Ako vybrať Hi-fi systém
Všeobecne sa pri nákupe týchto zariadení stretnete s rozdelením do dvoch kategórií na mini a mikro systémy. Na uľahčenie výberu vám v tomto článku predstavíme ich jednotlivé výhody a nevýhody, nech sa môžete rozhodnúť, ktorý typ je pre vás ten pravý.
Prezradíme vám, že medzi najdôležitejšie časti Hi-fi systému patria hlavne zosilňovače a reproduktory. Príjemným doplnkom je aj rádioprijímač a jeho možnosti. Dôležitým kritériom pri výbere nového Hi-fi systému bude samozrejme konektivita, ktorú by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať.
V záverečných kapitolách sa budeme venovať aj jednotlivým funkciám. Tie celkom bohato rozširujú použitie týchto prepracovaných audio systémov. Chýbať nebude ani zmienka o cenách dostupného sortimentu na aktuálnom trhu. Prepracovaný audio systém predstavujú aj soundbary, vďaka ktorým si spestríte zážitok z pozerania filmov.
Ako vybrať Hi-fi systém stručne:
- Vyberte si typ zariadenia – Rozhodujte sa podľa účelu využitia. Na ozvučenie párty často najlepšie poslúži veľký reproduktor, na občasné prehrávanie pesničiek doma zase stačí menší systém.
- Nepodceňujte výkon – Väčšinou platí, že čím vyšší výkon, tým hlasnejšie dokáže sústava hrať. Záleží to ale na mnohých ďalších aspektoch, preto ho nepovažujte za jediný dôležitý parameter.
- Zamerajte sa na typ reproduktorov – Širokopásmové bývajú doménou lacných zostáv. Pokiaľ vám záleží na kvalite zvuku, voľte dvojpásmové alebo trojpásmové.
- Myslite na veľkosť aj váhu – Ak chcete zariadenie častejšie prenášať, potom by nemalo byť veľmi ťažké, alebo by malo mať aspoň madlá na uchytenie.
- Či vie prehrávať obľúbené médiá – Väčšina Hi-fi systémov disponuje CD mechanikou, už málo z nich ale vie prehrať DVD, alebo dokonca kazety či LP platne.
- Skontrolujte možnosti prepojenia – Telefóny, tablety, počítače, alebo napríklad televízie pripojíte cez USB či bezdrôtovo cez Bluetooth alebo Wi-Fi.
Čo znamená označenie Hi-fi?
Názov Hi-fi veža alebo Hi-fi systém už určite počul každý. Nejedná sa totiž o žiadnu inovatívnu novinku posledných rokov. Koniec koncov samotný pojem Hi-fi sa používa už od 50. rokov 20. storočia a označuje vysokú vernosť reprodukcie akustického signálu (Zdroj: Wikipedia). To znamená, že by zariadenia mali prenášať zvuk čo najlepšie a najkvalitnejšie, v ideálnom prípade by nemal byť počuť žiadny šum a skreslenie.
Kvalita prenosu zvuku sa dá však jednou hodnotou vyjadriť iba ťažko. Zatiaľ najspoľahlivejší spôsob, ako posúdiť kvalitu zvukového zariadenia, je jeho počúvanie. Pri nákupe cez internet bohužiaľ nemáte možnosť vyskúšať zariadenie na vlastné uši. V tomto článku vám preto predstavíme viac parametrov, ktoré o kvalite Hi-fi systému mnohé vypovedajú.
Mini vs. mikro systémy
V prípade veľkosti narazíte pri Hi-fi systémoch na dvojité delenie:
- Mikro systémy – bývajú spravidla rozmerovo menšie, môžete si vyberať medzi verziami so zabudovanými reproduktormi alebo s externými.
- Mini systémy – väčšie zostavy, všeobecne od nich môžete očakávať vyšší výkon a ozvučia aj väčšie priestory.
