Ako vybrať IPL epilátor
IPL – intenzívne pulzné svetlo, anglicky Intense Pulsed Light. Epilácia pomocou IPL epilátora, nazývaná tiež fotoepilácia, prebieha na báze širokospektrálnych svetelných výbojov. Tie sa na koži premenia na teplo, chĺpky zahrejú a tým ich rozrušia aj s korienkom bez toho, aby pri tom poškodili okolité tkanivá.
Epilácia pomocou IPL redukuje množstvo chĺpkov – po tom, čo ich rozruší, nemôže z rovnakého miesta vyrásť nový. Aby si ale chĺpok nenašiel cestu o kúsok vedľa, je nutné epiláciu pravidelne opakovať, aby boli redukované všetky miesta rastu. Tento proces sa odporúča vykonať minimálne štyrikrát v rozostupe aspoň dvoch týždňov, v prípade nutnosti ho po niekoľkých mesiacoch opakovať.
Výhodou tohto druhu epilácie by mala byť jeho bezbolestnosť. Niektoré používateľky uviedli, že pri epilácii cítili ľahké uštipnutie, predovšetkým v oblasti bikín či podpazušia, kde je koža tenšia. V takejto situácii môže pomôcť zníženie intenzity zábleskov. Pokiaľ ste sa rozhodli pre túto metódu odstraňovania chĺpkov, ktorá sa teší stále väčšej obľube, v tomto článku vám poradíme, ako vybrať ten najvhodnejší IPL epilátor.
Ako vybrať IPL epilátor stručne:
- Uistite sa, že je pre vás IPL epilácia vhodná – Nemáte príliš tmavú kožu, ktorú by mohlo pulzné svetlo poškodiť, alebo naopak svetlé či ryšavé chĺpky, na ktorých by IPL metóda nefungovala. Optimálna je svetlá koža s tmavými chĺpkami.
- Vyberte počet zábleskov – A to podľa toho, aké partie budete epilovať a ako dlho prístroj hodláte používať. Na celé telo je potrebných celkovo viac zábleskov ako napríklad iba na tvár.
- Zvoľte intenzitu zábleskov, prípadne počet svetelných stupňov – V závislosti od hrúbky kože vo zvolených partiách zvoľte IPL epilátor s viacerými svetelnými stupňami. Na tvári, v podpazuší alebo slabinách je potrebná menšia intenzita svetla.
- Prístroj vyberajte aj podľa nadstavcov – Odhliadnuc od častí tela, ktoré chcete epilovať, vyberte nadstavce s inou aplikačnou plochou a zakrivením. Štvorcentimetrový nadstavec sa hodí na nohy, na triesla a tvár bude stačiť aj dvojcentimetrový. Zahnuté nadstavce lepšie priľnú ku koži.
- Rozhodnite o type napájania – Podľa miesta, kde budete epiláciu vykonávať, vyberte prístroj na dobíjací akumulátor alebo so stálym pripojením k sieti.
- S voľbou môžu pomôcť doplnkové funkcie – IPL epilátory môžu ponúkať napríklad inteligentný snímač pleti alebo automatické vypnutie, pre bezpečnosť pokožky sa hodí zabudovaný UV filter.
Typy epilátorov
Na začiatok by bolo vhodné ujasniť si terminológiu, ktorá nebýva vždy používaná správne. Epilátor nie je to isté ako depilátor. Depilátor chĺpky iba skracuje, ako príklad skvele poslúži obyčajná žiletka. Elektrické depilátory sú vlastne skôr zastrihávače chĺpkov, viac o nich hovorí samostatný článok.
Epilátory predstavujú z dlhodobého hľadiska účinnejší variant, hladká pokožka vám totiž vydrží oveľa dlhšie. Epilátory všeobecne totiž chĺpky vytrhávajú či inak ničia aj s korienkom. Tieto prístroje môžeme rozdeliť do troch kategórií.
- Klasické epilátory – Jedná sa o bežné strojčeky na vytrhávanie chĺpkov, často sú opatrené masážnou hlavou a ďalšími nadstavcami.
- Epilátory na tvár – Zmenšená varianta klasických epilátorov, ktoré sú vďaka ich tvaru prispôsobené kontúram tváre.
