Menu

Recenzia a porovnanie Amazfit GTS 2 mini

81,0 % Celkové hodnotenie

Malé, ale šikovné v kategorii Klasické inteligentné hodinky

Klady

  • Nízka hmotnosť
  • Pokročilé funkcie
  • Viac ako 70 športových módov
  • Možno spárovať s Androidom aj iOS

Zápory

  • Nemajú vlastnú Wi-Fi
  • Nie je možné nimi volať ani platiť
  • Nižšia kvalita spracovania
60 € Orientačná cena

Základné parametre

Amazfit GTS 2 mini sú kompaktné inteligentné hodinky, ktoré za svoju prijateľnú cenu ponúknu širokú škálu funkcií. Hodia sa ako pre nenáročných užívateľov, ktorí s nosením wearables, inteligentných náramkov a podobne ešte len začínajú, tak aj pre športových nadšencov, ktorí od hodiniek nepožadujú všetky pokročilé technológie, ale skôr široký výber zo športových aktivít. Zastanú totiž funkciu nielen športových, ale aj inteligentných hodiniek, z každej kategórie ponúknu niečo.

Výdrž batérie

Batéria disponuje kapacitou 220 mAh, jej výdrž ako aj v iných prípadoch závisí od frekvencie používania a záťaže hodiniek. Pokiaľ budete chcieť využívať hodinky na maximum, mať neustály prístup k notifikáciam z telefónu či aktuálne nameraným telesným hodnotám a k tomu zapnutú GPS, na jedno nabitie vám hodinky vydržia maximálne týždeň. Pokiaľ ich ale budete s telefónom párovať len občas, telesné funkcie merať len na vyžiadanie a displej rozsvecovať len niekoľkokrát denne, môže sa doba výdrže až strojnásobiť.

Samotný proces nabíjania je navyše veľmi ľahký, nabíjačka disponuje magnetickou koncovkou, a tak sa kontakt s hodinkami nechtiac nepreruší. Na jej druhom konci nájdete klasickú USB zástrčku, takže hodinky môžete dobíjať pokojne aj z počítača.

Displej a ovládanie

Jadrom hodiniek je farebný, priemerne veľký displej s uhlopriečkou 1,55″ typu AMOLED, ktorý sa ovláda dotykom. Má tvar štvorca s pomerne širokými okrajmi, výsledná zobrazovacia plocha je preto o niečo menšia. Na výšku ale nie je nijako výrazný. Odozva na dotyk je pomerne rýchla a presná. Na hodinkách si môžete vybrať z niekoľkých designov displeja a taktiež si sami zvoliť, aké hodnoty na ňom chcete zobrazovať.

Na boku je model značky Amazfit osadený okrúhlym tlačidlom, ktorým sa zapína displej a niektoré funkcie. Hoci sa tlačidlo otáča, na tento pohyb ale bohužiaľ nereaguje; nie je možné ním scrollovať. To musíte robiť prstami. Jeho nevýhodou môže byť fakt, že priestorovo vybočuje z tvaru hodiniek a môžete ho tak pocítiť pri ohnutí zápästia.

Hmotnosť a zapínanie

Hmotnosť hodiniek bola v čase testovania (november 2021) vôbec najnižšia. Výrobca uvádza, že hodinky vážia necelých 20 gramov, vrátane remienka sme však namerali o 10 gramov viac. Pocitovo sa ale stále radí k ľahším modelom, na ktorých prívetivú hmotnosť si rýchlo zvyknete. Po chvíli nosenia sme ich sami takmer necítili.

Remienok je dlhý 24 cm a poskytuje dostatok dierok na upnutie na užšom aj širšom zápästí. Maximálny možný obvod zápästia je 21,5 cm, minimálny potom 15,5 cm. Remienok je navyše možné vymeniť. Tu ale pociťujeme, že sa premieta nižšia cena hodiniek – remienok je k telu s displejom upevnený dosť uvoľnene a ľahko sa kýve aj do strán. V používaní hodiniek to však nijako nebráni.

