Porovnávací test a recenzie najlepších holiacich strojčekov

Preferujete za všetkých okolnosti hladko oholenú tvár alebo dávate prednosť strnisku? Prví menovaní iste vedia, aké dôležité je siahnuť po kvalitnom holiacom strojčeku, ktorý sa o prebytočnú bradu a ochlpenie postará rýchlo a bezbolestne. Skrátka takým spôsobom, že sa nebudete musieť bezprostredne po oholení vydať von s obavou, že sa vás budú ľudia opatrne pýtať na váš zdravotný stav.

Prvá kľúčová voľba spočíva vo výbere medzi dvoma základnými skupinami – planžetovými a frézkovými strojčekmi. Zatiaľ čo planžety sú určené na holenie kratších chĺpkov a sú obľúbené pre svoju jemnosť, frézky si, naopak, poradia aj s oveľa hustejším a dlhším porastom – pri ich použití je však nutná istá dávka opatrnosti. Pozornosť je však nutné venovať taktiež typom napájania, palete dostupných funkcií a vlastností, ako sú vodovzdornosť, chladenie či možnosť umývania vodou. Prínos týchto funkcií sa často líši, každá perlička navyše sa však počíta.

Kvalitný holiaci strojček poslúži ako bezpečný a pohodlný variant klasických žiletiek. Dôležité je však ono slovíčko „kvalitný – teda model, ktorý chĺpky skutočne odstráni bez toho, aby ich necitlivo šklbal. Môže sa stať, že ani napriek dôkladnému prečítaniu všetkých informácií nebudete vedieť, ktorý model vlastne zvoliť. V tom prípade nazrite do nášho článku Ako si vybrať holiaci strojček, kde vám poradíme, na čo sa počas nákupu sústrediť.


Najlepšie holiace strojčeky podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Holiaci systém Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Braun Series 3 300s
Braun Series 3 300s Braun Planžetový 55 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Philips OneBlade Pro QP6510/20
Philips OneBlade Pro QP6510/20 Philips Planžetový 70 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Sencor SMS 4011BLs
Sencor SMS 4011BLs Sencor Frézičkový 20 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Braun Series 9 9390cc
Braun Series 9 9390cc Braun Planžetový 380 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Braun Series 7 7899cc
Braun Series 7 7899cc Braun Planžetový 200 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Wahl 3615-0471
Wahl 3615-0471 Wahl Planžetový 22 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Philips Series 3000 BG2024/15
Philips Series 3000 BG2024/15 Philips Planžetový 32 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Philips OneBlade Pro Face and Body QP6620/20
Philips OneBlade Pro Face and Body QP6620/20 Philips Planžetový 100 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Philips S1133/41
Philips S1133/41 Philips Frézičkový 30 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Braun Series 3 3030s
Braun Series 3 3030s Braun Planžetový 78 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať holiaci strojček

Hladko oholená tvár bez porezania a akéhokoľvek podráždenia. To je potreba väčšiny moderných mužov, ktorí chcú vyzerať elegantne a upravene. Ak spadáte do tejto skupiny, potom rozhodne zabudnite na žiletkové holiace strojčeky a vydajte sa cestou osvedčených technológií.

Elektrické holiace strojčeky ponúkajú možnosť pohodlného holenia bez porezania, s väčším komfortom a taktiež rýchlejším výsledkom. Ide o elektrické zariadenie, ktoré pomocou rôznych systémov dokáže chĺpky naddvihnúť a odstrihnúť priamo pri pokožke.

Prečo trápiť svoju tvár tupou žiletkou, s ktorou hrozí poranenie, keď sú tu elektrické holiace strojčeky? Tie všetku dôležitú prácu odvedú za vás. Áno, ich obstarávacia cena je vyššia než v prípade žiletiek, pri občasnom či pravidelnom holení vám však prinášajú maximálny komfort, pohodlie a úsporu drahocenného času. Peniaze investované do strojčeka sa vám pri častom holení oproti kupovaniu žiletiek určiť vyplatia.

Vďaka pestrosti produktových ponúk mnohých predajcov si musíte uvedomiť, čo od svojho budúceho holiaceho strojčeka očakávate. Až potom máte možnosť voľby adekvátneho výrobku, ktorý vám bude vyhovovať do najmenšieho detailu. Poďte s nami vkročiť do sveta jednoduchej a nenáročnej úpravy brady.