- IPL epilátory – Fungujú na princípe pulzného svetla, ktoré chĺpky rozrušia. Aplikácia je bezbolestná a po niekoľkých opakovaniach budete mať pokožku už navždy hladkú.

Klasické epilátory
Úlohou klasických epilátorov je chĺpky vytrhávať, čo zaistí dlhodobo hladkú kožu. Pre niekoho však môže byť odstraňovanie chĺpkov bolestivé, mnohé z týchto epilátorov tak okrem epilačnej hlavice ponúkajú napríklad aj masážne nadstavce na prekrvenie pokožky. Vytvorili sme pre ne samostatnú stránku.
Epilátory na tvár
Odnožou klasických epilátorov sú potom epilátory na tvár. Ich fungovanie je rovnaké, disponujú však výrazne menšou hlavicou, aby bola epilácia pohodlná aj na menších telesných plochách. Zbavia vás chĺpkov nad hornou perou, na brade či na kotletách a väčšina z nich ponúka aj čistiacu kefku na tvár.
IPL epilátory
IPL epilátory fungujú na inom princípe ako dva predchádzajúce varianty a práve tieto prístroje vám v tomto článku pomôžeme vybrať. Chĺpkov vás zbavia pomocou svetelných zábleskov, ktoré sa premenia na teplo a chĺpok zničia aj s korienkom bez toho, aby poškodili okolité tkanivá.
Chĺpky musíte najskôr oholiť žiletkou a potom na hladkú pokožku použiť IPL epilátor. Ten zničí korienky chĺpkov, teda miesta ich rastu. Proces musíte zopakovať niekoľkokrát s odstupom pár týždňov (podľa pokynov výrobcu prístroja), aby ste eliminovali všetky miesta rastu chĺpkov na vybraných partiách. Po niekoľkých opakovaniach na vás čaká hladká pokožka už navždy.

Pre koho je IPL epilácia vhodná?
Metóda odstraňovania chĺpkov pomocou pulzného svetla bohužiaľ nie je vhodná pre každého. Záleží od odtieňu pleti i chĺpkov. V nasledujúcej tabuľke je zobrazené, pre akú farbu kože sa IPL epilácia hodí.
Farba pokožky |
Vhodnosť použitia |
Veľmi svetlá |
Áno |
Svetlá |
Áno |
Snedá |
Áno |
Tmavá |
Nie |
Tmavá koža obsahuje príliš veľa melanínu, na ktorý pulzné svetlo reaguje. Mohlo by preto tmavú kožu popáliť. To, či pre vás bude IPL epilácia vhodná a ako bude účinná, závisí aj od farby chĺpkov. Aj to sme zhrnuli v tabuľke.
Farba chĺpkov |
Vhodnosť použitia |
Svetlé blond |
Nie |
Tmavšie blond |
Áno |
Svetlo hnedé |
Áno |
Tmavo hnedé |
Áno |
Čierne |
Áno |
Ryšavé |
Nie |
Šedé |
Nie |
Príliš svetlé, šedé či ryšavé chĺpky nemajú dostatok melanínu, aby ich pulzné svetlo dokázalo rozrušiť. Epilácia tak v ich prípade nemusí fungovať. Všeobecne pri IPL epilácii najviac záleží na farebnom kontraste medzi kožou a chĺpkami. Ak máte svetlejšiu kožu a tmavé chĺpky, je to pre IPL epilátor ideálne a epilácia bude najúčinnejšia.
Zamyslite sa tiež nad tým, ako sa odtieň vašej pleti a chĺpkov mení v priebehu roka, napríklad keď sa opálite. Vtedy pravdepodobne pulzné svetlo neprinesie výsledky ako v zime, keď je kontrast medzi kožou a chĺpkami vyšší. Epilácia pomocou IPL sa neodporúča, ak trpíte ekzémom či vyrážkou, máte alergiu na slnečné žiarenie alebo rakovinu kože. Nie je tiež vhodná priama aplikácia na tetovanie, materské znamienka či pehy. Stačí ich však prekryť náplasťou, pulzné svetlo by ich potom nemalo poškodiť.
