Menu

Recenzia a porovnanie HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

87,3 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Atramentové tlačiarne

Klady

 • Extrémne lacná tlač
 • Veľké množstvo atramentu už v balení
 • Na atramentovú tlačiareň pomerne rýchla

Zápory

 • Výtlačky musia uschnúť
 • Tlačové hlavy je možné vymeniť až keď to tlačiareň uzná za vhodné
 • Nutnosť priebežnej údržby
180 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One je zariadenie spĺňajúce všetky základné charakteristiky multifunkčnej tlačiarne. Recenzovaný model sa pýši tankovým systémom, ktorý by mal byť tým najúspornejším v porovnaní s ostatnými bežne dostupnými technológiami tlače. Aby sme túto tézu otestovali a overili aj ostatné parametre, model HP Smart Tank 515 sme osobne vyskúšali.

Kategória, do ktorej sa hodnotený produkt radí, je označená prívlastkom „multifunkčné“. Nie je teda žiadnym prekvapením, že okrem tlače zaisťuje aj kopírovanie, skenovanie a disponuje ďalšími funkciami. Tlačiarne s tankovým systémom si spravidla vedú dobre pri tlači fotografií. Fotografie je možné produkovať s maximálnou gramážou lesklého papiera 300 gramov na meter štvorcový. Vstupný zásobník pojme iba 100 listov A4. Takýto objem je vhodný skôr do domácnosti a menšej kancelárie než do väčšej firmy.

Parameter Tento produkt
Výrobca

HP

Typ

Atramentová tanková

Farebná tlač

Áno

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Áno

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

300

Bezokrajová tlač

Áno

Vstupný zásobník

100

Automatický podávač

Nie

Hĺbka (cm)

60,6

Šírka (cm)

44,9

Výška (cm)

25,6

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

5,14

Nami nameraná hmotnosť (kg)

5,11

Hmotnosť hodnoteného modelu sa bez tlačových hláv a atramentu pohybuje na úrovni 5,11 kilogramu a radí sa tak k priemeru. Svojou konštrukciou patrí medzi rozmernejšie modely, na stole budete tejto tlačiarni musieť vyčleniť trochu viac priestoru. Hĺbka totiž dosahuje viac ako 60 centimetrov a šírka takmer 45. Pozitívna je však výška 25,6 cm. V praxi to ale nebude hrať veľmi veľkú rolu, pretože vstupný zásobník je klasicky plnený zhora, do nízkej police tak tlačiareň aj tak neuložíte.

Obsah balenia

Tlačiareň klasicky dorazila v dobre vypolstrovanom balení. Prvé, čo sme v balení objavili, boli náplne. V našom prípade nám boli dodané hneď 3 fľaštičky čierneho atramentu a jedna sada farebných náplní. Keď vezmeme do úvahy, že by jedna čierna náplň mala vydržať na 6 000 výtlačkov, v balení nájdeme zásobu atramentu, ktorú bude mať bežný užívateľ problém minúť.

Zariadenia s tankovým systémom sa vyznačujú výmennými tlačovými hlavami a tie boli taktiež súčasťou balenia. Výrobca priložil aj pomerne podrobné návody obsahujúce informácie o inštalácii, ale aj základné texty venované údržbe tohto modelu. V kartónovej výstelke sa nachádzal napájací kábel, ktorý je teda možné odpojiť. Oproti pevne ukotvenému káblu sa nejedná o nijako zásadnú výhodu, no aj tak považujeme tento variant za praktickejší (najmä s ohľadom na prenášanie zariadenia).

Príprava na prvé spustenie

Tlačiareň je za účelom bezpečnej prepravy vybavená plombou pre tlačové hlavy. Po otvorení predného panelu je tak potrebné plombu vybrať. Presný postup je viditeľný na videu vyššie.

Po vybratí plomby už je možné osadiť tlačové hlavy a potom nasleduje proces plnenia nádržiek atramentom. Plnenie prebieha veľmi jednoducho a ak ho budete vykonávať správne, nestane sa, že by vám kvapla hoci jediná kvapka vedľa.

