Menu

HP 250 G9 724C1EA – Recenzie, testy a porovnania

Víťaz porovnania v kategorii Notebooky do 400 €

Klady

  • V cenovej hladine úplne nadpriemerný
  • Solídny základný notebook do kancelárie
  • Celkovo dobre vybavený

Zápory

  • Chýba možnosť nabíjania cez USB-C
  • Konštrukciu tvorí výhradne plast
  • Kvalita obrazovky nie je vhodná pre akúkoľvek grafickú prácu
430 € Orientačná cena

Celkový výkon

Modelový rad HP 250 G9 bol vždy zaujímavý, lacný, ale relatívne dobre vybavený voľbou pre nenáročnú kancelársku prácu. Recenzovaný model HP 250 G9 724C1EA dostal s nízkou obstarávacou cenou moderné a relatívne výkonné komponenty. S tabuľkami, prehliadaním internetu, prehrávaním videí či internými systémami si tak poradí naozaj hravo.

V tomto prípade spoločnosť Hawlett-Packard osadila notebook procesorom Intel Core i5 1215U. Ten využíva moderný LITTLE.big prístup a kombinuje v sebe dve veľké výkonné a 4 malé úsporné jadrá. Výsledky testov Cinebench R23 sľubujú jednojadrový výkon okolo 1 580 bodov a mnohojadrový okolo 5 800 bodov. To v praxi znamená notebook s výkonom, ktorý by ešte v roku 2021 stál v obchode 2x viac. S tabuľkami aj 2D programami si poradí úplne bez ťažkostí.

Výrobca osadil notebook 8 GB operačnou pamäťou v dvoch moduloch s rýchlosťou 3 200 MHz. V cenovej hladine sa jedná o štandardné prevedenie, ktoré síce nie je vhodné na profesionálnu prácu v projekčných programoch, pre bežné kancelárske činnosti ale vystačí bohato. Úložisko typu SSD NVMe PCIe uschová maximálne 256 GB dát vrátane operačného systému. To vám na súbory Excelu, Wordu a ďalšie bude stačiť, ak by vám miesto chýbalo, je možné ho rovnako ako operačnú pamäť rozšíriť.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i3 1215U

Počet veľkých jadier procesora

2

Počet malých jadier procesora

4

Frekvencia procesora (GHz)

0,9 – 4,4

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 581

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

5 802

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel UHD Graphics 64EUs

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Bez samostatnej pamäte

Výkon grafickej karty

1 171

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

8

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3200 MHz

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

256

Konektivita

Aby mohol výrobca cenu HP 250 G9 724C1EA stlačiť do takto prijateľných medzí, musel samozrejme na niečom ušetriť. Je však príjemným prekvapením, že sa tieto úspory veľmi nedotkli portov USB. Na tele nenájdete ani jeden zastaraný port USB 2.0. Notebook ponúkne dva konektory USB 3 doplnené o jedno USB-C, avšak bez podpory Thunderboltu a nabíjania.

Nechýba ani HDMI a konektor pre káblový internet. Naopak výrobca šetril na bezdrôtovom pripojení cez Bluetooth – osadený modul patrí do starej generácie Bluetooth 4.2. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia cez Wi-Fi 5. Slúchadlá môžete pripojiť aj káblom Jack 3,5 mm. Asi nikoho neprekvapí, že laptop obdržal základnú webkameru s rozlíšením 720p, ktorá rozhodne nepodáva oslnivé výkony.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

4.2

WiFi

5

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Spracovanie a výdrž

Ako všetky lacné notebooky aj model HP 250 G9 724C1EA využíva konštrukciu tvorenú čisto plastom. Teda aspoň skrutky a pánty sú samozrejme kovové. Displej má uhlopriečku 15,6 palcov a pracuje so starším panelom typu VA a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Neočakávajte vysokú svietivosť obrazovky ani kvalitné zobrazenie farieb, to napokon v najnižších cenových reláciách nenájdete nikdy. Povrchová úprava je matná.

