Porovnávací test a recenzie najlepších infrasáun

Saunovanie si najmä v posledných rokoch získava stále väčšiu popularitu. Prakticky v každom wellness centre alebo športovom zariadení je možné nájsť hneď niekoľko kabín, kde je možné sa náležite „vypotiť“. Čo by ste však povedali na možnosť kúpiť si infrasaunu domov a využívať ju, kedykoľvek sa vám zachce? Stačí si len dobre vybrať…

Pri nákupe je potrebné zvoliť vhodný typ sauny. Okrem infrasáun totiž ponuku tvoria aj fínske, vlhké, bio a parné modely. Infražiarenie sa však nepochybne radí k tým najpopulárnejším. Základom všetkého sú ohrievače, ktoré sa starajú o ohrev vzduchu. Medzi kľúčové parametre patrí taktiež materiál kabíny (obvykle drevený), príkon a spotreba elektrickej energie. Nutné podotknúť, že nároky na energie nie sú ani zďaleka tak vysoké, ako by sa mohlo zdať. Dôležitú rolu zohráva aj výbava a najrôznejšie doplnky, ktoré zvýšia pohodlie pri relaxácii a bezpečie. Pozor taktiež na celkové rozmery sauny. Pri ich výbere je nutné dbať hlavne na počet osôb, ktoré budú saunu využívať.

Rozhodli ste sa, že dáte šancu relaxácii v pohodlí domova a púšťate sa do výberu vhodnej infrasauny? Dôkladne si preštudujte všetky kritériá, pretože cenovka nie je práve najnižšia. A ak si predsa len nie ste niečím istí, nazrite do nášho článku „Ako si vybrať infrasaunu“.  


Najlepšie infrasauny podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Max. osôb Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Marimex Elegant 3001 L 11105623
Marimex Elegant 3001 L 11105623 Marimex 2 1 100 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze France Apollon 2-3
France Apollon 2-3 France Sauna 3 1 050 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Marimex Popular 3001 L - 11105637
Marimex Popular 3001 L - 11105637 Marimex 2 1 000 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Hanscraft PARIS
Hanscraft PARIS Hanscraft 2 1 100 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze France Luxe 2
France Luxe 2 France Sauna 2 1 100 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Marimex Smart 1000 M 11105625
Marimex Smart 1000 M 11105625 Marimex 1 670 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Hanscraft San Marino
Hanscraft San Marino Hanscraft 1 680 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Hanscraft VALENCIA 2+
Hanscraft VALENCIA 2+ Hanscraft 3 1 300 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Hanscraft Swiss
Hanscraft Swiss Hanscraft 2-3 1 300 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze France Apollon 3-4
France Apollon 3-4 France Sauna 3-4 1 300 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať infrasaunu

Infrasauny sú dnes stále populárnejšie, a to najmä kvôli pozitívnym účinkom na ľudské telo aj psychiku. V nasledovnom článku vás podrobne prevedieme výberom tohto zariadenia. Predstavíme vám parametre, na ktoré pri výbere iste narazíte, a vysvetlíme, na čo sa zamerať a prečo.

Typy sáun

Sauny majú korene vo Fínsku, krajine tisícich jazier. Odtiaľ taktiež pochádza názov tradičnej suchej sauny – fínska. V tomto severskom štáte prináležala každej dedine sauna, v ktorej sa jej obyvatelia schádzali kvôli relaxácii a taktiež spoločenskej konverzácii. Dnes sa saunovanie rozšírilo do mnohých kútov sveta najmä vďaka relaxačným a zdravotným účinkom tejto procedúry. Vyvinuli sa taktiež ďalšie druhy sáun, ktoré sa od tej tradičnej v mnohých smeroch líšia. Tie si teraz krátko predstavíme, aby ste si sami mohli urobiť predstavu, v čom sa tieto sauny líšia a aké sú práve pre vás tie najlepšie (Zdroj: Všetko o saunovaní).

Fínska sauna

Ide o tradičnú suchú saunu. Tento typ je založený na vysokej teplote vzduchu, ktorá sa pohybuje aj okolo 100 °C. Vlhkosť je však minimálna, pohybuje sa okolo 5 %. Vyššia vlhkosť by bola pri takýchto teplotách zdraviu nebezpečná, pretože by spôsobovala závažné popáleniny. Preto do tejto sauny nikdy nevstupujte mokrí.

