Ako vybrať hračku
Pre deti sú hračky nepostrádateľnou súčasťou života. Na trhu je ich v súčasnosti nepreberné množstvo a preto môže byť ťažké sa pri výbere zorientovať. Ak aj vy pátrate po hračke, ktorá by dieťaťu urobila radosť, potom ste na správnom mieste. V riadkoch nižšie vás prevedieme aktuálnymi trendmi v oblasti hračiek a prezradíme, podľa akých parametrov vyberať a na čo sa zamerať.
Začiatok článku sa zaoberá prínosom hračiek ako takých. Dozviete sa, prečo sú hračky pre deti dôležité a s akým úmyslom ich vyberať. Ďalšie kapitoly vás zasvätia do rozdelenia hračiek podľa veku dieťaťa. Poradíme vám, čo zaobstarať batoľaťu, alebo ktorá hračka urobí radosť školákovi. Následne vám uvádzame niekoľko najobľúbenejších typov hračiek a povieme vám, z akých materiálov sa hračky vyrábajú a v akých veľkostiach sú dostupné.
V závere článku sa dočítate informácie o bezpečnosti a dozviete sa, aká by mala byť hračka, od ktorej je možné očakávať dlhú životnosť. Nakoniec nebude chýbať priblíženie cenových hladín, podľa ktorých je možné ľahšie stanoviť rozpočet pre nákup hračky. Prečítať si potom môžete aj články o konkrétnych produktoch, zaujímať by vás mohli napríklad drony, klávesy, mikroskopy alebo napríklad rebriny.
Ako vybrať hračku stručne:
- Ako prvé je potrebné zohľadniť vek dieťaťa. Je to hlavný bod výberu hračky, od ktorého sa všetko odvíja.
- Následne zvážte, či ide o chlapca alebo dievča a rozmyslite si, čo dieťa najviac zaujíma a z akej tematickej oblasti by ste mali hračku vyberať.
- Dôležité je zohľadniť výrobný materiál a veľkosť hračky, aby nebola pre dieťa nebezpečná.
- Vyberať by ste mali u overených značiek a predajcov, ktorí dbajú na bezpečnosť.
- Existuje mnoho typov hračiek, pričom závisí predovšetkým na tom, koľko chcete alebo môžete investovať.
- Stanovte si rozpočet a podľa možností a záujmov dieťaťa vyberte typ hračky. Zvoľte niekoľko kandidátov a prečítajte si, čo o nich hovoria užívateľské recenzie.
Prečo sú hračky pre deti dôležité
Hračky sú dôležité pre deti v každom veku. Predstavujú centrum zábavy a radosti a tie správne hračky súčasne rozvíjajú zmysly a vzdelávajú. Preto je dôležité vyberať hračky vždy podľa aktuálnych mentálnych zručností dieťaťa, vďaka tomu najlepšie pomôžu jeho rozvoju. Výrobcovia výber našťastie uľahčujú príslušnými označeniami hračiek podľa odporúčaného veku.
Správne hračky deti nielen zabavia, ale zároveň sa vďaka nim naučia:
- lepšie koordinovať svoje pohyby, vnímať jednotlivé svaly a ich silu,
- chápať, ako veci v bežnom živote fungujú,
- sústrediť sa a riešiť prvé elementárne problémy.
Príliš veľa hračiek škodí
Napriek tomu, že sú hračky pre deti a ich rozvoj dôležité, všetkého veľa škodí. Dieťa by ste si za žiadnu cenu nemali hračkami kupovať. Prílišné množstvo hračiek navyše vedie k tomu, že si ich dieťa neváži. Namiesto mnohých lacnejších, avšak z rozvojového hľadiska úplne zbytočných hračiek, kúpte dieťaťu radšej pár kvalitných a podnetných hračiek, s ktorými sa aspoň občas budete hrať spoločne. Tým zároveň posilníte vaše vzájomné puto.
