Menu

Hogwarts Legacy: Deluxe Edition – Recenzie, testy a porovnania

90,1 % Celkové hodnotenie

Zaujímavá novinka v kategorii Akčné RPG

Klady

  • Návrat do sveta J. K. Rowlingovej
  • Rozšírené interakcie s prostredím, vrátane fantastických zvierat
  • Pokročilý bojový systém s kombami a rozvojom
  • Prepracované prostredie vrátane živých obrazov, duchov a letaxovej siete

Zápory

  • Výukové hodiny sú väčšinou iba videami
  • Výroba elixírov a ďalšieho vybavenia jednoduchým kliknutím
  • Nelogický príbeh, kedy študent 5. ročníka zneškodňuje kopu nepriateľov
  • Výber fakulty nehrá rolu (okrem bydliska a farby odevu)
70 € Orientačná cena

Pamätníci možno poznajú herné štúdio Avalanche Software najmä pre jeho úspechy v deväťdesiatkach s ich titulom Mortal Combat. Po dekádach sa pustil tento tím opäť do zaujímavého projektu, a to Hogwarts Legacy. Svet, ktorý sme si zamilovali v príbehu Harryho Pottera, pritom zasadzujú na záver 19. storočia.

Hra stavia na podstatách akčných RPG, využíva pritom väčšinu obľúbených prvkov. Vývojári sa rozhodli stavať na platforme Unreal Engine 4, neprekvapí preto dobrá hrateľnosť a pekné prostredie. Na pomery obsahu je ale hra extrémne náročná na vybavenie počítača. Pokiaľ naozaj nemáte tú najvýkonnejšiu súčasnú PC zostavu, zahrajte si ju radšej v nižšom ako 4K rozlíšení.

O čom Hogwarts Legacy je? (Spoiler)

Mladý študent sa dostáva do Rokfortu, trochu prekvapivo teda až do 5. ročníka. Zvolí si fakultu a príbeh začína. Do hry vstupujú zvláštne schopnosti hlavného protagonistu, ktoré sú spojené s neznámou prastarou mágiou. Objaviť ich podstatu mladému čarodejníkovi pomáha profesor Fig, učiteľ Teoretickej mágie.

Aby toho nebolo málo, svetom zmieta blížiaca sa vzbura škriatkov a vojna. Ministerstvo musí v priebehu riešiť aj parazitujúceho čarodejníka, ktorého obľúbenou aktivitou je pašeráctvo. Kombinácia týchto problémov dokáže aspoň trochu zatieniť nezmyselnosť toho, prečo sa NPC postavy obracajú s úlohami práve na študenta 5. ročníka, a nie na niektorú z autorít.

Ako hra prebieha

V rámci svojho štúdia v Rokforte síce dochádzate na výučbu, ale tá vás zároveň nijako zvlášť nezväzuje. Ľahko tak môžete skúmať dostatočne rozsiahly otvorený svet plný hlavných i vedľajších úloh, ochočovať zvieratá, zbierať zdroje a v komnate najvyššej potreby (z ktorej tvorcovia tak nejako urobili váš domov) z nich vyrábať potrebné vybavenie.

Časom sa samozrejme učíte ďalšie a ďalšie kúzelnícke formule, ktoré môžete v mnohých situáciách využívať nielen na boj, ale aj riešenie hádaniek. Tých je rozosiate najmä po Rokfortskom hrade požehnane. Určitý podiel času ale budete tráviť práve aj bojom. Nakoľko je to nezmyselné s ohľadom na vek postavy, boj s mnohými nepriateľmi rozličných rás vás uchváti.

Kúzelnícke formuly sa škálujú podľa svojho typu (napr. ohnivá mágia). Do boja si potom vyberáte 4 kúzla, ktoré môžu tvoriť účinné kombá. Nechýba samozrejme neviditeľný plášť a kúzla, ktoré sa neodpúšťajú. V priebehu zosielania prednáša protagonista príslušné kúzelnícke formule, ktoré sa ale stávajú postupne dosť repetitívne.

