, herné klávesnice s numpadom, prípadne s klávesmi navyše.
- Ďalšie dôležité parametre – pri výbere hernej klávesnice sa zamerajte na podsvietenie, anti-ghosting systém a funkciu n-key rollover, ale aj na dobu odozvy či ergonómiu.
- Funkcie – herné klávesnice môžu byť opatrené špeciálnym displejom, USB hubom, programovateľnými či multimediálnymi klávesmi, rovnako ako aktiváciou herného režimu.
- Značky – zaobstarať si môžete kvalitné a lacné herné klávesnice Genesis či Niceboy, ale aj špičkové, avšak drahšie produkty od výrobcov ako ASUS, Logitech alebo Razer.
- Cena – niektoré herné klávesnice si možno zaobstarať za pár eur, avšak náruživí hráči, ktorí na financie až tak nehľadia, si môžu zaobstarať zariadenie aj za viac ako 200 €.
Prečo kúpiť kvalitnú hernú klávesnicu
Herné klávesnice pre náruživých hráčov majú oproti klasickým klávesniciam mnoho výhod. Sú rýchlejšie a odolnejšie, majú väčší počet kláves a niekedy aj extravagantný vzhľad.
- Väčšia rýchlosť a odolnosť – herné klávesnice by mali disponovať rýchlou dobou odozvy, rovnako ako robustnosťou a odolnosťou. Tieto vlastnosti možno očakávať najmä pri mechanických variantoch.
- Väčší počet kláves – klávesnice pre hráčov majú viac kláves, z ktorých niektoré sú programovateľné, takže im je možné priradiť špecifické funkcie.
- Zaujímavá vizuálna stránka – niektoré herné klávesnice vyzerajú štandardne, často sa ale jedná o vzhľadovo netradičné zariadenia, napr. vďaka podsvieteniu.
Väčšia rýchlosť a odolnosť
Pri hraní hier je pochopiteľne potrebná rýchla odozva. Na rýchlosť by sa pritom pri výbere mali sústrediť predovšetkým hráči multiplayerových akčných hier. Herné zariadenia navyše bývajú viac namáhané ako zariadenia určené primárne na prácu či surfovanie na internete. Preto sú herné klávesnice obvykle robustné a odolné. Tieto vlastnosti prinášajú predovšetkým mechanické klávesnice, pretože sú všeobecne pevnejšie, majú dlhšiu životnosť a kratšiu dobu odozvy.
Väčší počet kláves
Väčšina bežných klávesníc má klasické rozloženie, ktorému sa hovorí QWERTZ (v strednej Európe). Herné klávesnice však mávajú väčší počet klávesov. Môže ísť o celý rad hore nad funkčnými klávesmi, prídavné šípky (napr. doľava dole), prípadne o ďalšie tlačidlá navyše. Niektoré klávesy sú navyše programovateľné, takže im je možné priradiť špecifickú funkciu, ktorú využijete pri hraní videohier.
Zaujímavá vizuálna stránka
Pokiaľ si na niektorom z e-shopov dáte filtrovať iba klávesnice, okamžite uvidíte rozdiel oproti bežným klávesniciam. Tieto zariadenia totiž vyzerajú na prvý pohľad zaujímavo, pričom niektoré z nich možno označiť za skutočne extravagantné. Na tom sa nepodieľa iba množstvo tlačidiel a ich tvar, ktorý môže (ale nemusí) byť špecifický, ale aj niektoré doplnkové vlastnosti. Sem patrí predovšetkým podsvietenie, ktoré môže byť pestrofarebné.
Nevýhody herných klávesníc
Herné klávesnice hráčom ponúkajú veľa pozitívnych vlastností, nájdu sa však aj určité negatíva. Aké sú teda nevýhody týchto špeciálnych zariadení?
- Americké (či iné) rozloženie kláves – herné klávesnice môžu mať zahraničný variant klávesov SHIFT a ENTER, čo môže byť pre slovenských hráčov trochu problematické.
- Tvar nemusí sedieť každému – dané zariadenia sa môžu dosť líšiť z hľadiska tvaru a náklonu. Preto je vhodné zvoliť klávesnicu, ktorá umožňuje čo najviac nastavení.
