Menu

Recenzia a porovnanie Huawei Watch Fit

79,5 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Klasické inteligentné hodinky

Klady

  • Ľahké a kvalitne spracované
  • 96 športových módov
  • Merajú aj saturáciu krvi či stres
  • Kompatibilné s Androidom aj iOS

Zápory

  • Nemajú vlastnú Wi-Fi
  • Nie je možné s nimi platiť ani volať
  • Občas dlhšia odozva po dotyku
80 € Orientačná cena

Základné parametre

Huawei Watch Fit sú takým kompromisom medzi športovými a inteligentnými hodinkami, zastanú v podstate obe funkcie. Preto ak si rovnako ako my v redakcii plánujete zaobstarať svoj prvý model takzvaných wearables, mohli by byť práve tieto hodinky tou správnou voľbou. Potešia kvalitným spracovaním, z hľadiska inteligentných funkcií im už ale niektoré pokročilé chýbajú.

Výdrž batérie

Hybridita medzi inteligentnými a športovými hodinkami sa prejaví už pri zmienke o výdrži batérie, ktorá je v dobe testovania (november 2021) priemerná v týchto kategóriách. Výrobcom udávaná lehota pri štandardnom vyťažení je 10 dní, záleží ale na frekvencii používania. Pokiaľ máte zapnuté notifikácie, automatické meranie všetkých telesných funkcií a niekoľkokrát týždenne spustíte jeden z cvičebných programov, bude potrebné hodinky dobiť zhruba po piatich dňoch.

Radi by sme tu vyzdvihli aj samotný proces dobíjania – ten je veľmi rýchly a vďaka magnetickej nabíjačke sa nestane, že by sa proces nechtiac prerušil. Druhý koniec nabíjačky je riešený USB konektorom, vďaka ktorému je možné zariadenie dobíjať napríklad aj z počítača.

Displej a ovládanie

Model Watch Fit disponuje farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou 1,64″. Pri ňom nesmieme zabudnúť spomenúť jeho obdĺžnikový tvar – je skôr užší, čo za nás pôsobí elegantnejším dojmom. Výškovo je potom ľahko výraznejší aj kvôli miernemu prehnutiu, ale aj na štíhlej ruke to nie je nič výrazné.

Displej má snímač okolitého svetla, takže dokáže prispôsobiť jas okolitým podmienkam, na slnku je pomerne dobre čitateľný. V základe máte na výber z mnohých vzhľadov ciferníka, ďalšie si potom môžete stiahnuť do aplikácie. Výsledný design si tak môžete prispôsobiť úplne podľa svojich predstáv, zobrazované ukazovatele na displeji sa ale zvlášť nastaviť nedajú.

Na hodinky niekedy nestačí jeden dotyk, niekedy je skrátka potrebné ho opakovať, ako je vidieť vo videu z testovania nižšie. Ide ale o pomerne lacný model, ktorého nízka cena sa musela niekde prejaviť. Okrem dotyku sa niektoré príkazy ovládajú aj postranným tlačidlom. To je riešené natoľko kompaktne, že z hodiniek takmer nevybočuje, a tak ho nepocítite ani pri ohnutí zápästia.

Hmotnosť a zapínanie

Ďalším benefitom hodiniek je ich nízka hmotnosť. Výrobca udáva 21 gramov, na váhe sme síce navážili o 10 gramov viac, pocitovo sú ale stále veľmi ľahké. Na ruke nebudú nijako prekážať a po niekoľkých dňoch nosenia ich na sebe nebudete ani cítiť.

Skvele sa hodia aj pre osoby s tenkými rukami, remienok dlhý ľahko cez 22 cm je v podstate po celej dĺžke obdarený dierkami pre zapnutie, teda padne ako na úzke, tak aj širšie zápästie s obvodom 14-20,5 cm. Na výber máte z troch farieb hodiniek – čiernej, mätovo zelenej a staroružovej. Remienok je možné sňať a vymeniť za iný v inom farebnom či materiálovom prevedení. Základný opasok je vyrobený zo silikónu, na dotyk je pomerne hladký a klzký, na ruke ale drží dobre.