Podľa prospektov výrobcu by mal notebook vydržať na batérii až 8 hodín a 20 minút. Čísla uvádzané výrobcami berte ale vždy skôr s rezervou, pretože nikde už nie je uvedené, ako túto hodnotu výrobca nameral. Pri menej náročnej práci sa ale môžete cez 6 hodín dostať pomerne hravo a pri naozaj nenáročnom využití určite presiahnete aj sľubovaných 8 hodín. Laptop je so svojimi 24,2 mm relatívne hrubý, za to môže jeho plastové telo. Hmotnosť sa však zastavila na prijateľných 1,74 kilogramoch.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

VA

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Matný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Nie

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

8,33

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

19,9

Hmotnosť (kg)

1,74

Názory používateľov a ďalších expertov

V čase prípravy recenzie modelu HP 250 G9 724C1EA (apríl 2023) sme preskúmali aj recenzie užívateľov a iných odborníkov, ktorí sa na notebooky tiež špecializujú. Užívateľské recenzie sú skôr strohé, ale výhradne kladné. Hovoria o dobrom pomere ceny a vybavenosti, solídnej kvalite aj bezproblémovom fungovaní. Ďalšie recenzie na Heuréke.

Odborníci sú samozrejme o poznanie kritickejší. Chvália výrobcu za osadenie slotu pre SD kartu, solídne chladenie a výkon aj možnosť výmeny operačnej pamäte s úložiskom, ale kritizujú nízku kvalitu reprodukcie farieb na obrazovke. Nepáčia sa im tiež tlačidlá touchpadu, ktoré by mohli byť komfortnejšie.

Na videu sa môžete pozrieť na možnosti upgradu notebooku:

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výkon modelu HP 250 G9 724C1EA a jeho možnosti budúceho upgradu sú jeho najväčšími prednosťami. Máloktorý lacný notebook ponúka takto vysoký výkon vhodný pre kancelársku prácu, a ešte menej ich umožní výmenu RAM, SSD a prípadné rozšírenie o druhé klasické 2,5″ SSD.

Pokiaľ by sme mali niečo kritizovať, bola by to najmä kompletne plastová konštrukcia a nízka kvalita displeja. Tiež notebook neumožní nabíjanie cez USB-C. Na druhú stranu je táto kritika v danej cenovej hladine až skoro neoprávnená, notebook je za inzerovanú cenu vynikajúcou kúpou.

Porovnanie s alternatívami

HP 250 G9 724C1EA vás možno zaujal, možno ale chcete lacný notebook, ktorý ponúkne ešte o niečo viac. Zaujímavou alternatívou by v tom prípade mohol byť model Lenovo V15 G3 82TT004PCK. Od HP sa líši asi o 15% výkonnejším procesorom Intel Core i5 1235U a tiež lepšou integrovanou grafickou kartou. Jeho Bluetooth má modernejšiu technológiu 5.0, takže je pripojenie stabilnejšie.

Zaujímavosťou je tiež takmer o pol centimetra menšia hrúbka konkurenčného modelu a taktiež dvojnásobná kapacita úložiska. HP 250 G9 však sľubuje dlhšiu výdrž batérie a taktiež slot pre SD kartu. Ak hľadáte lacný notebook do kancelárie, ktorému nechýba slot pre SD kartu, voľte radšej HP 250 G9 724C1EA. Pokiaľ je pre vás dôležitý čo najvyšší výkon za nízku cenu, a to v kombinácii s lepšou prenositeľnosťou, je Lenovo V15 G3 IAP 82TT004PCK lepšou voľbou.

Záverečné zhrnutie

HP 250 G9 724C1EA ponúka úplne nadpriemerný pomer ceny a výkonu. Ešte v roku 2021 by takto výkonný notebook stál podstatne viac peňazí, jedná sa tak o naozaj zaujímavé zariadenie na kancelársku prácu či do domácnosti. Neočakávajte vysokú kvalitu displeja ani nič iné, než kompletne plastové telo notebooku.

Spoľahnúť sa však môžete na vynikajúce budúce možnosti rozšíriteľnosti, a to ako v prípade operačnej pamäte a inštalovaného SSD NVMe M.2 disku, tak aj ďalšieho slotu pre 2,5″ SSD disk. Zaujímavou alternatívou je ešte výkonnejší Lenovo V15 G3 82TT004PCK.

430 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: HP 250 G9 724C1EA
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického odborníka. Notebooky a výpočtová technika všeobecne sú nielen jeho hlavnou náplňou práce, ale aj jeho najväčším koníčkom. V článku vám popíše, čo môžete od lacných notebookov očakávať a čo naopak nie. Jeho recenzie nájdete aj u mobilov, tabletov alebo bezdrôtových myší.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Už sa nepredáva

Recenzia HP 250 G9 724C1EA

HP 250 G9 724C1EA

430 € Orientačná cena