Parameter Tento produkt
Vývojárske štúdio

Avalanche Software

Žáner

Fantasy, Akčné, Dobrodružné

Multiplayer

Nie

Platforma

PC, PS5, PS4, Xbox S/X, Xbox One, Nintendo Switch

Rok vydania

2 023

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Herní kritici sa viac-menej zhodujú na tom, že Hogwarts Legacy rozhodne stojí za vyskúšanie. Ostatne ide v podstate o prvú hru zo sveta Harryho Pottera (hoci v inej dobe), ktorá je skutočne plnohodnotná. Pôvodné hry vychádzali vždy z príbehu kníh a filmov a neponúkali moc viac, než prerozprávanie príbehu chlapca, ktorý prežil.

Pochvaly smerujú k plnohodnotnému prostrediu, ktoré ponúka viac herných prístupov. Môžete sa držať dobra, zamerať sa na fantastické zvieratá, alebo sa pokojne vydať aj temnejšou cestou. Kritika smeruje hlavne k absencii akýchkoľvek inovácií v žánri RPG a práve nezmyselnej dôležitosti hlavnej postavy.

Hlavné výhody a nevýhody

Pokiaľ sa odpútate od niektorých do očí bijúcich nelogičností a necháte sa unášať na vlnách magického sveta, čaká vás veľká porcia zábavy. Prostredie Hogwarts Legacy ponúka široké spektrum možných interakcií, a to vrátane chytania fantastických zvierat. Z tých možno potom získavať cenné zdroje (priateľskou cestou). Medzi lokalitami môžete prechádzať prostredníctvom letaxovej siete. Boj je vďaka kombám a kúzlam zábavný a doslova magický.

Na druhú stranu v hre chýba základná logika toho, prečo by študent 5. ročníka mal byť práve tou autoritou, ktorej zadávajú postavy naprieč svetom úlohy. Logiku toho, že takto mladý čarodejník dokáže bez problémov devastovať všelijaké monštrá, škriatkov i čarodejníkov, tu skrátka nehľadajte. Je škoda, že výroba elixírov prebieha jedným kliknutím a trochu tak chýbajú minihry.

Hra je podobne ako niektoré konkurenčné tituly úplne katastrofálne optimalizovaná, minimálne požiadavky stanovené štúdiom preto považujte skôr za „minimálne požiadavky na spustenie“, nie na akýkoľvek rozumný herný zážitok.

Záver

Po mnohých rokoch sa do počítačov, ale aj všetkých obľúbených konzol vracia svet, ktorý učaroval celý svet. Nejedná sa ale o príbeh Harryho Pottera. Dej Hogwarts Legacy sa odohráva v 19. storočí, v ktorom študent 5. ročníka s dopomocou profesora Figa objavuje podstatu svojich prapodivných magických schopností.

Hru vrelo odporúčame, v prípade hrania na počítači ale počítajte s vyššou náročnosťou na hardvér. Pokiaľ ale hľadáte akčné fantasy RPG a nie je pre vás hlavným kritériom výberu práve svet čiar a kúziel, lepší príbeh i celkovú prepracovanosť ponúka Zaklínač 3.

70 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Hogwarts Legacy: Deluxe Edition | Hodnotenie: 90,1 %
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme svoje miesto ako technický redaktor. Hranie hier mu nie je cudzie a má za sebou tisíce hodín odohraných v celom rade prémiových, ale aj úplne neznámych herných titulov. Keďže nikdy nebol hráčom jedného žánru, dokáže jednotlivé hry dobre popísať a porovnať. Okrem hier sa zaoberá aj elektronikou, softvérom a náradím.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Hogwarts Legacy: Deluxe Edition

Hogwarts Legacy: Deluxe Edition

70 € Orientačná cena