Menu

Recenzia a porovnanie DOD RC500S

96,9 % Celkové hodnotenie

Malá duálna kamera v kategorii Kamery do auta

Klady

  • Veľmi kvalitné prevedenie
  • Kvalitný záznam zhotovený v noci
  • Predná aj zadná kamera v balení

Zápory

  • Vysoká cena
  • Bez vlastného displeja
  • Chýba optická stabilizácia
400 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

DOD RC500S je kamera do auta z vyššej cenovej kategórie. Ide o externú autokameru, v balení teda nájdete hneď 2 kamery. Môžete tak natáčať dianie ako pred, tak za vozidlom – to považujeme za veľkú výhodu. Medzi externými kamerami sa zároveň jedná o jeden z najobľúbenejších modelov. V prípade rozlíšenia výsledného videa sa dočkáte 1920 x 1080 pixelov, čo je viac-menej štandard, ktorý nájdete pri väčšine nami hodnotených kamier, pri niekoľkých modeloch sa dočkáte aj vyššieho rozlíšenia. Rovnaké rozlíšenie má aj zadná kamera, čo nie je až také bežné a je to rozhodne plusom.

Frekvencia 30 fps nie je tiež nič neobvyklé, ide o najnižšiu odporúčanú hranicu, pri ktorej bude video plynulé bez sekania. Čo sa týka uhla záberu, oceňujeme výrobcom zvolený uhol 145°, pri ktorom nenastáva tzv. efekt rybieho oka, obraz teda nebude zdeformovaný, naopak bude čistý a okrem cesty by ste mali mať možnosť pozorovať dianie na priľahlom okraji cesty, dopravné značenie a dianie na chodníku. V prípade zadnej kamery je to len o málo menších 140°.

Úložisko môže tvoriť pamäťová karta s veľkosťou až 128 GB. Kamera však nemá batériu, ktorá by dokázala sama zariadenie poháňať, preto bude vždy nutné zapojenie do zásuvky. Veľkostne je kamera skôr menšia, najmä jej výška je neštandardná a činí iba 38 mm.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DOD

Typ

Externá

Rozlíšenie videa prednej kamery (px)

1920 x 1080

Rozlíšenie videa zadnej kamery (px)

1920 x 1080

Uhol záberu prednej kamery (°)

145

Uhol záberu zadnej kamery (°)

140

Svetelnosť objektívu (f/xx)

1,6

Počet snímok za sekundu (FPS)

30

Optická stabilizácia

Nie

Veľkosť displeja (")

Bez displeja

Pamäťová karta (GB)

128

Batéria

Nie

Šírka (mm)

75

Výška (mm)

38

Hodnotenie funkcií a vybavenia

V rámci funkcií a vybavenia má kamera, s prihliadnutím na cenu, pár nedostatkov. S modelom DOD sa dočkáte štandardných funkcií, ako je automatické zapnutie s naštartovaním vozidla, G-senzor, vďaka ktorému sa po citeľnom náraze video uzamkne, a len tak ho nezmažete, nechýba mu ani fotoaparát alebo mikrofón.

U tohto modelu nájdete aj nie celkom samozrejmý detektor pohybu, preto nemusíte mať strach o zaparkované vozidlo – ak do neho narazí iné vozidlo, kamera začne nahrávať a je možné, že prípadného vinníka zachytí. Kladne hodnotíme GPS modul v základe a parkovací mód.

DOD RC500S nedisponuje magnetickým držiakom, a aj keď ho nemala väčšina vtedy hodnotených modelov, pri modeli z najvyššej cenovej kategórie by sme túto vychytávku pre ľahkú manipuláciu očakávali. Čo sa týka detektora radarov, je s kamerou dodávaný v základnej výbave iba v niektorých krajinách, čo je síce neštandardný postup, nejde však o jediný model, u ktorého sa s ním môžete stretnúť.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

GPS

Áno

Automatické zapnutie

Áno

Detekcia pohybu

Áno

G-senzor

Áno

Magnetický držiak

Áno

Mikrofón

Áno

Fotoaparát

Áno

Detekcia radarov

Áno

Detekcia jazdných pruhov

Áno

Hodnotenie ďalších užívateľov

Užívatelia, ktorí majú už s kamerou značky DOD skúsenosť, či už dlhodobú alebo krátkodobú, veľmi chvália kvalitu videa, a to aj za sťažených svetelných podmienok, teda v hmle, po zotmení, alebo v noci. Kameru je ľahké pripojiť cez WiFi k vášmu inteligentnému mobilnému telefónu. Podľa recenzií je celkové prevedenie na vysokej úrovni, výrobok nepôsobí krehko, ale naopak pevne a dizajn je nápaditý. Oceňujú aj hneď dve kamery v balení – prednú a zadnú.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V porovnaní s konkurenčnými produktmi obsahuje balenie modelu DOD RC500S nie jednu, ale rovno dve kamery. Väčšia z nich je určená na čelné sklo, menšia potom na sklo zadné. Spoločne zaznamenávajú dianie pred aj za autom, čo môže byť pri riešení prípadnej havárie nedoceniteľné. Väčšina konkurenčných modelov natáča záber iba cez predné sklo. Tiež uhol záberu oboch kamier sa pohybuje v optimálnych medziach.

Trochu prekvapivo s ohľadom na cenu však výrobca nevybavil zariadenie displejom, nastavenia tak budete musieť realizovať cez smartfón, alebo sa zaobísť bez neho. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o pomerne nadštandardné prevedenie, reflektuje ho aj cena. Tá patrí medzi najvyššie na trhu.

Naše hodnotenie a záver

Kamera do auta DOD RC500S svoju vysokú cenu môže obhájiť veľmi kvalitným spracovaním, ktoré zapôsobilo na rad užívateľov. Dôležitým poznatkom je tiež fakt, že za cenu presahujúcu 400 € dostanete hneď dve kamery, pričom jednu umiestnite na predné, druhú na zadné sklo. Máte tak možnosť natáčať aj priestor za autom. Výsledné video má vysokú kvalitu aj pri nočnom nahrávaní, čo sa však rozlíšenia týka, samo o sebe nie je nijako pôsobivé, ale úplne štandardné, 1920 x 1080 pixelov nájdete u väčšiny nami hodnotených zariadení tohto typu.

Rýchlosť snímania je úplne dostačujúca, video bude plynulé. Kamera je takmer bezkonkurenčná v prípade podporovanej veľkosti pamäťového média, máloktorý model totiž dovoľuje použiť kartu s kapacitou až 128 GB. V rámci funkcií sa stretnete so štandardnou ponukou, ktorej sa držia aj kamery z najnižšej cenovej kategórie.

Chválime však detektor pohybu a GPS modul v základnej výbave. Ak hľadáte externú autokameru a zároveň pevné a spoľahlivé zariadenie, potom sa nemusíte báť zainvestovať do tohto modelu, v prípade, že chcete ušetriť, nájdete obdobnú kvalitu aj u kamery Eltrinex LS500 GPS. V jej prípade však budete natáčať dianie iba pred vozidlom, čo pre niektorých užívateľov nemusí byť dostačujúce.

400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: DOD RC500S | Hodnotenie: 96,9 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Okrem kamier do auta sa venuje aj videokamerám a fotoaparátom, záznamovej technike tak rozumie perfektne. Na tejto stránke vám napríklad vysvetlí, na aké účely slúži G-senzor. Okrem autokamier nájdete jeho recenzie napríklad pri mobiloch či televízoroch, ale aj pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia DOD RC500S

DOD RC500S

400 € Orientačná cena