Menu

Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA – Recenzie, testy a porovnania

95,1 % Celkové hodnotenie

K zvieratám v kategorii Klasické vysávače

Klady

  • Veľký objem vrecka
  • Veľký dosah pri vysávaní
  • Účinná filtrácia

Zápory

  • Pomerne ťažký
  • Vyššia cena
  • Drahšie príslušenstvo
330 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Na vysávači Electrolux rozhodne musíme vyzdvihnúť energetickú triedu A+, ktorej v našom porovnávacom teste v novembri 2018 dosiahlo len málo produktov. Ani tak neboli ostatné modely pozadu, u väčšiny totiž narazíte na energetickú triedu A. Priemerná čiastka za ročnú prevádzku vysávačov v celom porovnaní dosahovala 4,51 €, s modelom Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA zaplatíte len asi 3,5 € (v roku 2018), rozdiel je teda naozaj znateľný. Tento vysávač však v čase recenzovania dosiahol vrchné priečky aj vďaka objemu vrecka. Päť litrov je pomerne veľký nadštandard, na ktorý narazíte zriedka. Vďaka tomu, a tiež vďaka dosahu od zásuvky, bude ideálny aj do veľkých rodinných domov.

Z ďalších parametrov je potrebné spomenúť triedy účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh, v oboch prípadoch si model vedie ukážkovo a získal známku A. Ide o univerzálneho pomocníka, s ktorým sa nemusíte nijako obmedzovať a premýšľať, či zvládne aj koberec s hustým a dlhším vlasom. V neposlednom rade bude určite mnohých zaujímať účinnosť filtrácie. O ňu sa nemusíte strachovať, tento produkt je vhodný do rodiny s deťmi aj ľuďmi s dýchacími ťažkosťami. Nakoniec hlučnosť 69 dB nie je niečo, za čo by sme mohli vysávači Electrolux strhávať body, ide o hodnotu pohybujúcu sa pod priemerom o takmer 6 dB. Pri veľmi častom, aj dennom, vysávaní tak veríme, že vám spomínaná hlučnosť nebude vadiť a rušiť ďalších obyvateľov domácnosti, prípadne susedov v bytovom dome.

Parameter Tento produkt
Vreckový/bezvreckový

Vreckový

Výrobca

Electrolux

Objem vrecka/zbernej nádoby (l)

5

Dĺžka napájacieho kábla (m)

9

Filter

Umývateľný Hygiene Filter

Hlučnosť (dB)

69

Akčný rádius (m)

12

Energetická trieda

A+

Trieda čistoty vyfukovaného vzduchu

A

Trieda účinnosti vysávania kobercov

A

Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh

A

Príkon (W)

650

Vybavenie, rozmery a funkcie

Výsledky v kategórii vybavenia a funkcií sú u modelu Electrolux takmer stopercentné. K dokonalosti mu chýba iba indikátor zanesenia filtra, čo je však záležitosť, ktorú nájdete u klasických vysávačov len sporadicky, preto nejde o veľké negatívum. Naopak oceňujeme, že výrobca tomuto modelu pridal do výbavy turbokefu, ktorá tiež nepatrí medzi štandard. Spoľahnúť sa však pri vysávaní môžete aj na hubicu na tvrdé podlahy, malú hubicu, reguláciu výkonu, alebo napríklad mäkčené kolieska. Indikátor plnosti nádoby vám napovie, až sa vrecko naplní a bude ho potrebné vymeniť. Navíjací kábel ocenia používatelia, ktorým sa celých 9 m nechce zmotávať manuálne.

Až na dĺžku vysávača, ktorá v tomto prípade (51 cm) testový priemer 40 cm celkom výrazne pokorila, sa vysávač drží štandardných hodnôt, alebo sa pohybuje dokonca pod nimi. Nepatrí k najľahším, naopak priemer 5,59 kg presahuje tento model takmer o dva kilogramy. Na časté prenášanie po schodoch je tak vysávač pomerne nepraktický.

Parameter Tento produkt
Indikátor plnosti vrecka/nádoby

Áno

Regulácia výkonu

Áno

Hubica na tvrdé podlahy

Áno

Malá hubica

Áno

Turbokefa

Áno

Mäkčené kolieska

Áno

Navíjací kábel

Áno

Výška (cm)

24

Šírka (cm)

30,5

Dĺžka (cm)

51

Hmotnosť (kg)

7,136

Naše hodnotenie a záver

Model Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA nebude v prípade počiatočného vkladu možno lákavý pre rad užívateľov, pravdou však je, že sa investícia v tomto prípade naozaj oplatí. Za čiastku okolo 300 € sa vám do rúk dostane vysávač, ktorý v rade parametrov dosahoval najlepšie hodnoty z celého porovnávacieho testu. Patrí k tichým, energeticky najmenej náročným a je vynikajúci v prípade vysávania tvrdých podláh, ale aj kobercov. Hodí sa do veľkých priestorov. Z výbavy mu nechýba nič zásadné, naopak má navyše turbokefu pre jednoduchšiu údržbu poťahov. Ak by ste ale predsa len chceli zvoliť lacnejší variant, zaujímavým modelom by pre vás mohol byť Electrolux EPF61RR.

330 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA | Hodnotenie: 95,1 %
Jakub Gulec
Jakub je v našom tíme seniorným redaktorom a hlavou tímu testerov. Pretože sa zameriava práve na testovanie vysávačov, ich problematike veľmi dobre rozumie. V článku vám vysvetlí napríklad rozdiel medzi HEPA a EPA filtrami, ale aj prečo podľa našich testov záleží skôr na tesnení vysávača než na type filtra. Jeho články a recenzie nájdete aj pri aku tyčových či robotických vysávačoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA

Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA

330 € Orientačná cena