Menu

Recenzia a porovnanie Mora I 878 AW

Dobré Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Široká ponuka funkcií rúry
  • Výhodná cena
  • Nízka hmotnosť
  • Dobré možnosti čistenia

Zápory

  • Ľahko vyššia spotreba energie
  • Chýbajú niektoré funkcie varnej dosky
550 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sporák s indukčnou doskou Mora patrí k objemnejším modelom na trhu, kapacita 70 l je vhodná pre štyri a viacčlenné rodiny alebo vášnivých kuchárov. Príkon 10 400 W bol ľahko nadpriemerný. Nad priemerom bola však aj spotreba tohto sporáka. Na cyklus bežného pečenia tento model spotrebuje 1,03 kWh, na cyklus teplovzdušného pečenia 0,89 kWh. Pokiaľ vezmeme do úvahy väčší objem rúry a prepočítame spotrebu na liter, získame 0,015 kWh pri bežnom pečení, čo bola jedna z vyšších hodnôt na trhu, a 0,013 kWh pri teplovzdušnom pečení, čo bol vtedy lepší priemer. V porovnaní s ostatnými modelmi je tento sporák ľahko energeticky náročnejší, treba však pamätať na to, že rovnako ako konkurenčné modely, aj tento patrí do energetickej triedy A a rozdiel v spotrebe nie je nijako dramaticky vysoký.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Mora

Objem (l)

70

Príkon (W)

10 400

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

1,03

Spotreba BP na liter (kWh)

0,015

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,89

Spotreba TP na liter (kWh)

0,013

Funkcie varnej dosky

Z funkcií, na ktoré sme sa pri výbere zamerali, chýbajú sporáku Mora iba dve, a to automatické vypnutie a Stop and Go. Aj bez funkcie automatického vypnutia sa nemáte čoho báť, pokiaľ dosku zapnete a nedáte na ňu žiadny riad, nič sa nestane. Ide ale o zbytočnú spotrebu energie. Doske nechýba displej ani časovač, ktoré vám umožnia naplánovať čas varenia. Vo výbave má aj detskú poistku a ukazovateľ zvyškového tepla, ktoré ochráni vás aj vašu rodinu. Súčasťou výbavy je aj Booster, ktorý umožňuje rýchle zvýšenie výkonu platničky.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Nie

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Najsilnejšou doménou tohto sporáka je bezpochyby jeho výbava rúry. Tento model ponúka 7 pečiacich a 4 doplnkové režimy, čo bol v čase písania tejto recenzie nadpriemerný počet. Môžete využiť bežné pečenie, gril a vďaka kruhovému vykurovaciemu telesu a ventilátoru aj teplovzdušné pečenie. Medzi doplnkovými funkciami nájdete rýchly ohrev urýchľujúci rozpálenie rúry, šetrné rozmrazovanie s ventilátorom, ohrev tanierov a 30-minútový program na čistenie, inak často nazývaný AquaClean.

Vo výbave rúry sú aj teleskopické rošty, ktoré umožnia jednoduchšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s horúcimi plechmi, a katalytické vložky, vďaka ktorým je údržba rúry takmer bez námahy. Rúre samozrejme nechýba ani vnútorné osvetlenie a časovač. Vďaka šírke 50 cm sa tento sporák radí medzi užšie modely. Výška a hĺbka zostáva štandardná, teda 85 cm a 60 cm. Hmotnosť 37 kg patrí k nižším v našom porovnávacom teste a sľubuje tak ľahkú manipuláciu so spotrebičom.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

7 + 4

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

AquaClean a Katalýza

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

50

Hĺbka (cm)

60

Hmotnosť (kg)

37,1

Naše hodnotenie a záver

Silnou stránkou indukčného sporáka Mora I 878 AW je bezpochyby jeho ponuka funkcií rúry. Ponuka funkcií varnej dosky je o niečo slabšia, nenájdeme tu automatické vypnutie a funkciu Stop and Go. V kategórii parametrov narazíme na ľahko vyššiu spotrebu, poteší však výkon, ktorý je ešte stále nadpriemerný. Objem rúry 70 l bude vyhovovať aj viacčlennej rodine. Dá sa teda povedať, že tento sporák ponúka veľmi príjemný pomer ceny a kvality a pokiaľ hľadáte model za priaznivú cenu, ktorý ale stále ponúka slušný výkon a výber funkcií, môžeme vám tento model odporučiť.

Keby vás zaujímala rúra s podobným objemom a lepšími parametrami, za zváženie stojí napríklad Electrolux EKI 6451AOX.

550 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Mora I 878 AW | Hodnotenie: Dobré
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Mora I 878 AW

Mora I 878 AW

550 € Orientačná cena