Výkon IPL epilátora
To, ako bude epilácia s týmto prístrojom účinná, závisí tiež od jeho parametrov. V tomto smere by vás mali zaujímať nasledujúce kritériá:
- Počet produkovaných zábleskov – Značí životnosť žiarovky prístroja, často je v rádoch stoviek tisícov, čo vystačí pre opakovanú IPL epiláciu celého tela aj pre niekoľko užívateľov.
- Počet svetelných stupňov – Slúži na prispôsobenie intenzity svetla, na nohy môžete použiť aj silnejšie záblesky, na miesta s tenšou kožou ale iba slabšie.
- Režimy ošetrenia – Často sa stretnete rovno s dvoma v podobe ručného alebo automatického vysielania zábleskov pri pohybe prístroja po pokožke.
- Doba epilácie – Niektorí výrobcovia udávajú, koľko času potrvá IPL epilácia s ich prístrojom. Pre predstavu, IPL epilácia nohy od kolena dole by nemala zabrať viac ako 15 minút.
Počet produkovaných zábleskov
Počet produkovaných zábleskov vlastne udáva životnosť prístroja. Tá je obmedzená počtom svetelných lúčov, žiarovka ich totiž dokáže vyprodukovať iba obmedzené množstvo. Číslo sa najčastejšie pohybuje zhruba od 100 000 do 350 000, môžete sa ale stretnúť aj so slabšími prístrojmi napríklad s 2 000 zábleskami. Žiarovku by však pri väčšine IPL epilátorov malo byť možné vymeniť za novú.
Na jednu epiláciu celého tela pritom človek môže spotrebovať 300 až 500 zábleskov. Pokiaľ bude proces následne opakovaný sedem- až osemkrát v prvom roku, ako sa odporúča, a v nasledujúcich rokoch ešte raz alebo dvakrát, dostávame sa k 12 epiláciám za tri roky, čo je maximálne 6 000 zábleskov (Zdroj: dTest). Pri väčšine modelov je preto počet zábleskov pre jedného človeka viac ako dostačujúci.
Keď prístroj odvedie svoju prácu, zbaví vás chĺpkov a vy ho už nebudete potrebovať, môžete ho pokojne zdieľať s viacerými ľuďmi, čím sa vyššia investícia do IPL epilátora oplatí viac. Hodí sa spomenúť, že tento druh epilácie je vhodný pre ženy aj mužov.
Počet svetelných stupňov
Keďže je koža na odlišných miestach na tele rôzne tenká, je praktické, keď IPL epilátor ponúka vyšší počet svetelných stupňov. Ideálne množstvo je 3, niektoré prístroje ponúkajú aj 5 nastavení stupňov svetla. Na nohy môžete použiť aj najvyšší stupeň, pre citlivejšie oblasti ako podpazušie, tvár a triesla sa odporúča nižšie nastavenie.
Pred prvým použitím si vyskúšajte najnižší stupeň – ideálne na nohy – aby ste zistili, či vás aplikácia nedráždi a pokožka nepáli alebo neštípe. Stupne potom môžete zvyšovať, pamätajte však na to, že epilácia by mala byť bezbolestná. Samotný výkon záblesku sa potom meria v jouloch (J) na cm2. Čím je intenzita vyššia, tým skôr sa nehodí pre tenkú pokožku. Z toho dôvodu býva na výber viac svetelných stupňov.
Režimy ošetrenia
Niektoré prístroje ponúkajú viac typov ošetrenia, každý sa totiž hodí na inú partiu. Platí, že kvalitnejšie prístroje zabezpečia dôkladnú epiláciu aj pri posúvaní epilátora po pokožke. Tu je rozhodujúci interval zábleskov niekoľko sekúnd, ktorý je pri pokročilejších prístrojoch možné nastaviť.
Pri niektorých modeloch budete musieť pri každom záblesku zastaviť a záblesk vyvolať ručne. Tento režim sa tiež odporúča v horšie dostupných oblastiach alebo v miestach, kde je viac chĺpkov, aby bola výsledkom naozaj hladká koža.
