Menu

Recenzia a porovnanie Suunto 9 Baro

83,9 % Celkové hodnotenie

Presné meranie tepu v kategorii Športové inteligentné hodinky/športtestery

Klady

  • Hrudný pás v balení
  • Dlhá výdrž batérie
  • Ovládanie dotykom aj tlačidlami

Zápory

  • Veľké a ťažšie
  • Nemajú Wi-Fi
  • Nie je možné nimi volať ani platiť
250 € Orientačná cena

Základné parametre

Športové hodinky značky Suunto sú pevnejším a väčším modelom v porovnaní (október 2021). Uhlopriečka ich displeja meria takmer 2 palce, čo zodpovedá 5 cm. Veľkosť sa premieta aj do hmotnosti, ktorá činí 81 gramov, čo síce nie je najviac, aj tak už ju ale pravdepodobne pocítite, niektoré hodinky totiž vážia aj štyrikrát menej. Preto tento model odporúčame skôr mužom alebo osobám, ktoré nemajú príliš tenké zápästie. Zmestia sa ale na zápästie s obvodom 13-22 cm. K dispozícii sú vo viacerých farebných prevedeniach displeja aj remienkov, okrem čiernej a bielej aj rôzne farebné.

Z hľadiska výdrže batérie sa dostávame až na 14 dní v základnom móde, so zapnutou GPS je to potom 120 hodín bez nutnosti nabitia. Najmä druhá hodnota je nadštandardná, preto môžete hodinky so sebou zobrať aj na dlhšie túry či aktívnu dovolenku, a to aj mimo civilizácie. Displej je u týchto hodiniek prekvapivo dotykový, čo vybočuje z charakteristík športových hodiniek. Tie totiž často mávajú ovládanie iba tlačidlami, aby sa nechtiac neprepol zvolený mód napríklad za dažďa alebo vo vode. Tu je ovládanie riešené oboma spôsobmi – dotykom aj postrannými tlačidlami.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Suunto

Uhlopriečka displeja (")

1,9

Farebný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Druh batérie

Dobíjacia

Výdrž batérie v bežnom režime s GPS (hod)

120

Výdrž batérie v úspornom režime (hod)

336

Odolnosť voči prachu

Áno

Odolnosť voči vode

Áno (10 ATM)

Udávaná hmotnosť (g)

81

Maximálny obvod zápästia (cm)

22

Vymeniteľný remienok

Áno

Hodnotenie vybavenia a kompatibility

Kompatibilita je v tomto prípade široká, hodinky pripojíte pomocou Bluetooth k iPhonu aj telefónu bežiacemu na operačnom systéme Android. Párujú sa cez aplikáciu Suunto, ktorá sa predtým volala Movescout, niekde sa o nej môžete dočítať ešte pod týmto názvom. Vlastnú Wi-Fi nemajú, GPS už áno. Dokážu na telefóne zobrazovať prichádzajúce notifikácie, tu ale zoznam inteligentných funkcií končí. Hodinky sú naozaj skôr pre športových nadšencov než milovníkov inteligentných wearables nahrádzajúcich v niektorých prípadoch telefón, nie je s nimi totiž možné platiť ani volať.

Parameter Tento produkt
Bluetooth

Áno

Wi-Fi pripojenie

Nie

Vlastná GPS

Áno

Aplikácia

Suunto / Movescout

Kompatibilita

Android aj iOS

Inteligentné notifikácie

Áno

Možnosť SIM karty

Nie

Možnosť telefonovania

Nie

Možnosť platenia

Nie

Hodnotenie funkcií

Výrobca uvádza, že hodinky sú stavané tak, aby ponúkli čo možno najvyššiu presnosť nameraných hodnôt, k čomu má pomôcť vlastná GPS, gyroskop, akcelerometer, kompas alebo barometer. Dokážu merať vzdialenosť, rýchlosť, ušlé kroky, spálené kalórie, okrem ďalšieho aj hodnotiť kvalitu spánku či zaznamenávať trasu. Ďalej merajú srdcový tep, čo prebieha ako samotnými hodinkami, tak aj hrudným pásom pre ešte presnejšie výsledky. Suunto 9 Baro sú kompatibilné s hrudnými pásmi opatrenými Bluetooth, jeden majú dokonca ako súčasťou balenia.

Z ponuky športových režimov si vyberie rekreačný športovec, amatér aj profesionál. Hodinky ich totiž ponúkajú viac ako 80, a tak medzi základnými nájdete aj špecifické či menej rozšírené aktivity. Hodinky sú vodeodolné do 10 ATM, teda s nimi môžete aj plávať alebo sa potápať. Navyše je možné si nastaviť aj režim multišport. Chýbajú im pokročilé funkcie ako meranie okysličenia krvi či záznam hladiny stresu.