Americké (či iné) rozloženie kláves
Pri herných klávesniciach je bežné, že sú k dispozícii v americkom variante. Problémom nemusí byť ani tak absencia slovenských znakov (minimálne pri hraní hier), ale iné rozloženie kláves. Zatiaľ čo naše klávesnice bývajú typu ISO, pri zahraničných zariadeniach sa obvykle jedná o ANSI, ktorý môže byť pre hráčov trochu problematický (rozdielnosť klávesov SHIFT a ENTER). Existuje aj tretí typ, a to JIS, ktorý stojí na pomedzí predošlých, ale líši sa dĺžkou klávesy BACKSPACE.
Všimnite si rozdiely v klávesoch (ľavý) SHIFT, ENTER a BACKSPACE
Tvar nemusí sedieť každému
Ako sme už spomenuli vyššie, vizuálna stránka herných klávesníc môže byť v niektorých prípadoch dosť extravagantná. To nemusí byť zase taký problém, pretože každému hráčovi môže z estetického hľadiska vyhovovať niečo iné. Niektorých jedincov však môže netradičný tvar či špecifický náklon pri hraní hier obmedzovať. Radšej si teda vyberte takú hernú klávesnicu, ktorá umožňuje čo najviac ergonomických nastavení (napr. rôzne úrovne sklonu).
Druhy herných klávesníc podľa konštrukcie
Pri výbere herných klávesníc sa dá zamerať na ich konštrukciu. V tomto ohľade sa dané zariadenia delia na membránové, mechanické a opto-mechanické. Aké sú medzi nimi rozdiely?
- Membránové herné klávesnice – lacnejší a prakticky nepočuteľný variant. Na druhú stranu je klávesy nutné dotlačiť až dole, klávesnice mávajú výrazne dlhšiu odozvu a kratšiu životnosť.
- Mechanické herné klávesnice – drahšie a hlučnejšie riešenie, ktoré však zaujme väčšou odolnosťou, dlhšou životnosťou a kratšou dobou odozvy. Vyberať je možné z troch druhov spínačov.
- Opto-mechanické herné klávesnice – moderné herné klávesnice (predovšetkým) pre profi gamerov majú opto-mechanické spínače, ktoré zaujmú hlavne výbornou rýchlosťou odozvy.
Membránové herné klávesnice
Jedná sa o klasické klávesnice, ktoré používajú membránu. Mnohí výrobcovia sa na ne sústredia dodnes, pretože membránové klávesy sú lacnejšie na výrobu, takže aj pre hráčov ide o cenovo výhodnejšie riešenie. Navyše sú na dotyk mäkšie a tichšie. Zamerať sa však musíme aj na nevýhody. Klávesy je totiž nutné dotlačiť až dole, odozva môže byť výrazne dlhšia a naopak životnosť býva kratšia. Napriek tomu aj v tomto sortimente nájdete kvalitné produkty.
Mechanické herné klávesnice
Tieto zariadenia sú síce drahšie a hlučnejšie, ale zaujmú väčšou odolnosťou, dlhšou životnosťou a kratšou dobou odozvy. Určené sú teda pre náročnejších hráčov, ktorí si môžu dovoliť a chcú minúť viac peňazí za vyššiu kvalitu. Musíme tiež doplniť, že sa tieto herné klávesnice líšia podľa druhu spínača a jeho mechanizmu. Tých môže existovať väčšie množstvo, na druhú stranu je v súčasnej dobe možné rozlíšiť tri základné varianty. Aké sú to?
- Lineárne spínače – vhodné pre profesionálnych hráčov. Zaručujú konštantnú rýchlosť a rýchlu komunikáciu s počítačom. Navyše poteší aj absencia hmatovej odozvy.
- Taktilné spínače – majú odporové pružiny, takže je nutné počítať s hmatovou odozvou. Tú je nutné prekonať, avšak pre bežných hráčov nejde o nič zásadné.
- Spínače s kliknutím – opäť je nutné prekonať odpor, ak chcete kláves stlačiť až dole. Kvôli tomu sa jedná o variant s najväčšou zvukovou odozvou.
