Menu

Recenzia a porovnanie Electrolux EKI 6451AOX

84,8 % Celkové hodnotenie

v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Vysoký príkon
  • Nízka spotreba
  • Funkcia Stop and Go

Zápory

  • Chýbajú niektoré funkcie rúry
  • Žiadny čistiaci systém
  • Málo režimov pečenia
490 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sporák s indukčnou doskou od značky Electrolux zaujme najmä svojou kapacitou a príkonom. Jeho príkon 10 900 W patril v čase vzniku recenzie (júl 2019) k najvyšším hodnotám na trhu a nemusíte sa tak báť pomalého zahrievania. Rúra s objemom 72 litrov zase bude vhodná pre väčšie rodiny alebo používateľov, ktorí pečú pravidelne a vo väčšom množstve. Energetická trieda A naznačuje úspornosť tohto modelu, treba tiež spomenúť, že v čase písania tohto textu patrili do tejto energetickej triedy prakticky všetky predávané sporáky.

Spotreba na cyklus bežného pečenia tohto sporáka je 0,95 kWh, spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia 0,85 kWh. Pokiaľ chceme porovnať spotrebu jednotlivých sporákov presnejšie, musíme brať do úvahy aj ich kapacitu a počítať tak spotrebu na liter objemu. Je totiž pochopiteľné, že bude mať väčšia rúra väčšiu spotrebu, pritom môže byť stále energeticky efektívna. Napríklad v prepočte na liter má tento model pri bežnom pečení spotrebu 0,013 kWh, pri teplovzdušnom 0,012 kWh. Oboje boli v čase vzniku recenzie pomerne nízkej hodnoty.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Electrolux

Objem (l)

72

Príkon (W)

10 900

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,95

Spotreba BP na liter (kWh)

0,013

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,85

Spotreba TP na liter (kWh)

0,012

Funkcie varnej dosky

V kategórii parametrov sme hodnotili sporák Electrolux pozitívne, nemenej pozitívne ho musíme ohodnotiť aj v kategórii funkcií varnej dosky. Displej a časovač vám umožnia nastaviť dobu varenia podľa vašich potrieb. Detská poistka ochráni vás aj vašu domácnosť pred neopatrným spustením dosky, ukazovateľ zvyškového tepla zase signalizuje, ktorej platničky sa nie je dobré dotýkať. Pokiaľ na zapnutú dosku dlhšiu dobu nepostavíte žiadny riad, sama sa vypne vďaka funkcii automatického vypnutia. Keď budete potrebovať proces varenia len krátko pozastaviť, môžete využiť vlastnosť Stop and Go. V neposlednom rade má doska aj Booster na zvýšenie výkonu, keby bolo potrebné varenie trochu popohnať.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Áno

Funkcie rúry a rozmery

Na rozdiel od funkcií varnej dosky, pri rúre už nie je výsledok tohto sporáka úplne stopercentný, stále si ale vedie veľmi dobre. Medzi nedostatky patrí ponuka režimov pečenia, ktorých nájdete u tohto sporáka len šesť, čo bol v čase ohodnocovania tohto produktu najnižší počet. Čo sa doplnkových funkcií týka, rúra zvláda šetrné rozmrazovanie s ventilátorom, alebo ju môžete nechať mierne rozohriať iba rozsvietením žiarovky. Túto funkciu najlepšie využijete pri príprave kysnutých ciest, ktoré bude mať v rúre príjemnú teplotu.

Sporák však postráda užitočnú funkciu rýchleho ohrevu rúry a akýkoľvek systém čistenia rúry. Na druhú stranu mu ale nechýbajú teleskopické rošty, ktoré slúžia na bezpečnejšiu manipuláciu s horúcim plechom. Samozrejme nechýba ani vnútorné osvetlenie a časovač, bez týchto atribútov už si dnes rúru nevieme ani predstaviť. Čo sa týka pečenia, dočkáte sa, okrem bežného pečenia, aj pravého teplovzdušného pečenia, a to vďaka kruhovému vykurovaciemu telesu a ventilátoru. Využiť môžete tiež populárnu funkciu grilu. Sporák nijako neprekvapí svojimi rozmermi, ide o klasickú kombináciu 85 cm výšky, 59,6 cm šírky a 60 cm hĺbky. Hmotnosť 47,3 tiež zhruba zodpovedá vtedajšiemu priemeru.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

6 + 2

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Nie

Systém čistenia

Nie

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

86,7

Šírka (cm)

59,6

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

47,3

Naše hodnotenie a záver

Indukčný sporák Electrolux EKI 6451AOX má svoje drobné negatíva v chýbajúcich funkciách rúry a menšej ponuke režimov pečenia. V kategórii základných parametrov si ale vedie skvele, patrí medzi modely s najvyšším príkonom aj kapacitou a najlepšou energetickou efektivitou. Rovnako dobré výsledky dosiahol aj v kategórii funkcií varnej dosky, z ktorých nechýba ani jedna. Pokiaľ hľadáte kvalitný sporák a obídete sa bez niektorých funkcií rúry, môžeme vám tento model odporučiť.

Ak chcete obdobný model s niečo lepšou výbavou, odporúčame prečítať aj ďalšie recenzie, napríklad sporáka Electrolux EKI 6771DOX.

490 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux EKI 6451AOX | Hodnotenie: 84,8 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Electrolux EKI 6451AOX

Electrolux EKI 6451AOX

490 € Orientačná cena