Menu

Recenzia a porovnanie iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Extrémny výkon v podkategórii
  • Pomerne kvalitné spracovanie

Zápory

  • Chýba GPS a slot na SIM kartu
  • Chýba slúchadlový konektor
  • Iba IPS displej
920 € Orientačná cena

Základné parametre

Pri slávnostnom predstavení modelu iPad Air 2022 spoločnosť Apple prekvapila celý svet. Nikto neočakával, že lacnejší z tabletov dostane moderný a vysoko výkonný procesor Apple M1. Napriek tomu sa tak stalo a z iPadu Air je tak veľmi zaujímavá alternatíva k MacBooku Air. Výkonnostne môže Air konkurovať aj modelu Pro, čo sa bežne nestáva. Rovnako ako pri všetkých ostatných iPadoch, aj pri tomto modeli sa môžete spoľahnúť na vysokú kvalitu konštrukcie.

Displej s uhlopriečkou 10,9 palcov pracuje s technológiou IPS a využíva rozlíšenie QHD (2 360 × 1 640 pixelov). To nám v praxi dáva solídnu jemnosť 264 pixelov na palec. Na obrazovke preto jednotlivé pixely voľným okom neuvidíte. Konkurencia však v rovnakej cenovej hladine ponúkne displej kvalitnejší. Panel ponúkne obnovovaciu frekvenciu iba 60 Hz a súčasťou balenia bohužiaľ nie je stylus. Ten však môžete samozrejme dokúpiť.

Kapacitu batérie výrobca neuvádza, ale z podkladov iných odborníkov sme vyčítali, že by mohlo ísť o 5 600 mAh. Čo ale musíme výrobcovi priznať je presnosť uvedenej výdrže batérie. V špecifikáciách je uvedené 10 hodín prevádzky a pokiaľ nebudete mať displej rozsvietený na maximum, skutočne tento čas dosiahnete. Na rozdiel od iPhonov sa iPad Air pýši napájacím USB-C konektorom.

Parameter Tento produkt
Technológia displeja

IPS

Uhlopriečka (")

10,9

Rozlíšenie displeja (px)

2 360 × 1 640

Jemnosť displeja

264

Kapacita batérie

5 600

Výdrž batérie podľa výrobcu

10

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Nie

Navigačné systémy

Nie

NFC

Nie

Technické parametre

Procesor Apple M1 osadený vo vnútri nájdeme okrem iPad Air aj v modeli Pro a v MacBookoch. Je teda zrejmé, že sa jedná o dosť výkonný kúsok, pretože základné MacBooky sú hojne využívané aj na strih videí a grafickú prácu. Operačná pamäť dosahuje 8 GB, čo možno označiť za úplne dostačujúce aj pre veľmi náročných užívateľov. Do zariadenia potom uložíte až 256 GB dát, slot pre pamäťovú kartu ale chýba. Bohužiaľ sa o prevádzku stará iPadOS, ktorý nedokáže úplne čerpať z potenciálu procesora M1.

Na chrbte nájdete jediný modul fotoaparátu, ktorého snímač má rozlíšenie 12 megapixelov. Fotky zaznamenané týmto iPadom sú pomerne kvalitné. Zaujímavého vylepšenia sa oproti predchádzajúcej generácii dočkal selfie fotoaparát. Ten novo podporuje tiež rozlíšenie 12 MPx. Natáčať môžete v 4K kvalite, narozdiel od iPadu Pro sa ale nedočkáte druhého snímača a senzora LiDAR pre rozšírenú realitu a 3D skenovanie.

