Menu

Recenzia a test Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA

93,7 % Hodnotenie
redakcie

Klady a zápory

Klady

 • Veľký objem vrecka
 • Veľký dosah pri vysávaní

Zápory

 • Pomerne ťažký
 • Vyššia cena
330 € Orientačná cena
 • 10/10
  Vysávanie tvrdých podláh
 • 10/10
  Vysávanie kobercov
 • 10/10
  Filtrácia
 • 8,0/10
  Hlučnosť vysávača
 • 9,4/10
  Vybavenie a dosah
 • 9,0/10
  Spotreba vysávača
 • 93,7 %
  Celkové
  hodnotenie

Súhrnné údaje 

Na vysávači Electrolux rozhodne musíme vyzdvihnúť energetickú triedu A+, ktorej v našom porovnávacom teste v novembri 2018 dosiahlo len málo produktov. Ani tak neboli ostatné modely pozadu, u väčšiny totiž narazíte na energetickú triedu A. Priemerná čiastka za ročnú prevádzku vysávačov v celom porovnaní dosahovala 4,51 €, s modelom Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA zaplatíte len asi 3,5 € (v roku 2018), rozdiel je teda naozaj znateľný. Tento vysávač však v čase recenzovania dosiahol vrchné priečky aj vďaka objemu vrecka. Päť litrov je pomerne veľký nadštandard, na ktorý narazíte zriedka. Vďaka tomu, a tiež vďaka dosahu od zásuvky, bude ideálny aj do veľkých rodinných domov.

Z ďalších parametrov je potrebné spomenúť triedy účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh, v oboch prípadoch si model vedie ukážkovo a získal známku A. Ide o univerzálneho pomocníka, s ktorým sa nemusíte nijako obmedzovať a premýšľať, či zvládne aj koberec s hustým a dlhším vlasom. V neposlednom rade bude určite mnohých zaujímať účinnosť filtrácie. O ňu sa nemusíte strachovať, tento produkt je vhodný do rodiny s deťmi aj ľuďmi s dýchacími ťažkosťami. Nakoniec hlučnosť 69 dB nie je niečo, za čo by sme mohli vysávači Electrolux strhávať body, ide o hodnotu pohybujúcu sa pod priemerom o takmer 6 dB. Pri veľmi častom, aj dennom, vysávaní tak veríme, že vám spomínaná hlučnosť nebude vadiť a rušiť ďalších obyvateľov domácnosti, prípadne susedov v bytovom dome.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vreckový/bezvreckový

Vreckový

100 % Vreckový
Výrobca

Electrolux

40 % Hoover, 30 % Electrolux, 20 % Sencor, 10 % Rowenta
Objem vrecka/zbernej nádoby (l)

5

40 % 3,5, 30 % 5, 20 % 4, 10 % 4,5
Dĺžka napájacieho kábla (m)

9

8,49
Filter

Umývateľný Hygiene Filter

30 % Umývateľný EPA filter, 20 % HEPA, 10 % Allergy+, 10 % Umývateľný HEPA, 10 % PureAdvantage D11 Washable, 10 % Umývateľný Hygiene Filter, 10 % Celan Air HEPA H13 Filter
Hlučnosť (dB)

69

65,50
Akčný rádius (m)

12

11,30
Energetická trieda

A+

40 % A, 20 % A+++, 20 % A++, 20 % A+
Ročná spotreba (kWh)

21,3

Ročné náklady na prevádzku pri 0,24 €/kWh (v roku 2021)

5,07

Trieda čistoty vyfukovaného vzduchu

A

100 % A
Trieda účinnosti vysávania kobercov

A

100 % A
Trieda účinnosti vysávania tvrdých podláh

A

100 % A
Príkon (W)

650

601,00

Vybavenie, rozmery a funkcie

Výsledky v kategórii vybavenia a funkcií sú u modelu Electrolux takmer stopercentné. K dokonalosti mu chýba iba indikátor zanesenia filtra, čo je však záležitosť, ktorú nájdete u klasických vysávačov len sporadicky, preto nejde o veľké negatívum. Naopak oceňujeme, že výrobca tomuto modelu pridal do výbavy turbokefu, ktorá tiež nepatrí medzi štandard. Spoľahnúť sa však pri vysávaní môžete aj na hubicu na tvrdé podlahy, malú hubicu, reguláciu výkonu, alebo napríklad mäkčené kolieska. Indikátor plnosti nádoby vám napovie, až sa vrecko naplní a bude ho potrebné vymeniť. Navíjací kábel ocenia používatelia, ktorým sa celých 9 m nechce zmotávať manuálne.

Až na dĺžku vysávača, ktorá v tomto prípade (51 cm) testový priemer 40 cm celkom výrazne pokorila, sa vysávač drží štandardných hodnôt, alebo sa pohybuje dokonca pod nimi. Nepatrí k najľahším, naopak priemer 5,59 kg presahuje tento model takmer o dva kilogramy. Na časté prenášanie po schodoch je tak vysávač pomerne nepraktický.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Indikátor plnosti vrecka/nádoby

Áno

100 % Áno
Regulácia výkonu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Hubica na tvrdé podlahy

Áno

100 % Áno
Malá hubica

Áno

100 % Áno
Turbokefa

Áno

80 % Áno, 20 % Nie
Mäkčené kolieska

Áno

100 % Áno
Navíjací kábel

Áno

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Výška (cm)

24

24,35
Šírka (cm)

30,5

34,38
Dĺžka (cm)

51

44,70
Hmotnosť (kg)

7,136

6,06

Naše hodnotenie a záver

Model Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA nebude v prípade počiatočného vkladu možno lákavý pre rad užívateľov, pravdou však je, že sa investícia v tomto prípade naozaj oplatí. Za čiastku okolo 300 € sa vám do rúk dostane vysávač, ktorý v rade parametrov dosahoval najlepšie hodnoty z celého porovnávacieho testu. Patrí k tichým, energeticky najmenej náročným a je vynikajúci v prípade vysávania tvrdých podláh, ale aj kobercov. Hodí sa do veľkých priestorov. Z výbavy mu nechýba nič zásadné, naopak má navyše turbokefu pre jednoduchšiu údržbu poťahov. Ak by ste ale predsa len chceli zvoliť lacnejší variant, zaujímavým modelom by pre vás mohol byť Electrolux EPF61RR.

330 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA | Hodnotenie: 93,7 %
Eliška Srncová sa v našej redakcii stará o témy spojené s rôznymi domácimi spotrebičmi a kategóriu vysávačov má pod palcom už viac ako štyri roky. Za tie roky nazbierala dostatok znalostí a skúseností, aby vám dokázala vysvetliť napríklad aký je rozdiel medzi príkonom a sacím výkonom, alebo čo je to HEPA filter. Poradí vám nielen s výberom vysávača, ale aj sušičky, práčky alebo napríklad sporáka.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA

Electrolux Pure D9 PD91-ANIMA

330 € Orientačná cena