Opto-mechanické herné klávesnice
Tieto herné klávesnice, ktoré sú spojené predovšetkým so značkou Razer, obsahujú pružinku, ale pracujú aj na báze svetla. Vnútri každého spínača je totiž lúč, ktorý je za normálnych okolností prerušený, ale pri stlačení klávesy sa priechod svetla uvoľní a dopadne na snímač, ktorý spustí reakciu. Vďaka tomu sú dané klávesnice ešte rýchlejšie ako mechanické zariadenia. Tieto produkty navyše bývajú skutočne veľmi odolné, takže zaručujú dlhú životnosť.
Druh | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pre koho sa hodí |
Membránové herné klávesnice | Nižšia cena, prakticky tiché | Klávesy je nutné dotlačiť, niekedy výrazne dlhšia odozva, kratšia životnosť | Skôr nižšia | Pre hráčov, ktorí nemajú peňazí nazvyš |
Mechanické herné klávesnice | Väčšia odolnosť, dlhšia životnosť, kratšia doba odozvy | Často vyššia cena, väčšia hlučnosť | Skôr stredná a vyššia | Pre náročnejších hráčov, ktorí chcú investovať do kvalitnej hernej klávesnice |
Opto-mechanické herné klávesnice | Výborná doba odozvy, vysoká odolnosť a dlhá životnosť | Naozaj vysoká cena | Vysoká | Pro profi gamerov, ktoré hľadajú klávesnicu s bezkonkurenčnou dobou odozvy |
Druhy herných klávesníc podľa pripojenia
Asi vás príliš neprekvapí, že herné klávesnice je možné k danému zariadeniu pripojiť buď káblom alebo bezdrôtovo. Oba tieto varianty majú určité pozitíva a negatíva. Aké?
- Pripojenie USB káblom – väčšina herných klávesníc je drôtová. Bývajú lacnejšie a mávajú rýchlejšiu odozvu, na druhú stranu vám môže pri hraní prekážať kábel.
- Bezdrôtové pripojenie – tieto klávesnice vynikajú absenciou kábla a jednoduchšou manipuláciou, na druhú stranu kvalitné modely bývajú drahšie ako drôtové varianty.
Pripojenie USB káblom
Väčšina herných klávesníc sa pripája k PC USB káblom. Aktuálne sa ich predávajú stovky, zatiaľ čo bezdrôtové varianty sa počítajú na desiatky. Tieto herné klávesnice bývajú lacnejšie a niektoré z nich majú aj najrýchlejšiu odozvu, čo je pri hraní hier dôležité. Našla by sa však aj nevýhoda. Kábel totiž môže pri hektickom hraní trochu prekážať. Pri výbere klávesnice teda môžete zohľadniť aj jeho dĺžku (niektoré zariadenia majú kábel s dĺžkou blížiacou sa 2 m).
Bezdrôtové herné klávesnice
Bezdrôtové herné klávesnice sa v minulosti príliš neodporúčali, a to kvôli rýchlosti odozvy. Aktuálne si však v tomto ohľade môžete zaobstarať špičkové modely. Za také zariadenie však miniete viac peňazí ako za totožné produkty s USB káblom. Tieto klávesnice je možné pripojiť cez USB prijímač či Bluetooth. Výhodou týchto klávesníc je absencia kábla a jednoduchšia manipulácia. Doplňme, že ide o vhodné riešenie aj pre PlayStation alebo Xbox.
Druh | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pre koho sa hodí |
Pripojenie USB káblom | Nižšia cena, rýchlejšia odozva | Kábel môže pri hraní prekážať | Všetky cenové kategórie | Pre hráčov, ktorí požadujú rýchlu odozvu |
Bezdrôtové pripojenie | Absencia kábla, jednoduchšia manipulácia, pri drahších zariadeniach rýchla odozva | Vyššia cena, lacnejšie sú menej kvalitné | Skôr stredná a vyššia | Pre hráčov, ktorým nevadí minúť viac peňazí a láka ich absencia kábla |
Druhy herných klávesníc podľa množstva a rozloženia klávesov
Ako už sme naznačili vyššie, pri výbere vhodnej hernej klávesnice by ste sa mali zamerať na množstvo a rozloženie písmen. Každý hráč totiž ocení niečo trošku iné.
