Kancelárska stolička je pre mnohých z nás kusom nábytku, na ktorom trávime často aj viac ako tretinu dňa. Preto by sme mali jej výberu venovať dostatočnú pozornosť. Správnou voľbou totiž môžeme pomôcť nášmu telu od bolesti, najmä chrbtu, ktorý je neustálym sedením veľmi namáhaný.
Tento článok vám poradí, ako správne vybrať kancelársku stoličku. Dozviete sa, aké typy mechaník môžete u stoličiek nájsť, aké materiály sú vhodné na poťah stoličky či jej kolieska a nezabudneme ani spomenúť, ako na stoličke správne a zdravo sedieť. V závere článku načrtneme cenové hladiny, v ktorých je možné kancelárske stoličky či kreslá zakúpiť.
Aby boli informácie o kancelárskych stoličkách kompletné, predstavíme vám aj špecifiká herných stoličiek, ktoré sa od tých klasických kancelárskych líšia len v niekoľkých málo parametroch. Vďaka tomuto článku budete vedieť, ako vybrať tú správnu kancelársku stoličku od A až po Z.
Ako vybrať kancelársku stoličku stručne:
- V prvom rade venujte pozornosť nosnosti stoličky – Pri výbere vezmite do úvahy hmotnosť najťažšieho užívateľa, ktorý bude na stoličke sedieť, a pripočítajte tiež nejakú rezervu.
- Premyslite si dobu sedenia – Pokiaľ na stoličke trávite veľa času, vyberajte stoličku s dynamickým sedením a ergonomickým tvarom. Zaistíte si tak pohodlnú a zdravú oporu chrbta. Stoličky môžu mať aj časti pre ešte väčšie pohodlie – opierky hlavy alebo podrúčky.
- Zvoľte vhodný materiál – Ujasnite si, z akého materiálu by mal byť poťah stoličky. Čalúnená stolička môže byť horšia na údržbu, zatiaľ čo koža alebo ekokoža sa ľahko čistí a sieťovina je zase priedušná.
- Zamyslite sa nad povrchom, na ktorý stoličku umiestnite – Podľa podlahy zvážte materiál koliesok stoličky, pre mäkké podlahy sú vhodné tvrdé kolieska a naopak.
- Stanovte si cenovú hladinu – V neposlednom rade si určite čiastku, ktorú ste ochotní pre svoje pohodlie a zdravie obetovať. Sumu však odporúčame riešiť až na záver, akonáhle sa zoznámite s jednotlivými parametrami výberu kancelárskych stoličiek. Tak budete mať istotu, že investujete do toho pravého produktu.
- Nezabudnite ani na vzhľad – Dôležitý je samozrejme aj vzhľad tohto kusu nábytku, aj keď by pochopiteľne nemal byť rozhodujúci. Našťastie je v dnešnej dobe ponuka pomerne široká, pre niekoho možno až priveľa. Aby sa vám lepšie vyberalo, môžete sa inšpirovať v niektorom z internetových katalógov, spomenúť môžeme napríklad výber kancelárskych stoličiek na portáli Biano.
Okrem stoličiek sme pre vás prichystali tiež porovnanie masážnych kresiel.
Ergonómia
V prvom rade kúpte iba stoličku označenú ako ergonomická. Túto informáciu nájdete v popise stoličky. Pýtate sa prečo? Taká stolička zaručuje zdravé a správne sedenie a predchádza zdravotným komplikáciám spojeným so sedavým zamestnaním. Ergonómia je veda zaoberajúca sa uľahčením ľudskej činnosti, ktorá hľadá ideálne tvary nástrojov, nábytku a predmetov nielen pre prácu.
