Ako vybrať infračervený teplomer
Či už hľadáte infračervený teplomer osobný alebo na meranie rôznych predmetov a povrchov, aby ste si vybrali ten správny, mali by ste vedieť, podľa akých parametrov ho hľadať. To sa dozviete práve v tomto článku.
Zameriame sa na detailnejšie parametre, akými je napríklad rýchlosť merania, rozsah meraných teplôt a ukazovatele. Na mysli máme zobrazovaciu plochu výsledkov. Chýbať nebude ani zmienka o dostupných funkciách infračervených teplomerov, na základe ktorých môžete konkretizovať svoj nákup.
S obstaraním bude súvisieť aj uvedenie orientačných cien produktov na trhu. Vhod vám príde niekoľko málo rád spojených s používaním tohto výrobku.
Ak sa všeobecne zaujímate o zdravie a prístroje s ním spojené, odporúčame aj články Ako vybrať glukomer a Ako vybrať merač krvného tlaku.
Ako vybrať infračervený teplomer stručne:
- Zvoľte typ prevedenia podľa spôsobu merania – V tomto ohľade máte na výber medzi dotykovými a bezkontaktnými. Druhé spomínané sú nedoceniteľné napríklad pri nočnom meraní teploty u detí.
- Venujte sa technickým parametrom merania – Podľa vašich požiadaviek voľte Distance to Stop, rýchlosť merania či rozsah teplôt.
- Sústreďte sa na ukazovatele teploty – Pri lacnejších teplomeroch nájdete displej ukazujúci len teplotu, drahšie modely ponúknu aj zobrazenie času či stavu batérie.
- Záleží aj na počte funkcií – Vyberajte len tie pre vás podstatné. Môžete zvoliť napríklad pamäť na namerané hodnoty, zvukovú signalizáciu či automatické vypnutie.
- Dbajte aj na typ batérií – Infračervené teplomery fungujú na báze batérií, najčastejšie AA alebo AAA.
- Orientačný prehľad ponúknu aj cenové kategórie – Lacnejšie modely disponujú len nízkou pamäťou a základnými funkciami. Ceny tých drahších sa môžu vyšplhať aj do stoviek/tisícok eur.
Dotykový vs. bezdotykový
Infračervené teplomery sa predávajú v dvoch variantoch prevedenia, ktoré vypovedajú predovšetkým o tom, akým spôsobom namerať výslednú teplotu ľudského tela. Delia sa na dotykové a bezdotykové.
- Dotykové infra teplomery – Na meranie je potrebný kontakt teplomera s ľudskou pokožkou. Obvykle sa jedná o varianty merania v ušiach.
- Bezdotykové infra teplomery – Pri meraní stačí teplomer namieriť na dané miesto zo vzdialenosti 3 – 8 centimetrov a dôjde k zmeraniu teploty. Nie je potrebné fyzického kontaktu. Bezkontaktné teplomery oceníte hlavne pri meraní teploty u malých detí, napríklad v noci. Nemusíte ich tak kvôli meraniu teploty vôbec budiť.

Univerzálne teplomery
Niektoré modely infračervených teplomerov disponujú oboma spôsobmi merania.
Pri zisťovaní telesnej teploty nezabúdajte ešte na miesto, kde ju budete merať. Ak chcete docieliť presné hodnoty, mali by ste vedieť, že tie najvierohodnejšie teploty sú na čele a v uchu, konkrétne v ušnom bubienku.
Vyberať preto môžete infračervené teplomery čelné a ušné. V ponukách sú tiež kombinované varianty (Zo zdroja: Benu.cz, Teplomery). Oblasti a spôsobu merania prisudzujte vyššiu váhu hlavne vtedy, keď infra teplomer kupujete pre meranie teploty malých detí.
Distance to Stop
Tento parameter sa spája s priemyselnými teplomermi, tie osobné túto hodnotu neuvádzajú. Pri nahliadnutí do technických parametrov infračervených teplomerov sa takmer vo všetkých prípadoch stretnete s názvom Distance to Stop. Ide o údaj, ktorý udáva jednu z najdôležitejších vlastností infra teplomeru. Ide o pomer medzi vzdialenosťou a priemerom meranej plochy označovaný D:S.
Na pochopenie tejto informácie vám bude nápomocný jednoduchý príklad. Predstavte si infračervený teplomer s optikou 12:1. To znamená, že zo vzdialenosti 12 metrov budete schopní zmerať teplotu z plochy 1 meter. Z toho si urobíte obrázok o fungovaní toho či onoho modelu. Optika ponúkaných produktov na trhu sa pohybuje v rozmedzí od 1:1 až po 50:1. Tie už majú širšie použitie aj vonku.