Aj keď samotné označenia jednotlivých typov Hi-fi systémy trochu skresľujú, naozaj nejde o žiadne miniatúrne zariadenia, ktoré sa vám zmestia do vrecka nohavíc. Názvy teda berte trochu s rezervou. Pravdepodobne vznikli v čase, keď vynález týchto zariadení predstavoval skutočné zmenšenie prehrávačov zvuku. Dnes sa pod pojmami mini a mikro skrývajú skôr systémy, ktoré možno veľkosťou prirovnať zhruba k menšiemu rádiu.
Pri výbere nezabúdajte, že označenie mini a mikro sa týka iba veľkosti „skrinky“, ktorá tvorí základ celého zariadenia. Celkovú veľkosť zostavy potom zvyšujú hlavne často rozmerné reproduktory, o ktorých si povieme neskôr.
Mikro systémy
Jedná sa o menšie prevedenie Hi-fi systémov zamerané predovšetkým na úsporu miesta. Oproti mini systémom mávajú väčšinou menej nenápadný vzhľad a stávajú sa skôr doplnkom daných miestností, akými bývajú menšie izby, spálne, kuchyne a pod.
S mikro systémami nielenže ušetríte miesto na polici či kdekoľvek inde, ale poteší vás určite ich spravidla nižšia obstarávacia cena. V zásade sa môžete stretnúť s ich dvojitým prevedením. Vyrábajú sa buď mikrosystémy so zabudovanými alebo integrovanými reproduktormi, alebo sa jedná o samostatnú vežu s oddelenými reproduktormi. Tie môžu veľkosť celého systému mnohonásobne zväčšiť.
K negatívam tohto variantu patrí hlavne nižší výkon. Pokiaľ si nepriplatíte za drahší model, dostane sa vám zhoršenej kvality výstupného zvuku. Mikro systémy navyše neprekypujú množstvom doplnkových funkcií, ako je to pri mini systémoch.
Mini systémy
Mini systémy sú väčšie a robustnejšie Hi-fi zostavy, ktoré vám síce zaberú viac miesta, čo sa však premietne v lepšom zvukovom prejave. O ten sa stará hlavne väčší výkon a samozrejme aj rozmernejšie reproduktory. Z hľadiska vybavenosti jednotlivých modelov máte k dispozícii množstvo doplnkových funkcií. Bez najmenšieho problému tak ozvučíte väčšie priestory.
Pri mini systéme sa ale pripravte na to, že si zaň jednoducho priplatíte.
Konštrukčné riešenie
Okrem rozdelenia na mikro a mini systémy ich ďalej potom ešte môžeme deliť podľa konštrukčného spracovania.
- Hlavná jednotka s reproduktormi – Najčastejšie konštrukčné riešenie, kedy sa systém skladá z troch a viacerých častí. Reproduktory je možné rozmiestniť v priestore, čím docielite lepšie ozvučenie.
- Párty reproduktor – Reproduktory aj ovládacia jednotka sú integrované do jedného jediného zariadenia, ktoré sa vďaka tomu dobre prenáša. Často ponúkne aj rôzne svetelné efekty.
- Plochý tvar – Menší Hi-fi systém, ktorý nezaberie veľa miesta, hodí sa napríklad na policu, na ozvučenie izby a domáce počúvanie.
- Stĺpový systém – Obdobné konštrukčné riešenie ako pri párty reproduktore, ale tento typ sa oveľa viac hodí do interiéru a nesťahuje na seba toľko pozornosti.
Konštrukcia systému rozhoduje o tom, kam bude možné sústavu umiestniť, či ju jednoducho prenesiete a podobne. Odporúčame vyberať najmä podľa účelu využitia. Najčastejšie typy Hi-fi systémov sme pre prehľadnosť zaradili do nasledujúcej tabuľky.