Veľmi pozitívne tu hodnotíme kvalitu spracovania, remienok tesne prilieha k displeju, a tiež zapínanie je riešené pevnou umelou hmotou.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Huawei

Uhlopriečka displeja (")

1,64

Typ displeja

AMOLED

Farebný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Druh batérie

Dobíjacia

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

240

Výdrž batérie v úspornom režime (hod)

Nerelevantné

Odolnosť voči prachu

Áno

Odolnosť voči vode

Áno (5 ATM)

Udávaná hmotnosť (g)

21

Nameraná hmotnosť (g)

32

Maximálny obvod zápästia (cm)

20,5

Vymeniteľný remienok

Áno

Unboxing a video z testovania

Hodnotenie vybavenia a kompatibility

V telefóne bežia hodinky cez aplikáciu Huawei Health (Zdravie Huawei), ktorá je dostupná pre Android aj iOS. Na Apple zariadeniach, s ktorými sme kompatibilitu testovali, navyše potešia čiastočnou synchronizáciou aj s domovskou aplikáciou Zdravia, niektoré hodnoty si tak môžete prezerať aj tu. Aby boli údaje na zobrazenie čo najviac aktuálne, hodinky sa samé pripomenú, pokiaľ už dlho neboli s telefónom spárované cez Bluetooth. Vlastnú Wi-Fi nemajú.

Veľkým benefitom hodiniek je však ich vlastná GPS, teda dokážu zaznamenávať polohu a trasu bez závislosti na telefóne. To znamená, že so sebou pri behaní či inom vonkajšom športe nemusíte nosiť telefón, ak chcete tieto hodnoty zaznamenať.

Párovanie s telefónom

Synchronizácia nameraných hodnôt je po pripojení k telefónu automatická, niekedy je na to potrebné otvorenie aplikácie Huawei, pokiaľ ste ju dlhšiu dobu nepoužívali. Po spárovaní hodinky dokážu zobrazovať prichádzajúce SMS správy, e-maily či zvolené upozornenia zo sociálnych sietí, samotnými hodinkami na ne ale nemôžete nijako reagovať.

Pokiaľ vám niekto volá, prístroj začne vibrovať a hovor ním môžete len položiť, k samotnému telefonovaniu už musíte použiť mobil. Obdobne vám neposlúžia ani v prípade platenia. Na rozdiel od iných modelov nevedia ani prehrávať hudbu z telefónu, hoci Huawei tvrdí, že do budúcnosti by táto funkcia mala prísť.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Wi-Fi pripojenie

Nie

Vlastná GPS

Áno

Aplikácia

Huawei Zdravie

Kompatibilita

Android aj iOS

Inteligentné notifikácie

Áno

Možnosť SIM karty

Nie

Možnosť telefonovania

Nie

Možnosť platenia

Nie

Hodnotenie funkcií

Huawei Watch fit potešia aj náročných športovcov. Na výber máte celkovo z 96 cvičebných aktivít, k dispozícii sú najrôznejšie vonkajšie aj vnútorné športy a tiež tanečné štýly, nechýba plávanie či napríklad paddleboarding. Tu sa dostávame k vodeodolnosti hodiniek, ponúknu vodeodolnosť 5 ATM, čo zodpovedá možnosti ponorenia do 50 metrov ako v bazéne, tak aj v mori.

Z hľadiska funkcií je tu ponuka naozaj bohatá – prístroj meria ušlé kroky, vzdialenosť, spálené kalórie či srdcový tep, zaznamenáva spánok, úroveň stresu aj saturáciu krvi (SPO2). Zmerať tepovú frekvenciu hodinkám na príkaz zaberie naozaj pár sekúnd, pri meraní okysličenia krvi si ale počkáte aj viac ako polminútu s rukou v nehybnej pozícii.

Nechýbajú tu klasické funkcie ako stopky, časovač, budík či hľadanie telefónu, tu je ale potrebné pamätať na dosah pri prepojení cez Bluetooth asi 10 metrov. Užitočné sú aj dychové cvičenia, vďaka ktorým sa môžete uvoľniť a aspoň na chvíľu minimalizovať stres. Hodinky vás upozornia zhruba po hodine neaktivity, že je potrebné vstať a pretiahnuť sa a dokážu aj samé detekovať práve začaté cvičenie. Z tohto hľadiska pozitívne hodnotíme aj virtuálneho trénera, ktorý vám ukáže napríklad pár cvikov na pretiahnutie pri dlhom sedení.

