Menu

Recenzia a test Kärcher LMO 18-33 1.444-401.0

83,5 % Celkové hodnotenie

Najlepšia cena/výkon v kategorii Akumulátorové kosačky

Klady

  • Nízka hmotnosť
  • Veľký výber záhradných zariadení na rovnakú batériu
  • Mulčovací nadstavec

Zápory

  • Plastová konštrukcia
  • Bez pojazdu
300 € Orientačná cena

Základné údaje

Kärcher LMO 18-33 je zaujímavá akumulátorová kosačka určená na úpravu menších a skôr rovných trávnatých plôch. Veľkou výhodou je napojenie na batériový systém Kärcher. To v praxi znamená, že môžete batériu kosačky využívať aj pre celý rad iných akumulátorových produktov spoločnosti Kärcher. Kosačka má plastovú konštrukciu, čo je síce v teórii nevýhoda, ale v prípade aku kosačiek má prednosť nízka hmotnosť. Tá je v tomto prípade iba 11,3 kilogramu. S ohľadom na predĺženie výdrže batérie nemá táto kosačka vlastný pojazd, to ale pri takto nízkej hmotnosti nepredstavuje žiadny problém.

Šírka záberu 33 centimetrov zodpovedá plochám do 250 metrov štvorcových. Výšku kosenia môžete nastaviť centrálne v rozmedzí od 35 po 65 milimetrov v štyroch stupňoch. Veľkosť kolies výrobca neuvádza, ale počítajte skôr s dobrým pohybom na rovnom teréne. Trávu môžete zbierať do 35 litrového koša.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Kärcher

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

33

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

35-65

Počet výškových polôh kosenia

4

Určenie pre kosenú plochu (m2)

250

Pojazd

Nie

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

Nerelevantné

Otáčky motora (ot./min)

4 000

Objem nádrže (l)

Nerelevantné

Napätie (V)

18

Štartovanie

Elektrické

Objem zberného koša (l)

35

Hmotnosť (kg)

11,3

Materiál šasi

Plast

Funkcie

Kosačka Kärcher LMO 18-33 vám umožní klasicky zbierať trávu do koša alebo ju zanechávať za kosačkou. Pri použití mulčovacieho nadstavca môžete využiť aj funkciu mulčovania a dodať tak vášmu trávniku vyživujúce hnojivo. Rukoväť je mäkčená, nemožno ju však ergonomicky výškovo nastaviť. Elektrický štartér nájdete na rukoväti.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Nie

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hlavné klady a zápory

V kategórii akumulátorových kosačiek je veľmi dôležitým prvkom možnosť presúvať akumulátor medzi väčším počtom zariadení. Kärcher využíva pri všetkých svojich akumulátorových zariadeniach rovnaký typ batérií, čo je na dnešnom trhu pomerne raritné a veľmi pozitívne. Kosačke síce chýba pojazd, jej hmotnosť je však veľmi nízka, absencia pojazdu teda nepredstavuje zásadný problém. Naopak, vďaka tomu kosačka ušetrí energiu a predĺži sa tak doba kosenia. Vďaka špeciálnemu nadstavcu môžete trávu mulčovať. Konštrukcia je plastová, čo s ohľadom na životnosť kosačky určite nepoteší, ale práve vďaka tomu je tento model tak ľahký.

Porovnanie s alternatívami

Ako alternatívu ku kosačke Kärcher LMO 18-33 sme vybrali model Riwall PRO RALM 4640 SPi. Ten ponúkne podstatne väčší záber kosenia, konkrétne 46 centimetrov (oproti 33 cm). Výšku nastavíte v rozmedzí 25–75 mm v 7 úrovniach, čo je taktiež lepšia hodnota. Kosačka Riwall má telo z ocele, nechýba jej pojazd a kôš pojme až 60 litrov pokosenej trávy. Na druhej strane je podstatne drahšia (Kärcher má v základnej cene už aj batériu).

Kärcher je na tom lepšie aj so svojím batériovým programom. Pokiaľ potrebujete upravovať len menšie a rovinaté plochy pred domom, kosačka Kärcher bude výbornou voľbou. Ak ale potrebujete upravovať väčší pozemok, odporúčame uprednostniť výkonnejší a odolnejší Riwall PRO RALM 4640 SPi.

Naše hodnotenie a záver

Akumulátorová kosačka Kärcher LMO 18-33 ponúka zaujímavé riešenie na údržbu malých trávnatých plôch bez nerovností. Aj keď môže plastová konštrukcia pôsobiť ako zásadný nedostatok, vďaka nej váži kosačka iba 11,3 kilogramov. Dôležité je tiež spomenúť, že Kärcher využíva pri všetkých svojich akumulátorových zariadeniach rovnaký typ batérie, nie je teda problém vymieňať ju medzi viacerými záhradnými produktami. Pokiaľ ale potrebujete upravovať väčší pozemok (nad 250 m2) a očakávate vyššiu odolnosť, odporúčame voliť skôr Riwall PRO RALM 4640SPi.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Kärcher LMO 18-33 1.444-401.0 | Hodnotenie: 83,5 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky zameraným témam. V tomto článku vám vysvetlí napríklad to, prečo sú pre trávnik lepšie vretenové kosačky, alebo aké majú výhody ich rotačné náprotivky. Jeho recenzie nájdete taktiež pri aku vŕtačkách alebo štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Kärcher LMO 18-33 1.444-401.0

Kärcher LMO 18-33 1.444-401.0

300 € Orientačná cena