Typ Hi-fi systému |
Najlepšie využitie |
Výhody |
Nevýhody |
Hlavná jednotka s reproduktormi
 |
Domáce počúvanie, párty |
+ Veľký výber na trhu
+ Priestorové rozmiestnenie reproduktorov |
– Káble od reproduktorov
– Horšie sa prenáša |
Párty reproduktor

|
Párty, vonkajšie akcie |
+ Veľký výkon
+ Svetelné efekty
+ Ľahko sa prenáša |
– Nehodí sa do každého interiéru
– Väčšinou celkom ťažký |
Plochý
|
Domáce počúvanie, do izby |
+ Zaberie minimum miesta
+ Nepôsobí rušivým dojmom |
– Vyrába ho málo značiek
– Väčšinou horšie reproduktory |
Stĺpový

|
K televízoru, párty |
+ Zapadne do interiéru
+ Ľahko sa prenáša |
– Zvuk iba z jedného miesta
– Menší výber na trhu |
Zosilňovač
Medzi jeden z najzákladnejších prvkov celého zariadenia, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu prehrávaného zvuku, patrí zosilňovač. V jeho prípade zohráva podstatnú úlohu výkon. Ten je udávaný vo wattoch pod skratkou „W“. Presná hodnota potrebného výkonu záleží na mnohých rôznych faktoroch a problematika výberu zosilňovača je pomerne zložitá disciplína. Zjednodušene sa však často odporúča:
- Výkon do 50 W – hodí sa pre domáce počúvanie, minimálne odporúčame voliť systém s výkonom zosilňovača 16 W a viac.
- Výkon od 50 do 500 W – systém s takto vysokým výkonom zosilňovača vám dokáže sprostredkovať hlasnejší zvuk a ozvučíte s ním aj väčšie miestnosti.
- Výkon nad 500 W – je pre domáce využitie zbytočne vysoký, pretože pre klasické počúvanie nevyužijete jeho celý potenciál.
Výkon zosilňovača je udávaný vo wattoch pod skratkou „W“. Hodnota výkonu úmerne súvisí aj s celkovou účinnosťou reproduktorov. Až v spojení s kvalitnými reproduktormi docielite ideálny zvukový prejav, navyše aj dostatočne hlasný.
Pokiaľ vám ide o bežné počúvanie hudby, vystačíte si s výkonom zosilňovača od 16 do 25 W. Ak ale dávate prednosť hlasnejším zvukom, potom siahnite po výkonnejších variantoch s hodnotou 50 W a vyššou. Výkon by sa mal odvíjať aj od veľkosti priestoru, kde chcete Hi-fi systém využívať. Tu platí priama úmera – čím väčšia miestnosť, tým väčší výkon.
Reproduktory
Reproduktory sú po zosilňovači hneď druhou dôležitou súčasťou, na ktorú by ste sa mali zamerať. Aj v ich prípade zohráva výkon podstatnú úlohu. Jeho rozmedzie je od 4 do cca 3 500 W podľa toho, ako kvalitnému a výkonnému Hi-fi systému dáte zelenú. Od toho sa tiež odrážajú celkové rozmery reproduktorov.
S rastom výkonu sa zväčšuje aj celková veľkosť. Mini aj mikro systémy sú najčastejšie vybavené dvoma reproduktormi.

Popri výkone si postrážte aj typ tohto audio doplnku. Naraziť totiž môžete na trojité delenie:
- Širokopásmové reproduktory
- Dvojpásmové reproduktory
- Trojpásmové reproduktory
Širokopásmové reproduktory
Tento typ reproduktorov sa vyskytuje predovšetkým pri lacnejších Hi-fi systémoch. Ide o univerzálne riešenie. Jeden reproduktor je schopný zahrať výšky aj basy, takže svojim spôsobom vie všetko v jednom. To sa však premieta do celkovo slabšej kvality zvukového prejavu. Pokiaľ vám ide o kvalitu zvuku, širokopásmovým reproduktorom sa radšej vyhnite.
