Menu

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe – Recenzie, testy a porovnania

88,8 % Celkové hodnotenie

Extrémna rýchlosť v kategorii Laserové tlačiarne

Klady

  • Vysoká rýchlosť tlače
  • Obojstranná tlač aj skenovanie
  • Jednoduchá obsluha na veľkom displeji

Zápory

  • Horšia dostupnosť tonerov
  • Vysoká obstarávacia cena
430 € Orientačná cena

Základné údaje

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe patrí medzi výborne vybavené poloprofesionálne multifunkčné laserové tlačiarne. Špecificky cieli skôr na kancelárske využitie. Tomu napokon zodpovedajú hodnoty rýchlosti jej tlače, ale aj automatický podávač, obojstranná tlač aj skenovanie. Tlačiareň nepatrí medzi tie, ktoré by niečím nejako výrazne prekvapili, jedná sa skrátka len o spoľahlivé zariadenie s všestranným vybavením.

Pokiaľ sa rozhodnete si tento model zaobstarať, počítajte na stole s rozmermi 42 x 39 x 32,3 cm. Výhodou je vysoká pracovná záťaž – v prospektoch výrobcu nájdete údaj o 80 000 výtlačkoch A4 za mesiac. To je zaťažiteľnosť, s ktorou tento model hravo vyhovie aj vo veľmi frekventovaných kanceláriách.

Parameter Tento produkt
Typ

Laserová

Farebná tlač

Nie

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Nie

Bezokrajová tlač

Nie

Vstupný zásobník

250

Automatický podávač

Áno

Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

7,5

Hĺbka (cm)

39,0

Šírka (cm)

43,0

Výška (cm)

32,5

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

12,6

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Po stránke funkcií a konektivity je tlačiareň vybavená veľmi dobre. V základe na tele nájdete konektor USB, a to ako pre pripojenie k počítaču, tak aj predné USB pre tlač priamo z flash disku. K sieti pripojíte model HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe káblom, ale aj bezdrôtovo prostredníctvom Wifi. Tá navyše umožňuje používateľom zariadení od spoločnosti Apple tlač pomocou funkcie AirPrint. Jediné, čo chýba, je NFC pre ľahké párovanie s mobilom. Na tele nájdete navyše automatický podávač a pokročilý dotykový displej.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Hodnotenie tlače

Laserová tlačiareň HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe pozitívne prekvapí svojimi tlačovými schopnosťami. Výrobca sľubuje rýchlosť až 40 strán A4 za minútu, prvý list pritom obdržíte za menej ako 7 sekúnd. Tlačová záťaž je definovaná maximálne na 80 000 listov mesačne. To je samo o sebe dosť imaginárne číslo, pokiaľ totiž budeme predpokladať, že má mesiac 22 pracovných dní po 8 hodinách, vychádza táto záťaž na 454 listov za hodinu. To je objem, ktorý nebude generovať ani náročná kancelária.

Zásobník pojme maximálne 250 listov A4, dokúpiť je možné v prípade potreby aj jeho rozšírenie. S tlačovým rozlíšením a rozlíšením skenera súhlasne 1 200 DPI nezaostáva model od HP za konkurenciou v rovnakej cenovej relácii. Na jeden tlačový valec sa dá vyprodukovať až 9 500 strán, jeho cena je však pomerne vysoká. Vo výsledku sa dostanete niekde na 0,022 € / A4, čo sú úplne priemerné náklady v cenovej kategórii.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

40

Doba tlače prvej strany čiernobielo podľa výrobcu (s)

6,3

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

1 200 x 1 200

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajová tlač

Nie

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

9 500

Cena čierneho toneru

200

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,022

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

Nerelevantné

Cena farebných tonerov

Nerelevantné

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

Nerelevantné

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za najväčšie prednosti modelu HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe pokladáme veľmi vysokú rýchlosť tlače 40 strán za minútu, ale aj dostupnosť funkcií obojstranného skenovania a kopírovania. Automatický podávač je skrátka niečím, čo v kancelárii chcete mať k dispozícii. Zariadenie je navyše vybavené prehľadným dotykovým displejom, takže je jeho obsluha jednoduchá. Proti kúpe hrá snáď len vyššia cena, ale aj občas horšia dostupnosť tlačových tonerov.

Porovnanie s alternatívami

Na porovnanie sme zvolili ako alternatívu k modelu HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe konkurenčnú tlačiareň s nižšou obstarávacou cenou. Je ním model Pantum BM5100ADW, ktorému nechýba obdobne vysoké tempo tlače aj vysoký záťažový profil. V jeho prípade sa však budete musieť obísť bez pokročilejšieho dotykového displeja. HP má o niečo jednoduchšiu obsluhu, je však len na vás, akú hodnotu pre vás má tento parameter. Obe tlačiarne sú pri plnení svojej hlavnej úlohy excelentné a porovnateľné.

Naše hodnotenie a záver

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe je zaujímavá multifunkčná laserová tlačiareň pre náročnejšie kancelárie. Dokáže pracovať s čiernobielou tlačou, pričom tlačivá produkuje závratným tempom 40 listov za minútu. Automatický podávač dopĺňa funkciu obojstrannej tlače o obojstranné skenovanie a kopírovanie. Záťažový profil tlačiarne je vysoký, takže sa na ňu môžete spoľahnúť aj vo veľmi rušnej kancelárii. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, zvážte aj model Pantum BM5100ADW.

430 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe | Hodnotenie: 88,8 %
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa u nás často venuje technologickým témam. Rada skúša nové veci a voľný čas venuje objavovaniu tých najčerstvejších trendov, a to nielen medzi tlačiarňami. Poradí vám, podľa čoho tlačiareň vyberať a ako nájsť model, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám aj rozpočtu, bez ohľadu na to, či hľadáte tlačiareň na domáce použitie alebo do kancelárie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe

HP LaserJet Pro MFP 4102fdwe

430 € Orientačná cena