Menu

Recenzia a test Husqvarna 525 RX

90,1 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Benzínové strunové sekačky

Klady

  • Veľmi prijateľná hmotnosť
  • Hrubá struna
  • Veľmi široký záber

Zápory

  • Vysoká cena
  • Plastové diely nepôsobia najlepšie
550 € Orientačná cena

Základné údaje

Husqvarna 525 RX sa radí medzi poloprofesionálne až profesionálne strunové kosačky / krovinorezy. Osadený benzínový motor má objem 25,4 kubických centimetrov a vyvinie výkon okolo 1 kW – len ťažko si dokážeme predstaviť trávnik, s ktorým by si nedokázal poradiť. Naopak medzi krovinorezmi sa radí k tým menej výkonným a ak hľadáte model na prerezávanie krovín, nebude ideálnym variantom. Motor zvláda až 8 500 otáčok za minútu.

Osadená strunová hlava je poloautomatického typu, strunu je teda možné odvíjať jemným poklepom o zem. Záber hlavy pritom dosahuje 45 centimetrov. Táto hodnota je na trhu skôr nadpriemerná a umožní rýchlu úpravu aj veľmi rozsiahlych plôch. Strunová hlava podporuje strunu s hrúbkou až 2,7 mm. Hmotnosť 4,9 kilogramov ruky rozhodne zaťaží, jedná sa však o jeden z najľahších vyžínačov na trhu a zariadenie sa vďaka dvojitému popruhu a riadidlám obsluhuje dobre.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Husqvarna

Výkon (W)

1 000

Špecifikácia pohonnej jednotky

Benzínový dvojtakt, 25,4 ccm, 600g paliva/kWh, nádrž 0,51 l

Počet otáčok (ot./min)

8 500

Záber strunovej hlavy (cm)

45

Odporúčaná hrúbka struny (mm)

2,4 až 2,7

Typ strunovej hlavy

Dvojstrunová

Nastaviteľný uhol žacej hlavy

Nie

Odvíjanie struny

Poloautomatické

Rukoväť

Riadidlá

Teleskopická násada

Nie

Hmotnosť (kg)

4,9

Príslušenstvo

Popruh

Hodnotenie používateľov

V čase písania tejto recenzie (marec 2023) bola väčšina komentárov od užívateľov kladná. Medzi pozitívami sme najčastejšie narážali na pojmy ako ľahká kosačka, minimálna poruchovosť, kvalitný vzduchový filter a ľahké štartovanie. Niektorí používatelia ale chvália aj solídny antivibračný systém a schopnosť modelu Husqvarna 525 RX poradiť si aj so skutočne vysokou trávou.

Negatíva už boli veľmi konkrétne – niektorí používatelia spomínali napríklad ťažší prístup k sviečke motora. Objavil sa aj komentár o horšej kvalite priloženej strunovej hlavy, ktorá údajne veľmi dobre neodvíja strunu. Na kritiku hlavy sme ale narazili iba u jedného používateľa. Ďalšie recenzie nájdete na Heureke.

Hlavné klady a zápory

Model Husqvarna 525 RX stojí niekde na pomedzí medzi benzínovými strunovými kosačkami a krovinorezmi. Na pomery strunových kosačiek disponuje vysokým výkonom, a to je to, čo nás v tejto kategórii zaujíma. Vďaka dostatku sily mohol výrobca inštalovať hlavu so záberom 45 centimetrov. To umožní veľmi rýchlu úpravu aj rozsiahlejších pozemkov. Solídny výkon umožňuje tiež využitie dostatočne širokých, a teda aj odolných strún hrubých 2,4–2,7 mm. Viac menej jediným skutočným negatívom je kombinácia vysokej ceny a množstvo nie práve dobre pôsobiacich plastov.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k modelu Husqvarna 525 RX je napríklad nami recenzovaná strunová kosačka Stihl FS 55. V porovnaní s Husqvarnou síce disponuje o 25 % nižším výkonom, ale aj výrazne nižšou cenou. Záber strunovej hlavy je iba o 3 centimetre menší – to nepovažujeme za zásadný rozdiel. Výhodou Stihlu je ale okrem nadštandardnej kvality značky aj vynikajúca dostupnosť zákazníckeho servisu.

Hmotnosť oboch modelov je totožná, takže tu nie je čo vytýkať ani jednému z výrobcov. V oboch prípadoch sa jedná o modely vybavené riadidlami, ovládanie teda nájdete priamo na nich. V konečnom dôsledku teda záleží len na tom, aký typ plôch potrebujete upravovať – pokiaľ sú to rozsiahle plochy s prerastenou trávou a krovinami, poslúži lepšie výkonnejšia Husqvarna, na väčšie záhrady a menšie polia ale postačí lacnejší model Stihl.

Naše hodnotenie a záver

Husqvarna 525 RX patrí medzi dobre vybavené a konštrukčne zvládnuté výkonné benzínové strunové kosačky s funkciou krovinorezu. Výkon motora s objemom 25,4 kubických centimetrov je 1 000 W a poradí si aj s veľmi prerastenou trávou. Na odstránenie menších krovín či tŕstia môžete toto zariadenie využiť aj ako krovinorez. Veľkou výhodou je obrovská šírka záberu 45 centimetrov, ale tiež ľahké štartovanie a spoľahlivosť. Alternatívou s nižšou cenou na menšie pozemky je Stihl FS 55.

550 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Husqvarna 525 RX | Hodnotenie: 90,1 %
Jakub Gulec
Jakub tvorí v našej redakcii prevažne technicky zamerané články a recenzie. Pôsobí u nás dlhšie ako rok a počas toho prebral témy po pôvodných autoroch. Vyžínače sú jednou z jeho novších tém, už dlhšiu dobu má však na starosti krovinorezy, tejto téme teda dobre rozumie. Vysvetlí vám, čím sa líši krovinorez od vyžínača a na aké typy plôch sú tieto zariadenia vhodné. Okrem tejto témy nájdete jeho články aj pri štiepačkách dreva, akumulátorovom náradí a elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Husqvarna 525 RX

Husqvarna 525 RX

550 € Orientačná cena