Dvojpásmové reproduktory
Ideálny variant pre väčšinu zákazníkov. Súčasťou Hi-fi systémov sú dva reproduktory. Jeden sa stará o prehrávanie výšok, druhý naopak o basy. Obaja sa potom veľmi dobre dopĺňajú a prinášajú poslucháčovi kvalitný zvukový výstup. Vynikajúci zvuk sa spája s príjemným pomerom medzi cenou a výkonom.
Trojpásmové reproduktory
Trojpásmové Hi-fi systémy patria z pohľadu kvality zvuku asi k tým najlepším. Dva základné reproduktory totiž dopĺňa ešte jeden v podobe subwoofera, ktorý si poradí hlavne s nižšími tónmi. Za trojpásmové reproduktory si samozrejme priplatíte najviac. Pri výbere navyše na Hi-fi systémy s trojpásmovými reproduktormi veľmi často nenarazíte.
Prehrávače
Mini systémy a mikro systémy vám umožnia počúvanie ľubovoľného zvuku. Aby došlo k jeho šíreniu za pomoci reproduktorov, musíte mať možnosť vybranú skladbu na niečom prehrať. Mnoho ľudí aj dnes nedá dopustiť na púšťanie CD a DVD diskov. K tomu slúži asi tá najviditeľnejšia časť Hi-fi systémov, ktorou je prehrávač. Existuje hneď niekoľko typov prehrávačov:
- Hi-fi systém s prehrávačom CD
- Hi-fi systém s prehrávačom DVD
- Hi-fi systém s prehrávačom Blu-ray
- Hi-fi systém s gramofónom
Väčšina moderných zariadení umožňuje prehrávať skladby uložené na flashdisku. Na to slúži konektor USB. Výnimkou nie je ani pripojenie ďalších externých zariadení. Tejto oblasti sa však budeme venovať neskôr.
Pri CD, DVD a Blu-ray prehrávačoch môžete naraziť aj na údaj „počet CD v meniči“. Ten udáva, koľko diskov môžete naraz vložiť do Hi-fi prehrávača. V prípade väčšieho počtu nemusíte svoje obľúbené disky neustále vyťahovať a ručne meniť, môžete medzi nimi iba prepínať na ovládacom paneli. To znižuje riziko ich poškodenia a poškriabania.
Hi-fi systém s rôznymi prehrávačmi
Hi-fi systém s prehrávačom CD
Ide o najzákladnejšie prevedenie Hi-fi systémov. Moderné prehrávače si na CD nosiči poradia nielen s klasickou audio stopou, ale aj MP3 skladbami, ktorých môžete mať na CD uložené veľké množstvo. Táto verzia produktu je cenovo najdostupnejšia.
Hi-fi systém s prehrávačom DVD
Tento model Hi-fi systému vám prináša oveľa širšie možnosti. Okrem prehrávania CD si poradí aj s DVD. Na DVD nosič sa zmestí podstatne početnejší hudobný repertoár. Prehrávače DVD vedia spustiť aj formáty, akými sú MP3, WMA alebo DivX. Obmedzovať sa nemusíte ani typom disku, tieto systémy sú kompatibilné s DVD, DVD+R/RW aj DVD-R/RW.
Hi-fi systém s prehrávačom Blu-ray
Ide pravdepodobne o najdrahší variant Hi-fi systému. Zvláda prehrávať nielen CD a DVD, ale aj Blu-ray disky. S tými sa dnes už skoro nestretneme, ale ak nejaké doma vlastníte, bola by škoda ich nevyužiť.
Hi-fi systém s gramofónom
Počúvanie klasických LP dosiek sa v posledných rokoch teší veľkému návratu a obľube nielen hudobných znalcov a nadšencov. Na trhu narazíte na Hi-fi systémy so zabudovaným gramofónom, ktoré takéto dosky vedia prehrať. Musíte ale počítať s tým, že sa jedná o priestorovo väčšie a drahšie zariadenie. Výber gramofónu má svoje špecifiká a jeho jednotlivé parametre popisujeme v tomto článku.