Vek dieťaťa
Schopnosti a zručnosti, zrelosť, povaha i záujmy dieťaťa sa v každej fáze detstva líšia. Týmto faktorom je preto potrebné podrobiť výber akejkoľvek hračky, či už hľadáte hračku pre novorodenca, batoľa, predškoláka alebo študenta.
Platí pritom, že čím je dieťa staršie, tým zložitejšiu hračku zvládne pochopiť. Zatiaľ čo pre malé deti budete vyberať skôr menšie a celistvé hračky, pri ktorých nehrozí rozbitie alebo rozobranie na drobné časti, pre väčšie deti môžete voliť aj technicky zamerané stavebnice či iné zložitejšie hračky. Pre ľahšiu orientáciu pri výbere sa pozrite, aké hračky je možné dieťaťu v konkrétnom veku zaobstarať, aby pre neho boli čo najprínosnejšie.
Hračky pre novorodencov
Dobre zvolená hračka pre novorodenca pomôže urýchliť jeho rozvoj v prvých mesiacoch života. Najdôležitejšími zmyslami v tomto veku sú sluch, hmat a zrak. Preto je všetko farebné, šuštivé, trblietavé či mäkké pre najmenšie deti zaujímavé. Novorodenci však nie sú schopní sa sami vedome hrať a tak zvolená hračka musí byť predovšetkým bezpečná. Tiež by malo byť možné ju vyprať či inak ľahko udržiavať.
Ak zvažujete hračku ako darček pre novorodenca, potom odporúčame výber najskôr konzultovať s rodičmi. Okrem kolotoča nad postieľku, hrkálky či plyšáka pre dieťa, môžete potešiť novopečených rodičov napríklad praktickým balením plienok alebo fotoknihou.
Hračky pre deti do 1 roka
Zhruba od 3 mesiacov sa dieťa začína viac zaujímať o svoje okolie. Preto je vhodné pre rozvoj zmyslov v tomto období zaobstarať niekoľko rôznych predmetov, ktoré by dieťa mohlo skúmať. Ideálna je voľba hracej deky s hrazdičkou, na ktorej sú zavesené rôzne hrkálky a zrkadlá, často doplnené melódiou či zvukovými efektmi. Zároveň je v tomto období dobré dieťaťu zaobstarať ožužlávacie gumové hračky, ktoré podporia prerezanie prvých zúbkov.
Väčšie rozptýlenie začína dieťa vyžadovať zhruba od 6 mesiacov. V tomto veku sa začína rozvíjať jemná motorika a dieťa sa učí pochopiť základný princíp príčiny a následku. Zvláda už stláčať rôzne tlačidlá, chytať a púšťať predmety alebo si otvoriť obrázkovú knižku. Polročnému dieťaťu môžete zaobstarať rôzne skladačky, skladacie tégliky, stojan s krúžkami rôznych veľkostí či prvé obrázkové knižky. Veľmi obľúbené sú aj drevené kocky.
Hračky pre deti od 1 roku
Hračky pre deti od 1 roku by sa mali zameriavať na rozvoj jemnej aj hrubej motoriky a koordináciu svalových pohybov. Okrem obrázkových leporel, hračiek do vody alebo plastových stavebníc tak deti ocenia aj aktívne chodítko, hopsacie zvieratko či odrážadlo. Môžete v ňom tiež začať prebúdzať cit k hudbe a zaobstarať mu prvý hudobný nástroj, napríklad bubienok, xylofón či rumba gule.
Akonáhle je dieťa samo schopné pohybu, prichádzajú na rad hračky určené na tvorenie. K najobľúbenejším patrí sada formičiek na stavanie z piesku, alebo najrôznejšie kohútiky, mlynčeky či farbičky do vody. Chybu určite neurobíte, ak dieťaťu zaobstaráte prvú stavebnicu, napríklad Lego Duplo, ktoré ponúka produkty v mnohých prevedeniach tak, aby pokryli záujmy malých chlapcov i dievčat.
