Menu

Recenzia a porovnanie Bosch HLS59D321

87,0 % Celkové hodnotenie

Pre milovníkov moderných technológií v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Spojenie varných zón
  • 10 automatických programov pečenia
  • 3 teleskopické výsuvy
  • Moderný dizajn

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nízky príkon
  • Menšia kapacita rúry
950 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák Bosch HLS59D321 sme do nášho porovnania zaradili v septembri 2022, patril vtedy k pomerne špecifickým produktom z vyššej cenovej kategórie. Jeho kapacita rúry 66 l je na trhu jedna z menších, stále by ale mala vystačiť aj pre bežnú rodinu. Vďaka technológii 3D pečenia navyše môžete do rúry umiestniť aj 3 plechy súčasne, čo jej objem svojím spôsobom navýši.

Príkon 7 900 W patril k najnižším v našom porovnaní. To má bezpochyby súvislosť aj s menšou rúrou, stále by sme ale čakali príkon predsa len o niečo vyšší. Môže sa tak stať, že sa bude napríklad rúra pomalšie rozohrievať. Čo sa spotreby týka, tá je takmer u všetkých indukčných sporákov viac-menej rovnaká. Preto sa tiež prakticky všetky zaraďujú do triedy A, spotrebu preto u nich nemusíte nijako zvlášť riešiť. Konkrétne hodnoty nájdete nižšie v tabuľke, v čase písania recenzie ale zodpovedali štandardu.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Bosch

Objem (l)

66

Príkon (W)

7 900

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,98

Spotreba BP na liter (kWh)

0,015

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,79

Spotreba TP na liter (kWh)

0,012

Funkcie varnej dosky

Funkcie a technologické vychytávky sú kategórie, v ktorých sporák Bosch skutočne exceluje. Oproti konkurencii vyniká predovšetkým možnosťou zlúčenia varných zón, vďaka ktorej môžete pripravovať jedlo aj v naozaj veľkých nádobách. Disponuje tiež funkciou Move, pri ktorej si prednastavíte rozdielne teploty na dvoch susediacich varných zónach a pri presunutí nádoby z jednej na druhú sa jedna zóna aktivuje a druhá deaktivuje. Táto funkcia v podstate simuluje „stiahnutie plameňa“, kedy plynule prejdete z jednej teploty k druhej bez nejakého prenastavovania.

Z bezpečnostných funkcií samozrejme nechýba ukazovateľ zvyškového tepla, ktorý vás chráni pred popálením, alebo funkcia automatického vypnutia. Oboje je ale u indukčných varičov bežné. Štandardom je aj displej a časovač, ktorý u tejto dosky nájdete. Pomerne obvykle sa stretnete aj s funkciou Booster, ktorá rapídne zvýši výkon platničky, aby ste napríklad priviedli vodu rýchlo do varu. Táto funkcia však býva často limitovaná napríklad len na jednu platničku, zatiaľ čo pri sporáku Bosch sú Boosterom vybavené všetky.

Dočkáte sa tiež istého typu funkcie Stop and Go, teda možnosti na krátky čas prerušiť varenie a potom nadviazať s rovnakým nastavením. Tá nebýva u sporákov úplne bežná a keď už, tak ju musíte vypnúť a zapnúť. V tomto prípade len stlačíte tlačidlo, doska na 35 s preruší chod a potom sa zapne sama. Máte tak dostatok času treba utrieť z povrchu dosky rozliate suroviny, na druhú stranu už si nemôžete od sporáka úplne odbehnúť, ako je to pri klasickej funkcii Stop and Go.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Nie

Booster

Áno

Stop and Go

Áno

Funkcie rúry a rozmery

Tiež rúra je vybavená množstvom zaujímavých funkcií. Veľmi netypické sú napríklad automatické programy, tých je rovno 10, patrí sem napríklad program na kura, guláš, sekanú alebo pečenú krkovicu. Okrem toho má aj zaujímavý výber režimov pečenia, okrem klasicky vo forme teplovzdušného pečenia alebo grilu sa dočkáte aj napríklad režimu na pečenie pizze. K pokročilejším funkciám môžeme doplniť aj systémy čistenia, v tomto prípade ide o kombináciu katalytických dosiek, ktoré čiastočne pokrývajú vnútro rúry a vstrebávajú nečistoty, a programu na uvoľňovanie špiny z ostatných povrchov pomocou vodnej pary.

