Menu

HP 250 G10 859P5EA – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných v kategorii Notebooky

Klady

  • Vysoký výkon vo svojej cenovej hladine
  • Vhodný aj na profesionálnu kancelársku prácu
  • Moderná konektivita

Zápory

  • Kratšia výdrž batérie
  • Plastové telo notebooku
  • Bez numerickej klávesnice
520 € Orientačná cena

Aký má výkon

Model HP 250 G10 859P5EA rozhodne nepatrí medzi notebooky, ktoré by cielili na náročných hráčov, editorov videí či inžinierov. Zariadenie je určené skôr na domáce či kancelárske využitie, dobre si pritom poradí s bežnými činnosťami, ako je editácia tabuliek, textových dokumentov či prehliadanie internetu.

Procesor, grafická karta a ďalšie komponenty

Recenzovaný model je vybavený jedným z lepších moderných a relatívne úsporných procesorov Intel Core i5 1335U. Ten ponúkne dvojicu veľkých jadier doplnených o osem menej výkonných, zato však energeticky efektívnejších malých jadier. V testoch Cinebench R23 dostal tento procesor 1 625 bodov za jednojadrový a 8 349 bodov za mnohojadrový výkon.

To v praxi znamená, že si notebook relatívne hravo poradí s akoukoľvek kancelárskou prácou v tabuľkách, príležitostne sa ale nezľakne ani nenáročného strihu videa či úpravy fotiek. Grafická karta je síce integrovaná, ale aj napriek tomu je na pomery lacných modelov relatívne výkonná. Dostala 1 528 bodov v teste 3DMark Time Spy Score, čo je na integrovanú grafiku výborný výsledok. Napriek tomu sa rozhodne nejedná o herný stroj.

Operačnú pamäť tvorí 8 GB DDR4. To je na bežnú prácu dostatočná hodnota, pokiaľ by vám však v budúcnosti pamäť nestačila, je možné ju pomerne ľahko rozšíriť. Beží na frekvencii 3 200 MHz (alebo 3 200 MT/s ak chcete) a zaistí plynulý chod systému aj všetkých bežných aplikácií. Úložisko umožní uskladniť až 512 GB dát (vrátane operačného systému) a taktiež ho možno rozšíriť. Ide pritom o klasický relatívne rýchly SSD disk, takže vás pri práci brzdiť nebude.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i5 1335U

Počet veľkých jadier procesora

2

Počet malých jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

4,6

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 625

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

8 349

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs

Výkon grafickej karty

1 528

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3 200

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Aká je konektivita

Po stránke konektivity na tom nie je model HP 250 G10 vôbec zle. Zatiaľ čo v minulosti sa s lacnejšími notebookmi spájala skôr zastaraná Wi-Fi a úplná absencia USB-C, dnes už sa táto dogma postupne mení. Na tele zariadenia tak nájdete dvojicu modernejších USB-A 3. generácie doplnenú o jeden konektor USB-C. Externý monitor môžete pripojiť cez HDMI port.

V rámci bezdrôtového pripojenia sa môžete tešiť na moderné Wi-Fi 6, rovnako ako v čase písania tejto recenzie najmodernejší Bluetooth 5.3. Zariadeniu nechýba slúchadlový konektor ani webkamera (tá samozrejme v tejto cenovej hladine ponúkne iba úplne základnú kvalitu obrazu).

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.3

WiFi

Wi-Fi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Aké má spracovanie a batériu

Asi len málokoho prekvapí, že notebook HP 250 G10 tvorí takmer kompletne plast. Jedinou výnimkou sú v tomto prípade skrutky, tie sú našťastie kovové. Odolnejšie telo v danej cenovej relácii nemôžeme očakávať. Batéria notebooku ponúkne podľa výrobcu až 8,3 hodiny prevádzky. Počítajte ale s tým, že výrobcovia túto hodnotu uvádzajú pre pomerne optimálne podmienky – nízky jas obrazovky a úplne nenáročné využitie. V reálnom živote teda vydrží batéria aj o celé hodiny menej.

Obrazovku tvorí základný IPS panel s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Uhlopriečka je typických 15,6 palcov veľká a veľa jasu neprinesie. Displej preto bude čitateľný skôr v šere, než na priamom slnečnom svetle. Hmotnosť zariadenia sa dostala na prekvapivo prijateľnú hodnotu 1,5 kilogramu, plastové zariadenia bývajú často aj ťažšie.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Povrch displeja

Antireflexný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Nie

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

8,3

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

18,6

Hmotnosť (kg)

1,52

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Jednoznačnou a najväčšou prednosťou modelu HP 250 G10 je jeho pomer ceny a výkonu. V čase písania tejto recenzie (júl 2023) išlo o jeden z najlacnejších notebookov, ktoré už boli aj napriek nízkej cene vhodné na kancelársku prácu. Hlavnou devízou je relatívne silný procesor z najmodernejšieho úsporného radu. Zaujímavý je tento laptop aj svojou solídnou úrovňou konektivity, čo v kancelárii rozhodne oceníte.

Zariadenie má ale samozrejme aj celý rad nedostatkov. Tým najväčším je plastové telo, ktoré je jednak menej odolné pri častom prenášaní, ale taktiež spôsobuje zbytočne vysokú hmotnosť zariadenia. To je síce dobre prenosné, ale v kovovom tele by pri rovnakých parametroch mohlo vážiť aj o tretinu menej. Zmieriť sa je potrebné aj s kratšou výdržou batérie a absenciou numerickej klávesnice.

Porovnanie s alternatívami

Za zaujímavú alternatívu pre náročnejších užívateľov môžeme považovať model Apple Macbook Air 2020 M1. Ten bol síce vydaný už niekoľko rokov dozadu, práve vďaka tomu však ide o zaujímavú alternatívu z vyššej triedy, ktorej už klesla cena. Macbook Air ponúkne 2-3x dlhšiu výdrž batérie, kvalitnejší displej aj klávesnicu, modernejšie konektory Thunderbolt, odolné kovové telo a výrazne nižšiu hmotnosť.

Aj keď sa to môže zdať trochu prekvapujúce, HP 250 G10 má tiež svoje výhody. V prvom rade sa môžete spoľahnúť na oveľa širšiu konektivitu. Macbook Air totiž disponuje iba dvoma konektormi USB-C a dokáže pripojiť len jeden externý displej. Tým ale prednosti zariadenia spoločnosti HP končia.

Záverečné zhrnutie

HP 250 G10 je základný kancelársky notebook za priaznivú cenu. Ako taký však milo prekvapí svojím solídnym výkonom aj prekvapivo dobrou konektivitou. Nemôže sa síce rovnať rádovo drahším modelom, ale vo svojej cenovej hladine ponúkne to, čo konkurencii skrátka chýba. S ohľadom na horšiu kvalitu displeja a kratšiu výdrž batérie sa veľmi nehodí na cesty ani na grafickú prácu. Na tieto účely odporúčame voliť skôr Apple Macbook Air 2020 M1 256 GB.

520 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: HP 250 G10 859P5EA
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Notebookmi a technológiami sa u nás zaoberá viac ako rok a témy postupne preberá po predchádzajúcich redaktoroch. Pretože sú technológie jeho rannou kávou aj večerným programom, neunikne mu žiadny stroj hodný pozornosti. Okrem elektroniky jeho meno nájdete aj pri porovnaní rôznych technických strojov a náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia HP 250 G10 859P5EA

HP 250 G10 859P5EA

520 € Orientačná cena