Menu

Recenzia a porovnanie Husqvarna 120 Mark II

Dobré Celkové hodnotenie

Nižšia hmotnosť v kategorii Motorové píly

Klady

  • Pohodlná manipulácia
  • Nižšia hmotnosť
  • Relatívne nízka cena

Zápory

  • Menší objem nádržiek
  • Krátka lišta a nízky výkon
  • Zložitejšie napínanie reťaze
180 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Husqvarna 120 Mark II predstavuje menší model reťazovej motorovej píly, ktorý výrobca odporúča na hobby použitie. Tomu zodpovedá aj dĺžka lišty, ktorá bola v čase porovnania (jún 2021) v našom výbere najkratšia. Na rezanie veľkého množstva rozmerných kmeňov sú na trhu lepšie modely, píla s krátkou lištou bude naopak neoceniteľná pri sťaženej manipulácii v úzkych priestoroch alebo pri odvetvovaní. Spája sa s ňou aj nižší výkon, ktorý v tomto prípade dosahuje iba 1,4 kW. Spolu s objemom 38,2 ccm ide opäť o jedny z najnižších hodnôt v našom porovnaní.

Poslednou charakteristikou, ktorá sa s menšími pílami na hobby použitie spája, je nižšia hmotnosť. Píla Husqvarna s necelými 5 kilami skutočne v tomto ohľade patrí k ľahším. Aj to je prísľubom jednoduchšej manipulácie najmä pri dlhšej práci.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Husqvarna

Pohon

Benzínový

Typ píly

Reťazová

Dĺžka lišty (cm)

36

Hmotnosť (kg)

4,85

Výkon (kW)

1,4

Objem motoru (ccm)

38,2

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Čo sa týka vybavenia a funkcií, píla má isté medzery, avšak ako celok rozhodne zlá nie je. Z dôležitých parametrov tu nechýba automatické mazanie reťaze, brzda reťaze ani tlmenie vibrácií. Nenájdete pri nej ale funkciu jednoduchého napínania reťaze, takže je nutné ju uťahovať manuálne pomocou náradia. Jednoduchým napínaním pritom občas bývajú vybavené aj lacnejšie modely.

Keďže ide o menšiu pílu, Husqvarna disponuje aj menšími nádobkami na palivo a olej. Paliva môžete naraz doliať 0,28 l, oleja dokonca len 0,2 l.

Parameter Tento produkt
Objem olejovej nádrže (l)

0,2

Objem palivovej nádrže (l)

0,28

Automatické mazanie reťaze

Áno

Brzda reťaze

Áno

Tlmenie vibrácií

Áno

Jednoduché napínanie reťaze

Nie

Hodnotenie ďalších používateľov

V súlade s odporúčaním výrobcu aj súčasní užívatelia píly potvrdzujú, že ide o model vhodný na nenáročnejšie hobby použitie. Chvália pomer ceny a výkonu a jednoduchú manipuláciu. Niektorí však spomínajú, že zo začiatku mali problémy ohľadom štartovania a že potrebovali nejaký čas na to, aby sa s pílou zžili.

Hlavné klady a zápory

Medzi najvýraznejšie prínosy píl na hobby použitie obvykle patrí nízka hmotnosť a ľahká manipulácia a ani tento model nie je výnimkou. Pochváliť musíme aj dobrý pomer ceny a kvality. Istú nevýhodu naopak predstavuje slabší výkon a menší objem nádržiek. Body zrážame aj za zložitejšie napínanie reťaze.

Naše hodnotenie a záver

Píla Husqvarna 120 Mark II predstavuje zariadenie vhodné na nekomerčné a nie príliš náročné použitie. V hobby oblasti si ju však súčasní používatelia chvália. Vďaka kratšej lište a nižšej hmotnosti bude ideálna na miestach, kde je manipulácia všeobecne zložitejšia a poradí si s odvetvovaním a rezaním slabších stromčekov. Kvôli nižšiemu výkonu ju však neodporúčame na častý výrub väčších stromov. Z hľadiska funkcií je vybavená všetkým potrebným, chýba jej len možnosť jednoduchého napínania reťaze.

180 € Orientačná cena
Autor: Kateřina Klodnerová | Dátum: | Produkt: Husqvarna 120 Mark II | Hodnotenie: Dobré
Kateřina Klodnerová
Redaktorka
Kateřina zhromažďuje najnovšie poznatky o motorových pílach a pozná silné stránky konkrétnych modelov. Dokáže poradiť, kedy sa hodí výkonnejšia motorovka a kedy naopak bude stačiť nižší model s menšou hmotnosťou. Ďalej pre vás spracovala napríklad kategóriu fotopascí, airsoftových zbraní alebo kotlov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Husqvarna 120 Mark II

Husqvarna 120 Mark II

180 € Orientačná cena