Rádioprijímač
Väčšina Hi-fi systémov vám umožní prehrať nielen vami zvolenú hudbu, ale zaistí aj počúvanie rádiových staníc. V tomto prípade môžete využívať FM a AM tuner. Vstavaný rádioprijímač nemusí byť samozrejmosťou, takže pokiaľ o tento doplnok stojíte, radšej si jeho prítomnosť overte.
Pri rádioprijímači je vhodné zaujímať sa o niekoľko pridružených funkcií:
- Pamäť pre rádiové stanice – Umožní vám uložiť stanicu do pamäte, ku ktorej sa potom dostanete rýchlo stlačením jediného tlačidla. Úložný priestor číta okolo 20 až 50 rádiostaníc.
- RDS – Systém prezentujúci názov Radio Data System. S jeho pomocou sú prenášané doplnkové informácie z FM vysielačov zobrazujúce sa na displeji vašej Hi-fi veže.
- DAB+ – Skratka pre Data Audio Broadcasting. Ide o digitálnu rozhlasovú technológiu určenú na plošné vysielanie rozhlasových staníc.
- Automatické ladenie – Hi-fi systém za vás automaticky naladí stanice, ktoré si následne môžete uložiť do pamäte.
Displej a ovládanie
Každý Hi-fi systém je vybavený displejom patričnej veľkosti. Aj tie najlacnejšie mikro systémy majú aspoň základnú zobrazovaciu plochu. Na tej prezentujú napríklad číslo aktuálne prehrávanej skladby. Väčšina je však vybavená väčšími displejmi, na ktorých bez najmenšieho problému prečítate názov skladby, zistíte dobu prehrávania a mnohé ďalšie informácie. Väčšinou nechýba ani zobrazenie času.
U drahších Hi-fi systémov sa môžete stretnúť s displejmi, ktoré nie sú čiernobiele či monochromatické, ale dokonca farebné. Potom vám dané zariadenie môže zobrazovať napríklad malé náhľady prehrávaného albumu a fotografie.
Ovládanie Hi-fi systémov je vo väčšine prípadov riešené prostredníctvom mechanických tlačidiel na Hi-fi veži. Využívať ale môžete aj iné a oveľa pohodlnejšie spôsoby.
- Dotykový displej – Displej s dotykovou vrstvou.
- Diaľkové ovládanie – Pri dnešných modeloch je diaľkové ovládanie v podstate nevyhnutnosťou, prehrávanie hudby môžete meniť napríklad z pohodlia gauča.
- Mobilný telefón – Niektoré vybrané modely sú schopné komunikovať aj s vašim mobilným telefónom. Podporované sú obvykle zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS.
Možnosti pripojenia
Pri výbere sa zamerajte okrem iného aj na konektivitu prístroja. Aj to najkvalitnejšie zariadenie vám bude pravdepodobne k ničomu, keď zistíte, že si na ňom nemáte čo pustiť.
Vami vybraný Hi-fi systém nemusíte používať iba pre príjem rádiových staníc alebo prehrávanie hudby z CD, DVD a Blu-ray diskov. Výrobcom samozrejme dochádza, že tieto formy prehrávania sa postupne stávajú hudbou minulosti a prispôsobujú zariadenie najnovším trendom a technológiám. Väčšina týchto audio prístrojov tak našťastie disponuje rozsiahlou konektivitou. Tá vám umožňuje pripojenie série externých zariadení a zvukového príslušenstva. Nižšie nájdete zoznam toho najpoužívanejšieho.

- USB – Porty, prostredníctvom ktorých pripojíte napríklad MP3 prehrávač, mobilný telefón, flashdisk či iný typ dátového úložiska na prehrávanie hudby.
- Slot na pamäťové karty – Do Hi-fi systému môžete vložiť pamäťovú kartu zodpovedajúceho typu s uloženými hudobnými skladbami.
- 3,5 mm jack slúchadlový – Konektor na pripojenie slúchadiel alebo takzvaného AUX kábla.
