Menu

Recenzia a porovnanie Gorenje EIT6355XPD

83,0 % Celkové hodnotenie

Špecifický tvar rúry v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Relatívne nízka cena
  • Funkcia rýchleho ohrevu rúry
  • AquaClean

Zápory

  • Vo väčšine parametrov priemerný
  • Chýba Stop and Go
600 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Indukčný sporák Gorenje EIT6355XPD patrí medzi modely s objemnejšou rúrou. Nemusí sa ho teda báť ani rodina o vyššom počte členov alebo nadšení kuchári. Výrobca sľubuje možnosť pečenia až na 4 úrovniach súčasne bez premiešania chutí a vôní. V súvislosti s relatívne nízkou cenou môžeme sporák pochváliť za dobrý pomer ceny k objemu.

Príkonom sa sporák radí k priemeru nášho porovnania (v septembri 2021). Tiež energetická trieda A je v súčasnosti medzi indukčnými sporákmi najčastejšia, rovnako spotrebu môžeme označiť za priemernú, a to ako pri bežnom, tak pri teplovzdušnom pečení. Pre spravodlivé porovnanie je však nutné počítať s tým, že väčšie rúry spotrebujú na plné vyhriatie viac energie. A pokiaľ prepočítame spotrebu rúry na litre objemu, zistíme, že sporák patrí k tým úspornejším.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Gorenje

Objem (l)

71

Príkon (W)

10 500

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

0,94

Spotreba BP na liter (kWh)

0,013

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,81

Spotreba TP na liter (kWh)

0,011

Funkcie varnej dosky

Čo sa týka varnej dosky, nemáme veľa, čo by sme sporáku Gorenje vytkli. Funkciami je vybavená výborne, ako je koniec koncov pri indukčných doskách obvyklé. Za samozrejmosť považujeme displej a časovač, ktorý po uplynutí nastaveného časového limitu varnú zónu vypne. Rodičia malých detí ocenia bezpečnostné funkcie, ktoré znižujú riziko, že sa neopatrné deti spália alebo sporák zo zvedavosti prenastavia. Máme na mysli detskú poistku, ktorá obmedzí manipuláciu s rúrou a po jej aktivácii nebude možné meniť nastavenia doplnkových funkcií. Sporák disponuje aj ukazovateľom zvyškového tepla, ktorý rozsvietením písmena H signalizuje, že varná zóna ešte nevychladla. Aj bezpečnostné funkcie sú u indukčných sporákov bežné.

Pri vypnutí všetkých varných zón alebo po vyliatí tekutiny na vrch sporáka sa automaticky vypne celá varná doska. Samozrejmosťou je aj funkcia Booster (týmto výrobcom nazývaná PowerBoost), ktorá krátkodobo zvýši výkon ľavej prednej zóny z 1 500 W na 2 000 W. To sa hodí najmä na rýchle ohriatie veľkého množstva vody, napríklad na varenie ovocných knedlí. Funkcia Stop and Go na prepnutie na najnižšiu teplotu, zatiaľ čo si na moment odskočíte, v ponuke nie je. Je to tiež z nami hodnotených vychytávok (v septembri 2021) jediná, ktorou väčšina sporákov nedisponuje.

Naopak tu nájdeme funkciu premostenia varných zón. Ide vlastne o spojenie dvoch varných zón do jednej veľkej, na ktorú potom môžete umiestniť napríklad pekáč alebo veľmi veľký hrniec.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Aj za náležitosti týkajúce sa rúry budeme sporák Gorenje chváliť. Ponúkne jedenásť funkcií, z toho sedem režimov pečenia vrátane troch variant grilu, statického i teplovzdušného pečenia a kombinácií s ventilátorom. Štyri doplnkové režimy predstavujú rýchly predohrev, ohrev tanierov, rozmrazovanie a AquaClean, program určený na čistenie. V našom porovnaní je sedem režimov pečenia celkom priemerných, avšak rýchly predohrev alebo systém čistenia ponúka len zhruba polovica modelov (v auguste 2021).

Rúre nechýba ani žiadne dôležité vybavenie, na odmeranie času môžete využiť časovač, ten ale v tomto prípade slúži len ako upozornenie a rúru nevypína. Osvetlenie sa zapína zároveň so zvolením režimu pečenia. Manipuláciu s plechom uľahčia čiastočne výsuvné teleskopické rošty, bohužiaľ však len na jednej úrovni. Rozmery sporáka vidíme ako štandardné, hmotnosť tak isto. Pokiaľ vás zaujímajú presné hodnoty, nájdete ich v spodných riadkoch tabuľky.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

7 + 4

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

AquaClean

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

46

Klady a zápory

Ako hlavný klad sporáka Gorenje vidíme relatívne nízku cenu pri zachovaní dobrých parametrov. Páčia sa nám doplnkové funkcie rúry, medzi ktorými nechýba napríklad rozmrazovanie alebo rýchly predohrev. Čistiaci program AquaClean predstavuje výhodu, ktorá môže výrazne uľahčiť údržbu.

Pokiaľ sa zameriame vyložene na nedostatky, mnoho ich nenapočítame. Varnej doske chýba funkcia Stop and Go, avšak na tejto vychytávke rozhodne netrvá každý. Sporák je vo väčšine ohľadov priemerný, a to aj čo sa týka energetických údajov.

Naše hodnotenie a záver

Sporák Gorenje EIT6355XPD radíme medzi modely s veľkou rúrou, ktorý je navyše veľmi dobre vybavený funkciami. Varnej doske chýba iba funkcia Stop and Go, zato však ponúkne bezpečnostné vychytávky proti spáleniu, minútku alebo automatické vypnutie. Rúra poteší ponukou doplnkových funkcií, vie sa rýchlo nahriať, rozmrazovať alebo ohrievať taniere. Smaltované vnútro rúry a program AquaClean pomôžu s jej údržbou. Spotreba rúry je v našom porovnaní priemerná, príkon, rozmery a hmotnosť tiež.

Ak bojujete niekedy s digestorom a nastavením adekvátneho odťahu, možno by vás potešil sporák s možnosťou prepojenia s digestorom rovnakej značky, ktorý potom odťah nastavuje automaticky podľa potrieb. Odporučíme preto na prečítanie recenziu AEG CIB6645ABM.

600 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Gorenje EIT6355XPD | Hodnotenie: 83,0 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Gorenje EIT6355XPD

Gorenje EIT6355XPD

600 € Orientačná cena