- Mini herná klávesnica alebo keypad – zariadenia, ktoré šetria miesto a navyše bývajú lacné. Obvykle obsahujú iba základné klávesy, ktoré sú potrebné na hranie videohier.
- Herná klávesnica s numpadom – niektoré produkty majú numerickú klávesnicu, pri ďalších ale chýba, pretože je kvôli nej zariadenie rozmernejšie. Nie každý hráč ju využije.
- Herná klávesnica s klávesmi navyše – mnohé klávesnice na hranie hier majú klávesy navyše, čo je praktické, na druhú stranu používanie môže byť spočiatku mätúce.
Mini herná klávesnica alebo keypad
Aktuálne sú medzi hráčmi po celom svete stále populárnejšie mini herné klávesnice (keypady). Obsahujú totiž iba základné klávesy, ktoré sú využívané pri hraní hier. Obvykle teda disponujú iba niekoľkými číslami a zhruba polovicou písmen oproti bežným klávesniciam. Vyskytujú sa na nich však aj ďalšie relevantné tlačidlá. V každom prípade sú tieto zariadenia obvykle lacné a ďalšou veľkou výhodou je skutočnosť, že zaberú málo miesta a sú skladné.
Herná klávesnica s numpadom
Klávesnice obvykle mávajú numpad, teda špeciálnu numerickú klávesnicu, ktorá sa hodí používateľom, ktorí potrebujú rýchlo písať čísla. Takýto variant samozrejme môže „sedieť“ aj niektorým hráčom, takže mnoho herných klávesníc si možno zaobstarať aj s numpadom. Pri mnohých zariadeniach však numerická klávesnica chýba – hoci má svoje nesporné výhody, kvôli nej je zariadenie rozmernejšie. Mnohí hráči ju navyše nevyužijú.
Herné klávesnice s klávesmi navyše
Herné klávesnice mávajú klávesy navyše, čo neplatí ani zďaleka pre všetky produkty, ale pri mnohých z nich ich môžete nájsť. Ide napr. o prídavné šípky (napr. šípka doľava dole), ale môže sa jednať o celý rad klávesov nad klasickými funkčnými klávesmi. Existujú aj špeciálne herné klávesy a veľmi zaujímavé sú aj tzv. makro klávesy, ktoré je možné programovať tak, aby mali špecifickú funkciu pri hraní konkrétnych hier.
Typ hernej klávesnice | Charakteristika | Cenová hladina |
Mini herná klávesnica (keypady) | Menšie zariadenie, ktoré šetrí miesto a je skladné | Obvykle nižšia |
Herná klávesnica s numpadom | Klávesnica umožňujúca jednoduchšie písať čísla, na druhú stranu zaberá viac miesta | Všetky cenové kategórie |
Herná klávesnica s klávesmi navyše | Takáto klávesnica môže zaistiť efektívnejšie hranie hier, avšak používanie môže byť spočiatku mätúce | Obvykle stredná a vyššia |
Ďalšie dôležité parametre
Pri výbere hernej klávesnice je potrebné zvážiť mnoho hľadísk. Niektoré parametre sú však dôležitejšie ako iné. Aké z nich považujeme za skutočne podstatné?
- Podsvietenie – táto „vychytávka“ je štýlová, ale predovšetkým praktická, pretože môže uľahčovať orientáciu na klávesnici (predovšetkým v noci), a tým pádom aj ovládanie hier.
- Anti-ghosting systém a funkcia n-key rollover – parametre, ktoré udávajú, či dokáže daná herná klávesnica rozpoznať viac stlačených klávesov naraz, prípadne koľko.
- Doba odozvy – parameter, ktorý je dôležitý predovšetkým pre hráčov akčných multiplayerových hier. Väčšina klávesníc má dobu odozvy pod 1,8 ms (milisekundy), čo svedčí o ich vysokej kvalite.
- Ergonómia – pri výbere hernej klávesnice by ste sa mali zamerať aj na ich tvar, ale napríklad aj na prítomnosť opierok alebo stojančekov, ktoré umožňujú rôzne nastavenia.