Hračky pre deti od 3 rokov
V troch rokoch väčšina detí zamieri do materskej školy, kde sa obvykle stretnú s hračkami, ktoré napodobňujú svet dospelých. Presne také im môžete zaobstarať aj domov, deťom poslúžia do predškolského a mnohokrát až školského veku. Dievčatá môžu často chcieť pomáhať mamičkám v domácnosti a obľúbenou hračkou tak bývajú detské kuchynky, sady detského riadu, či napodobenín potravín, žehličiek alebo vysávačov.
Takéto hračky nie sú výnimkou ani pre chlapcov. Pre malých domácich majstrov nájdete v portfóliách výrobcov dielne plné náradia, s ktorým môžu napodobňovať rolu oteckov. Vhodnou voľbou pre trojročné deti sú aj obľúbené vláčikodráhy. Pomáhajú totiž rozvíjať dôležitú priestorovú orientáciu a logické myslenie. V tomto veku deti zároveň tvoria svoje prvé kresby a výtvory – výbavou izbičky by sa tak mal stať aj malý stolček, kde dieťa môže tvoriť.
Hračky pre predškolákov (od 5 rokov)
V predškolskom veku sa deti obvykle rady hrajú s rovesníkmi a začínajú si vytvárať prvé kamarátstva. Zaobstarať im tak môžete zábavné stolové či kartové hry, ktoré si môžu s kamarátmi zahrať, alebo napríklad autodráhu či domček s bábikami. Obľúbenou voľbou sú aj rôzne kreatívne a tvorivé sady, kinetický piesok či modelovacie hmoty a plastelíny. Dôležité je nezabudnúť na včasnú prípravu do školy, ku ktorej slúžia didaktické hračky, stavebnice a hlavolamy.
Hračky pre školákov (od 6 rokov)
Akonáhle začne dieťa chodiť do školy, príde čas plný experimentovania a poznávania. Dieťa už vie čítať, písať aj počítať a začína lepšie rozumieť tomu, ako svet okolo neho funguje. Na rad preto prichádzajú hračky, ktoré ponúkajú dostatočný priestor pre fantáziu, pritom ich však pripravujú na budúce povolanie. U školákov vedú rôzne detské laboratóriá a iné experimentálne hry, s ktorými sa stanú malými chemikmi, astronómami, konštruktérmi, kaderníkmi alebo doktormi.
Hračky pre deti od 8 rokov a teenagerov
S príchodom moderných technológií je čím ďalej ťažšie deti odpútať od internetu a počítača. Výrobcovia sa však už tomuto trendu prispôsobili a na trhu tak nájdete mnoho interaktívnych hračiek v podobe robotov, ktoré deti môžu dokonca aj samy programovať. Pre školákov môžu byť zaujímavé aj zložité stavebnice ako Merkúr, Boffin alebo Gravitrax, pričom sa z obľúbených nevytrácajú ani tvorivé sady a experimentálne hry.
V prípade tínedžerov sa už často nejedná o hračky, ale skôr o elektroniku alebo športové vybavenie. Deti v tomto veku mávajú vyššie nároky a skôr než hračky ocenia niečo, čím ohromia svojich rovesníkov. Zaručene ich poteší nejaká technologická vychytávka ako hoverboard, elektrická kolobežka alebo nové bezdrôtové slúchadlá. Pre spoločne strávený čas im môžete zaobstarať aj stolovú alebo napríklad únikovú hru na doma.
Hračky pre dievčatá a chlapcov
Hoci sa dnes stále viac rieši tolerancia slobodného výberu pohlavia, je bežné, že sa s bábikami hrajú skôr dievčatá a naopak s autami zase chlapci. Na trhu existuje celý rad hračiek, ktoré sú typické pre chlapcov alebo pre dievčatá. Záleží však na záujmoch dieťaťa, aj malé slečny sa môžu hrať s autodráhou alebo náradím a rovnako sa chlapci môžu pustiť do varenia alebo navliekania korálok. Do tabuľky sa pozrite na TOP hračky pre dievčatá a pre chlapcov.