Doba epilácie
Určujúcim parametrom pri výbere IPL epilátora môže byť aj doba potrebná na dôkladnú epiláciu jednej časti tela, napríklad nohy. Odstránenie chĺpkov na nohe by nemalo zabrať viac ako 15 min, kvalitnejší prístroj to môže stihnúť aj za 8 min. Pri menších telesných plochách ako je tvár, podpazušie či triesla, by epilácia mala trvať len pár minút, tie sa však sčítajú. Na dôkladnú epiláciu preto odporúčame vyhradiť si viac času, predovšetkým pri prvom použití.
Aplikačná plocha a nadstavce
To, aký rýchly bude prístroj pri epilácii, záleží aj od veľkosti plochy, z ktorej bude prúdiť svetlo. Väčšia plocha môže zaistiť rýchlejšie odstránenie chĺpkov, je však dôležité, aby sa celá plocha dotýkala kože – epilácia inak nemusí byť účinná.
Na nohy je ideálna plocha okolo 4 cm2, na menšie oblasti, ako sú triesla alebo podpazušie, sa hodí plocha s veľkosťou 3 cm2 a na tvár dokonca plocha s rozmerom 2cm2. Nohy samozrejme môžete epilovať aj s dvojcentimetrovým nadstavcom, proces potom ale zaberie podstatne viac času.
V súvislosti s tým, aké oblasti chcete zbaviť chĺpkov, sa zamerajte na počet nadstavcov, ktoré IPL epilátor ponúka. Každý nadstavec má inú epilačnú plochu a ak by bol pri prístroji len jeden, nemusel by vyhovovať viacerým rozdielnym partiám. Nadstavce bývajú taktiež rôzne zahnuté, aby lepšie priľnuli k oblastiam, na ktoré sú určené. Napríklad hlava nadstavca na tvár je väčšinou plochá.
Benefitom je, ak má IPL epilátor viac nadstavcov s rôzne veľkými aplikačnými plochami
Lacnejšie prístroje mávajú iba jednu pevne zabudovanú plochu
Napájanie
Pri IPL epilátoroch sa môžeme najčastejšie stretnúť s tromi typmi napájania:
- Akumulátorové
- Sieťové
- Kombinované
Akumulátorové
Fungovanie na dobíjací akumulátor môže byť užitočné v prípade, keď nechcete myslieť na to, ako ďaleko budete pri epilácii od zásuvky. Musíte však počítať s kratšou dobou prevádzky, najmä pri najvyššom nastavení prístroja. Tá môže byť udávaná v minútach alebo vydaných zábleskoch. Uistite sa, že bude dostatočná na epiláciu vami požadovanej časti tela.
Sieťové
Rad IPL epilátorov funguje iba pri pripojení k sieti. Výhodou je, že nemusíte čakať na nabitie prístroja a strachovať sa o jeho vybitie. Na druhú stranu musíte mať pri práci blízko zásuvku, čo môže predstavovať isté priestorové obmedzenie. Epilácia prístrojom s dlhým káblom navyše nemusí byť komfortná, kábel sa totiž môže zamotávať.
Kombinované
Kombinované IPL epilátory fungujú ako pripojené do elektrickej siete, tak bez stáleho nabíjania. Výhodou takýchto prístrojov je potom neobmedzená mobilita.
Funkcie a príslušenstvo
Okrem základnej funkcie epilácie môžu niektoré IPL epilátory poskytnúť oveľa viac. Mnohé z nich ponúkajú zvýšenú bezpečnosť pomocou UV filtra alebo automatického vypnutia či chytré funkcie ako je snímač tónu pleti.
- Inteligentný snímač tónu pleti – Chytrá funkcia, pomocou ktorej prístroj sám rozozná farbu vašej kože a dokáže vyhodnotiť, či je pre vás epilácia pomocou IPL vhodná. Pokročilejšie prístroje podľa toho dokážu nastaviť optimálny svetelný stupeň.
- UV filter – Zabudovaný UV filter ochráni pokožku pred nebezpečným UV žiarením, ktoré môže IPL epilátor produkovať. Odporúčame uistiť sa, že ho má aspoň nadstavec na tvár.
- Automatické vypnutie – Niektoré IPL epilátory sa dokážu po určitej dobe nečinnosti samé vypnúť, aby tak zaistili šetrenie svojej energie aj vašu bezpečnosť.