Výhodou sú aj teleskopické rošty, vďaka ktorým sa vám budú pokrmy ľahko a bezpečne vyberať a vkladať do rúry. S teleskopickými roštami sa pri sporákoch stretávame čím ďalej častejšie, mnohokrát ale majú len jednu úroveň, pri tomto modeli sú rovno tri. Samozrejme nechýba ani taký základ ako je časovač alebo osvetlenie vnútorného priestoru rúry, s týmito prvkami už sa ale stretnete v podstate pri všetkých modeloch. Rozmerovo je tento sporák úplne štandardný, ako sa môžete presvedčiť v tabuľke nižšie.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

7 + 3

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

AquaClean a Katalýza

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

59,5

Klady a zápory

Silnou stránkou sporáka Bosch je jeho ponuka technológií a funkcií. Nie je na trhu veľa modelov, pri ktorých by ste našli prednastavené programy pečenia, možnosť zlúčenia varných zón a iné vychytávky. Zároveň má zaujímavý moderný dizajn, ktorý sa bude dobre vynímať aj v luxusnejšej kuchyni. Nevýhodou je samozrejme pomerne vysoká cena. Nie každému tiež bude vyhovovať skôr menšia rúra a potenciálne problematický by mohol byť aj relatívne nízky príkon spotrebiča.

Porovnanie s alternatívami

Lacnejšiu, ale stále veľmi zaujímavú alternatívu, predstavuje model AEG CIB6645ABM. Ten síce neponúkne automatické programy, za to ale disponuje funkciou parného pečenia, nahradí teplovzdušnú fritézu a môžete ho virtuálne prepojiť a synchronizovať s vhodným odsávačom pár. Navyše má vyšší príkon pri zachovaní rovnakej energetickej účinnosti. Chýba však akýkoľvek systém čistenia, čo je u spotrebiča za takú cenu celkom hanba.

Zaujímavé funkcie a ešte príjemnejšiu cenu vám ponúkne aj sporák Gorenje EIT5356XPG. Jeho rúra má špeciálne programy napríklad na udržiavanie teploty potravín alebo šetrné rozpúšťanie surovín, ako je čokoláda. Oproti modelu Bosch má väčšiu kapacitu aj vyšší príkon, disponuje tiež podobnými funkciami dosky, napríklad možnosťou zlúčenia varných zón a funkciou Stop and Go. Má ale len 2 úrovne teleskopických roštov a jeho design je skôr klasický.

Naše hodnotenie a záver

Sporák Bosch HLS59D321 zaujme najmä užívateľov, ktorí si potrpia na moderný, čistý dizajn a zaujímavé technologické vychytávky. Tých vám ponúkne celý rad, od 10 prednastavených programov na pečenie a režimu 3D pečenia cez možnosť zlúčenia zón varnej dosky až po modifikovanú funkciu Stop and Go. Energeticky je rovnako účinný, ako takmer všetky konkurenčné modely, v tomto smere sa od seba indukčné sporáky príliš nelíšia. Jeho slabšou stránkou je, okrem vysokej ceny, pomerne nízky príkon a relatívne malý objem rúry, ktorý nemusí vyhovovať každému.

Všetky tieto nedostatky sa vyhli indukčnému sporáku Gorenje EIT5356XPG, ktorý je lacnejší, má väčšiu rúru a funkciami výrazne nezaostáva, odporúčame preto prečítať si aj jeho recenziu.

950 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Bosch HLS59D321 | Hodnotenie: 87,0 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Bosch HLS59D321

Bosch HLS59D321

950 € Orientačná cena