Ide najmä o to, aby stolička čo najlepšie zodpovedala ľudským pohybovým možnostiam a ľudskému telu. Takáto stolička svojimi vlastnosťami pomáha sedieť vzpriamene. Okrem toho znižuje záťaž chrbtových svalov a únavu, čo vedie k výraznému zlepšeniu produktivity práce. Jednoducho povedané – správne sedenie podľa ergonómie eliminuje riziko zdravotných komplikácií a prispieva vášmu pohodliu.
Všeobecne je možné identifikovať podľa ergonómie aj rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a kreslom. Všeobecne platí, že kreslá ponúkajú podstatne väčší komfort posedu a predovšetkým zdravšie usadenie. Stolička ponúka pevný uhol medzi sedákom a operadlom, pričom operadlo nebýva flexibilné a nie je možné ho nastaviť. Podobne na tom potom väčšinou býva aj väčšina ďalších komponentov, ktoré nie sú nastaviteľné.
Dynamické sedenie
Pri zlom posede vám od bolesti chrbta nepomôže ani skvelá ergonomická stolička. Aby chrbát nebolel, je dôležité dbať na dynamické sedenie. Preto neseďte strnulo v jednej polohe, ani neseďte na kraji sedadla, čo sú dve najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri sedení robia. Naopak vždy odomknite mechaniku stoličky, aby ste sa mohli voľne pohybovať.
Nezabudnuteľná je aj výška vašej postavy a dĺžka vašich nôh. Preto je dobrým riešením kupovať stoličku, ktorá sa dá nastaviť, aby vyhovovala každej postave. Ideálna je nielen nastaviteľná výška stoličky, ale aj operadlá, opierky hlavy, područia a hlavne bedrové opierky. Aj pri sedení sa hýbte a občas sa pretiahnite, seďte dynamicky (Zdroj: Ministerstvo vnútra).
Ako teda sedieť správne?
Sedacími svalmi sedíte čo najviac vzadu na sedáku, aby mali vaše bedrá styk s operadlom. Sedíte vzpriamene a podkolenná jamka sa nedotýka prednej hrany sedáka, ideálna je medzera medzi sedákom a podkolennou jamkou aspoň päť až desať centimetrov. Tak nebudete preťažovať chrbticu ani zbytočne tlačiť na stehenné tepny (Zdroj: Škola chrbta s Máriou Zemánkovou).
Skúste si zdravé sedenie na kancelárskej stoličke, a pokiaľ vám neumožní si takto sadnúť, dajte prednosť inému kusu. Zároveň si stoličku vyskúšajte aj pri stole, ktorý zodpovedá výške toho, pri ktorom pracujete. Pri sedení je dôležitá nielen výška dosky stola, ale aj výška monitora. Náš zrak by mal priamo spočívať na obrazovke počítača a nemali by sme sedieť zhrbene.
Využitie
Pred samotnou kúpou kancelárskej stoličky si položte tieto otázky – ako a kde budete stoličku využívať? Chcete si kúpiť stoličku do práce, alebo do domácnosti? Budete stoličku využívať sami, alebo sa o ňu budete deliť s ďalšími užívateľmi? Z hľadiska využitia si potom jednoducho odpovedzte na tieto body:
Koľko času budete na stoličke tráviť?
Či už doma alebo v zamestnaní, je dôležité si dopredu ujasniť, koľko času budete venovať práci a sedeniu na kancelárskej stoličke. Podľa toho zvoľte kvalitu a typ kancelárskej stoličky alebo kresla. Vďaka správnemu výberu vám potom stolička vydrží aj roky. Kancelárske stoličky takto môžeme rozdeliť do štyroch kategórií podľa vhodnej dĺžky sedenia.
3 hodiny denne
Pokiaľ kupujete stoličku do domácnosti k počítaču alebo len k občasnej práci, môžete siahnuť aj po lacnejšom kuse, alebo sa jednoducho riadiť napríklad vzhľadom. Máte najširšie spektrum výberu v porovnaní s ďalšími variantmi. Stoličky v kategórii sedenia do troch hodín denne sú určené pre nenáročných užívateľov. Pokiaľ chcete kúpiť stoličku deťom, potom vyberajte z detských modelov. Tie sú ergonomicky prispôsobené detskému telu a taktiež váhe dieťaťa.
