Menu

Recenzia a porovnanie Karma Decore ZP

Víťaz porovnania v kategorii Plynové krbové kachle

Klady

  • Dobrý výkon a účinnosť spaľovania
  • Možnosť pozorovať plamene
  • Moderný vzhľad
  • Vysoký výkon

Zápory

  • Vysoká cena
  • Nadštandardná hmotnosť
  • Nutnosť stavebných úprav (dymovod)
4 300 € Orientačná cena

Súhrnné parametre

Krbové kachle na plyn síce všeobecne nedosahujú takú popularitu a výkon, ako je to v prípade modelov spaľujúcich drevo, avšak niekedy neexistuje lepšie riešenie. Plynové kachle Karma Decore ZP sa dajú označiť za luxusný tovar s moderným dizajnom, zodpovedá tomu aj cenovka, ktorá je vyššia v rámci porovnania v kategórii (november 2020). Odmenou je ale účinné spaľovanie s možnosťou pohľadu do reálnych plameňov.

Hodnotenie základných parametrov

Pokiaľ odhliadneme od vyššej ceny, kachle v rámci tejto skupiny ponúkajú dobré parametre výkonu, konkrétne 5 kW za hodinu. Táto hodnota už vystačí v prípade menšieho dobre zatepleného domčeka alebo bytu s výmerou obytnej plochy okolo 80 m2. Pri starších budovách, kde často uniká dosť tepla, táto hodnota môže klesnúť až niekam k polovici, teda 40 m2. Deklarovaná účinnosť spaľovania je v tomto prípade slušných 82 %.

U týchto plynových kachlí už je potrebné počítať pred kúpou aj s určitou stavebnou pripravenosťou miesta, kde tento model bude stáť. Hmotnosť kachlí totiž presahuje 150 kilogramov, do úvahy je nutné brať aj vývod dymovodu, ktorý má priemer 80 mm.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Karma

Výkon (kW/hod)

5

Typ paliva

Plyn

Hmotnosť (kg)

155

Účinnosť (%)

82

Materiál

Oceľ, granit, sklo

Výška (cm)

125,5

Šírka (cm)

63

Hĺbka (cm)

35,8

Farba

Čierna

Vykurovaná plocha v nízkoenergetických priestoroch so stropom 2,5 metra (m2)

80

Vykurovaná plocha v starších nezateplených budovách so stropom 2,5 metra (m2)

40

Maximálna dĺžka polien (cm)

Nerelevantné

Výmenník

Nie

Priemer dymovodu (mm)

80

Hodnotenie designu a funkcií

Karma Decore ZP sú kachle prevedené v modernom štýle a tmavej farbe. Ako výrobný materiál bola použitá oceľ, ďalej granit a sklo. Čo sa týka rozmerov, ide o pomerne veľké kachle, na výšku majú cez 125 cm, šírka je 63 cm a hĺbka mierne cez 35 cm.

Hlavné klady a zápory

Najväčším benefitom týchto plynových kachlí je slušný výkon v rámci danej kategórie produktov. S tým sa spája aj nadštandardná účinnosť spaľovania a tým aj šetrenie nákladov. Niekoho môže presvedčiť aj moderný vzhľad alebo možnosť sledovať plamene. Najväčším negatívom je naopak veľmi vysoká obstarávacia cena a tiež vyššia hmotnosť, ktorá si žiada potrebnú stavebnú pripravenosť miestnosti. Stavebné úpravy si žiada aj inštalácia dymovodu, s čím musí užívateľ dopredu počítať.

Záver

Karma Decore ZP sú kvalitné plynové krbové kachle s moderným čiernym vzhľadom, avšak záujemca musí počítať s pomerne vysokou cenovkou. Za ňu ale dostane celkom slušný výkon 5 kW/hod, ktorý vyhreje približne 80 m2 plochy v izolovanej novostavbe. Pri starších stavbách hodnota klesá aj k polovici, pokiaľ dochádza k únikom tepla. Materiálom na výrobu bola zvolená oceľ spoločne s granitom a sklom. Celková hmotnosť je nadštandardných 155 kg, s čím sa musí počítať pri manipulácii aj výbere miesta. S tým súvisí aj nutnosť zaistiť vývod dymovodu, ktorý má priemer 80 mm. Účinnosť spaľovania je v tomto prípade slušných 82 %.

Pokiaľ zháňate naozaj plnohodnotné krbové kachle na plyn, ale chcete ušetriť, skúste sa pozrieť na model Karma Intelligence ZP od rovnakého výrobcu. Ak vám ide iba o základné vykurovanie alebo temperovanie, môže vám stačiť ohrievač Meva Relax.

4 300 € Orientačná cena
Autor: Tereza Peterková | Dátum: | Produkt: Karma Decore ZP
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza je redaktorkou, ktorá rada skúma nové témy, o ktorých sa následne snaží dozvedieť čo najviac. Vďaka tomu vám poskytne dostatok informácií. S krbovými kachľami má skúsenosti prevažne z domčekov zvaných tiny houses, kde sa obvykle vyskytujú. Poradí vám, aký typ kachlí vybrať, či radšej zvoliť plechové, liatinové alebo keramické, a akým palivom kúriť. Okrem kachlí sa tiež venuje športovým kategóriám, medzi ktoré patria cyklotrenažéry alebo bežecké pásy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Karma Decore ZP

Karma Decore ZP

4 300 € Orientačná cena