Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890

87,1 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Klasické inteligentné hodinky

Klady

  • Možnosť platby aj volania
  • Množstvo senzorov
  • Otočná luneta

Zápory

  • Kratšia výdrž batérie
  • Podľa užívateľov nefungujú s iPhonmi
  • Všetky funkcie len s telefónmi Samsung
200 € Orientačná cena

Základné parametre

Štvrtý rad inteligentných hodiniek Samsung Galaxy prináša o niečo väčší displej ako predchádzajúce modely, jeho uhlopriečka má 1,4 palca. Displej si od výrobcu odnáša označenie Super AMOLED, je farebný a ovláda sa dotykom. K dispozícii sú však aj postranné tlačidlá, a predovšetkým otočná luneta, ktorá nebola v dobe porovnania (november 2021) štandardom.

Batéria je dobíjacia, oproti starším modelom sa ale výrazne skrátila jej výdrž, a to až o polovicu. Nie je sa však čomu čudovať, pretože funkcie, ktoré tieto hodinky dokážu, sú naozaj pokročilé a v porovnaní s inými modelmi, ktoré ponúkajú podobné funkcie, je výdrž batérie stále dobrá. Závisí samozrejme na individuálnom využití. Samsung Galaxy Watch 4 Classic navyše podporujú aj bezdrôtové nabíjanie.

Hodinky vážia 52 gramov, čo je taký priemer medzi inteligentnými a športovými hodinkami. Ak sa zameriame na ich vzhľad, pôsobia skôr elegantným dojmom ako klasické hodinky, a tak na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, že pre vás okrem módneho doplnku zvládnu plniť aj funkciu športového trénera. K dispozícii sú rovno vo viacerých farebných prevedeniach. Pokiaľ budete chcieť zmeniť vzhľad hodiniek na športovejší, alebo naopak viac elegantný, môžete tak urobiť dokúpením vymeniteľných remienkov rôznych materiálov a farieb. Hodinky sadnú na zápästie s obvodom 14,5-20,5 cm.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Samsung

Uhlopriečka displeja (")

1,4

Typ displeja

AMOLED

Farebný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Druh batérie

Dobíjacia

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

40

Výdrž batérie v úspornom režime (hod)

48

Odolnosť voči prachu

Áno (IP6x)

Odolnosť voči vode

Áno (IPx8)

Udávaná hmotnosť (g)

52

Maximálny obvod zápästia (cm)

20,5

Vymeniteľný remienok

Áno

Hodnotenie vybavenia a kompatibility

Inteligentné hodinky ponúkajú pomerne bohatú výbavu a široké možnosti pripojenia. Disponujú technológiou Bluetooth aj vlastnou Wi-Fi či GPS, vďaka ktorej so sebou na určenie polohy alebo zaznamenanie trasy nemusíte napríklad na behanie nosiť telefón. V ňom si namerané hodnoty prezriete v aplikácii Wear OS. Tá je síce dostupná na stiahnutie ako na telefóny s operačným systémom Android, tak aj iOS, podľa užívateľov hodiniek však prístroj po spárovaní s iPhonom nefunguje tak, ako má, prípadne vôbec. Odporúčame ich preto len k telefónom s Androidom, kde je istota bezchybného chodu.

Po spárovaní s telefónom vám hodinky značky Samsung budú zobrazovať prichádzajúce notifikácie, užitočnou funkciou je tiež možnosť volania pomocou hodiniek, pretože majú zabudovaný reproduktor aj mikrofón. Vloženie SIM karty nie je možné, na volanie ju však nepotrebujete, to zvládnu jednoduchým pripojením k telefónu. Na poli pokročilých funkcií tu potom nájdete aj technológiu NFC pre platby. Kapacita vnútorného úložiska činí v porovnaní s konkurenčnými modelmi nadpriemerných 16 GB, máte tak veľa miesta pre aplikácie a doplnky na stiahnutie.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Wi-Fi pripojenie

Áno

Vlastná GPS

Áno

Aplikácia

Wear OS

Kompatibilita

Android

Inteligentné notifikácie

Áno

Možnosť SIM karty

Nie

Možnosť telefonovania

Áno

Možnosť platenia

Áno

Hodnotenie funkcií

Pri tomto modeli poteší hlavne bohatá výbava funkcií. Dokážu merať srdcový tep, saturáciu krvi či spálené kalórie, monitorovať kvalitu spánku aj jeho fázy, úroveň stresu alebo menštruačný cyklus. Nadštandardom je potom meranie EKG, čo vie len málo modelov na trhu. Z užívateľských recenzií však vyplýva, že táto funkcia je k dispozícii iba po spárovaní s telefónmi značky Samsung.

