Ako vybrať karimatku
Karimatka je pre niekoho nepostrádateľným pomocníkom pri kempovaní, iní užívatelia naopak váhajú, či karimatku vôbec potrebujú. Preto sa v našom článku najprv pokúsime zodpovedať otázku, či je vlastne ešte dnes nejaká špeciálna podložka potrebná. Pri prieskume vám ešte pomôže taktiež naše porovnanie najlepších stanov a spacákov.
Najvýznamnejšími kritériami pri samotnom výbere karimatiek sú typy podložiek podľa materiálu a intenzity používania. Rozhodne nezabúdajte ani na tzv. tepelný odpor – od neho sa odvíja, či vám karimatka zaistí zodpovedajúci komfort a pocit tepla.
V neposlednom rade skontrolujte veľkosť a skladnosť výrobku. Pri dlhých peších túrach totiž obvykle nesiete v batohu veľké množstvo nevyhnutností. Každý gram i centimetr navyše sú nepríjemným poznaním. Samozrejme by sme vás nemohli pripraviť ani o cenové okienko. Ponúkané produkty sme rozčlenili do niekoľkých skupín. Vďaka tomu ihneď zistíte, s čím môžete za svoje peniaze počítať a či si s danou podložkou na cestách vystačíte.
Ako vybrať karimatku stručne:
- Zamerajte sa na typ a materiál. K dispozícii máte alumatky (tenké fólie z penového materiálu potiahnuté reflexnou hliníkovou vrstvou), penové karimatky (vyrobené z polyetylénu a etylenvinylacetátu) a (samo)nafukovacie karimatky. Jednotlivé varianty i produkty sa navyše líšia hmotnosťou, komfortom a obstarávacou cenou.
- Vyberajte podľa podmienok, do ktorých sa najčastejšie vydávate. Izolačné vlastnosti sú udávané tzv. tepelným odporom (R 1 až 6), pričom platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie. Navyše sa je možné zamerať na trojsezonne (jar až jeseň alebo štrovsezónne karimatky.
- Rolu zohráva aj veľkosť a tvar. Pri výbere spacej podložky vyberajte aj podľa svojej výšky. K dispozícii máte rovnako karimatky v tvare múmie (šetrí centimetre) a obdĺžnikom (rozmernejšie riešenie). Ženám poslúžia špeciálne produkty označené ako Women.
- Nepodceňujte ani hmotnosť a komfort. Niektoré výrobky môžu byť hrubšie, a práve na nich sa vám zrejme bude spať najlepšie. Na druhej strane bývajú takéto karimatky zvyčajne ťažšie a každý kilogram navyše bude v batohu poznať.
- Rozhodujte sa aj podľa obstarávacej ceny. Nie každý si môže dovoliť drahú karimatku, ktorá stojí výrazne cez 100 Eur. Stále však platí, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Tie vám totiž zrejme vydržia ďaleko kratšiu dobu.
Potrebujete vôbec karimatku?
Táto otázka niekedy napadne prakticky všetkým neskúseným cestovateľom. Veď nový spacák je teplý, tak prečo sa ešte otravovať s karimatkou? Zaberá miesto v batohu, ktoré by sa predsa dalo využiť omnoho lepšie! Vydať sa do náročnejších podmienok bez náležitej podložky však znamená risk s vlastným zdravím alebo i životom.
Spacák bohužiaľ nefunguje ako radiátor generujúci teplo. Jeho úlohou je izolácia tepla vydávaného ľudským telom, ktorej napomáha vzduch. V momente, kedy si ľahnete, však váhou svojho tela spodnú vrstvu vzduchu zo spacáka vytlačíte. Razom vás nič nechráni od nepríjemného pôsobenia chladnej zeme. V tomto momente prichádza vhod karimatka, ktorá poslúži ako izolačná vrstva. Tá vás ochráni pred studeným povrchom a umožní vytvoriť vrstvu teplého vzduchu.
Typ a materiál
Typ karimatky podľa materiálu a spracovania predstavuje jedno z najdôležitejších kritérií pre výber. Určuje nielen izolačné vlastnosti podložky, ale tiež jej hmotnosť, rozmery a odolnosť voči pôsobeniu vonkajších vplyvov. Vyberajte teda s najväčšou starostlivosťou. V súčasnej dobe je možné rozlíšiť hneď niekoľko druhov karimatiek:
- alumatky
- penové karimatky
- nafukovacie karimatky
- samonafukovacie karimatky
Alumatky
Za málo peňazí málo muziky. Týmito slovami sa dá jednoducho zhodnotiť prínos alumatky pre vaše cestovanie. Ako už názov napovedá, jedná sa o tenkú fóliu z penového materiálu potiahnutú reflexnou hliníkovou vrstvou. Vďaka hrúbke dosahujúcej len 3 mm a hmotnosti necelých 150 g sú alumatky zďaleka najľahším typom karimatiek na trhu.