Ak netúžite po hladko oholenej tvári, ale bradu iba upravujete, mohla by vás zaujať naša stránka venovaná zastrihávačom brady. Určitú formu prepojenia týchto dvoch spôsobov potom ponúkajú zastrihávače Philips OneBlade. Nechýba však ani test strojčekov na vlasy alebo porovnanie zastrihávačov chĺpkov v nose.

Holiace mechanizmy

Pomyselným odrazovým mostíkom by pre vás mal byť holiaci mechanizmus, ktorý musí zodpovedať vašim holiacim návykom a do značnej miery taktiež stavbe tváre a typu chĺpkov. I keď sa môže trh s týmto sortimentom tváriť akokoľvek presýtený, narazíte v podstate na dva druhy holiacich strojčekov.

  • Planžetové strojčeky
  • Frézkové strojčeky

Bez toho, aby ste sa ďalej podrobnejšie zaujímali o spôsob fungovania jednotlivých mechanizmov, je možné zo všeobecného hľadiska povedať, na aký typ chĺpkov je vhodný ten či onen systém. Planžety ocenia muži, ktorý si holia kratšiu bradu pravidelne. Naopak, dlhší porast je lepšie holiť strojčekom frézkovým.

V závislosti od obstarávacej ceny holiaceho strojčeka môžete naraziť na hlavice pevné, výkyvné alebo špeciálne 3D, ktoré sa do najmenšieho detailu prispôsobia tvaru vašej tváre.

Planžetové strojčeky

Názov tohto systému je jasne vypovedajúci. Základom samotnej hlavice sú planžety, pod ktorými sú umiestnené vibrujúce nože. Chĺpok zájde do otvoru planžety, kde sa skráti pomocou ostria. Tento model nachádza svoje primárne uplatnenie pri kratších chĺpkoch, ktoré si holíte pravidelne. Vhodný je taktiež pre mužov s citlivou pokožkou.

Na trhu, samozrejme, existujú planžetové holiace strojčeky s odlišným počtom planžiet, ale taktiež nožov, vrátane počtu ich vibrácií. Tie najmodernejšie dosahujú až niekoľko tisíc vibrácií, čím dochádza k lepšiemu a hladšiemu oholeniu. Planžety sú vo väčšine prípadov pohyblivé a prispôsobujú sa tvaru tváre. S planžetovými holiacimi strojčekmi sa odporúča bradu holiť dlhými rovnými pohybmi.​

V oblasti planžetových holiacich strojčekov jednoznačne vedie predajca Braun.

Frézkové strojčeky

Frézkový holiaci systém sa často označuje ako rotačný. Toto pomenovanie vychádza z princípu fungovania. Strojčeky tohto typu obsahujú dve alebo tri holiace hlavy, ktoré rotujú. Pri tomto pohybe dochádza k zastrihávaniu chĺpkov. Kvalita oholenia sa často spozná podľa toho, akými vysokými otáčkami sa hlavy pohybujú. Čím vyššia hodnota, tým rýchlejšie a pohodlnejšie oholenie.

Práve princíp fungovania frézkových strojčekov nahráva dlhším a hustejším chĺpkom. Vhodne prispôsobené rotačné hlavy obsahujú najrôznejšie kanáliky, ktoré si poradia pri holení tohto typu porastu.

Na rozdiel od planžetových strojčekov sa v prípade frézkových odporúča nepohybovať prístrojom dlhými rovnými pohybmi, ale z dôvodu rozmiestnenia hlavíc skôr kratšími krúživými. Výhodou je, že sú frézkové holiace strojčeky všeobecne tichšie.

Medzi jasných favoritov v oblasti frézkových strojčekov patria značky Phillips a Remington.

Spôsob holenia

Mechanizmus holenia však nie je jediným parametrom, ktorý by vás mal zaujímať. Pri nákupe správneho produktu by ste mali zvážiť taktiež spôsob holenia, tie sú dva:

  • Suché holenie
  • Mokré holenie

Suché holenie je také holenie, pri ktorom nepotrebujete žiadnu vodu na zvlhčenie svojej pokožky. Tento typ holiaceho strojčeka môžete použiť v podstate kdekoľvek, nielen doma, ale napríklad v práci alebo inde, ak práve nestíhate.

Opakom toho je mokré holenie nachádzajúce svoje primárne uplatnenie hlavne u mužov s citlivou pokožkou a u tých, ktorí sú pri holení zvyknutí na určitú dávku vody a gélu alebo peny. Niektoré modely sú dokonca vybavené špeciálnym priestorom, do ktorého nalejete gél na holenie a ten sa na tvár vypúšťa počas holenia.