- 6,3 mm jack mikrofónový – Konektor pre pripojenie mikrofónu.
- Anténa – Konektor na pripojenie externej antény. Na tú budete schopní chytať veľké množstvo AM a FM rádiových staníc.
- AUX – Vstupný konektor pre pripojenie externého audio zariadenia.
V menovaní konektivity by šlo samozrejme pokračovať. Niektoré Hi-fi systémy sú vybavené ešte digitálnym optickým vstupom, RCA vstupom, RCA výstupom, konektormi na pripojenie subwoofera či HDMI. Vybrané modely Hi-fi systémov je možné pripojiť aj do vašej siete. Na to naopak slúži LAN konektor alebo pripojenie Wi-Fi antény.
Kapitolou samou o sebe sú potom Hi-fi systémy s dokovacími stanicami. Do tých je možné vložiť napríklad zariadenie Apple iPod, z ktorého pohodlne spustíte akúkoľvek skladbu.
Funkcie
Pri lacnejších Hi-fi systémoch na moc funkcií nenarazíte. Pokiaľ si však priplatíte, môžete sa potešiť zaujímavým rozšíreniam moderného audio prístroja. Nižšie uvádzame niekoľko vybraných funkcií, o ktoré možno budete mať záujem.
- Ekvalizér – Systém umožňujúci zmeniť zvukový prejav na základe aktuálne počúvanej hudby. Týka sa to poväčšinou výšok, basov a pod. Niektoré Hi-fi veže majú dokonca manuálny režim ladenia. Typickými príkladmi sú režimy rock, pop, classic, jazz atď.
- Sleep Timer – S pomocou tejto funkcie si nastavíte časový úsek, po ktorom dôjde k vypnutiu Hi-fi systému. Tento doplnok je vhodný, napríklad keď pred spánkom počúvate svoju obľúbenú hudbu.
- Budík – Moderné Hi-fi systémy je možné využívať aj ako veľmi príjemné budíky. Stačí si nastaviť čas prebudenia. To môže prebehnúť za zvuku rádia alebo obľúbenej piesne z CD alebo externého nosiča.
- Nastavenie hodín – Pri vybraných Hi-fi systémoch je možné objaviť funkciu automatického nastavenia hodín, a to nielen podľa rozhlasu, ale napríklad s pomocou internetu. Ručné nastavenie času je dnes už úplnou samozrejmosťou.
- Osvietenie – Niektoré Hi-fi systémy sú vybavené aj svetelnými efektmi. Tie obvykle pulzujú v rytme práve prehrávanej hudby.
- Karaoke – Zábavná funkcia pre tých, ktorí sa chcú s priateľmi či s rodinou venovať karaoke a túžia po pohodlnom ovládaní danej piesne, poprípade možnosti zmeny tóniny a pod.
Cena
Jednotlivé Hi-fi systémy sa od seba líšia nielen vyššie popisovanými technickými parametrami a funkciami. Je to aj obstarávacia cena, ktorá do značnej miery určuje to, akej kvalite zvuku a vybavenosti prístroja dáte prednosť. Každý zákazník má trochu iné nároky na počúvanie hudby. Či už patríte k tým menej alebo viac náročným, vždy sa snažte vyberať z preverených a kvalitných značiek.
Moderné Hi-fi systémy vyrábajú napríklad spoločnosti LG, Panasonic, Phillips, Pioneer, Sony, ONKYO, Yamaha, Harman-Kardon, ECG a ďalšie. S týmito produktmi s najväčšou pravdepodobnosťou nešliapnete vedľa pri voľbe akejkoľvek cenovej kategórie.
Cena do 200 €
Najlacnejšie Hi-fi systémy možno zaobstarať už od zhruba 60 €. Ide však o menej výkonné modely s parametrami okolo 2 x 5 W. Pokiaľ si trochu priplatíte, získate hodnotu RMS až 20 – 30 W. V tejto cenovej triede nie je kladený dôraz na prepracovanosť designu. Z hľadiska ovládania a možnosti počúvania hudby vám ale nič nebude chýbať. Najčastejšie pôjde o Hi-fi systémy vybavené prehrávačom CD, ktorý si bez problémov poradí aj s MP3 súbormi.