Ich subtílnosť sa bohužiaľ prejaví ihneď potom, čo zaľahnete. Pocítite každú nerovnosť povrchu a tepelný komfort taktiež nemusí byť dostačujúci. Preto sa v zásade hodí iba do horúceho letného počasia alebo na slnečné pláže.
Penové karimatky
Kto by ich nepoznal? Klasické penové podložky ponúkajú dostačujúci komfort za uchádzajúcu cenu. Vzhľadom k jej výborným izolačným vlastnostiam sa nemusíte obávať vziať si ju trebárs aj do hôr. Ponuka na trhu navyše skytá stovky modelov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Vyberie si skrátka každý. Ich hrúbka sa pritom pohybuje v rozmedzí od 5 do 20 mm.
V súčasnej dobe sa využíva dvojica základných materiálov, líšiacich sa cenou a úrovňou ponúkaného komfortu:
- PE (polyetylén) – nižšia cena, tendencia k nasiakavosti vody
- EVA (etylenvinylacetát) – vyššia cena, odolnosť proti vode, lepšie termoizolačné vlastnosti, dlhšia životnosť
Ak plánujete vydávať sa často na náročnejšie túry, zvoľte radšej drahšie, ale omnoho odolnejšiu podložku z EVA materiálu. Vyhnite sa však modelom, ktorých cena je výrazne pod priemerom tohoto segmentu. Lacný etylenvinylacetát totiž vodu absorbuje rovnako ľahko ako PE, takže si prakticky nijako nepomôžete.
Nafukovacie karimatky
V našich podmienkach sa s nimi príliš často nestretnete, v iných krajinách sa zase tešia najväčšej obľube. Reč je o nafukovacích karimatkách, predstavujúcich zaujímavú alternatívu pre zákazníkov, ktorí si potrpia na zodpovedajúci komfort. Počítať je možné aj s veľmi jednoduchým balením a nízkou hmotnosťou dosahujúcou iba 800 gramov.
Komu by sa však chcelo po náročnom dni ešte dlhé minúty nafukovať matrac? Rovnako si asi viete predstaviť, čo s gumovým telom karimatky urobí ostrý kameň, príliš horúci varič, prípadne intenzívne poludňajšie slniečko. Ani izolačné vlastnosti pri pobyte v chlade nie sú príliš oslnivé. Pri nákupe teda na tieto nevýhody rozhodne pamätajte a snažte sa vybrať podložku čo najviac vhodnú pre cieľové destinácie.
Samonafukovacie karimatky
Samonafukovacie karimatky sú kombináciou perfektných izolačných vlastností a zodpovedajúceho komfortu. Samozrejme tiež za zodpovedajúcu sumu. V zásade sa jedná o penové podložky, ktorých póry však dovoľujú opakované nasávanie a odčerpávanie vzduchu. Stačí odklopiť kovový ventil a do karimatky začne okamžite vnikať vzduch zvyšujúci jej objem. Ak zostane ventil otvorený a na karimatku niekoľkokrát zatlačíte, vzduch vyfúknete.
Obrovskou výhodou samonafukovačiek je ich nízka hmotnosť a menšie rozmery. Pre zaistenie zodpovedajúceho komfortu plne postačuje hrúbka okolo 3 centimetrov. Dbajte však na prevedenie ventilu. Ak dôjde k jeho upchatiu, karimatka prestane fungovať, berte preto toto riziko pri nákupe do úvahy. Čiastočne pomáhajú špeciálne mechanizmy starajúce sa o dosiahnutie maximálnej intenzity pri nasávaní a eliminácii prípadných nečistôt. Stopercentnú funkčnosť vám bohužiaľ nikto negarantuje. S výberom konkrétneho modelu vám ale môže pomôcť trebárs toto porovnanie najlepších.
Ďalšie alternatívy
Okrem karimatiek či matracov môžete na spánok využiť aj ďalšie alternatívy vo forme rozkladacích lehátok. Tie ale nie sú pre štandardné účely stanovania optimálne. Rozkladacie lehátko vás síce drží nad najväčším chladom, samo o sobe ale nijako neizoluje a navyše zaberá celkom dosť miesta ako v stane, tak pri prenášaní. Jeho použitie je preto vhodné napríklad vo vojenských stanoch a pre dosiahnutie aspoň nejakého komfortu sa i tak hodí položiť na neho ešte karimatku.