Určenie |
Hračky |
Pre dievčatá |
Bábiky, kočíky a ďalšie doplnky pre simuláciu starostlivosti o dieťa, kreatívne a tvorivé sady, kostýmy, sady maľovátok |
Pre chlapcov |
Autodráhy, autá či iné dopravné prostriedky na diaľkové ovládanie, roboty, náradie, stavebnice, modely |
Pre dievčatá i chlapcov |
Vláčkodráhy, detské kuchynky, experimentálne sady, magnetické a kresliace tabule, lego a iné stavebnice |
Typy hračiek
V priebehu rokov sa bude obsah detskej izby postupne meniť. Detskú hraciu deku, hrkálky a kolotoč nad postieľkou postupne vystriedajú gumové figúrky, detské kuchynky a dielničky, ktoré následne nahradia experimentálne sady a moderné stavebnice. Ktoré ďalšie typy detských hračiek patria medzi najobľúbenejšie? Nižšie sme uviedli niekoľko ďalších typov, zoradili sme ich bez ohľadu na odporúčaný vek a rozdeľujú sa na hotové, polohotové a hmoty.
- Bábiky a príslušenstvo,
- figúrky a zvieratká,
- sociálne hry simulujúce povolanie,
- knižky,
- doskové, stolové a kartové hry,
- bábkové divadlá,
- športové náčinie – švihadlo, skákacia guma,
- tabule a kriedy,
- vystrihovačky a omaľovánky,
- korálky
- hudobné nástroje,
- hračky do vody, piesku a pre prácu na záhrade,
- stavebnice a puzzle,
- elektrické vozidlá,
- RC modely a autá na diaľkové ovládanie,
- detské zbrane,
- plyšové hračky.
Interaktívne hračky
Interaktívne hračky vydávajú rôzne zvuky a svetelné efekty. Vďaka tomu pôsobia pozitívne na rozvoj zmyslov dieťaťa. Do tejto kategórie môžeme zahrnúť detské hudobné nástroje, hracie plyšové zvieratká, mikrofóny a ďalšie. Deti sa pomocou týchto hračiek učia novým veciam, napríklad počítať, poznávať farby alebo recitovať básničky.
Robotické hračky
Robotické hračky majú rovnaké vlastnosti ako hračky interaktívne, k tomu všetkému sa ale vedia aj pohybovať. Hračka v podobe robota, superhrdinu či zvieratka vie otáčať hlavou, hýbať rukami a nohami alebo vrtieť chvostom. Robotické zvieratká pre deti vedia napodobňovať reálne zvuky ako štekanie či mňaukanie, alebo môžu dokonca aj cikať. Pokiaľ chcete dieťa pripraviť na starostlivosť o živého domáceho maznáčika, potom sú roboty ideálnou voľbou.
Programovateľné hračky
Chytré hračky sú dostupné pre malé aj veľké deti. V závislosti od veku si s nimi deti môžu precvičovať logické aj abstraktné myslenie, jemnú motoriku a pamäť. Medzi najobľúbenejšie programovateľné hračky patria autíčka, vláčiky a ďalšie dopravné prostriedky, stavebnice, roboty a zvieratká. Lacnejšie modely zvládnu len zopár príkazov, roboty pre staršie deti vykonajú aj viac ako 50 príkazov. Z hľadiska programovania sa tieto hračky rozlišujú na:
- Blokové – Hračka sa programuje pomocou tlačidiel, ktoré bývajú doplnené o názorné obrázky. Ide o jednoduchší spôsob vhodný pre deti od 4 rokov.
- Pokročilé – Hračka sa programuje na diaľku pomocou mobilnej aplikácie alebo diaľkového ovládania. Ide o pokročilé programovanie vhodné pre školákov.