Podsvietenie
Podsvietenie robí herné klávesnice nielen vizuálne zaujímavými, ale zároveň sa jedná o praktický doplnok. Uľahčuje totiž ovládanie hier počas nočných herných záťahov, pretože je na jednotlivé klávesy lepšie vidieť. Dané zariadenie by však malo umožňovať podsvietenie vypnúť či regulovať intenzitu svetla. Bežné je tiež voliť konkrétne farby, prípadne je možné vytvoriť zaujímavé farebné efekty (napr. dúhu).
V samotných hrách môže mať podsvietenie tú výhodu, že si môžete zvýrazniť používané klávesy, čo môže uľahčovať ovládanie. To môže byť najmä pri hraní frenetických akcií veľmi praktické. Niektoré drahšie herné klávesnice navyše umožňujú zvoliť si farbu pre každý kláves zvlášť. Sami sa musíte rozhodnúť, či vám tento efekt za utratené financie stojí. Existuje aj možnosť nastaviť dynamické podsvietenie, ktoré bude reagovať na zvuky a hudbu v hre.
Anti-ghosting systém a funkcia n-key rollover
Pod týmito zvláštne znejúcimi pojmami sa skrýva ďalšia praktická „vychytávka“. Tieto parametre hráčom oznamujú, či daná herná klávesnica dokáže rozpoznať viac stlačených klávesov naraz a prípadne koľko. O tom vypovedá hodnota n, ktorá udáva počet kláves (zápis teda napr. činí 6-key rollover). Pri bežných klávesniciach môže viac stlačených kláves naraz spôsobiť problém v hre, o čo samozrejme nikto nestojí.
Doba odozvy
Herné klávesnice používajú zrejme predovšetkým hráči, ktorí hrajú multiplayerové hry, z ktorých pri mnohých záleží na každej sekunde. Práve takíto gameri by sa pri nákupe hernej klávesnice mali zamerať na dobu odozvy, ktorá pre nich bude predstavovať jeden z najdôležitejších parametrov. Niektoré zariadenia môžu mať dobu odozvy cez 8 ms (milisekúnd), väčšina produktov má však túto hodnotu pod 1,8 ms, čo je plne dostačujúce.
Ergonómia
Kancelárske klávesnice môžu mať rôzne tvary a stretnúť sa možno aj s ďalšími zvláštnosťami. Pre hráčov ale nemusia byť také experimenty optimálne, pretože môžu byť zvyknutí na niečo úplne iné. Pri výbere konkrétnej klávesnice teda zvážte, či vám bude vyhovovať daný tvar. Zamerať sa môžete aj na zariadenia, ktoré majú opierky (pre oporu zápästia), prípadne podpery (stojančeky), ktoré klávesnicu dvíhajú z povrchu stola alebo nakláňajú.
Funkcie
Záujemcovia o hernú klávesnicu môžu zohľadniť aj jednotlivé funkcie, z ktorých niektoré sme už spomenuli v predošlých riadkoch. O čo konkrétne sa jedná?
- Špeciálny displej – niektoré herné klávesnice majú displej, na ktorom sa môže ukazovať herný profil, oznámenia a herné skóre (hra s ním však musí byť kompatibilná).
- USB hub – umožňuje ku klávesnici pripojiť ďalšie zariadenia ako napr. chytrý telefón.
- Programovateľné klávesy – niektoré herné klávesnice nielenže majú klávesy navyše, ale určitá časť z nich môže byť programovateľná, takže si ich je možné nastaviť podľa vlastných požiadaviek.
- Multimediálne klávesy – umožňujú ovládať prehrávanie hudby a videí. Niektoré klávesnice majú týchto klávesov aj viac ako 15.
- Aktivácia herného režimu – funkcia, ktorá dáva možnosť dočasne vypnúť niektoré tlačidlá. Môžete tak eliminovať možnosť nechcene ukončiť hru.
Značky
Herné klávesnice si možno v súčasnej dobe zaobstarať od desiatok výrobcov. Niektoré značky sú v tomto sortimente veľmi obľúbené. Aké sú u hráčov najpopulárnejšie?
- ASUS – herné klávesnice od tejto taiwanskej spoločnosti sú kvalitné, odolné a majú množstvo zaujímavých prvkov. Pri ich obstaraní však musíte počítať s vyššou cenou.