Sezóna a tepelný odpor
Vybrali ste si zodpovedajúci materiál a viete, ako často a v akých podmínkách budete karimatku používať? Skontrolujte si ešte jeden parameter, ktorý udáva, aké izolačné vlastnosti môžete od svojej podložky očakávať – tepelný odpor (alebo tepelný koeficient). Označuje sa písmenem R a číslom v hodnote od 1 do 6 (niektoré karimatky ale môžu dosahovať i 9,5 R), pričom platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie.
Hodnota odporu závisí od materiálu, hrúbky a určenia podložky. Počítajte s tým, že so zlepšujúcimi sa termoizolačnými vlastnosťami obvykle stúpa aj hmotnosť samotnej podložky. Voľte teda tak, aby ste si zaistili ideálny pomer medzi nesenou záťažou a tepelným komfortom. Ak sa vydávate na slnečnú pláž, budete so sebou karimatku s hodnotou 5 ťahať zbytočne, naproti tomu vysokohorskí turisti by mali číslo 5 považovať za minimum.
Od tepelného koeficientu sa odvíja aj vhodné obdobie pre použitie karimatky. Výrobcovia väčšinou ponúkajú buď trojsezónne (jar až jeseň) alebo štvorsezónne (jar až zima) modely.
Tepelný koeficient |
Najnižšia vhodná teplota (°C) |
Odporúčané použitie |
R1 |
+7 |
3 sezóny, teplé noci |
R2 |
+2 |
3 sezóny, chladnejšie noci |
R3 |
-5 |
3 – 4 sezóny, chladné noci |
R4 |
-11 |
4 sezóny, použitie v zime |
R5 |
-17 |
vysokohorské kempovanie |
R6 |
-24 |
expedície, dlhšie zimné pobyty |
Veľkosť a tvar
Pri nákupe je vhodné sledovať tiež rozličné veľkosti jednotlivých modelov. Akýmsi štandardom je typ Regular zodpovedajúci bežnej postave (183 až 187 cm). Vyšším jedincom padne vhod typ Large, ktorého dĺžka dosahuje aj 198 centimetrov. Obvykle sa v tejto kategórii predávajú nafukovacie a samonafukovacie podložky.
Naproti tomu lacné a krátké verzie podložiek dosahujúce dĺžku 120 cm sú akýmsi núdzovým riešením. Nohy je potom nutné vystlať batohom alebo oblečením, ich nesporná výhoda tkvie však v nenáročnosti na miesto.
Čo sa týka tvaru, väčšinou môžete vyberať medzi tvarom tzv. mumie, a obdĺžnikom. Ženám poslúžia špeciálne karimatky označené jako Women. Svojim prevedením kopírujú špecifiká dámskej postavy. Karimatka tvarovaná podľa tela ušetrí cenné centimetre v stane, obdĺžnikový model zvoľte, pokiaľ máte dostatok priestoru a môžete si dopriať väčšie pohodlie. Ide tiež o vhodný variant pre vyššie postavy.
Skladnosť
S veľkosťou a typom materiálu úzko súvisí skladnosť karimatky. Každý skúsený cestovateľ vie, že nevyhnutností je mnoho, ale miesta v batohu len veľmi málo. Izolačná podložka preto musí byť ľahká a perfektne skladná. Oplatí sa tiež, ak je možné ju upevniť pomocou praciek pod ruksak.
Najskladnejšími modelmi súu nafukovacie a samonafukovacie podložky. Po dôkladnom vyhnání všetkého vzduchu mnohokrát zaberajú menej než 20 cm. Naproti tomu penové karimatky síce zrolujete, ich dĺžka a šírka však niekedy bude znateľná.
Hmotnosť vs. komfort
Pokiaľ sa pravidelne vydávate na dlhšie túry po vlastných, každý kilogram navyše bude v batohu citeľný. Hmotnosť spacej podložky je preto podstatným, i keď nie najdôležitejším parametrom pri výberu. Ako sme už uviedli vyššie, najľahšie sú alumatky, ktoré môžu vážiť do 150 g, naopak hmotnosť niektorých hrubších samonafukovacích karimatiek môže byť aj cez 1 kg. Hoci tieto produkty zaručujú jedinečný komfort, hodia sa skôr pre prevážanie automobilom.
Na druhej strane ani pohodlie by ste pri výbere spacej podložky nemali podceňovať. Na hrubších karimatkách sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou bude spať lepšie, so samonafukovacími variantami navyše odpadnú starosti s prípravou lôžka. Výber vhodnej karimatky je teda určitou alchýmiou, pretože musíte zvoliť také riešenie, ktoré bude snúbiť maximálny komfort pri spaní a presunu. Trocha toho nepohodlia však ešte nikoho nezabila.
