Menu

Recenzia a porovnanie AEG CIB56400BX

84,4 % Celkové hodnotenie

v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Teleskopické rošty
  • Nižšia spotreba
  • Bezpečný pre rodiny s deťmi

Zápory

  • Slabší príkon
  • Žiadny čistiaci systém
650 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák AEG patrí k menej objemným a výkonným produktom v našom výbere. Kapacita jeho rúry je 58 l, čo je vhodný objem skôr pre menej početnú domácnosť. Príkon 9 918 W patril v čase vzniku tejto recenzie (júl 2019) k podpriemerným hodnotám, vtedajší priemer bol cca 10 300 W. Energetická trieda A bola v čase písania tohto textu zhodná pre väčšinu predávaných sporákov, všetky sú teda viac-menej rovnako úsporné. Pre prípad, že hľadáte čo najúspornejší model, zamerali sme sa na spotrebu sporákov trochu detailnejšie. Tento model má spotrebu na cyklus bežného pečenia 0,84 kWh a na cyklus teplovzdušného pečenia 0,76 kWh. Pokiaľ túto spotrebu porovnáme s objemom rúry, zistíme, že na liter objemu vyjde 0,014 kWh na cyklus bežného pečenia a 0,013 kWh na cyklus teplovzdušného pečenia. To sú v našom výbere stredné až nižšie hodnoty a tento sporák preto patrí skôr k úspornejším modelom.

Parameter Tento produkt
Výrobca

AEG

Objem (l)

58

Príkon (W)

9 918,4

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,84

Spotreba BP na liter (kWh)

0,014

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,76

Spotreba TP na liter (kWh)

0,013

Funkcie varnej dosky

V kategórii funkcií varnej dosky obstál sporák AEG veľmi dobre, chýba mu iba funkcia Stop and Go. Tá umožňuje varenie rýchlo zastaviť a po pauze nadviazať s rovnakým výkonom, nejde teda o úplnú potrebu. Sporáku naopak nechýba displej a časovač, nájdeme u neho aj detskú poistku a ukazovatele zvyškového tepla. Je teda úplne bez problémov použiteľný aj v rodinách s malými deťmi. Nechýba ani Booster, ktorý umožňuje rapídne zvýšenie výkonu, a automatické vypnutie. Pokiaľ zabudnete dosku zapnutú a nebude na nej žiadny riad, po určitom čase sa sama vypne.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Z funkcií rúry chýbajú sporáku CIB56400BX dve funkcie, na ktorých absenciu narážame pri týchto modeloch najčastejšie. Je to rýchly ohrev a čistiaci systém. Funkcia rýchleho ohrevu urýchľuje predhriatie rúry, čistiaci systém môže byť napríklad pyrolýza alebo AquaClean, teda procesy, ktoré viac či menej uľahčujú čistenie vnútra rúry. Okrem týchto dvoch položiek už ale sporáku AEG žiadna ďalšia funkcia nechýba. K celkom štandardnej výbave patrí časovač a vnútorné osvetlenie rúry. Vďaka ventilátoru a kruhovému vykurovaciemu telesu môžete s touto rúrou piecť aj na teplovzduch, nechýba jej ani možnosť grilovania. Radí sa tiež k niekoľkým modelom v tomto porovnaní, pri ktorých nájdete aj teleskopické rošty, ktoré vám uľahčia manipuláciu s horúcimi plechmi.

Pri pečení môžete vyberať z deviatich režimov, čo bol v čase vzniku recenzie ľahký nadpriemer. Okrem priamo pečiacich funkcií u nej nájdete aj dve doplnkové, a to šetrné rozmrazovanie a zapnutie osvetlenia (to samo v rúre len mierne zdvihne teplotu, čo sa dá využiť napríklad pri kysnutí cesta). Šírkou 50 cm sa tento model radí k užším sporákom, výška 85,8 cm a hĺbka 60 cm už sú vcelku štandardné. Hmotnosť 44 kg z priemeru tiež nijako nevybočuje.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

9 + 2

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Nie

Systém čistenia

Nie

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85,8

Šírka (cm)

50

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

44

Naše hodnotenie a záver

Indukčný sporák AEG CIB56400BX v porovnaní s konkurenciou ľahko pokrivkáva v otázke príkonu, jeho spotreba je stredná až nižšia. Kvôli menšej kapacite rúry bude tento model vyhovovať hlavne rodinám s neveľkými nárokmi na rúru. Čo sa týka funkcií, vedie si pomerne slušne ako v prípade varnej dosky, tak aj v prípade rúry. Pokiaľ sa teda obídete bez oných niekoľko málo funkcií a nevadí vám menšia kapacita rúry, môžeme vám tento model odporučiť.

Nadšencom do pečenia by ale mohla chýbať funkcia rýchleho ohrevu alebo ľahšie čistenie rúry, v takom prípade je na mieste zvážiť aj ďalšie modely v našom porovnaní, napríklad sporák Amica SHI 61784P X s rýchlym ohrevom a katalytickým čistením rúry.

650 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: AEG CIB56400BX | Hodnotenie: 84,4 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia AEG CIB56400BX

AEG CIB56400BX

650 € Orientačná cena