Proces plnenia je nasledujúci:

 1. Otvorte zátku iba tej nádržky, ktorú budete plniť
 2. Otvorte fľaštičku s danou farbou atramentu
 3. Odskrutkujte viečko s lievikom
 4. Opatrne odoberte papierovú zátku
 5. Naskrutkujte lievik naspäť
 6. Fľaštičku nasaďte na trubičku danej nádržky
 7. Počkajte, kým atrament pretečie do nádržky
 8. Fľaštičku pomaly odoberte
 9. Nádržku uzavrite a pokračujte na ďalšiu

Akonáhle máte tlačové hlavy pripravené a nádržky plné atramentu, posledným krokom bude prvé spustenie tlačiarne. V zadnej časti sa nachádza zasunutá opierka vstupného zásobníka. Vysuňte ju, priestor zúžte na šírku papiera, ktorý budete využívať a vložte papier. Zásobník by mal údajne pojať až 100 listov mäkkého kancelárskeho papiera (80 gramov na meter štvorcový), ale je pomerne tesný.

Pripojenie a obsluha tlačiarne

Na prednej strane sa nachádza malý monochromatický displej a séria tlačidiel. Všetky tlačidlá sú mechanické, nie dotykové (aj keď tak môžu na prvý pohľad pôsobiť). Červený krížik slúži na zrušenie operácie a symbol listu papiera so šípkou nechá podávačom prejsť papier. Tretie a štvrté tlačidlo zľava slúži na vytvorenie farebnej či čiernobielej kópie. Napravo od displeja sa potom nachádza symbol pripojenia určený pre pripojenie k Wi-Fi a ďalej písmeno „i“, ktoré v závislosti od kombinácie tlačidiel vytlačí informácie o tlačiarni (napríklad IP adresu tlačiarne).

Model HP Smart Tank 515 je možné spárovať s počítačom či mobilom hneď niekoľkými spôsobmi. My sme sa pri testovaní zamerali na tie bezdrôtové. Tie fungujú bezchybne. Tlačiareň podporuje pripojenie cez Wi-Fi, či už v lokálnej sieti alebo pomocou služby Wi-Fi Direct. Navyše je dostupná služba HP Smart, ktorá funguje online a umožní tlač na diaľku z akéhokoľvek zariadenia. Na jej využitie si však budete musieť vytvoriť užívateľský účet.

Vo Windowse funguje HP Smart dobre, v prostredí MacOS Monterey na Macbooku M1 sme sa stretli s občasnými výpadkami aplikácie. V zásade to ale nijako neovplyvnilo jej využiteľnosť. Na tlač z produktov spoločnosti Apple napokon primárne slúži funkcia AirPrint. Kompletné ovládače a manuály k tlačiarni HP Smart Tank 515 nájdete na webe HP.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Tlač a skenovanie

S ohľadom na plnenie svojej hlavnej funkcie je tento model akousi strednou cestou medzi laserovou tlačiarňou a zariadením na cartridge. Skener pojme papiere vo formáte A4 a menšie, automatickým podávačom na rýchle sklenovanie a kopírovanie ale táto tlačiareň nedisponuje.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

11

Nami nameraná rýchlosť čiernobielej tlače (str/min)

9,3

Doba tlače prvej strany čiernobielo podľa výrobcu (s)

14

Nami nameraná doba tlače prvej strany čiernobielo (s)

46,2

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

4 800 x 1 200

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajová tlač

Áno

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

6 000

Nami nameraný maximálny počet listov (čierna)

6 461

Cena čierneho toneru

10

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,002

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa nášho merania

0,0016

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

8 000

Cena farebných tonerov

25

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

0,003

Rýchlosť tlače

Tlač nie je nijako závratne rýchla, ale tiež nie je vyložene pomalá. Ak ale tlačíte veľkoplošné obrázky, počítajte s tým, že musia uschnúť (to je ale pre atrament typické). Výrobca sľubuje dobu 14 sekúnd od zadania tlače po vyjdenie výtlačku z tlačiarne. Táto hodnota je stanovená pre tlačiareň v „zahriatom“ stave, teda v čase, keď je prebudená z úsporného režimu. My ale považujeme za smerodajnejší čas, ktorý zariadenie potrebuje na svoje prebudenie a následnú tlač. Ten je podľa nášho merania 46,2 sekundy.