Materiál
Hračky sa vyrábajú z rôznych materiálov, dlhodobo však dominujú drevo a plast. Aj tu je vhodné prihliadnuť na vek dieťaťa, pretože malé deti si často strkajú hračky do úst, čomu musí byť prispôsobená povrchová úprava aj veľkosť. Záleží aj na type hračky, s príchodom interaktivity sa totiž na trhu začali objavovať aj neobvyklé magnetické, kovové alebo elektronické hračky.
- Penové a molitanové hračky sú obľúbenou voľbou pre najmenšie deti a predškolákov. Zahŕňajú predovšetkým stavebnice vo forme puzzlí, ktorými možno vyložiť pokojne aj celú detskú izbičku alebo herný kút. Obvykle na nich bývajú písmená či číslice, čím pripravujú dieťa na školskú výučbu.
- Drevené hračky v deťoch prebúdzajú cit k prírodným materiálom. Pýšia sa dlhou životnosťou, často sa tak stávajú dedičstvom, ktoré sa odovzdáva po niekoľko generácií. Je mnoho českých značiek, ktoré sa zaoberajú výrobou drevených hračiek a tak obstaraním niektorej z nich zároveň podporíte aj susedných výrobcov. K obľúbeným dreveným hračkám patria kocky alebo stavebnice, ktoré podporujú modelovacie schopnosti.
- Plastové hračky sú pravdepodobne najrozšírenejšie. Potešia deti každého veku, obvykle hýria pestrými farbami a tvarmi. V tomto prípade je obzvlášť potrebné dbať na bezpečnosť, vždy vyberajte plastové hračky iba od overených značiek a predajcov a vyhnite sa podozrivo lacným výrobkom.
- Gumené hračky zahŕňajú obľúbené zmenšeniny zvieratiek, bábik, dinosaurov a ďalších obľúbených detských postavičiek. Dajú sa obvykle zaobstarať vo výhodnej sade, mnohokrát aj s príslušenstvom, takže sa dieťa zabaví po dlhé hodiny.
- Kovové hračky sú obľúbené skôr u chlapcov. Na dotyk sú chladivé a medzi najtypickejších predstaviteľov tejto kategórie patrí stavebnica Merkur, ktorá obsahuje množstvo kovových súčiastok pre stavbu modelov. Kovové bývajú aj rôzne hlavolamy alebo modely dopravných prostriedkov.
- Magnetické hračky zahŕňajú moderné stavebnice, ktoré deti zoznámia s fyzikálnymi zákonmi a fungovaním magnetizmu. Deti sa s nimi môžu pustiť do tvorby najrôznejších geometrických stavieb alebo postaviť autodráhu, po ktorej potom za pomoci magnetizmu môže jazdiť magnetické autíčko.
- Elektronické hračky v deťoch prebúdzajú záujem o technológie, elektroniku a všetko s ňou spojené. Najčastejšími predstaviteľmi sú elektronické stavebnice podporujúce technické myslenie, programovateľné roboty, alebo napríklad lietajúce drony.
Veľkosť
Veľkosť ovplyvňuje vhodnosť hračky pre určité vekové skupiny detí. Niektoré hračky sú v predaji v reálnych veľkostiach, napríklad roboty či bábiky, iné sú zmenšeniny (atrapy), napríklad domček pre bábiky alebo model autíčka. Treba dbať na to, že pre malé deti sa nehodia hračky s malými dielikmi, pretože hrozí, že by ich mohli prehltnúť. Zároveň zvážte, či dieťa zvládne hračku uchopiť, prípadne uniesť.