- Logitech – zariadenia, ktoré sú kvalitné a ponúkajú mnoho funkcií. Navyše sa medzi nimi nachádzajú aj špičkové bezdrôtové klávesnice. Opäť však nejde o lacné produkty.
- Genesis – výrobca videoherného príslušenstva, ktorého klávesnice pre hráčov sú kvalitné, zároveň si ich ale možno zaobstarať za priaznivú obstarávaciu cenu.
- Razer – od tejto značky si možno zaobstarať niekoľko desiatok klávesníc, ktoré sú kvalitné, odolné a majú mnoho funkcií. Za negatívum je však nutné považovať vyššiu cenu.
- Niceboy – herné klávesnice s českým rozložením kláves, ktoré u nás patria k najlepšie hodnoteným medzi samotnými hráčmi. Sú totiž výborné v pomere kvalita/cena.
ASUS
ASUS je taiwanský medzinárodný výrobca elektroniky, ktorý existuje už od roku 1989. Aktuálne si môžete od tejto značky zaobstarať aj rad herných klávesníc, ktoré sú kvalitné, na druhú stranu budete musieť počítať s vyššou cenou, ide totiž skôr o drahšie produkty. Sú však odolné a majú podsvietenie. Ba čo viac, niektoré z nich ponúkajú zaujímavú funkciu Aura Sync, ktorá synchronizuje podsvietenie kompatibilných headsetov, myší a klávesníc.
Logitech
Logitech je švajčiarska spoločnosť, ktorá nedávno oslávila 40 rokov svojej existencie. Vyrába zariadenia pre počítače, medzi ktoré patria aj rozličné (herné) klávesnice. Rovnako ako v predošlom prípade sa jedná o vysoko kvalitné zariadenia, ktoré však patria k drahším. Za svoje peniaze však hráči dostanú mechanickú hernú klávesnicu s podsvietením a rôznymi funkciami. Navyše majú k dispozícii aj špičkové bezdrôtové zariadenia s veľmi rýchlou odozvou.
Genesis
Genesis je známa značka videoherného príslušenstva. Nie je teda divu, že táto spoločnosť u nás aktuálne ponúka asi najviac herných klávesníc, takže máte pestrú možnosť výberu. Tieto zariadenia nie sú tak špičkové ako v predošlých dvoch prípadoch a obvykle ani neponúkajú toľko funkcií, na druhú stranu patria medzi finančne dostupné produkty. Najdrahší z nich totiž stojí okolo 80 €. Za mnohé produkty Genesis ale nezaplatíte ani 40 €.
Razer
Americká spoločnosť Razer sa od roku 1998 sústredí na vývoj príslušenstva pre hráčov, medzi ktoré patria aj klávesnice. Na slovenskom trhu ich nájdete mnoho desiatok. Jednotlivé produkty sú kvalitné a odolné, majú podsvietenie a zaujmú aj ďalšími funkciami. Spoločnosť navyše predstavila aj herné klávesnice s opto-mechanickými spínačmi, ktoré majú výbornú rýchlosť odozvy. Musíme však doplniť, že sa opäť jedná o drahú značku.
Niceboy
Ide o českú značku a hoci existuje iba od roku 2016, jej produkty z oblasti spotrebnej elektroniky sa stali obľúbenými nielen na tuzemskom trhu. V oblasti herných klávesníc ide o jedny z najlepšie hodnotených produktov. Ponúkané (iba drôtové) zariadenia sú kvalitné, napriek tomu ich zoženiete lacno. Navyše ide výhradne o produkty s českým rozložením klávesov, čo pre vyššie spomínané klávesnice ani zďaleka neplatí.