Holiace strojčeky na mokré holenie sú vodovzdorné. To platí nielen z pohľadu navlhčenej tváre, ale aj v situáciách, medzi ktoré patrí napríklad holenie v sprche. Činnosť, pri ktorej budete schopní „zabiť dve muchy jednou ranou“.

Napájanie

Aj táto kapitola výrazne zasahuje do výberu holiaceho strojčeka. Elektrická energia je nutná na prevádzku strojčeka. Je možné ju získavať rôznym spôsobom. Podľa toho potom rozdeľujeme:

  • Sieťové holiace strojčeky
  • Akumulátorové holiace strojčeky
  • Batériové holiace strojčeky

V tomto prípade platí pomerne jednoduché pravidlo. Ak sa holíte iba vo svojej kúpeľni a neobťažuje vás kábel od holiaceho strojčeka, voľte variant sieťový, pri ktorom ušetríte. Ak, naopak, dávate prednosť pohodlnej obsluhe bez káblov, ktorú oceníte pri cestovaní, holení v rýchlosti, v sprche či kdekoľvek inde, padne voľba na ostatné modely, teda tie akumulátorové a batériové.

Tri druhy napájania holiaceho strojčeka - sieťový, akumulátorový, batériový.

Sieťové holiace strojčeky

Podoba tohto holiaceho strojčeka je úplne zrejmá. Pôjde o produkt vybavený sieťovým káblom, ktorý je pri prevádzke potrebné zasunúť do elektrickej zásuvky. Platí tu jasná povinnosť. Mať v blízkosti zrkadla zásuvku, kam strojček pripojíte. Sieťový strojček nie je možné nikdy používať v sprche.

Akumulátorové holiace strojčeky

Tieto strojčeky sú, samozrejme, tiež napájané pomocou elektrickej siete. Líšia sa však v tom, že obsahujú špeciálny akumulátor, ktorý je nutné pravidelne dobíjať. Tento proces sa vykonáva buď pripojením odnímateľného sieťového kábla, alebo pomocou nabíjacích modulov, do ktorých sa strojček posadí.

Výhodou je fakt, že sa s nabitým strojčekom môžete holiť v podstate kdekoľvek, kde nie je elektrická zásuvka.

Dĺžka prevádzky na jedno nabitie sa líši model od modelu. Naraziť môžete na výrobky s výdržou len 20 minút, ale taktiež tie, ktoré je možné v kuse používať celú hodinu. Často sa výdrž produktov uvádza v počtoch holení, ktorému zodpovedá určitý časový interval. Docieliť môžete napríklad výdrž na 20 holení v závislosti od typu svojich chĺpkov.

Pri niektorých akumulátorových holiacich strojčekoch oceníte fakt, že je možné ich prevádzkovať kombinovaným spôsobom, teda po pripojení do siete aj na akumulátor.

Batériové holiace strojčeky

Menej častou, avšak existujúcou odnožou akumulátorových holiacich strojčekov sú tie batériové. Tie nedisponujú špeciálnym akumulátorovým článkom, ale fungujú s klasickými batériami AA alebo AAA. Medzi klady je možné zaradiť využitie v oblasti bez prísunu elektrickej energie – vybité batérie stačí vybrať a vložiť nové. Určitým negatívom je krátka výdrž, takže aj neekonomická prevádzka.

Funkcie

Elektrický holiaci strojček nie je len náhradou klasického holenia žiletkami. Často ide o dômyselné a prepracované zariadenia, ktoré sa vynímajú nielen originálnym a nadčasovým vzhľadom, ale aj radom prínosných funkcií. Systémy či nadštandardné vlastnosti z týchto produktov robia univerzálneho pomocníka pri holení ponúkajúceho niečo viac než obyčajný štandard.

Ak chcete mať proces holenia spojený s rýchlosťou, pohodlím a komfortom, zaujímajte sa okrem obstarávacej ceny a jednotlivých parametrov taktiež o funkcie, akými sú rýchlonabíjanie, vodovzdornosť alebo možnosť voľby zastrihávacích nástavcov.

Rýchlonabíjanie

Funkcia, ktorej význam si podľa názvu dokáže odvodiť iste každý. My sa ho pokúsime čo najviac spresniť. Rýchlonabíjanie umožňuje nabitie za zlomkový čas oproti bežným modelom.

Nemusíte tak čakať tri hodiny na plné dobitie, ale postačí vám napríklad obyčajná hodina. Rýchlonabíjanie oceníte aj v prípade, že potrebujete stihnúť jedno oholenie práve vtedy, keď sa ponáhľate do práce a strojček je vybitý. Funkcia rýchlonabíjania umožní holiaci strojček sprevádzkovať v priebeh 5 – 10 minút.