8 hodín denne
Ak kupujete stoličku pre bežnú pracovnú dobu okolo ôsmich hodín denne, odporúčame kúpiť kvalitný typ. Stoličke by nemali chýbať minimálne základné funkcie. Kúpte si stoličku, ktorá je výškovo nastaviteľná a nechýbajú jej područe a opierka hlavy. Tie by mali byť ideálne aj posuvné, obzvlášť v prípade, že stoličku nebudete využívať sami. Aj perfektná stolička, spĺňajúca tieto podmienky, sa dá zaobstarať za slušnú cenu.
Viac ako 8 hodín denne
Pre náročných užívateľov, ktorí trávia na stoličke viac ako osem hodín denne, sú určené špičkové ergonomické stoličky. Oplatí sa investovať a kúpiť odolnú a vysoko kvalitnú stoličku, vďaka ktorej predídete bolestiam chrbta a ďalším komplikáciám. Stoličke by nemali chýbať žiadne z funkcií a častí, ktoré popisujeme nižšie. Budete tak sedieť správne aj dlhšiu dobu bez toho, aby ste preťažovali chrbticu.
24 hodinová prevádzka
Ak dochádza na jednej kancelárskej stoličke k nonstop prevádzke a striedaniu osôb, potom prihliadnite aj na aspekty nosnosti a pevnosti stoličky. Kúpte stoličku, ktorá sa ľahko prispôsobí všetkým používateľom. Poobzerajte sa po stoličkách, ktoré sú špeciálne označené ako stoličky pre 24 hodinovú prevádzku. Zaručia väčšiu výdrž a kvalitné sedenie každému jednotlivcovi. Stolička by mala byť opatrená záťažovými kolieskami.
Koľko osôb bude stoličku využívať?
Stoličku vyberajte aj podľa počtu osôb, ktoré sa budú v jej používaní striedať. Každý je iný, má iné telesné proporcie, a preto je dôležité zvoliť stoličku, ktorá sa v prípade väčšieho počtu používateľov dá ľahko prispôsobiť požiadavkám každého, kto na nej bude sedieť. Zabezpečíte tak komfort v práci všetkým.
Kúpte si stoličku, ktorá má nastaviteľnú výšku, sedák, operadlo, opierku hlavy aj podrúčky. Neodporúčame kúpiť univerzálnu stoličku. Vždy hľadajte kvalitnú ergonomickú stoličku, ktorá ochráni zdravie všetkých osôb, ktoré ju budú denne využívať.
Nosnosť
Kancelárska stolička by mala zodpovedať vašej telesnej váhe. Nosnosť jednotlivých stoličiek vždy uvádza výrobca. Štandardne sa pohybuje od 70 do 180 kg. Správne zvolená nosnosť predchádza nielen nesprávnemu sedeniu, ale aj prípadnej reklamácii. Výberom správnej varianty si zaručíte dlhšiu životnosť produktu a predídete tak zbytočným investíciám do opráv alebo novej stoličky v budúcnosti.
Mechanika
Zvýšenú pozornosť pri výbere stoličky venujte jej mechanike. Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, ideálna je stolička s takou mechanikou, ktorá umožní dynamické sedenie. Existuje niekoľko typov mechaník a nastavenia kancelárskej stoličky.
Ak si chcete kúpiť základnú stoličku na občasné sedenie pár hodín denne, môžete si vybrať stoličku s permanentným kontaktom alebo kancelárske kreslo s možnosťou hojdania. Ak však pracujete dlhšie, osem hodín a viac, potom si kúpte stoličku na princípe synchrónnej alebo asynchrónnej mechaniky, prípadne Body Balance Tec. Jednotlivé mechaniky popisujeme tu, ale vždy je dobré si rôzne typy stoličiek vyskúšať na vlastnej koži.