Recenzovaný variant nemá prívlastok Cellular, nie je teda možné tabletom telefonovať. S tým sa spája absencia GPS modulu, služba určovania polohy tak nie je dostupná. Pokiaľ sú tieto funkcie pre vás dôležité, zamerajte sa na model so SIM kartou, ktorý výrobca tiež ponúka.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Operačný systém

iPad iOS

Procesor

Apple M1

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

3.2

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

1 730

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

8 960

Operačná pamäť (RAM)

8

Veľkosť úložiska (GB)

256

SD karta

Nie

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

12

Názory užívateľov a ďalších expertov

Produkt bol na trhu v čase písania recenzie novinkou (apríl 2022), nie je preto možné robiť závery z hodnotenia užívateľov. Zamerali sme sa preto na hodnotenie odborníkov. Tí chvália výrobcu hlavne za použitý procesor Apple M1, ale aj tradične vysokú kvalitu konštrukcie, nadštandardné reproduktory a na pomery IPS panelov kvalitný displej. Nevýhody vidia iba v tom, že použitý Wi-Fi modul nie je najmodernejší Wi-Fi 6E, čo by sa od takto drahého tabletu dalo očakávať, a tiež v priemernej obnovovacej frekvencii.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Predné klady samozrejme spočívajú vo vysoko výkonnom a zdatnom procesore Apple M1. V kombinácii s 8 GB operačnou pamäťou RAM má tablet k dispozícii všetko, aby vás pri žiadnej mysliteľnej činnosti nebrzdil. Zlepšenia sa dočkal aj predný fotoaparát, vďaka ktorému môžete posielať lepšie selfies. Vysoká kvalita prevedenia je niečo, čo sa nemení, napriek tomu sa však od staršieho modelu v ďalších parametroch novinka veľmi nelíši.

Stále je osadený, aj keď pomerne kvalitný, na svoju cenovú hladinu zastaraný IPS displej. Konkurencia v tejto cenovej hladine ponúkne skôr technológiu OLED. Pretože recenzovaná konfigurácia nepodporuje telefonické hovory, chýba aj GPS modul slúžiaci na určenie polohy. Zaobísť sa budete musieť aj bez slúchadlového konektora.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavé porovnanie sa nám ponúkne, ak vedľa seba postavíme modely iPad Air M1 a iPad Pro 12,9 palcov. Medzi zariadeniami je veľký cenový rozdiel, odlišnosti vo vybavení už sú o niečo menšie. Jedným z najväčších benefitov drahšieho tabletu je OLED displej, ktorému v Apple hovoria po svojom (Retina XDR). Nechýba tiež druhý fotoaparát na chrbte, ktorého sa u verzie Air nedočkáte. Výhodou je tiež snímač LiDARu, ktorý je možné využiť na 3D skenovanie priestoru. Konektor USB-C neslúži iba na nabíjanie, ale aj na prenos obrazu vďaka technológii Thunderbolt 4.

Celkovo môžeme odporučiť iPad Air pre bežných užívateľov, ktorí chcú vysoko výkonný tablet, ale profesionálnu grafickú prácu nevykonávajú. Pokiaľ ale chcete ísť strednou cestou, môže vás zaujať iPad Pro 11, ktorý má až na OLED displej všetky ostatné parametre totožné s väčším iPadom Pro.

Záverečné zhrnutie

iPad Air 2022 sa tentokrát naozaj podaril, od svojho staršieho predchodcu sa však vo väčšine parametrov neodlišuje. Rozdiely hľadajte najmä vo výkone a fotoaparáte. Novo použitý procesor M1 ponúka rovnaký výkon, aký doručí MacBook Air M1. Aby sme boli konkrétni, jedná sa o dosť výpočtovej sily aj na účely strihu videí. S ohľadom na obstarávaciu cenu je však škoda, že Apple ešte neupustil od displejov technológie IPS. Má ich síce kvalitné, ale konkurencia za túto cenu ponúka lepší OLED.

Ak hľadáte alternatívu na cesty, záleží vám na kompaktných rozmeroch a požadujete podporu GPS, ktorá sa na cestách hodí, pozrite sa na model Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular.

920 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: iPad Air M1 256GB WiFi (2022)
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

920 € Orientačná cena