Vodovzdornosť

Elektrický holiaci strojček odolný voči vode. To pomerne výrazne rozširuje schopnosti použitia. Nielenže si môžete užívať svoje obľúbené mokré holenie, ale navyše sa budete môcť holiť napríklad v sprche. Vodovzdornosť do značnej miery súvisí taktiež s pohodlnejším čistením holiaceho strojčeka. Ten stačí po aplikovaní vziať a jednoducho ho opláchnuť pod prúdom tečúcej vody. Pri výbere si však vždy skontrolujte, do akej miery je strojček vodovzdorný. Niektoré modely je možné síce umývať pod tečúcou vodou, nie je možné ich však používať v sprche či na mokré holenie.

Zastrihávač

Ak dávate prednosť kombinácii hladko oholenej tváre a časti pokrytej bradou, potom určite nepohrdnete modelmi holiacich strojčekov, ktorých súčasťou sú zastrihávače. Prídavné nástavce, ktoré sa vyskytujú pri planžetových aj frézkových strojčekoch. Môže ísť o niekoľko typov zastrihávačov hodiacich sa svojím tvarom a možnosťami na zastrihovanie bokombrád, briadky alebo fúzov. Môžete tak chĺpky perfektne vytvarovať do požadovaného strihu. Niektoré holiace strojčeky sú vybavené taktiež ďalšími holiacimi a zastrihávacími nástavcami. Tie je možné použiť v niektorých prípadoch aj na holenie chĺpkov na tele. Ide však iba o doplnkovú funkciu, nie o primárny účel prístroja.

Rozdiel medzi zabudovaným a samostatným zastrihávačom.

Indikátor nabitia

Neoddeliteľnou súčasťou akumulátorových strojčekov sú taktiež indikátory nabitia. Na lacnejších modeloch sa stretnete s LED kontrolkami, ktoré prostredníctvom zelenej a červenej farby zobrazujú stav nabitia akumulátora, a tým aj možnosť použiť holiaci strojček. Drahšie výrobky sú vybavené LCD displejom, v niektorých prípadoch aj dotykovým. Získať môžete číselný údaj o nabití a ďalšie informácie.

Údržba

Ak chcete, aby vám zakúpený holiaci strojček vydržal dlhý čas bez akýchkoľvek problémov a poskytoval stále rovnaký komfort pri holení, je potrebné ho pravidelne udržiavať. Po každom holení by ste mali vykonať aspoň základnú očistu, ktorá sa líši v závislosti od toho, koľko do výrobku budete investovať.

Vo svojej podstate je možné rozlišovať tri spôsoby čistenia.

  • Štetcom
  • Pod tečúcou vodou
  • Prostredníctvom čistiacej stanice

Čím pokročilejší spôsob zvolíte, tým rýchlejší a pohodlnejší tento proces bude. Poďme sa teda pozrieť na čistenie elektrického holiaceho strojčeka od najmenej komfortnej metódy až po tú plne automatickú.

Zároveň je vhodné uviesť, aby ste po dlhšom čase používania rádovo v mesiacoch nezabudli ani na kompletnú výmenu holiacich hláv. I pri nich dochádza k pozvoľnému otupeniu a opotrebovaniu jednotlivých častí.

Údržba pomocou štetca

Toto čistenie je spojené s tými najlacnejšími strojčekmi, ktoré z dôvodu absencie vodovzdornosti nemôžete vziať ani pod tečúcu vodu. Po holení vás čaká zloženie planžetového či frézkového mechanizmu a dôkladná očista. V súprave bývajú malé štetce na vymetenie chĺpkov a špeciálne spreje, ktoré môžu zároveň slúžiť na mazanie konkrétnych prvkov.

Umývanie pod tečúcou vodou

Spôsob čistenia, ktorý sa týka vodovzdorných holiacich strojčekov. Stále ide síce o manuálny proces, je však oveľa jednoduchší než ten uvádzaný vyššie. Hlavicu holiaceho strojčeka umyjete pod tečúcou vodou bez toho, aby ste museli používať akýkoľvek štetec. Nemusíte sa obávať, že voda zatečie tam, kam nemá. Týmto spôsobom ušetríte minimálne svoj čas.

Čistiaca stanica

Tým najdokonalejším riešením však bude čistiaca stanica, ktorá býva často označovaná ako Clean and Charge. V doslovnom preklade „vyčisti a nabi“. Ide o spojenie nabíjacej jednotky s tou čistiacou. Tu sa oslobodíte od akýchkoľvek manuálnych úkonov spojených s údržbou.