- Ochranné okuliare – V balení niekedy nájdete aj ochranné okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred silnými svetelnými zábleskami. Objavujú sa však iba výnimočne. IPL technológia je totiž stále vyspelejšia a svetlo by oči nemalo poškodiť, ak sa zrovna nebudete pozerať priamo do neho.
Cena
Niekto síce môže považovať IPL epilátory všeobecne za vyššiu investíciu, nájdu sa však medzi nimi väčšie cenové rozdiely. Ukážeme vám, akú ponuku výkonu a funkcií môžete od rôznych cenových hladín očakávať.
Cena do 200 €
Najlacnejšie IPL epilátory sa dajú zaobstarať už od 80 €. Ide však skôr o menšie prístroje s jedným nadstavcom a nízkym počtom zábleskov. Pri lacnejších IPL epilátoroch odporúčame dôkladne zvážiť všetky parametre a prečítať si recenzie, aby ste mali predstavu o účinnosti prístroja. Kvalitný prístroj však môžete zohnať aj do 200 €. V tejto cenovej relácii prevažujú sieťové modely, väčšinou len s jedným nadstavcom s plochou okolo 3-4 cm2.
Cena nad 200 €
Cenovo vyššia kategória ponúka oveľa väčšie spektrum výberu. Zoženiete IPL epilátory s viacerými nadstavcami pre jednotlivé telesné partie, viac typov napájania, svetelných stupňov aj bohatšiu výbavu. Väčšina prístrojov dokáže sama rozpoznať odtieň vašej pleti a tým nastaviť najvhodnejší svetelný stupeň. Výnimkou nie je ani UV filter či funkcia automatického vypnutia. Najdrahšie prístroje sa svojou cenou šplhajú aj k sume 600 €, svojím vybavením však neprinášajú žiadne zásadné inovácie.
Ako sa správne epilovať IPL prístrojom
Ako sme v článku niekoľkokrát spomenuli, IPL epilátory sa od iných metód zbavovania chĺpkov výrazne líšia. Výsledok totiž nie je poznať okamžite po aplikácii, proces treba niekoľkokrát zopakovať. Samotnú aplikáciu nie je dobré podceňovať. Ako prístroj správne používať, vám prezradia nasledujúce riadky.
- Vydepilujte si miesta, na ktoré chcete IPL epilátor použiť. Zdôrazňujeme, že je vhodné použiť depilačnú metódu, teda napríklad oholiť dané miesto žiletkou, aby boli chĺpky iba skrátené. Pri ich vytrhaní nebude následná epilácia IPL prístrojom taká účinná. Vyvarujte sa tiež použitiu chemických prípravkov, lúče by potom mohli kožu podráždiť.
- Pred prvým použitím vyskúšajte prístroj na mieste, kde máte hrubšiu kožu, napríklad na nohe a zapnite ho na najnižšiu intenzitu. Aplikácia by nemala svrbieť ani páliť.
- Intenzitu môžete znižovať či zvyšovať podľa odtieňa vašej kože a tiež podľa partií, na ktorých sa práve pohybujete. Prístroje s funkciou automatickej detekcie pokožky zvolia najvhodnejšie nastavenie miesto vás.
- Nadstavec by mal po celej aplikačnej ploche priľnúť ku koži. V závislosti od režimov ošetrenia, ktoré prístroj ponúka, ho buď pomaly posúvajte po koži, alebo pred každým zábleskom zastavte.
- Každé miesto by v jednom procese malo byť epilované iba raz, aby pulzné svetlo nepodráždilo kožu.
- Odporúčame používať IPL epilátor pri svetle a pri jednotlivých zábleskoch sa nepozerať priamo na prístroj, ani keď bude aplikačnou plochou priľnutý ku koži. Unikajúce svetlo by mohlo poškodiť oči. Poprípade môžete použiť ochranné okuliare.
- V niekoľkých nasledujúcich dňoch po procese sa odporúča vyhnúť sa priamemu slnku.
- Epiláciu pomocou IPL je pre viditeľné výsledky potrebné opakovať, najskôr však po dvoch týždňoch – záleží od konkrétneho prístroja. Viditeľnej redukcie chĺpkov sa však pravdepodobne dočkáte až po viacerých opakovaniach, väčšinou po niekoľkých mesiacoch.