Menu

Recenzia a porovnanie Gorenje EIT5356XPG

89,7 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Prepojenie varných zón
  • AquaClean aj katalytické dosky
  • Relatívne nízka cena

Zápory

  • Chýbajú niektoré funkcie varnej dosky
  • Nadpriemerná spotreba pri bežnom pečení
600 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák Gorenje EIT5356XPG predstavuje finančne dostupnejší produkt pre početnejšie rodiny alebo nadšených pekárov. Ponúka totiž objemovo nadpriemernú 70l rúru, do ktorej sa zmestia aj veľké plechy. Vďaka zaoblenému tvaru a technológii MultiAir (vetraciemu otvoru na zadnej stene) sa horúci vzduch rozptyľuje rovnomerne a môžete využiť aj viacúrovňové pečenie. Podľa výrobcu bez zmiešania chutí a vôní upečiete až štyri plechy naraz.

Pri takom objeme je vhodné pátrať po spotrebe – a tá našťastie obzvlášť vysoká nie je. Pri bežnom pečení priemer nášho porovnania presahuje, pri teplovzdušnom je naopak pomerne úsporná. Hodnoty sme rozpočítali aj v pomere na liter objemu, konkrétne výsledky nájdete v tabuľke nižšie.

Čo sa ostatných energetických údajov týka, sú viac-menej priemerné. Príkon presiahol hranicu 10 000 W, takže s rýchlym nahrievaním a varením by nemal byť problém, energetická trieda A patrila v čase porovnania (máj 2021) medzi indukčnými sporákmi k najčastejším.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Gorenje

Objem (l)

70

Príkon (W)

10 500

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

1,03

Spotreba BP na liter (kWh)

0,015

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,8

Spotreba TP na liter (kWh)

0,011

Funkcie varnej dosky

Ako je u indukčných sporákov obvyklé, varná doska ponúka 4 horáky a mnoho funkcií, ktoré napríklad pri plynových modeloch nenájdete. Základom je displej, časovač a booster, ktorý na dobu 10 minút zvýši výkon nad dlhodobo udržateľné maximum. Ďalšou na trhu obvyklej funkcie predstavuje detská poistka a ukazovateľ zvyškového tepla – oboje ocenia najmä rodičia malých detí, ktoré by mohli sporák prenastaviť alebo neopatrne siahnuť na stále ešte horúcu platničku. Čo však z nami hodnotených funkcií chýba, je funkcia automatického vypnutia, ktorá by po odnesení riadu sporák vypla a šetrila tým energiu, alebo vychytávka Stop and Go, vďaka ktorej môžete proces na chvíľu prerušiť a potom sa vrátiť k rovnakým nastaveniam. Tá je však všeobecne skôr výnimkou.

Premostenie varných zón

Hoci z vyššie vypísaného hľadiska by mohla varná doska sporáka vyzerať priemerne, do porovnania sme ju zahrnuli kvôli špecifickej funkcii premostenia varných zón, ktorú opäť môžu využiť väčšie rodiny. Dve susedné zóny ľahko spojíte do jednej, ktorá potom poskytne dosť tepla aj pre veľký hrniec alebo pekáč.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Nie

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Pokiaľ nám pri varnej doske nejaké funkcie chýbali, pri rúre sme úplne spokojní. Čo sa režimov týka, na výber máte z 8 priamo určených na pečenie. Medzi ne sme nezapočítali doplnkové funkcie – rýchly predohrev, ohrievanie tanierov, rozmrazovanie a čistiaci program AquaClean, ktorými rúra tiež disponuje. Gril sa ponúka hneď v troch režimoch, medzi ktorými môžete voliť podľa typu a množstva grilovaných pochutín. A vďaka kruhovému vykurovaciemu telesu môžete využiť aj pravé teplovzdušné pečenie.

Čo sa čistenia týka, okrem AquaClean vám pomôže aj katalytický panel, ktorý počas pečenia absorbuje vznikajúce nečistoty a mastnotu. Ďalším benefitom pre váš komfort sú teleskopické rošty uľahčujúce manipuláciu s plechom a kontrolu jedla. Rozmery sporáka patria k štandardným, čo platí aj pre jeho hmotnosť. Konkrétne údaje nájdete v tabuľke nižšie.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

8 + 4

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

AquaClean a Katalýza

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

50

Hĺbka (cm)

59,4

Hmotnosť (kg)

47,9

Klady a zápory

Ako veľký prínos sporáka vidíme objemnú a nadštandardne vybavenú rúru, ktorá umožňuje aj viacúrovňové pečenie bez miešania vôní rôznych pokrmov. Ďalej si ceníme spojenie katalytického panelu a programu AquaClean. Medzi indukčnými sporákmi sa tento model vyznačuje aj priaznivým pomerom ceny k objemu, čo ho robí vhodným pre viacčlenné rodiny.

Z nedostatkov musíme spomenúť niektoré chýbajúce funkcie varnej dosky – Automatické vypnutie a Stop and Go. U druhej menovanej ide však skôr o kozmetický nedostatok, pretože je to všeobecne funkcia horšie dostupná. Sporák je tiež energeticky náročnejší pri bežnom pečení. Spotreba pri teplovzdušnom pečení je však naopak mierne podpriemerná.

Naše hodnotenie a záver

Indukčný sporák Gorenje EIT5356XPG bude najviac vyhovovať nadšeným pekárom alebo početnejším rodinám, ktoré ocenia veľkorysý objem rúry a funkciu premostenia varných zón na ohrievanie extra veľkých nádob. Príkon je vyšší, aby pokryl potreby rýchleho nahrievania, energetická trieda však zodpovedá priemeru trhu. Čo sa týka vybavenia varnej dosky, je až na funkciu premostenia skôr priemerné, rúra je naopak vybavená veľmi dobre. Okrem 8 režimov pečenia tu nájdete aj rýchly ohrev, rozmrazovanie a ohrev tanierov, ktoré nie sú úplne bežné. S čistením pomôže program AquaClean aj katalytický panel absorbujúci nečistoty počas pečenia.

Pokiaľ je vám bližšie skôr varenie než pečenie a zakladáte si teda skôr na vybavení varnej dosky než rúry, možno by vám lepšiu službu urobil sporák Electrolux EKI 6451AOX, ktorému nechýba ani funkcia Stop and Go.

600 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Gorenje EIT5356XPG | Hodnotenie: 89,7 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Gorenje EIT5356XPG

Gorenje EIT5356XPG

600 € Orientačná cena