Zariadenie zvládne podľa výrobcu vytlačiť čiernobielo za minútu 11 strán, v teste sme dosiahli rýchlosť 9,3 strany za minútu. Rýchlosť sa bude v praxi líšiť podľa toho, ako veľmi je strana zaplnená. Naše meranie prebiehalo na stránke zaplnenej textom Lorem Ipsum. Rýchlosť farebnej tlače sme netestovali, pretože v praxi bude oproti tej čiernobielej oveľa variabilnejšia. Pri čiernobielych stránkach sa totiž bude jednať takmer vždy o text, zatiaľ čo farebná tlač bude zahŕňať väčšie či menšie pokrytie obrázkami.

Náklady na tlač

Najväčším benefitom tankových zariadení je extrémne lacná tlač a model HP Smart Tank 515 to potvrdzuje. Výrobca sľubuje na jednu nádobku čiernej farby až 6 000 výtlačkov, pričom atrament stojí iba cca 10 €. Náklady na tlač cca 0,0018 €/A4 sú teda natoľko zanedbateľné, že do rozpočtu ani pri všetkej snahe nezasiahnu. Aby sme nemuseli tlačiť 6 000 listov, overili sme tlač iným spôsobom. Tlačiareň sme nechali generovať listy s 80% pokrytím čiernou farbou a výsledný počet sme prepočítali podľa pokrytia 4,21%, ktoré je považované za typické. Z nášho testu vyplynulo, že hodnota 6 000 strán zodpovedá realite.

V prípade farebných dokumentov je situácia podobná, aj keď nie úplne rovnaká. Jedna farba vyšla v čase písania tejto recenzie na cca 8,50 €, pričom potrebovať budete 3. To robí náklady na tlač cca 25,50 €, pričom náplne vydržia na zhruba 8 000 výtlačkov (pokrytie je tu typicky okolo 13% každou farbou). Jeden list A4 vás tak vyjde zhruba na 0,0033 € a to je opäť hodnota v porovnaní s kazetami či laserom oveľa oveľa nižšia.

Niekto by tiež mohol namietať, že do nákladov je potrebné započítať aj cenu výmeny tlačových hláv. Tie však vydržia tisíce listov a stoja pritom tiež iba pár eur. Pesimistický scenár nás teda s cenou posúva v rámci čiernej farby na 0,0025 a v rámci farebnej produkcie na 0,0038 €/A4, čo sú stále takmer nulové hodnoty.

Skenovanie

Ani rýchle, ani pomalé – skener skrátka ničím neprekvapí. Maximálne rozlíšenie je 1 200 DPI, ale výsledný výstup je možné považovať za kvalitný. Aby sme mali možnosť skener porovnať s konkurenciou, v rámci nášho testu sme vytlačili testovaciu stránku na tlačiarni HP Smart Tank 515 a skenovali ju ako na tejto tlačiarni, tak aj na zástupcoch radov laserových a kazetových modelov. HP Smart Tank 515 vyšla z testu najlepšie (viď porovnanie nižšie).

Ako je zrejmé z obrázkov, z troch testovaných modelov dosiahol model HP Smart Tank 515 najlepšie výsledky, ako s ohľadom na ostrosť obrázku, tak aj s ohľadom na produkované farby. Ako vzorový súbor sme využili testovaciu šablónu z tohto zdroja.

Spotreba a hlučnosť

Spotreba v Stand-by móde dosahuje úroveň necelého 1 wattu, tj 8,8 kWh za rok. Pri svojej prevádzke sa navyše atramentové tlačiarne zďaleka nepohybujú tak vysoko ako tie laserové, aj v tomto ohľade je teda zariadenie úsporné. Zamerali sme sa ale aj na hlučnosť tlačiarne, ktorú síce výrobcovia uvádzajú v súlade s platnými normami ISO presne definujúcimi spôsob testovania akustického tlaku tlačiarní, ale z nášho pohľadu nie je príliš vypovedajúci.

Do blízkosti tlačiarne sme umiestnili hlukomer a merali maximálnu a priemernú hlučnosť. Približná najvyššia hodnota, ktorú tlačiareň dosiahla, bola 70 dB. To zodpovedá približne hluku na pomedzí ľudskej konverzácie a mestskej dopravy. Stredná hodnota bola približne 56 dB, to je už na pomedzí zvuku mierneho dažďa a ľudskej konverzácie. Zariadenie teda nie je prehnane hlasné a okolie príliš neruší. Na pravidelnú a objemnú tlač v tichej kancelárii by sme ale odporučili skôr kvalitnú laserovú tlačiareň, ktorá bude vo výsledku o dosť tichšia.

