Menu

Recenzia a porovnanie Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

86,3 % Celkové hodnotenie

v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Dobrá vybavenosť
  • Režim pečenia s parou
  • Katalytické čistenie

Zápory

  • Chýba funkcia Stop and Go
  • Nižší príkon
  • Veľká hmotnosť
550 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák Electrolux EKI 5450OX PlusSteam je po funkčnej stránke veľmi dobre vybavený model. Objem rúry 58 l patril v čase písania tejto recenzie (júl 2019) skôr k tým menším. Ľahko podpriemerný bol aj celkový príkon všetkých 4 varných zón, zostal tesne pod hranicou 10 000 wattov. Naopak úspornosťou tento výrobok prekonal väčšinu ostatných. Pri bežnom pečení je to 0,84 kWh, pri tom teplovzdušnom 0,76 kWh. Stále sa síce sporák radí „iba“ do energetickej triedy A, rovnako ako väčšina konkurenčných modelov, avšak jeho prevádzka vás vďaka týmto hodnotám nevyjde nijako draho. Nižšia spotreba je samozrejme zásluhou menšej kapacity.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Electrolux

Objem (l)

58

Príkon (W)

9 918,4

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,84

Spotreba BP na liter (kWh)

0,014

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,76

Spotreba TP na liter (kWh)

0,013

Funkcie varnej dosky

Až na jednu funkciu má táto varná doska všetky, na ktoré sme pri výbere brali ohľad. Tou jednou výnimkou je funkcia Stop and Go, ktorá umožňuje pozastaviť varenie a po chvíľke pokračovať s rovnakým nastavením. Nie je teda také jednoduché si od varenia na chvíľku odskočiť.

Ak však odídete napriek tomu od varenia, veľkému problému zabráni funkcia automatického vypnutia. Tá doska vypne v prípade, že ju necháte dlho bez zmeny, v prípade, že sa príliš zahreje (čo môže nastať napríklad v prípade, že sa vyvarí všetok obsah nádoby) alebo vtedy, keď ani jedna z varných zón nie je aktívna. Ďalšou pomôckou je tzv. booster (u značky Electrolux označovaný ako PowerBoost). Ten dočasne dodá vybraným varným zónam ešte viac energie a umožní tak napríklad prudké osmaženie mäsa či zeleniny. Samozrejmosťou je aj detská poistka a nechýba ani sedemstupňový ukazovateľ zvyškového tepla.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Pokiaľ sme na funkciách varnej dosky našli jednu malú výčitku, tak v prípade funkcií rúry už môžeme tento sporák naozaj len chváliť. Dočkáme sa pravého teplovzdušného pečenia (vďaka prítomnosti ventilátora a teplovzdušného telesa) aj osvetlenia rúry. Navyše má aj chladiaci ventilátor. Ten sa zapne automaticky, keď je rúra v prevádzke, a udržuje jej vonkajší povrch chladný. Nenechajte sa prekvapiť ľahkým hučaním aj po konci pečenia, ventilátor funguje vždy aj chvíľu potom.

Na výber máte z deviatich režimov pečenia. Nájdete medzi nimi aj také špeciality, ako je režim sušenia a dve varianty grilu. Perličkou tohto sporáka je však režim SteamBake. Rúra pracuje aj s parou, ktorá zaistí väčšiu vlhkosť pri pečení, čo je prísľubom vláčneho vnútrajška pokrmu a chrumkavých kôrok. Do určeného miesta vo vnútri rúry stačí naliať kohútikovú vodu a potom tlačidlom nastaviť PlusSteam. Len pamätajte na to, že za behu tejto funkcie nie je odporúčané, vzhľadom na vysokú teplotu vzduchu, otvárať dvierka spotrebiča. Pokiaľ je ich otvorenie nutné, dbajte pri ňom na maximálnu opatrnosť.

Okrem režimov pečenia tu nájdete aj dva doplnkové – šetrné rozmrazovanie a samotné zapnutie žiarovky. Tá sama o sebe v rúre ľahko zdvihne teplotu, čo je často využívané na kysnutie ciest.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

9 + 2

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

Katalýza

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85,8

Šírka (cm)

50

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

49

Hodnotenie ostatných užívateľov

Medzi užívateľmi sa v recenziách objavila chvála ohľadom pomeru ceny a výkonu, čo vlastne kopíruje ocenenie z nášho porovnania. Ďalej sme zaznamenali spokojnosť ohľadom funkčného vybavenia rúry a rýchlosti indukčného varenia. Medzi výčitkami sa objavila nespokojnosť s plastovými dielmi, ktoré nepôsobia dostatočne kvalitne – konkrétne sa jedná o ovládacie gombíky a držiak rúry. Užívatelia tiež spomínajú, že sklo rúry sa pri pečení zahmlieva. Celkovo sú však s produktom spokojní.

Klady a zápory

Medzi hlavné prínosy sporáka jednoznačne radíme pomer ceny a ponúkaných funkcií. Páči sa nám ako PlusSteam na využitie pary, tak sušenie alebo automatické vypnutie pri pretečení hrnca. Ďalšiu výhodu predstavujú katalytické dosky. Tie pohlcujú mastnotu, čím znižujú potrebnú údržbu rúry na minimum. Je však nutné počítať s tým, že za určitú dobu budú potrebovať vymeniť.

Čo sa záporov týka, všimli sme si chýbajúcu funkciu Stop and Go. Táto funkcia umožňuje proces varenia prerušiť a neskôr v ňom pokračovať, všeobecne však nie je príliš rozšírená. Sporák má tiež o niečo nižší príkon, ktorý sa však spája aj s menším objemom rúry. Sporák je pomerne ťažký, čo pri používaní nevadí, len s ním môže byť o niečo horšia manipulácia.

Naše hodnotenie a záver

Model Electrolux EKI 5490OX PlusSteam je priemerne výkonný sporák s menšou rúrou, a vďaka tomu aj nižšou spotrebou energie. Je veľmi dobre vybavený, čo sa týka funkčnej a režimovej stránky. Jeho pridanou hodnotou je funkcia PlusSteam, ktorá umožňuje pečenie pomocou pary, ktorá nechá jedlo krásne vláčne. Rozmerovo ide o tradičný model a cenovo sa tiež radí k priemeru. Medzi užívateľskými recenziami prevažuje chvála ohľadom pomeru ceny a výkonu, len niekomu by mohli byť nesympatické plastové ovládacie gombíky. Pre stredne veľké domácnosti je rozhodne výborným variantom.

Pokiaľ ale viete, že vás doma bude viac a že by vám objem tejto rúry nemusel stačiť, určite sa aj pre vás nájde v našom výbere nejaký kúsok. Skúste zvážiť napríklad sporák Mora I 878 AW. Má síce o niečo väčšiu spotrebu energie, avšak znateľne väčšiu rúru a veľmi podobnú funkčnú výbavu.

550 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux EKI 54950OX PlusSteam | Hodnotenie: 86,3 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

Electrolux EKI 54950OX PlusSteam

550 € Orientačná cena