Vlhká sauna

Ide o opak suchej sauny. Teplota je tu nižšia, nepresahuje 70 °C, a vlhkosť, naopak, vyššia, až 80 %. Delí sa ďalej na niekoľko druhov. Poznať môžete napríklad rímsku či tureckú saunu alebo parné kúpele.

Parná sauna

Parná sauna je špecifický druh vlhkej sauny, v ktorej je najvyššia vlhkosť, avšak najnižšia teplota. Tá sa pohybuje okolo 40 °C. Tento typ môžete často nájsť vo vodných svetoch či wellness centrách pod ľudovým názvom „para“.

Biosauna

Najnovším typom sauny je tzv. biosauna, ktorá kombinuje výhody suchej a parnej sauny. Teploty nie sú také vysoké, pohybujú sa medzi 60 a 70 °C, pričom vlhkosť vzduchu je v intervale medzi 30 a 60 %. Tieto podmienky môžu vyhovovať tým, ktorí zle znášajú vysoké teploty v tradičnej suchej saune a vlhkosť v tej parnej. Je vhodná aj pre kardiakov, deti či začínajúcich saunárov. Často sa v tomto type sáun používajú aromatické a éterické oleje, ktoré prispievajú k relaxácii a uvoľneniu, napomáhajú taktiež dýchacím cestám.

Infrasauna

Infrasauna je zvláštny typ sauny, ktorý využíva infračervené žiariče, ktorých žiarenie dokáže preniknúť až 4 centimetre pod pokožku a prehriať tak celé telo. Na rozdiel od ostatných typov sáun neohrieva vzduch, ale pôsobí priamo na telo. Je teda vhodná aj do bytu, pretože nevznikajú žiadne negatívne vedľajšie prejavy. Infračervené žiarenie je veľmi podobné tomu slnečnému, nemá však negatívny vplyv na kožu, na jej farbu ani štruktúru.

Ohrievače

Srdcom infrasauny sú infražiariče, ktoré produkujú teplo. Na trhu sa stretnete s niekoľkými druhmi, ktoré majú mierne odlišné vlastnosti a taktiež obstarávaciu cenu.

Keramické ohrievače

Ohrievajú sa na vysokú teplotu 250 až 300 stupňov Celzia. Sú preto kryté ochrannou mrežou. Výhodou je ich rýchle nahrievanie a dlhá životnosť, až 60 rokov pri saunovaní 3-krát týždenne po 45 minútach. Zaujať môže taktiež nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je vyššia spotreba.

Karbónové ohrievače

Tieto žiariče majú povrchovú teplotu medzi 70 a 170 stupňami Celzia. Nahrievanie trvá dlhšie než v prípade keramických, majú však nižšiu spotrebu. Sú taktiež efektívnejšie a lepšie rozdeľujú žiarenie po celej infrasaune. Oproti keramickým sú však drahšie, ich výroba je totiž zložitejšia. Tento typ žiaričov má dlhú životnosť, až 90 rokov.

Svetelné keramické ohrievače

Ich povrchová teplota je ešte vyššia než v prípade klasických keramických žiaričov, pohybuje sa medzi 300 a 500 stupňami Celzia. Okrem tepla vyžarujú taktiež svetlo, vďaka ktorému majú ešte lepšie zdravotné účinky. Výhodou je taktiež rýchle nahrievanie, takže nemusíte dlho čakať, než sa kabína pripraví. Životnosť týchto žiaričov je asi 60 rokov.

Full spektrálne ohrievače

Najmodernejší typ žiaričov s takmer neobmedzenou životnosťou. Sú nahriate okamžite, nemusíte teda čakať určitý čas pred začatím saunovania. Ako jediné vydávajú taktiež krátkovlnné žiarenie, ktoré preniká najhlbšie pod pokožku a má tak najlepšie zdravotné účinky. Tieto žiariče sú najúčinnejšie a najúspornejšie. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Vlnová dĺžka

Okrem samotného materiálu je nutné venovať pozornosť taktiež vlnovej dĺžke, ktorá sa meria v mikrónoch (Zdroj: Wikipedia).