Rýchlosť merania
S infračervenými teplomermi je spojené množstvo výhod, medzi ktoré sa okrem iného radí rýchlosť merania. Tá vo všetkých ohľadoch predbehne akékoľvek klasické a digitálne teplomery. Medzi jednotlivými modelmi nemusíte hľadať žiadne väčšie rozdiely. Iba v tom, z akého miesta budete teplotu merať.
- Meranie z čela človeka je hotové do 3 sekúnd.
- Meranie z ucha človeka je hotové za 1 sekundu.
Rozsah meraných teplôt
Tento parameter je obvykle dimenzovaný tak, že nebudete mať problém s meraním akejkoľvek teploty ľudského tela. Je dobré ale vedieť, že nejaké teplotné rozsahy vôbec existujú a drahšie modely ich môžu mať podstatne väčšie. Tento údaj je najčastejšie prezentovaný v stupňoch Celzia, výnimkou však nie sú ani stupne Fahrenheita.
Priemerný osobný infra teplomer bude mať základný rozsah teplôt 0 °C až +100 °C. Pri meraní teploty tela sa ale obvykle jedná o hodnoty medzi 32 až 45 °C. Ostatné rozsahy sú na meranie napríklad tekutín (detská strava, teplota vody).
Pri priemyselných teplomeroch sa rozsah pohybuje medzi -35 °C do +800 °C. Teplomer teda nájde skutočne široké využitie.
Ukazovateľ teploty
Ukazovateľ teploty u infračerveného teplomera je vo svojej podstate totožný ako u bežného digitálneho teplomera. Je ním LCD displej, na ktorom sa zobrazuje nameraná teplota. Lacnejšie modely disponujú iba zobrazením tohto údaja. Tie drahšie sú schopné prezentovať napríklad aktuálny čas, stav nabitia batérie a mnohé ďalšie funkcie.
Modernejšie infračervené teplomery navyše disponujú podsvietením displeja. To oceníte hlavne pri meraní teploty v noci.
Zvláštnosťou je aj farebná signalizácia, ktorá vám na prvý pohľad ukáže, aká dobrá alebo zlá je nameraná teplota na škále zelená – oranžová – červená. Signalizáciu je možné často nastaviť podľa veku dieťaťa.
Ukazovateľ teploty
Funkcie
Základnou funkciou infra teplomera je meranie teploty. Či už telesnej, alebo inej. Aj napriek tomu dokážu ponúknuť niečo navyše, čo sa prejavuje napríklad v komfortnejšom používaní. Teraz sa zmienime o niekoľkých funkciách nachádzajúcich sa pri cenovo odlišných modeloch teplomerov.
- Pamäť – Umožňuje uloženie a vyvolanie skôr nameranej hodnoty, môžete tak sledovať napríklad vývoj horúčky v čase. Veľkosť pamäte sa líši model od modelu rádovo jednotiek až desiatok položiek.
- Automatické vypnutie – Po nameraní teploty dôjde k automatickému vypnutiu infra teplomera. Tým sa šetrí predovšetkým životnosť batérie. Akumulátorové články sú schopné vydržať až tisíc meraní. V časovom horizonte to môže byť tri roky.
- Indikátor stavu batérie – Teplomer vás bude informovať o znižujúcej sa kapacite batérie, a to buď prostredníctvom farebných diód, alebo priamo na displeji.
- Zvuková signalizácia – Zvuk prezentuje dokončené meranie. Niektoré teplomery majú ešte špeciálnu signalizáciu v prípade, že človeku namerajú zvýšenú teplotu. Často je možné zvukový signál vypnúť.
- Ovládacie prvky – Infračervené teplomery sú obvykle vybavené jedným či viacerými mechanickými ovládacími tlačidlami.
Napájanie
Na fungovanie infra teplomerov je potrebná elektrická energia. Tá je dodávaná z tužkových batérií veľkosti AA alebo AAA. Podľa typu teplomera sa líši práve veľkosť článkov, ale aj ich počet. Obvykle sú potrebné dve batérie, niekedy ale postačí len jedna.
Podľa informácií od výrobcov je životnosť týchto batérií veľmi dlhá, vydržia až niekoľko tisíc meraní. Nemusíte sa teda báť, že by ste museli batérie meniť príliš často. Napriek tomu je ale vhodné mať doma nejakú do zásoby, obvykle sa totiž vybijú v tú najmenej vhodnú chvíľu.