Permanentný kontakt
Táto mechanika spĺňa základné požiadavky na zdravé sedenie. Stolička má spravidla nastaviteľný sklon operadla do akejkoľvek polohy. Pri zablokovaní tejto funkcie vás naopak donúti sedieť vzpriamene v permanentnom kontakte s operadlom. Zarovnáte si tak chrbát a budete sedieť správne.
Synchrónna mechanika
Výborné ergonomické vlastnosti má stolička so synchrónnou mechanikou. Tá dovoľuje, aby ste si nastavili operadlo do určitého sklonu. Pozícia operadla sa dá zablokovať podľa požiadaviek sediaceho, ktorý si upraví vyhovujúci uhol opierania. Pri odblokovaní pohybu operadla stolička zase umožňuje dynamické sedenie, môžete sa teda pohybovať a dokonca si nastaviť tuhosť pohybu operadla. Synchrónna mechanika je vhodná aj pre náročné sedavé zamestnania.
Asynchrónna mechanika
Tento typ mechaniky umožňuje nielen skláňať operadlo, ale aj sedák, a to úplne nezávisle na sebe. Kancelárska stolička s asynchrónnou mechanikou ponúka rôzne varianty nastavenia. Rovnako ako pri synchrónnom type stoličky si môžete operadlo odblokovať a sedieť dynamicky vo voľnom pohybe. Okrem toho je možné aj sedák upraviť podľa vašich potrieb. Aj pri stoličkách s asynchrónnou mechanikou je možné pomocou skrutky upraviť silu odporu operadla.
Hojdacia mechanika
Hojdacia mechanika je väčšinou súčasťou kancelárskych kresiel, ktoré na rozdiel od stoličky mávajú pevne spojenú sedaciu časť s operadlom. Ide o jednoduchý mechanizmus umožňujúci hojdanie v kresle. V tomto prípade je možné opäť nastaviť silu protiváhy, teda ako ľahko sa stolička zhúpne a rovnako tak sa väčšinou dá hojdanie zastaviť a ponechať stoličku v základnej polohe.
Mechanika Body Balance Tec
Systém Body Balance Tec je sedenie v niekoľkých pozíciách. Pri sedení precvičujete chrbtové svalstvo. Nielenže tak pri práci trénujete a spevňujete chrbát, ale dokonca sa môžete pohybovať natoľko, že sa jedná o najvýraznejší typ dynamického sedenia.
Tip: Prihliadnuť pri výbere môžete aj na to, ako je užívateľ stoličky športovo aktívny. Čím menej pohybu vo svojom voľnom čase má, tým vhodnejšie je zaobstarať kvalitnú ergonomickú stoličku pre dynamické sedenie.
Poťahový materiál
Výber stoličky môže byť ovplyvnený aj poťahovým materiálom. Kancelárske stoličky zoženiete v niekoľkých prevedeniach. Zatiaľ čo čalúnenie má dobré izolačné schopnosti, koža nielenže vyzerá dobre, ale je ľahko udržiavateľná. Dobrou voľbou je aj moderná sieťovina, ktorá zaistí priedušnosť.
- Čalúnenie – Najčastejší poťah stoličky býva klasické čalúnenie. Čalúnenie je určené na prácu do 12 hodín denne. Nie je úplne nenáročné na údržbu, jeho životnosť je obmedzená.
- Pravá koža – Ďalšia možnosť, z akých poťahov vybrať, je koža. Kožená stolička je praktická a nenáročná na údržbu, ale nevýhodou môže byť vyššia cena.
- Syntetická koža – Umelá koža má podobné vlastnosti ako tá pravá, ale má kratšiu životnosť. Výhodou eko kože môže byť nižšia obstarávacia cena a ľahké čistenie.