Parameter Tento produkt
Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Áno

Výpočet spálených kalórií

Áno

Záznam spánku

Áno

Záznam stresu

Áno

Automatické zahájenie aktivity

Áno

Upozornenie na neaktivitu

Áno

Hodnotenie užívateľov

Zákazníci, ktorí hodinky zakúpili, sa väčšinovo zhodli na pozitívnom hodnotení. V recenziách chvália množstvo funkcií, rýchle nabíjanie, prehľadnosť ovládania a odolné sklo na displeji. Celková kvalita spracovania je navyše na vysokej úrovni. Potešujúca je podľa nich aj vodeodolnosť, kedy je možné s hodinkami plávať. Ako nedostatky vidia nemožnosť odpovedať hodinkami na notifikácie z telefónu, tie dokážu iba zobrazovať. Tiež nedokážu samé bez telefónu prehrávať hudbu.

Klady a zápory

Za klady hodiniek považujeme ich nízku hmotnosť spolu s pohodlnosťou pri nosení – hodinky nie sú príliš vysoké a užší displej s nenápadným postranným tlačidlom je tiež benefitom z hľadiska komfortu aj designu. Z telesných funkcií dokážu merať tepovú frekvenciu, úroveň stresu, spálené kalórie, spánok aj saturáciu krvi a medzi 96 športovými módmi si snáď každý športovec nájde to svoje. Tu nájdete aj virtuálneho trénera, ktorý vám ukáže napríklad cviky proti bolestiam chrbta. Navyše sú kompatibilné ako s telefónmi bežiacimi na Androide, tak aj iOS a užívateľské rozhranie je možné nastaviť do češtiny.

Nedostatky vidíme v absencii Wi-Fi pripojenia, s hodinkami nemožno ani platiť či telefonovať. Za ich nízku cenu takéto funkcie ale ani nemožno očakávať. Hodinkám navyše občas trvá odozva na dotyk, ten je prípadne treba zopakovať. Nejedná sa ale o nič častého či príliš dominantného vo výslednom pocite z používania hodiniek. Vzhľadom na cenu hodiniek nás ale veľmi prekvapilo celkové spracovanie, to je na vysokej úrovni. Displej je opatrený pevným sklom, remienok je k displeju prichytený pevne, a drží teda veľmi dobre a na jeho zapínaní akoby nefungoval zub času.

Naše hodnotenie a záver

Huawei Watch Fit patria medzi modely, ktoré sme v redakcii fyzicky otestovali. A môžeme povedať, že za pomerne nízku cenu vás tento model skutočne prekvapí. Svojimi funkciami a vybavením stoja na hranici inteligentných a športových hodiniek a z každej kategórie akoby si odniesli to najlepšie. Hodinky zobrazujú notifikácie z telefónu, disponujú farebným dotykovým displejom a dlhou výdržou batérie. Potešujúca je aj ich nízka hmotnosť, celkové pohodlie pri nosení a možnosť voľby ciferníka či výmeny remienka. Pozitívne hodnotíme aj kvalitu spracovania a vhodnosť na širšie i užšie zápästie, pretože remienok má po celom obvode dierky na zapnutie.

Zo športového hľadiska ponúknu 96 športových aktivít vrátane plávania, sú vodeodolné do 50 metrovej hĺbky, a to aj v mori. Športovú aktivitu vedia detekovať aj samé a vhod vám príde aj virtuálny tréner. Okrem najrôznejších telesných hodnôt merajú aj kvalitu spánku, stres či saturáciu krvi. Pripravte sa ale na to, že nemajú reproduktor ani mikrofón, upozorňujú vibráciami. Teda s nimi nemožno volať. Tiež s nimi nie je možné platiť. To ponúkajú napríklad pokročilejšie Apple Watch Series 6.

80 € Orientačná cena
Autor: Karolína Šerá | Dátum: | Produkt: Huawei Watch Fit | Hodnotenie: 79,5 %
Karolína Šerá
Karolína je redaktorka, ktorá rada skúma podstatu vecí, študuje informácie do hĺbky a potom sa ich snaží odovzdávať ďalej v zrozumiteľnej forme. To platí aj pre tému inteligentných hodiniek, pri ktorých popisuje všetky dôležité parametre. Dokáže vysvetliť rozdiel medzi inteligentnými hodinkami, športtestermi a fitness náramkami a poradí vám, ktorý typ sa hodí práve pre vás z hľadiska funkcií, kompatibility či výdrže batérie. Vybrané modely tiež otestovala v praxi, jeden z nich navyše už dlhšiu dobu sama používa, a preto dokáže povedať, aké detaily zvýšia komfort používania a podobne. Medzi jej ďalšie témy patria rotopedy, bežecké pásy či proteíny.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Huawei Watch Fit

Huawei Watch Fit

80 € Orientačná cena