Hodinky Samsung disponujú všetkými základnými športovými aktivitami, medzi ktorými stoja behanie, chôdza, cyklistika, turistika, fitness, joga alebo veslovanie, a dokonca aj plávanie, pretože sú s hodnotou IP68 vodeodolné. Aby sa vám stali čo možno najlepším športovým trénerom, dokážu upozorniť na dlhú dobu neaktivity a tiež samy rozpoznať a začať šport, do ktorého ste sa práve pustili a zabudli ho na hodinkách navoliť.

Parameter Tento produkt
Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Áno

Výpočet spálených kalórií

Áno

Záznam spánku

Áno

Záznam stresu

Áno

Automatické zahájenie aktivity

Áno

Upozornenie na neaktivitu

Áno

Hodnotenie užívateľov

U užívateľov hodinky žnú nemalý úspech, a to predovšetkým pre svoje pokročilé funkcie. Užívatelia pochvaľujú najmä bezkontaktné platenie, automatickú reguláciu jasu, dostupné senzory, počet športových režimov či celkovú výkonnosť hodiniek a svižnosť systému. Podľa recenzií ich hodnotia ako kvalitne spracované, oceňujú otočnú lunetu a celkový pomer ceny k výkonu. Hoci je aplikácia hodiniek dostupná aj pre telefóny s iOS, používatelia tvrdia, že s iPhonmi hodinky nefungujú. Negatívne hodnotia aj kratšiu výdrž batérie a rýchlosť nabíjania.

Klady a zápory

Tento model značky Samsung vyniká predovšetkým svojim počtom senzorov a pokročilých funkcií. Hodinkami môžete po spárovaní s telefónom telefonovať aj platiť. Majú vlastné Wi-Fi aj GPS, snímajú všetky podstatné telesné funkcie vrátane saturácie krvi či EKG. Ako veľkú výhodu vidíme aj vodeodolnosť, môžete s nimi plávať. Displej je dotykový, farebný, s automatickou reguláciou jasu, pohodlnému ovládaniu potom môže pomôcť otočná luneta.

Za negatíva sme označili kratšiu výdrž batérie, ktorá podľa používateľov niekedy doslova mizne pred očami. Keďže sú hodinky z dielne Samsung, najlepšie fungujú s telefónmi rovnakej značky. Funkcia EKG nemusí byť s inými telefónmi dostupná. Hoci je aplikácia hodiniek vhodná pre Android aj iOS, podľa užívateľských recenzií hodinky s iPhonmi nefungujú.

Naše hodnotenie a záver

Ak vlastníte telefón značky Samsung a radi by ste si zaobstarali inteligentné hodinky, ktoré s týmto telefónom pobežia ruka v ruke, môžeme vám Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890 len a len odporučiť. Môžete ich spárovať aj s inými telefónmi s Androidom, potom vám ale nemusia fungovať všetky vymoženosti hodiniek, ako napríklad meranie EKG. Hodinky celkovo ponúkajú množstvo pokročilých funkcií, ako je vykonávanie platieb či telefónnych hovorov, meranie saturácie krvi alebo kvality spánku alebo bezdrôtové nabíjanie, to všetko sa ale okrem vyššej ceny premietlo aj v kratšej výdrži batérie.

Ak zháňate hodinky, ktoré vydržia trochu dlhšie, môžeme odporučiť napríklad Suunto 9 Baro. Tie sú ale skôr športovejšie ladeným modelom, pri ktorom navyše chýbajú niektoré pokročilé funkcie inteligentných hodiniek.

200 € Orientačná cena
Autor: Karolína Šerá | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890 | Hodnotenie: 87,1 %
Karolína Šerá
Karolína je redaktorka, ktorá rada skúma podstatu vecí, študuje informácie do hĺbky a potom sa ich snaží odovzdávať ďalej v zrozumiteľnej forme. To platí aj pre tému inteligentných hodiniek, pri ktorých popisuje všetky dôležité parametre. Dokáže vysvetliť rozdiel medzi inteligentnými hodinkami, športtestermi a fitness náramkami a poradí vám, ktorý typ sa hodí práve pre vás z hľadiska funkcií, kompatibility či výdrže batérie. Vybrané modely tiež otestovala v praxi, jeden z nich navyše už dlhšiu dobu sama používa, a preto dokáže povedať, aké detaily zvýšia komfort používania a podobne. Medzi jej ďalšie témy patria rotopedy, bežecké pásy či proteíny.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890

Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890

200 € Orientačná cena