Menu

Recenzia a porovnanie Nextbase 522GW

92,6 % Celkové hodnotenie

S veľkým displejom v kategorii Kamery do auta

Klady

  • Veľký dotykový displej
  • Pamäť až 128 GB
  • Vysoké rozlíšenie videa

Zápory

  • Nižšia snímková frekvencia
  • Vysoká cena
  • Chýba detekcia radarov
200 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Nextbase 522GW je možné zaradiť medzi takzvané duálne autokamery. V základe sa síce jedná o klasický model, dá sa ale rozšíriť ešte o zadnú kameru a obe zariadenia prepojiť. Druhú kameru si ale musíte dokúpiť, v základnej sade sa nachádza iba tá predná, môžete ju ale samozrejme využívať aj samostatne.

Video natáča v skutočne slušnej kvalite 2 560 x 1 440 px. Vďaka vysokému rozlíšeniu budú lepšie rozpoznateľné aj určité detaily v obraze, čo môže časom pomôcť pri riešení dopravnej nehody. Uhol záberu dosahuje 140°, čo je úplne dostačujúce. Za dostačujúcu možno označiť aj frekvenciu obrazu 30 fps, jedná sa ale skôr o minimálnu hodnotu, ktorú by mala kamera mať. Na trhu zoženiete aj modely s oveľa vyššou frekvenciou, a tým pádom aj plynulejším obrazom.

Kameru umiestnite klasicky na predné sklo a napojíte na napájanie. Okrem toho má v sebe zabudovanú batériu s kapacitou 320 mAh, tá vám ale vystačí iba na zhruba pol hodiny natáčania, takže sa na ňu nemožno úplne spoliehať a funguje skôr ako záložný zdroj. Na ukladanie dát je možné použiť Micro SD kartu s maximálnou pamäťou až 128 GB. Nastavenie a ovládanie kamery sa vykonáva cez pomerne veľký dotykový displej.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Nextbase

Typ

Klasická

Rozlíšenie videa prednej kamery (px)

2560 x 1440

Rozlíšenie videa zadnej kamery (px)

Bez zadnej kamery

Uhol záberu prednej kamery (°)

140

Uhol záberu zadnej kamery (°)

Bez zadnej kamery

Svetelnosť objektívu (f/xx)

1,3

Počet snímok za sekundu (FPS)

30

Optická stabilizácia

Nie

Veľkosť displeja (")

3,0

Pamäťová karta (GB)

128

Batéria

Áno

Kapacita batérie (mAh)

320

Šírka (mm)

94

Výška (mm)

45

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Autokamera má takmer všetky potrebné základné funkcie. Sama sa zapína, takže sa pred začiatkom jazdy nemusíte o nič starať. Nechýba jej ani detekcia pohybu, čo pomôže v prípade, keď bude auto zaparkované, vy v nedohľadne a niekto vám do neho nabúra. V takej situácii sa kamera sama spustí a všetko natočí.

V základnej výbave má aj GPS modul na záznam presných údajov o rýchlosti a polohe pomocou Google Maps. Prítomný G-senzor zaistí, že sa pri dopravnej nehode záznam z kamery uzamkne proti opätovnému premazaniu.

Zariadenie ponúka aj pomerne slušné možnosti prepojenia. Vďaka zabudovanej Wi-Fi a Bluetooth sa k nej môžete pripojiť cez tablet alebo telefón a pohodlne si prezerať alebo sťahovať záznamy z kamery. Pripevníte ju jednoducho na čelné sklo pomocou magnetického držiaka. Z pokročilých funkcií chýba akurát detekcia radarov a jazdných pruhov. Takéto vymoženosti už ale ponúka máloktorá kamera a väčšina vodičov ich ani nevyužije.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

GPS

Áno

Automatické zapnutie

Áno

Detekcia pohybu

Áno

G-senzor

Áno

Magnetický držiak

Áno

Mikrofón

Áno

Fotoaparát

Áno

Detekcia radarov

Nie

Detekcia jazdných pruhov

Nie

Hodnotenie ďalších užívateľov

Ohlasy na kameru Nextbase 522GW sú prevažne kladné. Užívatelia si chvália jednoduché ovládanie a možnosť prepojenia kamery s telefónom cez Bluetooth alebo Wi-Fi. Vyzdvihujú dostatočne dlhý kábel na zapojenie, veľký displej a užitočné funkcie. Na druhú stranu ale upozorňujú na to, že menu kamery nie je v slovenčine a pri nastavení si budete musieť poradiť s cudzím jazykom, čo by niekomu mohlo robiť problém.

Na videu sa môžete pozrieť, ako vyzerá obraz natočený z autokamery Nextbase 522GW.

Hlavné klady a zápory

V porovnaní s ostatnými kamerami v našom teste má Nextbase 522GW hlavne naozaj slušné rozlíšenie. Predovšetkým staršie modely natáčajú video v oveľa nižšom rozlíšení, záznam je potom menej kvalitný a horšie sa z neho rozpoznávajú detaily obrazu. V tomto prípade je rozlíšenie vysoké, ale kamera má pomerne nízku snímkovú frekvenciu. Hodnota 30 fps síce patrí už k dostačujúcim, obraz ale nemusí byť tak plynulý ako pri iných zariadeniach.

Za veľkú výhodu považujeme prítomnosť Wi-Fi a Bluetooth pripojenia. Spoločne s dotykovou obrazovkou tieto vlastnosti prispievajú k jednoduchej ovládateľnosti a ľahkému nastaveniu kamery.

Naše hodnotenie a záver

Nextbase 522GW sme zaradili medzi duálne autokamery. V základe sa jedná síce o kameru klasickú, môžete si ju ale rozšíriť o ďalšie zariadenia v podobe zadnej kamery, modulu v podobe kamery zaberajúcej priestor auta a podobne. Všetko vás bude stáť ďalšie peniaze navyše.

Vzhľadom na to, že aj za základné balenie zaplatíte pomerne vysokú sumu, konečná investícia už by pre niekoho nemusela byť žiaduca. Pokiaľ ale chcete naozaj spoľahlivé zariadenie s množstvom užitočných funkcií, potom vám ju určite odporúčame a cena by vás nemala odradiť. Dostanete za ňu totiž takmer automatickú kameru s GPS modulom. Ako veľkú výhodu vidíme aj možnosť napojenia na mobilný telefón cez Bluetooth alebo Wi-Fi, čo veľmi uľahčí ovládanie aj sťahovanie videí z kamery.

Ak hľadáte kameru do auta v nižšej cenovej kategórii, potom sa pozrite napríklad na recenziu Lamax T6.

200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Nextbase 522GW | Hodnotenie: 92,6 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Okrem kamier do auta sa venuje aj videokamerám a fotoaparátom, záznamovej technike tak rozumie perfektne. Na tejto stránke vám napríklad vysvetlí, na aké účely slúži G-senzor. Okrem autokamier nájdete jeho recenzie napríklad pri mobiloch či televízoroch, ale aj pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Nextbase 522GW

Nextbase 522GW

200 € Orientačná cena