- Sieťovina – Obľúbeným poťahom je v poslednej dobe aj sieťovina. Tento priedušný materiál je príjemný a praktický nielen v lete, umožňuje vášmu telu pri sedení dýchať.
Časti stoličky
Kancelárska stolička môže a nemusí mať určité časti a funkcie. Niektoré sú súčasťou konštrukcie každej stoličky, iné sú voliteľné. Samozrejme je dobré vybrať takú stoličku, ktorá všetky tieto aspekty má, budete mať istotu, že budete sedieť ergonomicky a že si stoličku ľahko prispôsobí každý používateľ podľa svojej anatómie. Žiadna z častí totiž nie je zbytočná.
Opierka hlavy
Opierka hlavy slúži na občasné opretie hlavy. Uľaví vašej krčnej chrbtici a dopraje vám krátky odpočinok. V najlepšom prípade by mala byť posuvná a vy si ju tak ľahko nastavíte podľa svojej potreby.
Bedrová opierka
Bedrová opierka je jednou z najdôležitejších súčastí kvalitnej stoličky. Poskytuje oporu bedrovej chrbtici. Nemenej dôležité je aj jej výškové nastavenie, aby svoj účel splnila aj vtedy, ak je každý užívateľ inak vysoký. Niektoré podpery sa dajú posúvať aj dopredu a späť. Opora zabráni vášmu nechcenému prehýbaniu, a tak budúcim bolestiam chrbta a nesprávnemu držaniu tela pri sedení.
Podpery pre ruky
Podrúčky prinášajú úľavu pre naše ruky. Kedykoľvek si môžete oddýchnuť od práce a to oceníte najmä pri dlhej pracovnej dobe. Opierky rúk by mali umožňovať výškové nastavenie, aby si ich každý užívateľ prispôsobil na mieru. Uľavia vašim rukám, pažiam a dokonca aj šiji a ramenám.
Nastaviteľná výška sedadla
Nastaviť si sedák podľa vašich potrieb je dôležité ako pre vás, tak pre prípadných ďalších užívateľov. Môžete tak stoličku nielen prispôsobiť výškovo k pracovnému stolu, ale aj k vlastnej postave a výške. Niektoré sedáky navyše majú funkciu posúvania sedáku aj dopredu a dozadu. Dokážu sa tak prispôsobiť aj dĺžke vašich nôh, aby ste mohli vo všetkých prípadoch sedieť zdravo.
Otáčací mechanizmus
Otáčací mechanizmus slúži k ľahkému pohybu na pracovisku. Jeho účelom je, aby sa používateľ pohodlne otočil na celej stoličke a nemusel zbytočne vytáčať trup. Vďaka tomu nie sú namáhané krčné, šijové a chrbtové svaly. V kancelárii tak máte ľahko všetko po ruke bez toho, aby ste sa museli otáčať nezdravo pomocou celej chrbtice.
Mechanizmus Up – Down
Funkcia, ktorá jednoducho dovolí zdvihnúť alebo znížiť operadlo a rovnako tak podrúčky.
Kvalitný piest
Súčasťou každej stoličky je piest, ktorý spája kríž s kolieskami, teda podvozok so samotnou mechanikou stoličky. Je to presne tá vec, ktorá umožňuje nastaviť výšku celej stoličky. Dobrá stolička má kvalitný piest.
Kríž
Kríž je základňa stoličky, na ktorej je umiestnený piest. Je to väčšinou päťramenný podvozok a na ňom sú potom umiestnené kolieska. Kríže sú dnes vyrábané z rôznych materiálov, lacnejšieho plastu, kovu či nylonu. Kríž voľte podľa budúceho zaťaženia stoličky – plast je spoľahlivý na každodenné použitie, nylon je odolnejší a kvalitnejší ako plast a kov je to najlepšie, čo môžete kúpiť. Pokiaľ teda počítate so záťažovou prevádzkou na stoličke, odporúčame kríž z nylonu alebo kovu.
