Menu

Recenzia a porovnanie Electrolux EIV634

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Štvorplatničkové indukčné varné dosky

Klady

  • Dvojfázové aj trojfázové zapojenie
  • Možnosť prepojenia s odsávačom pár
  • Časovač Eco
  • Slušný výkon 7 350 W

Zápory

  • Vyššia cena
  • Chýba poistka proti pretečeniu
400 € Orientačná cena

Základné parametre

Indukčná doska Electrolux patrí medzi štvorplatničkové modely, ktoré sú v bežných domácnostiach používané najčastejšie, ide o optimálny variant pre rodinu alebo aktívnejších kuchárov. Príkon 7 350 W je pre tento typ dosky viac než dostačujúci, väčšinou sa pre štyri platničky odporúča aspoň 7 000 W.

Dosku môžete zapojiť do zásuvky s napätím 220, 230, 240 alebo 400 V, s niektorou z týchto variantov uspejete v každej domácnosti. Niektoré konkurenčné modely pritom ponúkajú len jeden alebo dva varianty zapojenia. Doska Electrolux nie je ohraničená kovovým rámčekom, to ale nevidíme ako nedostatok, v tomto ohľade ide skôr o osobné preferencie. Niektorým používateľom sa viac páči prevedenie s rámčekom, iným bez neho.

Rozmery dosky sú úplne štandardné, nájdete ich nižšie v tabuľke. Niektorých užívateľov možno poteší, že je doska relatívne tenká, oproti niektorým konkurenčným modelom je tenšia o 1-2 cm, zbytočne tak neuberá miesto pod kuchynskou linkou.

Parameter Tento produkt
Príkon (W)

7 350

Napätie (V)

220/240/400

Rám

Nie

Detská poistka

Áno

Poistka proti pretečeniu

Nie

Indikátor zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Zlúčenie varných zón

Áno

Booster

Všetky varné zóny

Časovač

Áno

Časovač ECO

Áno

Stop and Go

Áno

Výška (cm)

4,4

Šírka (cm)

56

Hĺbka (cm)

49

Hmotnosť (kg)

11

Vybavenie a funkcie

Ponuka funkcií modelu Electrolux EIV634 je rozhodne zaujímavá. Medzi konkurenciou vyniká napríklad funkciou Hob2Hood, teda prepojením s odsávačom pár. Vy sa tak pri varení nemusíte starať o zapínanie odsávača alebo reguláciu sania, všetko prebieha automaticky. Samozrejme za predpokladu, že je odsávač od rovnakej značky a je touto funkciou taktiež vybavený. Menej obvyklou funkciou je tiež tzv. časovač Eco, ktorý pri varení využíva zvyškové teplo, alebo funkciu Stop and Go, teda možnosť pozastavenia varenia s uchovaním nastaveného programu.

Zvyšok funkcií už je pri indukčných doskách, najmä pri tých z vyššej cenovej kategórie, bežnejší, nie je ale o nič menej užitočný. Medzi tieto funkcie patrí napríklad detská poistka, ktorá zamedzí spusteniu deťmi, alebo automatické vypnutie, vďaka ktorému sa doska sama po určitej dobe vypne, pokiaľ bola zapnutá omylom. Nechýba ani bežný indikátor zvyškového tepla. Hoci indukčné dosky samy o sebe nehrejú, chvíľu po varení môžu byť stále ešte ohriate od nádoby a nie je ideálne na ne v daný moment siahať. Oproti iným typom dosiek je ale aj v taký moment zvyšková teplota výrazne nižšia, s čím klesá aj riziko popálenia.

Vďaka funkcii Booster môžete nárazovo navýšiť výkon ohrevu, napríklad keď potrebujete priviesť vodu do varu. Booster nájdete na všetkých varných zónach, lacnejšie dosky ho mávajú napríklad len pri jednej zóne. Vďaka možnosti zlúčenia varných zón potom môžete na doske použiť aj rozmernejšiu nádobu, napríklad pekáč. Táto funkcia tiež nie je úplnou samozrejmosťou. V ponuke funkcií tomuto modelu chýba poistka proti pretečeniu. Tá dosku vypne vo chvíli, keď obsah hrnca vyvrie a vytečie na dosku.

S poistkou proti pretečeniu sa u indukčných dosiek stretávame skôr nárazovo, pravdepodobne preto, že sa na tento typ dosky tekutina, ktorá vyvrie z hrnca, nepripečie. Napriek tomu ide o užitočnú funkciu, vďaka okamžitému vypnutiu už obsah hrnca ďalej nevrie a nevyteká, čo by v takejto situácii rozhodne uľahčilo upratovanie.

Názory užívateľov a expertov

V užívateľských recenziách sa doska Electrolux dočkala naskrz kladného hodnotenia. Užívatelia u nej oceňujú vysoký výkon a intuitívne ovládanie, možnosť dvojfázového aj trojfázového pripojenia, taktiež cenu označujú za primeranú. Dobrého hodnotenia sa dočkala aj v teste indukčných dosiek časopisu Dtest, kde v roku 2020 patrila k najlepšie hodnoteným modelom.

Hlavné výhody a nevýhody

Pri hodnotení modelu EIV634 rozhodne prevažujú výhody nad nevýhodami. Silnou stránkou tejto dosky je vysoký výkon, možnosť dvojfázového aj trojfázového pripojenia a ponuka funkcií, v ktorej nájdete aj také zaujímavosti, ako je prepojenie dosky s digestorom alebo časovač Eco. Ako nevýhodu môžeme spomenúť snáď len chýbajúcu poistku proti pretečeniu, tá ale nie je pri indukčných modeloch vyložene bežná, a nejde tak o neodpustiteľný nedostatok.

Naše hodnotenie a záver

Indukčnú varnú dosku Electrolux EIV634 môžeme vďaka štyrom platničkám odporučiť rodinám alebo nadšeným kuchárom. Jej výkon 7 350 W je viac než dostačujúci a možnosť dvojfázového aj trojfázového pripojenia z nej robí veľmi variabilný produkt. Silnou stránkou je tiež ponuka funkcií, medzi najzaujímavejšie prvky v tomto ohľade patrí napríklad prepojenie s digestorom, časovač Eco alebo možnosť zlúčenia varných zón.

Oproti niektorým konkurenčným modelom postráda poistku proti pretečeniu, nejde ale o práve obvyklú funkciu. Okrem tejto drobnosti v podstate nemáme doske Electrolux čo vytknúť, nevyhovujúca pre niektorých užívateľov môže byť snáď len jej cena. V takom prípade odporúčame zvážiť aj cenovo o niečo dostupnejší variant, indukčnú dosku Gorenje IS645BG.

400 € Orientačná cena
Autor: Kristýna Hašková | Dátum: | Produkt: Electrolux EIV634 | Hodnotenie: Výborné
Kristýna Hašková
Redaktorka
Kristýna si väčšinu jedál pripravuje sama, preto vie, aká dôležitá je spoľahlivá varná doska. Za dlhé roky varenia vyskúšala všetky typy varných dosiek. Z vlastnej skúsenosti preto dokáže oceniť výhody aj nevýhody indukčných dosiek, ako hlavné podklady spracovania tejto témy jej ale slúžia odborné zdroje a skúsenosti užívateľov s rôznymi značkami varných dosiek. Na našich stránkach vám poradí aj s výberom šľahačov mlieka alebo varičov vajec.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux EIV634

Electrolux EIV634

400 € Orientačná cena