  • IR-A – Krátke vlny s dĺžkou 0,07 až 1,4 mikrónu. Dokážu preniknúť až do podkožia, majú tak najväčší pozitívny vplyv na zdravie.
  • IR-B – Stredné vlny s dĺžkou 1,4 až 3 mikróny. Neprenikajú tak hlboko ako typ A, majú však liečebné účinky.
  • IR-C – Dlhé vlny s dĺžkou nad 3 mikróny. Ohrievajú iba pokožku, majú minimálny vplyv na zdravie, ide len o prehrievanie.

Materiál kabíny

Samotná kabína je tvorená sendvičovou stenou s izoláciou. Zvonku aj zvnútra je obložená drevom. Vytvára tak prírodný vzhľad a zároveň je príjemná na dotyk pri sedení v saune. Podľa druhu zvoleného dreva sa môže uvoľňovať taktiež príjemná aróma živice. Dvere sú spravidla zo skla či skla s povrchovou úpravou – kalené, dymové. Výnimkou nie sú ani čiastočne presklené steny kabíny.

Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi dreva, ktoré sa používajú pri výrobe. Záleží na vás, ktoré si vyberiete.

  • Hemlock – Ide o drevo z kanadského jedľovca, ktoré je bez hrčí. Neobsahuje živicu, nevydáva teda žiadnu vôňu. Jeho farba je svetlohnedá až ružovkastá, s tenkými prúžkami.
  • Céder – Luxusné drevo, ktoré obsahuje veľké množstvo esenciálneho oleja, vydáva teda príjemnú vôňu. Je veľmi odolné voči vlhkosti, je teda ideálne na stavbu infrasauny. Jeho farba je od svetlohnedej až po tmavú, neobsahuje žiadne hrče.
  • Škandinávsky smrek – Má malé hrče a svetlú farbu. Hustota dreva je vyššia než v prípade našich smrekov vďaka severskému pôvodu.
  • Abachi – Výhodou tejto africkej vŕby je jej nízka tepelná vodivosť. Vďaka tomu pri styku s kožou nepáli. Toto svetlé drevo sa využíva vďaka týmto vlastnostiam na výrobu tých častí, s ktorými príde telo do styku, teda lavice, opierky a podlahové rošty.
  • Osika – Toto drevo je trvanlivé, bez hrčí a má jemnú kresbu. Navyše dobre absorbuje vlhkosť.

 

Príkon a spotreba

Príkon je v prípade tohto druhu zariadení kľúčový pre rýchlosť nahrievania a celkový výkon sauny. Akousi hranicou je 1700 W. Modely s nižším príkonom sa budú dlhšie nahrievať a celkovo budú menej výkonné. Vysoký príkon by, naopak, už nemal na výkon taký vplyv a prejavil by sa negatívne na spotrebe.

Spotreba infrasauny nie je nijako vysoká. Podľa nasledovnej tabuľky a jednotkovej ceny za kWh si môžete urobiť konkrétnu predstavu.

Druh sauny Priemerná spotreba (kWh)
Infrasauna pre 1 1,3
Infrasauna pre 2 1,8
Infrasauna pre 3 2,7
Fínska sauna 9

Výbava a doplnky

Väčšina infrasáun je vybavená okienkom či odvetrávaním, ktoré umožňuje pravidelnú cirkuláciu vzduchu v kabíne. Dôležitým prvkom je ovládanie. To sa nachádza zvnútra, zvonku alebo na oboch miestach zároveň. Najmä pri lacnejších modeloch sa môžete stretnúť s ovládaním iba z vonkajšej strany. V priebehu procedúry tak nemôžete nijako ovplyvňovať podmienky vnútri. Odporúčame preto vyberať také výrobky, ktoré majú ovládací panel aj v priestore kabíny a vy si tak môžete pohodlne nastavovať teplotu a ďalšie parametre. Ďalším dôležitým prvkom je podlahové kúrenie, ktoré je veľmi príjemné. Nájdete ho vo väčšine sáun na trhu.

