Menu

Recenzia a porovnanie AEG CIB6645ABM

90,5 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Vysoký príkon
  • Možnosť prepojenia s digestorom
  • Mnoho funkcií varnej dosky

Zápory

  • Chýbajú niektoré funkcie rúry
  • Žiadny systém čistenia
  • Vyššia hmotnosť
670 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák AEG môžeme smelo odporučiť aj početnejším rodinám alebo nadšeným kuchárom a kuchárkam. Prednosťou je rúra s objemom 73 l, ktorý patrí k najvyšším na trhu. Sporák zaujme aj vysokým príkonom, ktorý je potrebný na rýchle a efektívne varenie. Dobrou správou pritom je, že spotreba nijako neprekračuje priemer nášho porovnania (v septembri 2021). Pokiaľ ju navyše prepočítame na litre objemu rúry, dostaneme sa k najnižším hodnotám medzi porovnávanými modelmi, takže sporák môžeme vyhlásiť za úsporný. Tomu napovedá aj zaradenie do energetickej triedy A, ktorá je v súčasnosti u indukčných sporákov najbežnejšia.

Ťahákom na obstaranie tohto modelu je funkcia Hob2Hood. Ak vlastníte sporák aj digestor od AEG, môžete ich prepojiť, aby spolupracovali. Digestor sa tak zapne, keď začnete variť, a nastaví svoj výkon od intenzity varenia.

Parameter Tento produkt
Výrobca

AEG

Objem (l)

73

Príkon (W)

10 900

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,95

Spotreba BP na liter (kWh)

0,013

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,82

Spotreba TP na liter (kWh)

0,011

Funkcie varnej dosky

Varná doska sporáka AEG patrí k funkčne bohato vybaveným. To je napokon pre indukčné dosky typické, že disponujú širšou ponukou funkcií ako dosky plynové alebo sklokeramické. Tu teda neprekvapí displej a časovač, ktorý vypne varnú zónu po uplynutí nastaveného času. Ukazovateľ zvyškového tepla je dokonca trojstupňový, aby presnejšie oznámil, nakoľko je varná zóna ešte horúca. Z bezpečnostných funkcií spomenieme aj detskú poistku, ktorá však dnes patrí pri indukčných sporákoch k štandardu. Drobnou špecialitou je ale možnosť vypnutia zvukovej signalizácie, pokiaľ vás jej pípanie obťažuje.

Pokiaľ vypnete varné zóny, ale zabudnete vypnúť dosku, urobí to sporák za vás. Taktiež to urobí, pokiaľ ho zaleje vybublaná tekutina alebo ak sa príliš zahreje, napríklad keď z hrnca nechtiac vyvaríte všetku vodu. Samozrejmosťou je funkcia Booster (výrobcom nazývaná PowerBoost) slúžiaca na krátkodobé zvýšenie výkonu varnej zóny pre rýchle ohriatie veľkého množstva vody, napríklad pri príprave kysnutých knedlí. Čím však väčšina sporákov nedisponuje a čo vám práve tento produkt ponúkne, je funkcia Stop and Go. Tá slúži na stlmenie výkonu používaných varných zón na najnižšiu teplotnú úroveň, zatiaľ čo si niekam odskočíte. Po návrate a vypnutí funkcie (ktorú výrobca nazýva Pauza), sa varné zóny vrátia do pôvodného nastavenia.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Áno

Funkcie rúry a rozmery

Ako sme už spomínali, rúra má nadštandardný objem, takže ju môžeme odporučiť aj užívateľom, ktorí radi pečú vo viacerých úrovniach. Funkčná ponuka je celkom zaujímavá, nájdeme v nej množstvo plusov aj nejaké tie nedostatky. K tým radíme napríklad absenciu doplnkových režimov a programov pečenia. Iné modely na trhu totiž ponúknu napríklad rýchly ohrev, rozmrazovanie alebo program na jednoduchšie čistenie. Ničím z toho sporák AEG nedisponuje. Dočkáte sa siedmich režimov pečenia, s ktorými si väčšina užívateľov pravdepodobne vystačí, iné rúry však ponúknu aj deväť.

Na druhej strane však medzi režimami na pečenie nechýba žiadny podstatný, naopak tu nájdeme niekoľko zaujímavostí. Dva režimy umožňujú grilovanie, kruhové teleso zaručí pravý teplovzduch. Pokiaľ patríte k záujemcom o parné funkcie, poteší vás možnosť pridať na začiatku pečenia paru, a vytvoriť tak na povrchu kôrku, zatiaľ čo vnútro pokrmu zostane vláčne a mäkké. Špeciálna funkcia AirFry slúži na upečenie chrumkavých pokrmov bez použitia oleja, ktoré tak budú zdravšie ako vyprážané. Potešia aj teleskopické rošty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie manipulovať s pokrmom v hlbokých pekáčoch.

Rozmery sporáka vás pravdepodobne ničím neprekvapia, jedná sa o štandardné hodnoty. Miernym nedostatkom by mohla byť vyššia hmotnosť, s ktorou sa budete musieť stretávať pri inštalácii alebo sťahovaní.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

7 + 0

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Nie

Systém čistenia

Nie

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

59,6

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

52

Klady a zápory

Ako hlavný benefit sporáka vidíme rôzne nadštandardné funkcie. Je možné ho prepojiť s digestorom rovnakej značky, umožní pridať do režimu pečenia paru alebo pripraviť chrumkavé pochúťky bez použitia oleja. Z praktického hľadiska oceňujeme aj vysoký príkon, ktorý sa navyše neprejavil výrazne na spotrebe. Sporák tak považujeme za úsporný a vďaka veľkej rúre vhodný aj pre väčšiu rodinu.

Slabšie stránky sporáka sa prejavujú v absencii nejakej vychytávky na uľahčenie údržby. Veľa konkurenčných modelov je vybavená katalytickými vložkami, ktoré absorbujú mastnotu, alebo čistiacim programom, ktorý mastnotu donúti povoliť, aby potom išla ľahšie zotrieť. Chýbajú aj ďalšie doplnkové funkcie rúry, napríklad rýchly predohrev alebo rozmrazovanie.

Naše hodnotenie a záver

Ak hľadáte sporák s veľkou rúrou a zaujímavými programami, alebo indukčnú dosku s mnohými funkciami, tento model vám môžeme odporučiť. Z praktického hľadiska vás poteší relatívna úspornosť pečenia pri prepočte na úctyhodných 73 l objemu a vysoký príkon na zaručenie efektívneho varenia. Pokiaľ sa zaujímate o moderné vychytávky, zaujme vás pravdepodobne funkcia Hob2Hood pre prepojenie s digestorom, ktorý následne nastavuje odťah podľa potrieb varnej dosky. A ak radi experimentujete pri pečení, možno by ste chceli skúsiť program s parou alebo zdravšiu prípravu chrumkavých pochúťok bez oleja.

Pokiaľ naopak patríte k pekárom, ktorí prakticky využijú len statické pečenie alebo teplovzduch, zato trváte na rýchlom ohreve alebo programe AquaClean, odporučíme na prečítanie recenziu sporáka Gorenje EIT6355XPD.

670 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: AEG CIB6645ABM | Hodnotenie: 90,5 %

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia AEG CIB6645ABM

AEG CIB6645ABM

670 € Orientačná cena