Menu

Recenzia a test Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

95,5 % Celkové hodnotenie

Veľmi úsporný v kategorii Klasické vysávače

Klady

  • Veľmi úsporný model
  • Veľký objem vrecka
  • Účinná filtrácia

Zápory

  • Pomerne ťažký
  • Drahšie príslušenstvo
  • Chýba turbokefa
300 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

U modelu klasického vysávača Electrolux Pure D9 PD91-8SSM si môžete všimnúť vyššiu obstarávaciu cenu. Napriek tomu by sme vám odporučili jeho kúpu určite zvážiť, má množstvo výhod oproti veľkej vzorke iných vysávačov v našom veľkom porovnávacom teste z novembra 2018. Napríklad ide o jeden z najúspornejších modelov. Vtedy bol v podstate jediný, ktorý získal v rámci energetickej triedy známku A++. Väčšinou sa stretnete so známkou A, ktorá tiež nie je pochopiteľne na zahodenie. Nielen vďaka vyššej triede sa však dočkáte nižších ročných nákladov, v tomto prípade hovoríme asi o 2,83 € ročne (v roku 2018), čo je oproti vtedajšej priemernej sume 4,51 € naozaj znamenitý rozdiel.

Za zmienku stojí nielen účinný filter, vyzdvihnúť musíme známku A pri triedach účinnosti vysávania kobercov i tvrdých podláh. Väčšina modelov bola v čase, keď vznikla táto recenzia, vhodná skôr na tvrdé podlahy, niektoré aj so známkou D zvládnu kusové koberce s kratším vlasom, u tohto modelu však nie ste ničím obmedzení. Hlučnosť 69 dB patrí k nižším, priemer bol vtedy 75 dB. Vrecko vysávača pojme až 5 l prachu a neporiadku, vďaka čomu ide o jeden z najobjemnejších modelov. Nakoniec je potrebné dodať, že s dosahom 12 m od zásuvky môžete tohto pomocníka s čistým svedomím odporučiť nielen do bytov, ale aj do veľkých domov.

Parameter Tento produkt
Vreckový/bezvreckový

Vreckový

Výrobca

Electrolux

Objem vrecka/zbernej nádoby (l)

5

Dĺžka napájacieho kábla (m)

9

Filter

PureAdvantage D11 Washable

Hlučnosť (dB)

69

Akčný rádius (m)

12

Energetická trieda

A++

Trieda čistoty vyfukovaného vzduchu

A

Trieda účinnosti vysávania kobercov

A

Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh

A

Príkon (W)

460

Vybavenie, rozmery a funkcie

Ak hľadáte vysávač nielen výkonný, ale aj vybavený vychytávkami uľahčujúcimi celé upratovanie, u modelu Electrolux nájdete, čo hľadáte. Nielen že má štandardný indikátor plnosti vrecka, disponuje aj indikátorom zanesenia filtra, ktorý v čase, keď vznikla táto recenzia, nebol u vysávačov taký častý, skôr naopak. Klasickými prvkami sú potom regulácia výkonu, predovšetkým však malá hubica a hubica na tvrdé podlahy. Mäkčenými kolieskami si nepoškriabete drevenú podlahu, mechanické navíjanie kábla vám uľahčí schovávanie spotrebiča, pretože opakované ručné zmotávanie 9m kábla by pre vás čoskoro mohla byť zámienka, prečo vysávač vôbec nevyťahovať. Turbokefa je tak jediný prvok, ktorý tomuto pomocníkovi chýba, za to sa ale príliš nehneváme, pretože ho vtedy nemala ani polovica vysávačov.

Okrem dĺžky, ktorá dosahuje 50 cm a je tak o 10 cm väčšia oproti priemeru, má vysávač štandardné rozmery, vytknúť by sme mu ale mali hmotnosť presahujúcu 7 kg. Ak hľadáte model, s ktorým budú manipulovať starí ľudia alebo deti, môže byť taká hmotnosť sťažujúci faktor pri práci.

Parameter Tento produkt
Indikátor plnosti vrecka/nádoby

Áno

Regulácia výkonu

Áno

Hubica na tvrdé podlahy

Áno

Malá hubica

Áno

Turbokefa

Nie

Mäkčené kolieska

Áno

Navíjací kábel

Áno

Výška (cm)

24

Šírka (cm)

30,5

Dĺžka (cm)

51

Hmotnosť (kg)

7,149

Naše hodnotenie a záver

Ak hľadáte vysávač do domácnosti s malými deťmi alebo alergikmi, tento vám môžeme s pokojným svedomím odporučiť. Rovnako tak sa model Electrolux Pure D9 PD91-8SSM hodí do veľkých domov vďaka veľkému dosahu a veľkému objemu vrecka. Prím hrá v úspore energie, za jeho prevádzku zaplatíte len takmer polovicu vtedajšej priemernej čiastky, čo stojí za povšimnutie. Je vhodný na všetky typy podláh a má všetky štandardné funkcie a výbavu, navyše sa môžete spoľahnúť na indikátor zanesenia filtra, ktorý sa objavoval v čase písania tejto recenzie u klasických vysávačov sporadicky. Sme presvedčení, že investícia sa v tomto prípade naozaj oplatí. Ak je pre vás ale takto nadupaný vysávač zbytočný a hľadáte skôr nejaký „chatový“ na sezónne využitie, radi by sme vám odporučili model Rowenta RO 3927 EA, ktorý je nielen lacnejší, ale má aj základnú výbavu, ktorá na občasné vysávanie postačí.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Electrolux Pure D9 PD91-8SSM | Hodnotenie: 95,5 %
Jakub Gulec
Jakub je v našom tíme seniorným redaktorom a hlavou tímu testerov. Pretože sa zameriava práve na testovanie vysávačov, ich problematike veľmi dobre rozumie. V článku vám vysvetlí napríklad rozdiel medzi HEPA a EPA filtrami, ale aj prečo podľa našich testov záleží skôr na tesnení vysávača než na type filtra. Jeho články a recenzie nájdete aj pri aku tyčových či robotických vysávačoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

300 € Orientačná cena