Odolnosť
Ako jsme už naznačili vyššie, karimatku môžu zničiť ostré kamene, príliš horúce variče alebo prudké slnečné paprsky. Ostatne ani iskra z ohniska im príliš neprospeje. Pre spanie pri ohni sa teda príliš nehodí (samo)nafukovacie prevedenie. Musíme však doplniť, že drahšie a kvalitné karimatky sú odolné v akomkoľvek variante. Napriek tomu by ste si mali dať pozor na nástrahy. Pred umiestnením karimatky teda priestor ideálne zbavte ostrých kameňov a vetvičiek.
Cena
Teraz sa ešte budeme venovať nevyhnutnej analýze cien. Veľmi širokú ponuku na trhu sme zhodnotili a identifikovali na tri základné cenové hladiny. V každej z nich sa nachádzajú výrobky veľmi podobných vlastností a určení:
Cena do 40 EUR
V najlacnejšej kategórii nájdete podložky vhodné do menej náročných podmienok. V ponuke sú okrem najlacnejších alumatiek tiež penové, ale aj samonafukovacie karimatky. Tepelný koeficient ich predurčuje k využitiu na plážach, v chatkách a v prírode behom horúcich letných nocí.
Hrúbka bývá od 1 do 8 mm, pričom karimatku štandardne tvorí jediná vrstva materiálu. Voliť môžete zo širokej škály farebných prevedení a vzorov.
Cena od 40 do 100 EUR
V prostrednej cenovej skupine už nenájdete najlacnejšie alumatky, naproti tomu tu dominujú penové a samonafukovacie podložky. Bežne má viacvrstvové prevedenie za následok vyššiu hrúbku a hmotnosť. Na druhej strane si môžete byť istí výrazne vyšším tepelným koeficientom mnohokrát presahujúcim číslo 5.
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je možné voliť z rozsiahlej ponuky farieb. Vyšší jedinci a ženy si prídu na svoje, pretože sa v tejto skupine objavujú i karimatky berúce ohľad na ich postavy. S vybavením v hodnote nad 40 EUR sa už nemusíte báť vydať do prírody ani v zime. I tak odporúčame vyhnúť sa prespaniu v horských nadmorských výškach.
Cena nad 100 Kč
Milujete vysokohorskú turistiku? Nenastane rok, kedy by ste aspoň pár dní nestrávili v divočine a nečelili chladným nociam? V tom prípade hľadajte v najvyššej cenovej skupine karimatiek, nad 100 EUR. Za svoje peniaze môžete dostať ako samonafukovacie, tak penové výrobky hodnotené najvyššími stupňami tepelného odporu. Hmotnosť a veľkosť zodpovedá kvalite materiálu, takže si pripravte nejaké to miesto v batohu navyše.
Počítajte s tým, že škála dizajnového prevedenia nebude na rozdiel od predchádzajúcich dvoch skupín příliš široká. Pri týchto modelch sa skrátka hľadí na trochu iné vlastnosti.
Doplnky ku karimatkám
Pre zvýšenie komfortu používánia alebo predĺženiu životnosti si môžete ku karimatke zadovážiť aj pár užitočných doplnkov.
- Pumpy. Tie sa týkajú nafukovacích karimatiek alebo matracov. Pokiaľ sa prepravujete autom a máte veľký nafukovací matrac, ideálnym riešením je elektrická pumpa, bez ktorej sa pri nafukovaní naozaj nadriete. Pri tenších nafukovacích karimatkách môžete siahnuť napríklad po ručnej pumpe alebo nafukovacom vaku, ktoré sú skladnejšie a s trochou snahy ich zbalíte aj do krosien.
- Povlaky a potahy. Môžu nielen zvýšiť komfort karimatky, ale hlavne ju chránia pred zašpinením a predlžujú jej životnosť.
- Sada na opravu. Opäť záležitosť karimatiek plnených vzduchom. Podobne ako máte pri bicykli sadu na opravu duší, aj k nafukovacím karimatkám si môžete zaobstarať škatuľku prvej pomoci v prípade defektu.
- Vankúš. Na prvý pohľad drobnosť, môže ale výrazne zvýšiť komfort vašeho spánku. Klasický vankúš by pochopiteľne zabral príliš mnoho drahocenného miesta v batohu. Na kempovanie však existujú špeciálne vankúše, či už nafukovacie alebo o niečo komfortnejšie penové varianty, ktoré môžete ľahko stlačiť a zbaliť do cestovnej verzie.