Cena od 200 € do 400 €
Do popredia vášho záujmu sa dostanú výkonnejšie Hi-fi systémy s parametrom až 120 W pri RMS. Vybrané modely sú schopné prehrávať DVD nosiče a umožnia vám spustiť formáty MP3/WMA/JPEG/DivX a ďalšie. U rádioprijímača nechýba funkcia RDS. Niektoré produkty majú dokonca dokovaciu stanicu alebo konektor HDMI, čelné USB porty atď. Dostupné sú nielen mikro systémy, ale aj mini systémy.
Cena od 400 € do 800 €
V prípade tejto cenovej kategórie sa stretnete aj s Hi-fi systémami, ktoré bude tvoriť iba jeden veľký a výkonný reproduktor s integrovaným prehrávačom v hornej časti. Za túto čiastku už zaobstaráte aj veľmi dizajnové Hi-fi systémy s výkonom prevyšujúcim 1 000 W.
Prístupné sú okrem iného technológie Bluetooth a Wi-Fi. Zároveň si poradia s Blu-ray diskami a všetky potrebné informácie zobrazujú väčšinou na dostatočne veľkom displeji. U týchto zariadení sa už považuje za samozrejmosť, že ich môžete ovládať aj pomocou smartfónu.
Cena nad 800 €
Milovník hudby si určite rád priplatí, a to nielen za vysoký výkon reproduktorov, ale hlavne za kvalitu šírenej hudby. Mikro systémy v tejto cenovej triede vedia pracovať v podstate s každým formátom. Disponujú veľkým množstvom vstupov a výstupov, majú anti-vibračné nožičky, hliníkové telo a veľký prehľadný displej. Tie najdrahšie Hi-fi systémy môžu svojou cenou prekračovať hranicu aj 7 000 €.
Ako postaviť vlastnú Hi-fi zostavu
Môžete si buď kúpiť kompletný Hi-fi systém, prípadne k nemu dokúpiť niektoré komponenty, alebo si ho postaviť celý podľa seba. Pokiaľ sa ale v hudobných zariadeniach veľmi nevyznáte, túto možnosť vám veľmi neodporúčame. Starostlivé zostavenie naozaj kvalitne znejúcej Hi-fi zostavy môže byť totiž oveľa zložitejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
V základe budete vyberať z týchto komponentov:
- Reproduktory – Sú najdôležitejšou súčasťou celej zostavy a najviac ovplyvnia výsledný zvuk.
- Stereo receiver – Spája funkciu prehrávača a zosilňovača. Ak si ho zaobstaráte, stačí už len zapojiť debny.
- Zosilňovač – Slúži na zosilnenie signálu z prehrávačov a ďalej ho posiela do reproduktorov.
- Subwoofer – Môže dopĺňať reprosústavy a slúži na reprodukciu zvukov na nízkych frekvenciách. Dodá hudbe hĺbku.
- Káble – Ak to s počúvaním hudby myslíte naozaj vážne, je dobré investovať aj do kvalitných káblov. Pripravte sa však na to, že niektoré stoja aj vysoké stovky eur.
Najdôležitejšiu úlohu zohráva vždy rovnováha jednotlivých komponentov, ktorá je rovnako dôležitá ako ich jednotlivá kvalita. Rovnováha sa však ťažko definuje a neexistuje žiadny spoľahlivý návod, ako ju stopercentne dosiahnuť.
Neľahkú úlohu zostavenia Hi-fi systému môžete zveriť aj do rúk odborníkov. Existujú dokonca špeciálne Hi-fi posluchové štúdiá, kde si v dokonalom akustickom prostredí môžete vyskúšať, ako znejú jednotlivé komponenty a ako k sebe ladia.