Bezpečnosť
Pre každého, kto kupuje dieťaťu hračku, by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Základným pravidlom je dodržanie odporúčaného veku dieťaťa. To však nie je všetko. Bezpečnosť výrobku preukazujú aj rôzne certifikácie a testy. Na Slovensku a v Európskej únii sa používa niekoľko špeciálnych označení, ktoré vás utvrdia v tom, že kupujete bezpečnú a kvalitnú hračku. Ide o označenie:
- Bezpečné hračky
- Bezpečná a kvalitná hračka
- Značka CE – testované v súlade s bezpečnostnými štandardmi, spĺňa náležitosti daných smerníc krajín EÚ
Výdrž a praktickosť
V minulosti bolo bežné, že sa hračky dedili z generácie na generáciu. Skúste na to myslieť už pri nákupe a vyberajte z kvalitných a pevných hračiek, pri ktorých je väčší predpoklad dlhej životnosti. Deti si obľúbené hračky obvykle berú takmer všade so sebou a tak by mali byť hračky dobre umývateľné, odolné proti pádu aj detským zúbkom a v prípade poškodenia by sa mali dať ľahko opraviť. Takéto hračky potom môžu slúžiť aj ďalším potomkom.
Funkcie
Mnoho hračiek na trhu je interaktívnych a tak možno predpokladať, že ponúkajú rôzne funkcie. Zvuky a svetelné efekty vydávajú už aj hračky pre tie najmenšie deti. S rastúcou zložitosťou hračky často dokážu hýbať končatinami, ohýbať sa v páse, uchopiť rôzne predmety alebo vedia hovoriť, opakovať slová, či plakať.
Napájanie
Pokiaľ je hračka vybavená zvukovými či vizuálnymi prvkami alebo sa jedná o zložitejšie interaktívne hračky, mali by ste brať pri výbere ohľad aj na napájanie. Aby také hračky fungovali, potrebujú na svoju prevádzku obvykle tužkové batérie, ktoré nemusia byť súčasťou balenia. Pokiaľ budete batérie dokupovať, myslite na dlhodobé využívanie hračky a kúpte rovno dobíjacie batérie. Niektoré hračky bývajú doplnené nabíjačkou na dobíjanie zo siete.
Cena
Cena hračky sa odvíja od jej zložitosti aj výrobného materiálu. Plyšáky dnes zaobstaráte za pár eur, kým cena magnetickej stavebnice alebo programovateľného robota sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek.
Cena sa odvíja aj od značky. Hračky renomovaných výrobcov majú síce záruku bezpečnosti, avšak je potrebné počítať s vyššími obstarávacími nákladmi. V prípade obmedzeného rozpočtu siahnite po alternatíve, avšak od overeného predajcu. Veľký výber bezpečných a overených hračiek ponúka Fisher Price, Alltoys, Hasbro, TM Toys, Kids World a ďalšie.
Cena do 20 €
Aj v najnižšej cenovej kategórii môžete nájsť poklady pre dieťa v každom veku. Do 20 € zaobstaráte väčšinu základných hračiek pre najmenších, ako sú hrkálky, hryzátka, závesné hračky nad postieľku a podobne. Rovnako je možné zaobstarať rôzne experimentálne i kreatívne sady, plastelíny, či základné sety stavebníc, hudobné nástroje alebo stolové hry. Veľmi populárne sú interaktívne knižky Kúzelné čítanie.
Cena do 40 €
O 20 € vyšší rozpočet vám umožní dieťaťu zaobstarať napríklad pokrokovejšiu elektronickú či magnetickú stavebnicu, ktorá dieťa zasvätí do základov techniky a elektrotechniky. V ponuke sú rovnako aj hracie deky pre najmenších, interaktívne plyšové hračky a zvieratká, roboty, alebo prepracované stavebnice Lego. Do 40 € možno na trhu nájsť aj základné detské fotoaparáty, mobilné telefóny alebo vysielačky.
Cena nad 40 €
Hračky s cenou nad 40 € sú väčšinou elektronické a vyžadujú napájanie zo siete, či klasickými tužkovými batériami. Táto cenová kategória vám otvára dvere k zložitejším doskovým hrám, pokročilejším robotickým a interaktívnym hračkám či detailným modelom dopravných prostriedkov. V desiatkach alebo v stovkách eur sa budete pohybovať aj v prípade nákupu elektrického vozidla, detskej kuchynky či dielne, alebo elektroniky v podobe dronu.