Parameter Tento produkt
Meranie srdcového tepu

Áno

Meranie okysličenia krvi

Nie

Výpočet spálených kalórií

Áno

Záznam spánku

Áno

Záznam stresu

Nie

Hodnotenie užívateľov

Hodinky značky Suunto žnú takmer výhradne pozitívne užívateľské hodnotenia. Zákazníci, ktorí si ich zakúpili, si v recenziách pochvaľujú dobrý pomer ceny k ponúkaným funkciám a vlastnostiam, celkovú kvalitu hodiniek aj nadštandardnú výdrž batérie. Ovládanie je podľa nich prehľadné a intuitívne, GPS aj iné sledované hodnoty veľmi presné. Oceňujú aj širokú ponuku športových aktivít.

Klady a zápory

Za hlavný benefit tohto modelu považujeme prítomnosť hrudného pásu v balení, vďaka ktorému sa dočkáte naozaj presného merania srdcového tepu. K hodinkám je možné pripojiť akýkoľvek pás, ktorý disponuje Bluetooth. To je tiež jedinou možnosťou, ako športtester prepojiť s telefónom, Wi-Fi pripojenie nemá. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je dlhá výdrž batérie, a to aj so zapnutou GPS. Celkovo všetky merané hodnoty sú podľa používateľov veľmi presné. Hodinky sa ovládajú ako tlačidlami, tak aj dotykovým displejom.

Ich negatívom pre niekoho môže byť celkovo vyššia hmotnosť a väčšie rozmery, preto ich odporúčame skôr mužom. K dostaniu sú ale aj v jemnejších farbách, takže sa aspoň designovo hodia aj pre ženy. Pohodlnosť z hľadiska telesných proporcií je predsa len individuálna. Hoci majú hodinky množstvo inteligentných funkcií vrátane zobrazovania notifikácií z telefónu, nie je možné nimi platiť či volať. K tomu by potrebovali vlastný reproduktor, mikrofón a možnosť vloženia SIM karty.

Naše hodnotenie a záver

Model 9 Baro značky Suunto poteší aj náročnejších užívateľov či profesionálnych športovcov, pretože ponúkne cez 80 športových aktivít a tiež veľmi presné meranie najrôznejších hodnôt. K tomu okrem zabudovaných senzorov vrátane GPS a barometra dopomôže aj hrudný pás, ktorým si môžete zmerať tep. Hodinky majú dotykový displej a ovládajú sa aj postrannými tlačidlami. Sú však celkovo veľmi pevné a s 81 gramami aj ťažšie, preto ich odporúčame skôr športovcom mužského pohlavia.

Vynikajú vysokou vodeodolnosťou 10 ATM či dlhou výdržou batérie, aj so zapnutou GPS by ste ich nemuseli dobíjať aj päť dní. K telefónu ich pripojíte technológiou Bluetooth, z neho tiež dokážu zobrazovať notifikácie; vlastnú Wi-Fi ale nemajú. Tá je doménou skôr inteligentných hodiniek. Užívateľsky sa tešia veľkej obľube s pozitívnym hodnotením všetkých funkcií a taktiež kvality spracovania. Pokiaľ zháňate športové hodinky skôr so základnými funkciami a radi by ste tiež ušetrili, prečítajte si recenziu na Garmin Forerunner 45S.

250 € Orientačná cena
Autor: Karolína Šerá | Dátum: | Produkt: Suunto 9 Baro | Hodnotenie: 83,9 %
Karolína Šerá
Karolína je redaktorka, ktorá rada skúma podstatu vecí, študuje informácie do hĺbky a potom sa ich snaží odovzdávať ďalej v zrozumiteľnej forme. To platí aj pre tému inteligentných hodiniek, pri ktorých popisuje všetky dôležité parametre. Dokáže vysvetliť rozdiel medzi inteligentnými hodinkami, športtestermi a fitness náramkami a poradí vám, ktorý typ sa hodí práve pre vás z hľadiska funkcií, kompatibility či výdrže batérie. Vybrané modely tiež otestovala v praxi, jeden z nich navyše už dlhšiu dobu sama používa, a preto dokáže povedať, aké detaily zvýšia komfort používania a podobne. Medzi jej ďalšie témy patria rotopedy, bežecké pásy či proteíny.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Suunto 9 Baro

Suunto 9 Baro

250 € Orientačná cena