Ako správne merať telesnú teplotu
Pri používaní nového prístroja by ste si vždy mali prečítať návod na obsluhu. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam a komplikáciám spojeným s nepresným meraním či zlým postupom.
Pred meraním
Telesnú teplotu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Ten, kvôli ktorému si aj pravdepodobne budete merať, je choroba. Nie je ale zďaleka jediným vplyvom. Ďalším je napríklad fyzická aktivita, ale aj okolitá teplota, či dokonca jedlo.
Pokiaľ sa teda chystáte merať teplotu (nielen týmto druhom teplomera), mali by ste počkať aspoň 30 minút po telesnej aktivite či jedle. Ideálne by ste sa mali nachádzať v izbovej teplote. Pri meraní bezkontaktným teplomerom dajte pozor aj na blízkosť otvorených okien či radiátorov. Sú totiž také citlivé, že by zmena okolitej teploty mohla ovplyvniť meranie.
Pri meraní
V prípade, že používate bezkontaktný teplomer, namierte snímač na čelo a stlačte príslušné tlačidlo. Teplomery vás samé upozornia na skončenie merania. Teplota sa potom ukáže na displeji, to je pri niektorých modeloch sprevádzané farebným podsvietením či diódou. Spravidla rozlišujeme dvojakú farebnú signalizáciu, červenú a zelenú.
Farba |
Príznak |
Červená |
Horúčka; abnormálne vysoká teplota |
Zelená |
Teplota v normále |
Ak ste zvolili ušný variant, je treba merací senzor zasunúť dostatočne hlboko tak, aby mieril až na bubienok, nie iba do zvukovodu. To dosiahnete tak, že ucho ľahko povytiahnete hore a dozadu. U detí stačí dozadu. U novorodencov niekedy nemusí byť vôbec možné takto teplomer zavádzať kvôli úzkym zvukovodom a je lepšie zvoliť bezdotykový variant. Niektorí výrobcovia ale ponúkajú ušné teplomery vhodné aj pre novorodencov.
Pri používaní ušných teplomerov myslite na hygienu a vždy vymieňajte ochranné klobúčiky. Tie chránia teplomer pred mazom, a tiež pred prenosom infekcie. Teplotu merajte vždy v uchu, na ktorom človek neleží, ideálne vždy v rovnakom. Vyhnite sa používaniu pri infekciách ucha či pri iných ušných problémoch, napríklad po operáciách (Zdroj: Medical News Today).
Cena
Infračervené teplomery nemusia byť nijako závratne drahé. Napriek tomu budú vo výsledku predstavovať vždy výraznejšiu investíciu oproti teplomerom digitálnym, nieto ešte tým ortuťovým. Za dané obstarávacie náklady na druhú stranu získate kvalitný prístroj s rýchlym meraním. To okrem iného oceníte hlavne pri meraní teplôt malým deťom. V tomto smere si vyberajte iba preverené značky, akými sú Omron, Laica, Medisana, Helpmation, Beurer, Geratherm, Thermofocus, Microlife a ďalšie.
Cena do 30 €
Najlacnejšie infra teplomery začínajú zhruba na 20 €. Ide o modely s malou pamäťou na posledných 20 – 30 meraní. Disponujú malým nepodsvieteným displejom zobrazujúcim len to najzákladnejšie. Na ich prevádzku obvykle stačí jedna batéria.
Cena od 30 € do 60 €
Ak chcete infračervený teplomer s možnosťou merania teploty z čela i ucha s presnými hodnotami a veľkým LCD displejom, priplaťte si. Vyberať si budete z dotykových aj bezdotykových variantov. Tieto produkty budú schopné merať aj ostatné druhy teplôt, nielen tú telesnú. Vybavené budú automatickým vypnutím a zvukovou signalizáciou.
Cena nad 60 €
Pri cene nad 60 € získate profesionálny bezkontaktný model infra teplomera, ktorý zodpovedá kvalite výrobkov používaných v nemocničných zariadeniach. Dôraz je kladený hlavne na vyššiu presnosť a univerzálnosť. Tie najlepšie prístroje tohto typu určené na domáce použitie stoja okolo 120 – 200 €. Ak narazíte na drahšie infra merače, pôjde pravdepodobne o tie zamerané na stavebníctvo a ďalšie segmenty trhu. Ich ceny potom šplhajú za hranicu 1 200 €.