Kvalitné stoličky majú všetky tieto časti a ponúkajú uvedené funkcie ako samozrejmosť. Ak hľadáte dobrú stoličku, ktorá vám spoľahlivo poslúži a bude spĺňať vaše požiadavky, potom kúpte stoličku, ktorej tieto časti a nastavenia nechýbajú. Aj tieto informácie uvádza výrobca v popise stoličky.
Kolieska stoličky
Pri výbere stoličky je potrebné zvážiť aj povrch, po ktorom sa budete so stoličkou pohybovať. Podľa podlahy zvoľte správne kolieska. Kolieska delíme na tvrdé, mäkké alebo univerzálne, a dokonca aj záťažové, brzdené alebo s brzdou. Prečo sú vlastne také dôležité? Dovoľujú nám ľahký pohyb po pracovisku bez toho, aby sme museli opúšťať svoje pracovné miesto, a to bez poškodenia podlahovej krytiny.
Tvrdé kolieska – plastové
Kolieska z plastu sú základné a najrozšírenejšie. Plastové kolieska sú označované ako tvrdé a sú určené na koberce alebo PVC podlahy.
Mäkké kolieska
Sú určené pre tvrdé podlahy. Bývajú opatrené špeciálnou gumou, ktorá nepredrie podlahu a nezanecháva na nej nežiaduce šmuhy. Voľte ich, ak máte niektorú z týchto podláh: dlažbu, drevenú podlahu, plávajúcu podlahu alebo liatu podlahu. Budete sa môcť ľahko pohybovať bez toho, aby došlo k ničeniu vašej podlahy.
Univerzálne kolieska
Výrobcovia sa prispôsobili trhu, preto dnes môžete zaobstarať aj stoličku, ktorá má univerzálne kolieska. Sú to kombinované kolieska na využitie na všetky typy podláh.
Záťažové kolieska
Kolieska označené ako záťažové sú veľmi odolné. Delia sa na dva typy – kolieska bez pogumovania a s gumou. Jedny sú určené na PVC alebo koberce, kolieska s pogumovaním zase na tvrdé podlahy. Hodia sa všade tam, kde počítate so záťažovou prevádzkou a striedaním osôb.
Brzdené kolieska
V prípadoch, keď stolička nie je zaťažená, brzdené kolieska samovoľne brzdia stoličku pred nežiaducim pohybom. Kolieska sa odbrzdia, akonáhle si opäť sadnete.
Kolieska s brzdou
Kolieska s brzdou umožňujú stoličku zabrzdiť v jednej polohe pomocou páčky.
Pre prehľad uvádzame vhodné typy koliesok na podlahy podľa tvrdosti v tabuľke nižšie:
Typ podlahy | Vhodné kolieska |
Mäkké podlahy (PVC, koberce) | – Tvrdé kolieska – plastové
– Záťažové bez pogumovania – Univerzálne |
Tvrdé podlahy (dlažba, drevo, plávajúca alebo liata podlaha) | – Mäkká kolieska – pogumované
– Záťažové s pogumovaním – Univerzálne |
Nie ste si istí výberom koliesok? Bojíte sa, čo stolička urobí s vašou podlahou? Nemusíte mať obavy, aj na toto výrobcovia myslia. Existujú rôzne podložky pod kancelársku stoličku, ktoré zabránia poškodeniu koberca alebo podlahy, na ktorej sa stolička pohybuje. Ak chcete svoju podlahu ochrániť, zakúpte si pod stoličku špeciálny podklad. Podložky pod stoličky sú cenovo dostupné a môžu aj skvele vyzerať.
Herné stoličky a kreslá
Pri sedení pri počítači sa nemusíte venovať iba kancelárskej práci, ale aj hraniu počítačových hier. Herné kreslá sa od kancelárskych nelíšia toľko, ako by sa mohlo zdať. Pri výbere sú dôležité rovnaké parametre – mechanika, opierky zaisťujúce pohodlné a ergonomické sedenie a taktiež poťahový materiál.