Samozrejmosťou nie sú chrbtové opierky, ktoré však umožňujú pohodlné sedenie. Predsa len budete v saune tráviť nejaký-ten čas a chcete ho využiť na relaxáciu. A k nej stuhnutý chrbát iste nepatrí. Aj keď vo výbave väčšiny kabín opierky nenájdete, je možné ich dokúpiť zvlášť, a to hneď v niekoľkých rôznych vyhotoveniach. Ako opierky však v saunách často slúžia kryty ohrievačov. Čerstvý a zdravý vzduch zaisťuje v niektorých modeloch ionizátor, ktorý zároveň likviduje nebezpečné látky. Častým vybavením je taktiež svetelná terapia. Ide o LED diódy, ktoré menia farbu podľa vášho priania. Využívajú účinky farieb na ľudskú psychiku. Podľa potreby môžete zvoliť farby podporujúce odpočinok alebo, naopak, také, ktoré povzbudzujú telo aj myseľ.

Doplnkovým vybavením môže byť lampička na čítanie, polička, na ktorú si môžete položiť nápoj či knihu, alebo vešiak na uteráky a župan. Pomyselnou čerešničkou na torte je audiosystém, ktorý umožňuje prehrávať hudbu v priestore. Môžete si tak počas saunovania púšťať relaxačnú hudbu či obľúbenú audioknihu. Dajte však pozor na typ audiosystému. Niektoré modely umožňujú iba prepojenie zariadenia, ako je telefón či mp3 prehrávač, iné majú zabudované rádio či čítačku SD kariet.

Ukážka najrôznejších doplnkov a výbavy v infrasaune

Rozmery

Rozmery infrasauny sa odvíjajú od počtu osôb, ktoré si môžu naraz užívať saunovaciu procedúru. Na trhu nájdete modely pre jednu, dve a tri osoby. Objavujú sa aj také, ktoré pojmú až 5 a viac osôb. Tie najmenšie začínajú na jednom metri šírky a hĺbky. Sauny pre viac osôb sú, samozrejme, úmerne väčšie. Výška sa pohybuje zhruba od 190 centimetrov. Na trhu nájdete klasický obdĺžnikový tvar, ale taktiež rohové modely, ktoré môžu šetriť miesto. Ak máte atypický priestor či požiadavky, špecializované firmy vám postavia saunu na mieru.

Umiestnenie a montáž

Vďaka jednoduchej konštrukcii je možné infrasaunu umiestniť kamkoľvek, kde to priestor dovolí. Nepotrebuje žiadne špeciálne podmienky. Stačí iba voľné miesto a zásuvka, do ktorej sa zariadenie zapojí, pretože sauna nevydáva žiadne teplo ani vlhkosť a chladenie je zaistené cirkuláciou okolitého vzduchu. Napriek tomu je dobré sa u predajcu dopredu opýtať, či je vybrané umiestnenie vhodné. Niektoré návody totiž neodporúčajú umiestnenie v blízkosti zdroja vody. Vždy dbajte na pokyny výrobcu a návodu.

Montáž je veľmi jednoduchá, ide v podstate o skladačku z dopredu pripravených panelov. Napriek tomu je vhodné, aby ju zostavovali dvaja ľudia, z toho jeden by mal byť silnejší, aby zvládol dvíhať jednotlivé dosky. Celá montáž by mala zabrať asi 45 minút vrátane prepájania káblov. Potom je sauna pripravená na použitie.

Ako sa saunovať v infrasaune

Rovnako ako klasické saunovanie, aj procedúra v infrakabíne sa spája s niekoľkými pravidlami, ktoré je dobré dodržiavať. Tie vám teraz predstavíme. Po zostavení prístroja tak budete môcť rovno využiť jeho funkcie.

Pred vstupom do sauny

Proces saunovania nastáva ešte pred vstupom do infrasauny. Saunu nastavte na najvyššiu teplotu, ponaťahujte sa, dajte si pohár čistej vody a sprchu. Po sprche sa utrite dosucha a pripravte si niekoľko osušiek, ktoré budete používať na sedenie a utieranie potu. Ak sa do uteráka obalíte, podporíte tým taktiež ďalšie potenie. Odborníci na saunovanie ďalej odporúčajú vziať si do sauny hrubší uterák alebo žinku a tou si utierať potiacu sa tvár s cieľom odstrániť odumreté kožné bunky – vďaka tomu pleť akoby omladne a bude hladšia.