Parameter Tento produkt
Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

0,75

Nameraná spotreba stand-by (W)

0,6

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

51

Nami nameraná maximálna hlučnosť (dB)

70

Nami nameraná priemerná hlučnosť (dB)

56

Názory expertov a ďalších používateľov

V čase testovania produktu (január 2022) sa mu ostatné odborne zamerané redakcie nevenovali, ich názory teda nemôžeme uviesť. Užívateľských hodnotení si ale vďaka svojej obľúbenosti tento model vyslúžil veľa.

Medzi pozitívami sa najčastejšie objavuje najmä extrémne lacná tlač, či už čiernobiela alebo farebná. Dobre je hodnotená aj samotná kvalita tlače, a to s ohľadom na farebnosť aj jej ostrosť. Wi-Fi považuje väčšina používateľov za hodnotný doplnok a dodané atramentové náplne niektorým vydržali aj viac ako rok. Za nešťastne riešený ale recenzenti považujú horný zásobník na papier, ktorý pôsobí tak nejako neistým dojmom. V balení tiež chýba USB kábel na pripojenie k počítaču a vybraný model neponúka obojstrannú tlač.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

To, čo je na tlačiarni najhodnotnejšie, je jej ekonomická úspornosť. Ostatne, vytlačiť si knihu s 500 stranami (250 A4) vás vyjde s ohľadom na čiernu farbu na menej ako 70 centov, vo farbe potom na cca 85 centov. To je niečo, čo vám iný ako tankový systém jednoducho neumožní. Najlepšie na tom ale je, že výrobca prikladá už v balení skutočne veľkú zásobu farby – obzvlášť tej čiernej je priložené také množstvo, že ju niektorí používatelia budú mať problém spotrebovať.

Hlavné nevýhody spočívajú skôr v charakteristikách atramentových tlačiarní ako v zásadných nedostatkoch tohto konkrétneho modelu. Oproti kazetovému systému je samozrejme kúpa tlačiarne v tomto prípade drahšia, a to viac ako dvojnásobne. Na rozdiel od ostatných technológií je navyše pri týchto modeloch potrebné tlačové hlavy občas čistiť (na to má ale tlačiareň vstavanú funkciu „čistenie tlačovej hlavy“). Pokiaľ by vám hlavy tlačili zle, vynechávali riadky a ich čistenie ani zarovnanie nepomohlo, budete mať trochu smolu – tlačiareň si totiž sama určí, či je hlavu potrebné vymeniť a bez jej súhlasu to neurobíte.

Naše hodnotenie a záver

HP Smart Tank 515 je vydareným modelom tlačiarne s tankovým systémom. Zariadenie umožní extrémne lacnú tlač, a to ako čiernobielu, tak aj farebnú. Dodávané náplne v balení zaistia 18 000 strán čiernobielo a 8 000 strán farebne, dá sa teda povedať, že pri domácom využití vám farba možno ani nikdy nedôjde.

Tlačiareň je potrebné udržiavať a pokiaľ tlačí zle, vyčistiť. Stránky sú na atramentový model tlačené pomerne rýchlo, v porovnaní s laserovými je ale tlač samozrejme pomalá. Hlučnosťou nie je tento model vhodný do tichej kancelárie s častou požiadavkou na tlač, v opačnom prípade sa ale hodí perfektne. Ak si vystačíte s čiernobielou tlačou a hľadáte hlavne rýchly model do kancelárie, potom sa pozrite na Brother DCP-1622WE.

180 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One | Hodnotenie: 87,3 %
Jakub Gulec
Jakub v našom tíme obsadil rolu technického redaktora. Tému tlačiarní má dobre naštudovanú a vysvetlí vám napríklad to, prečo je na tlač fotografií vhodnejšia atramentová tlačiareň ako laserová. Okrem tlačiarní nájdete jeho recenzie aj pri notebookoch, ale aj aku náradí či štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

180 € Orientačná cena