Hodinky sú v predaji v troch farebných prevedeniach – v čiernom, zelenom a ružovom. Navyše si tento model môžete zaobstarať v niečo rozmernejšej verzii nesúcej názov Amazfit 2 GTS. Telo hodiniek je vyrobené z hliníka, materiálom remienka je potom na dotyk veľmi hladký silikón, zapínanie je však plastové, časom sa teda môže poškriabať. Hodinky Amazfit potešia vodeodolnosťou 5 ATM, môžete s nimi teda plávať, a dokonca sa aj potápať do hĺbky až 50 m.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Amazfit

Uhlopriečka displeja (")

1,55

Typ displeja

AMOLED

Farebný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Druh batérie

Dobíjacia

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

168

Výdrž batérie v úspornom režime (hod)

504

Odolnosť voči prachu

Áno

Odolnosť voči vode

Áno (5 ATM)

Udávaná hmotnosť (g)

19,5

Nameraná hmotnosť (g)

30

Maximálny obvod zápästia (cm)

21,5

Vymeniteľný remienok

Áno

Unboxing a video z testovania

Hodnotenie vybavenia a kompatibility

Na poli kompatibility si model GTS 2 mini vedie veľmi dobre. K telefónu ho pripojíte pomocou Bluetooth a potom ho spárujete v aplikácii Amazfit (aktuálne pod názvom Zepp). Tá je dostupná pre mobilnú platformu Android aj iOS, čo je výhodou, niektoré inteligentné či športové hodinky komunikujú len s vybranými značkami telefónov. Hodinky si môžete nastaviť aj do českého jazyka.

Vlastnú Wi-Fi hodinky ale nemajú, takže zobrazovanie notifikácií a funkcie závislé na internetovom pripojení pobežia iba so spárovaním k telefónu. Z hodiniek tiež nemôžete volať, pretože neumožňujú vloženie SIM karty, a oželieť musíte aj platenie, predsa len sa jedná o lacnejší prístroj.

Zaujímavou funkciou je ale možnosť ovládania hlasom pomocou hlasového asistenta Alexy, ovládania prehrávania hudby, a dokonca aj fotoaparátu v telefóne. Druhá spomínaná vymoženosť príde vhod, ak chcete napríklad odfotiť selfie s partiou priateľov. Mobil odložíte o kus ďalej a namiesto samospúšte s časovým limitom stačí kliknúť na hodinky. Nechýba tu ani štandardná výbava ako kalendár, stopky, budík či funkcia nájdenia telefónu.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Wi-Fi pripojenie

Nie

Vlastná GPS

Áno

Aplikácia

Amazfit (Zepp)

Kompatibilita

Android aj iOS

Inteligentné notifikácie

Áno

Možnosť SIM karty

Nie

Možnosť telefonovania

Nie

Možnosť platenia

Nie

Hodnotenie funkcií

Poďme sa teraz zamerať na hodinky z hľadiska ich funkcií. Disponujú vlastným GPS, dokážu merať srdcový tep a iné telesné hodnoty vrátane kyslíka v krvi, úrovne stresu, fáz spánku či menštruačného cyklu u žien. Meranie prebieha pomerne rýchlo, tepovú frekvenciu po zadaní príkazu detekujú do 20 sekúnd, saturáciu krvi potom za necelú polminútu. Môžete s nimi vykonávať aj dychové cvičenia na upokojenie. Hodinky vám môžu zasielať upozornenia na pohyb a dokážu tiež samé detekovať začatú aktivitu.

Ak ste vášnivým športovcom, určite oceníte aj širokú ponuku športových aktivít, športových módov je viac ako 70. Z nich menujeme klasické ako vonkajší či vnútorný beh, obdobne vonkajšiu či vnútornú cyklistiku, chôdzu, plávanie, jogu, veslovací trenažér, vonkajšiu turistiku alebo bedminton, ale tiež menej rozšírené ako skákanie cez švihadlo, šerm, box, jazdu na koni alebo kolieskových korčuliach či najrôznejšie druhy tanca. V porovnaní s inými modelmi tu ale chýba virtuálny tréner, ktorý by vám napríklad ukázal zopár cvikov na pretiahnutie pri dlhom sedení.