Značka | Špecifikácia | Cenová kategória | Ktoré druhy ponúka | Komu značku odporúčame |
ASUS | Taiwanský výrobca elektroniky | Skôr vyššia | Kvalitné a odolné mechanické klávesnice s podsvietením | Hráčom, ktorí chcú skutočnú kvalitu bez ohľadu na cenu |
Logitech | Švajčiarska značka zariadení pre počítače | Skôr vyššia | Kvalitné drôtové aj bezdrôtové herné klávesnice | Hráčom, ktorí chcú kvalitu aj pestrý výber, a to bez ohľadu na cenu |
Genesis | Výrobca videoherného príslušenstva | Skôr nižšia a stredná | Kvalitné herné klávesnice za priaznivú cenu | Hráčom, ktorí chcú kvalitnú klávesnicu, ale za prijateľnú cenu |
Razer | Americký výrobca príslušenstva pre hráčov | Skôr vyššia | Kvalitné (predovšetkým drôtové) herné klávesnice | Hráčom, ktorí požadujú kvalitu a široký výber, zároveň ale nehľadia na každé euro |
Niceboy | Česká značka spotrebnej elektroniky | Skôr nižšia a stredná | Klávesnice, ktoré sú výborné v pomere kvalita/cena | Hráčom, ktorí hľadajú dobrú kvalitu za priaznivú cenu a potrpia si na českom rozložení kláves |
Cena
Niektoré herné klávesnice vašu finančnú situáciu príliš nezhoršia, iné produkty vás však môžu vyjsť aj na stovky eur. Z hľadiska ceny sme dané zariadenia rozdelili do troch kategórií.
- Cena do 40 € – za túto cenu zoženiete klávesnice častokrát s jednofarebným podsvietením a bez programovateľných tlačidiel. Niektoré zariadenia už sú však veľmi kvalitné.
- Cena od 40 do 120 € – v tejto cenovej kategórii už si možno zaobstarať klávesnice, pri ktorých je možné meniť intenzitu i farbu podsvietenia a majú aj ďalšie „vychytávky“.
- Cena nad 120 € – ak zháňate špičkové klávesnice s mechanickými spínačmi, ktoré navyše často vyzerajú fantasticky, hľadať musíte v najvyššej cenovej kategórii.
Cena do 40 €
Hoci sú herné klávesnice všeobecne drahšie ako klasické klávesnice, niektoré zariadenia zoženiete už za cenu okolo 10 €. Jedná sa o jednoduchšie drôtové produkty, častokrát s jednofarebným podsvietením a bez programovateľných tlačidiel. Pokiaľ si však priplatíte, aj v tejto kategórii si už môžete zaobstarať pomerne kvalitné herné klávesnice, a to aj od popredných výrobcov, ako napr. Genesis alebo Niceboy.
Cena od 40 do 120 €
Ak za hernú klávesnicu zaplatíte viac ako 40 €, môžete už počítať s vysokou kvalitou. Zariadenia stojace 40 až 120 € umožňujú meniť intenzitu aj farbu podsvietenia a navyše majú častejšie programovateľné aj multimediálne tlačidlá. V tejto cenovej kategórii sú tiež častejšie k dispozícii aj bezdrôtové klávesnice. Zaobstarať si pritom môžete aj produkty popredných výrobcov, medzi ktoré patrí ASUS, Logitech alebo Razer.
Cena nad 120 €
V najvyššej cenovej kategórii si nevyberú iba bežní hráči, ktorí žiadajú špičkovú kvalitu, ale aj profesionálni gameri. Samozrejme majú kvalitné a odolné mechanické spínače, ktoré sú lepšie ako membránové spínače. Mnohé z nich navyše vyzerajú fantasticky, a to niekedy aj vďaka špeciálnemu displeju, čo je praktické vybavenie. Najdrahšie klávesnice stoja cez 200 € a zvyčajne ide o produkty značiek Razer, Logitech a ASUS.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí |
Do 40 € | Základné drôtové herné klávesnice | Klávesnice s viacfarebným podsvietením a multimediálnymi tlačidlami | Pre hráčov, ktorí nechcú za herné príslušenstvo utrácať veľa peňazí |
Od 40 do 120 € | Klávesnice, ktoré umožňujú meniť intenzitu i farbu podsvietenia a zaujmú aj ďalšími „vychytávkami“ | Základné drôtové klávesnice bez väčšieho množstva funkcií | Pre hráčov, ktorí hľadajú kvalitné klávesnice za prijateľnú cenu |
Nad 120 € | Špičkové klávesnice s mechanickými spínačmi a množstvom zaujímavých funkcií | Základné drôtové herné klávesnice | Pre (profesionálnych) hráčov, ktorí pri hraní očakávajú skutočný komfort |
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.