Po oholení umiestnite holiaci strojček do stanice, ktorá už sama vykoná dôkladné vyčistenie, odstránenie najrôznejších baktérií a v lepšom prípade strojček taktiež riadne premaže. Nabudúce, až sa pôjdete holiť, bude strojček nachystaný na plné a bezproblémové použitie.

Zásady správneho holenia

Vzhľadom na to, že každá mužská tvár je plne osobitá vrátane smeru rastu chĺpkov, neexistuje pravdepodobne žiadny jednotný návod, ako používať holiaci strojček. Sú tú však odporúčania, ktoré vám túto činnosť uľahčia, a vy si z nich vezmite len to najlepšie pre vás samotných.

1. Najvhodnejší čas na holenie je večer. Vtedy je pokožka najmenej náchylná na podráždenie.

2. Chĺpky pripravte na holenie. Ak máte tvrdé chĺpky, je vhodnejšie zvoliť mokré holenie, pretože pri ňom dochádza k ich zmäkčeniu. Využívať môžete teplú vodu, vhodnejší je však gél, pena či mydlo na holenie.

3. Najprv ohoľte líca, potom fúzy a bradu. Na týchto miestach sú chĺpky tuhšie a potrebujú byť dlhšie v kontakte so zmäkčovacím prostriedkom, aby sa dali ľahko oholiť.

4. Snažte sa holené miesto čo najviac napínať.

5. Pri holení nevyvíjajte na elektrický strojček tlak. Ten vedie k podráždeniu pokožky.

6. Holiacim strojčekom pohybujte do všetkých smerov.

7. Tvár po oholení netrite uterákom, ale iba ho na tvár prikladajte. Minimalizujete tak podráždenie pokožky.

8. Dbajte na dôkladné ošetrenie pokožky po oholení, použite balzam alebo krém po holení.

9. O strojček sa pravidelne starajte. Ak to váš model vyžaduje, mažte čepele vhodným olejčekom.

Ekológia – elektrický strojček verzus jednorazové žiletky

Takmer pri každej ľudskej činnosti sa produkuje odpad, ktorý postupne zanáša našu planétu. Keďže stále silnie tendencia chrániť životné prostredie a produkovať menej plastov, je dobré zamyslieť sa nad tým aj v súvislosti s holením. To sa stalo populárnym už v časoch minulých a v súčasnosti je prakticky každodennou súčasťou života mužov aj žien. Z tohto pohľadu je dobré zamyslieť sa nad tým, či životné prostredie viac zaťažuje holenie jednorazovými strojčekmi alebo tými elektrickými.

Pri starostlivosti o telo produkujeme plastový odpad v podobe obalov od kozmetických prípravkov, spotrebovávame vodu, plasty sa spotrebovávajú, samozrejme, aj priamo pri výrobe jednorazových žiletiek aj elektrických holiacich strojčekov.

Ak porovnáme oba typy pomôcok na holenie, z hľadiska recyklovateľnosti, spotreby vody, potreby doplnkovej kozmetiky a produkcie obalov vychádza elektrický strojček ako prívetivejší variant.

Ak je pre vás ekologické hľadisko dôležité, voľte práve holenie elektrickými strojčekmi. Nie je naň často potrebný žiadny gél a pena, vodu navyše spotrebovávate iba pri čistení a nie pri samotnom holení. Z dlhodobého hľadiska je potrebné vymieňať iba malú časť holiacej hlavy, a to približne raz za osemnásť mesiacov. Jednorazový holiaci strojček vám vydrží pri pravidelnom holení maximálne mesiac a spotrebovávate viac vody aj kozmetických a hygienických prípravkov.

Keď sa pozrieme na súhrnné porovnanie kladov a záporov, tak pre elektrický strojček hovorí jeho recyklovateľnosť, dlhá životnosť, bezpečnosť, menšia spotreba vody, vhodnosť pre citlivejšiu pokožku. Nevýhodou je zložitejšia údržba a vyššie investičné náklady. Pozitíva jednorazových holiacich strojčekov viaznu v jednoduchšej a rýchlejšej obsluhe a väčšej hygiene. Naopak, nevýhodou je nutnosť holenia s vodou a použitie doplnkovej kozmetiky, nerecyklovateľnosť, väčšie riziko poranenia pokožky (Zdroj: Holime.cz).


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Holiace strojčeky
Průměrné hodnocení 5 z 9 hlasů