Do hry ale vstupuje výraznejšie design. Herné kreslá obvykle napodobňujú sedačky v závodných autách. Pri výbere si teda okrem parametrov môžete vybrať aj z nepreberného množstva farebných kombinácií a tvarovania kresiel. Dizajnom sa však nenechajte pomýliť a stoličku kupujte primárne s ohľadom na kvalitnú ergonómiu.
Cena
Cena je jedným zo základných kritérií výberu kancelárskej stoličky, napriek tomu si ju však určite až na záver. Podľa ceny sa môže odvíjať aj kvalita. Akonáhle sa zoznámite s kritériami pre kúpu dobrej kancelárskej stoličky, určite si výšku investície do zdravého sedenia. Tu nájdete jednotlivé cenové relácie, z ktorých si môžete vyberať.
Do 160 €
Pre nenáročných užívateľov sa ponúka cenová kategória do 160 €. Za túto cenu zaobstaráte kancelársku stoličku, ktorá splní vaše očakávania, pokiaľ ju plánujete využívať pár hodín denne – optimálne do troch až štyroch hodín. Stoličky do 160 € sa dajú výškovo nastaviť a umožnia základné zdravé sedenie.
Od 160 € do 320 €
V tejto cenovej relácii je možné kúpiť naozaj kvalitnú kancelársku stoličku. Nielenže bude výškovo nastaviteľná, upraviť je možné aj podrúčky. Väčšina stoličiek za túto cenu má aj oporu hlavy a ich súčasťou je synchrónny alebo asynchrónny mechanizmus a nosnosť do 130 kg. Tieto stoličky majú základné ergonomické vlastnosti, nemusíte sa obávať nepríjemných bolestí chrbta ani zdravotných komplikácií.
Nad 320 €
Investícia nad 320 € zaručuje kúpu špičkovej ergonomickej stoličky, ktorá spĺňa požiadavky náročného užívateľa. Ak pracujete pri PC viac ako osem hodín denne, potom by to mala byť vaša voľba. Medzi stoličkami nájdete aj dizajnové kúsky alebo stoličky pre 24 hodinové prevádzky, ktoré vynikajú vysokou životnosťou. Stoličky nad 320 € majú výborné ergonomické vlastnosti. Kúpu stoličky za túto cenu neoľutujete – kvalita znamená tiež menšie riziko pre váš chrbát.
Zásady zdravej práce v kancelárii
- Striedajte polohy sedu – Striedanie proaktívneho a pasívneho sedenia bude mať pozitívny vplyv ako na váš chrbát a telo, tak na vašu psychiku. Vhodné je tiež zmeniť polohu a pri práci sa postaviť.
- Seďte správne – Správny sed je základnou prevenciou proti bolestiam chrbta a krčnej chrbtice. Hlava by mala byť vzpriamená a mierne zasunutá. Nevhodná poloha je sklopenie a predsunutie hlavy. Chrbát by mal byť rovný, ale uvoľnený. Stehná by mali s trupom zvierať uhol od 90 do 120°. Koleno a členok by mali byť v jednej osi, celé chodidlá sa dotýkajú zeme.
- Správne si umiestnite klávesnicu a monitor – Klávesnica by mala byť čo najviac v rovine tak, aby zápästie nebolo nijako vytočené. Monitor je vhodné umiestniť na vzdialenosť paže tak vysoko, aby ste priamo videli na jeho hornú hranu.
- Robte si prestávky, pretiahnite sa – Proaktívne prestávky vám pomôžu s pretiahnutím celého tela, odbúrajú únavu a dodajú vám novú dávku energie. Môžete napríklad zvoliť dlhšiu cestu k tlačiarni, alebo sa prejsť cestou na toaletu (Zdroj: Fakulta športových štúdií MU).