Parameter Tento produkt
Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Áno

Výpočet spálených kalórií

Áno

Záznam spánku

Áno

Záznam stresu

Áno

Automatické zahájenie aktivity

Áno

Upozornenie na neaktivitu

Áno

Hodnotenie užívateľov

Užívatelia sú s hodinkami nadmieru spokojní. Vytýkajú im naozaj len drobnosti – napríklad plastové zapínanie remienka alebo kratší dosah hodiniek od telefónu, čo záleží od dosahu Bluetooth. Inak si ich ale v recenziách veľmi pochvaľujú, a to najmä pre nízku hmotnosť a kompaktné rozmery, dlhú výdrž batérie, jednoduché ovládanie, množstvo aj pokročilých funkcií a taktiež športových režimov. Navyše je možné ich spárovať ako s telefónom s Androidom, tak aj s iOS.

Klady a zápory

My sme za hlavné benefity Amazfit GTS 2 mini označili nízku hmotnosť, pretože 30 gramov je naozaj unikátnych, niektoré inteligentné hodinky vážia aj viac ako dvojnásobok. Ponuka funkcií je pomerne pokročilá, z tých menej bežných menujeme napríklad meranie kyslíka v krvi, ovládanie fotoaparátu alebo prehrávača hudby v telefóne. Nesmieme zabudnúť ani na prítomnosť vlastnej GPS a viac ako 70 športových módov s niektorými neobvyklými aktivitami, takže si príde na svoje snáď každý nadšenec športu.

Z hľadiska funkcií hodinkám vytýkame snáď len nemožnosť uskutočňovania hovorov a platenia. Zariadenie navyše nemá vlastné pripojenie k internetu, je závislé od párovania s telefónom. Nižšia cena modelu sa prejavila na celkovom spracovaní, upevnenie remienka k telu sa ľahko viklá a časť remienka, ktorou sa zapína, je z pocitovo menej kvalitného plastu.

Naše hodnotenie a záver

Ak zháňate cenovo dostupnejšie, ale stále našlapané inteligentné hodinky, môžeme vám Amazfit GTS 2 mini len odporučiť. Nehľadiac na ich cenu potešia aj náročných užívateľov, ktorí okrem štandardných funkcií požadujú aj niečo navyše. Pokiaľ oželíte fakt, že s hodinkami nemôžete telefonovať, a rozhodnete sa po nich siahnuť, dostane sa vám abnormálne ľahkého modelu s mnohými športovými režimami, meraním telesných funkcií vrátane kyslíka v krvi či vlastnej GPS. Po spárovaní s telefónom nimi môžete ovládať fotoaparát alebo hudobný prehrávač a nastaviť češtinu ako jazyk rozhrania. Hodinky sú navyše vodeodolné, a tak s nimi môžete aj plávať.

Potešia farebným dotykovým displejom a dlhou výdržou batérie, ktorá ale závisí od frekvencie používania. Svojim dizajnom pripomínajú populárne Apple Watch, na rozdiel od nich ich ale okrem telefónu s iOS pripojíte aj k operačnému systému s Androidom. Vzhľadom k cene je ale viac než jasné, že toľko inteligentných funkcií ako pri Apple tu nenájdete. Navyše pokrivkávajú aj čo sa týka kvality spracovania; zapínanie remienka je plastové, upevnenie remienka k displeju sa ľahko viklá, a i keď sa bočné tlačidlo okrem stlačenia dá tiež otáčať, potenciál tohto pohybu využitý nebol.

60 € Orientačná cena
Autor: Karolína Šerá | Dátum: | Produkt: Amazfit GTS 2 mini | Hodnotenie: 81,0 %
Karolína Šerá
Karolína je redaktorka, ktorá rada skúma podstatu vecí, študuje informácie do hĺbky a potom sa ich snaží odovzdávať ďalej v zrozumiteľnej forme. To platí aj pre tému inteligentných hodiniek, pri ktorých popisuje všetky dôležité parametre. Dokáže vysvetliť rozdiel medzi inteligentnými hodinkami, športtestermi a fitness náramkami a poradí vám, ktorý typ sa hodí práve pre vás z hľadiska funkcií, kompatibility či výdrže batérie. Vybrané modely tiež otestovala v praxi, jeden z nich navyše už dlhšiu dobu sama používa, a preto dokáže povedať, aké detaily zvýšia komfort používania a podobne. Medzi jej ďalšie témy patria rotopedy, bežecké pásy či proteíny.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Amazfit GTS 2 mini

Amazfit GTS 2 mini

60 € Orientačná cena