Vstup do infrasauny

Potenie v infrasaune nastáva až po niekoľkých minútach, takže do sauny pokojne bežte, ešte kým nie je úplne vyhriata. Počas saunovania si môžete upraviť teplotu podľa pohodlia, odporúča sa však dodržať tú najvyššiu možnú a vzduch regulovať pootvorením dvierok alebo strešnej ventilácie. Pri saunovaní si pokojne ľahnite, majte však na mysli, že ohrievače bývajú umiestnené tak, aby najlepšie účinkovali v sede, preto nie je poloha v ľahu ideálna. Vhodný čas na pobyt v infrasaune je zhruba 30 – 40 minút.

Po saunovaní

Po dokončení saunovania otvorte dvere a ešte chvíľu relaxujte a postupne sa ochladzujte vzduchom. Potom si môžete dať vlažnú sprchu a opláchnite pot z tela. Odborníci na kozmetiku neodporúčajú používať sprchové gély alebo šampóny ihneď po saunovaní, pretože máte otvorené póry a tie by sa mohli zaniesť. Ihneď po saunovaní doplňte tekutiny stratené počas potenia, najlepší je väčší pohár čistej vody.

Kedy používať infrasaunu

Najlepší čas na saunovanie je ráno – proces vás nabije energiou na celý deň. Saunovať sa môžete taktiež večer po práci, je to skvelý liek na únavu a vyčerpanie.

Vplyv infrasauny na zdravie

Pozitívne účinky infražiarenia sa využívajú v zdravotníctve, rehabilitáciách a taktiež napríklad v inkubátoroch. Má blahodarné účinky na kardiovaskulárny systém, stuhnuté kĺby, chrbát a končatiny. Zvýšená teplota taktiež vedie k zastaveniu šírenia vírusov a baktérií či ich úplnému zničeniu. Pomáha taktiež prekrvovať telo a pokožku. Tá je potom pevnejšia, lesklejšia a celkovo zdravšia. Pomáha taktiež na celulitídu, akné a ekzémy, čistí taktiež upchané póry.

Pravidelné infražiarenie zvyšuje obranyschopnosť, zlepšuje krvný obeh, činnosť srdca a ovplyvňuje pozitívne hladinu kyseliny mliečnej vo svaloch. Počas saunovania navyše dochádza k vyplavovaniu endorfínov, hormónov šťastia. Pocítite úľavu, uvoľnenia a pocit pokoja a šťastia. Pomáha taktiež detoxikovať organizmus. Pri nízkych teplotách je vhodná na prehriatie tela pred cvičením.

Vplyv infrasauny na chudnutie

Ľudia sa snažia chudnúť mnohými metódami – niektorí upravujú svoj jedálny lístok, držia nekonečné diéty, ďalší trávia hodiny v posilňovni cvičením. Málokto však vyskúša saunu, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Medzi ne patrí aj odbúravanie tukov.

Prečo sa v saune chudne?

Pravidelné saunovanie vedie k regenerácii tela, jeho vyčisteniu, posilníte si tak obranyschopnosť, docielite psychické uvoľnenie a hlavne – zahrejete metabolizmus. Všetky tieto faktory vedú k zdravému spaľovaniu tukov.

Samozrejme, nečakajte, že samotný pobyt v saune spôsobí úbytok tukov. Najlepšie je skombinovať saunovanie napríklad s plávaním, ktoré má taktiež veľmi priaznivé účinky, a to hlavne na pohybový aparát.

Správne saunovanie pre chudnutie

Saunovanie ako také má svoje zásady, ktoré by ste mali dodržiavať. Ak sa snažíte schudnúť, dodržujte ich naozaj dôsledne! Prvé, čo je potrebné urobiť, je dať si sprchu, očistiť tak telo od špiny a potom sa poriadne utrieť do sucha. Do infrasauny majte so sebou vždy uteráky navyše. Je potrebné nimi utierať pot, pretože tak docielite zvýšený efekt ďalšieho potenia.

Naozajstné potenie príde zhruba po pätnástich minútach a je jedno, či do nej vstúpite, keď je rozohriata, alebo v nej budete aj počas nahrievania. Infrasauny sa navyše zahrievajú rýchlejšie než klasické sauny.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Infrasauny
Průměrné hodnocení 5 z 7 hlasů