Ako vybrať klávesy
V prvých kapitolách článku bližšie vysvetlíme rozdiely medzi klávesovými nástrojmi a pomôžeme vám určiť, ktorý bude ten vhodný práve pre vás. Veľkú pozornosť budeme pri výbere venovať klaviatúre a jej parametrom, ktoré by vás mali pri nákupe zaujímať. Tie rozhodne neodporúčame podceniť, nekvalitná klaviatúra sa môže čoskoro rozvŕzgať, nebude sa na ňu hrať dobre a pri následnom nákupe lepšieho nástroja môžete mať problém si naň zvyknúť.
Nemôžeme zabudnúť ani na najväčšiu výhodu klávesov proti klasickému klavíru – automatické doprovody, registre a mnohé ďalšie funkcie. Z praktických dôvodov uvedieme možnosti konektivity, teda pripojenie kláves do slúchadiel alebo uloženie skladieb v počítači. A pre prípad, že sa hneď vrhnete na vlastný prieskum trhu, naša kapitola o cene vás pripraví na výšku potrebných finančných prostriedkov.
Ako vybrať klávesy stručne:
- Zvoľte vhodný typ klávesového nástroja – podľa repertoáru, ktorý budete hrať, podľa zvuku aj potrebných funkcií.
- Zamerajte sa na klaviatúru – aby využívala vhodný mechanizmus a disponovala dostatočným počtom kláves.
- Zvážte možnosti konektivity – pokiaľ chcete skladby ďalej spracovávať, použiť ich ako hudbu pri videách a pod.
- Mrknite na počet registrov – rôzne zvuky a pazvuky zaujmú najmä deti, dospelí si zase užijú hru na čembalo alebo organ.
- Ak ste začiatočník, zvoľte klávesy podporujúce vaše pokroky – mnohé ponúkajú výukové programy alebo sú vybavené metronómom na kontrolu rytmu.
- Zvážte ďalšie funkcie – posunú vašu hru na vyšší level alebo ju naopak zjednodušia.
- Zistite, či potrebujete príslušenstvo – väčšina hráčov potrebuje minimálne stojan a pedál.
- Urobte si prehľad o cene – v porovnaní s klavírom je keyboard oveľa nižšou investíciou, stále však platí, že kvalita niečo stojí.
Klávesové nástroje
Ak ste sa práve rozhodli, že začnete na niečo hrať, možno by sa vám hodil ucelený prehľad klávesových hudobných nástrojov. Prvou otázkou, ktorú je nutné na začiatku zodpovedať, je, aký hudobný štýl budete najčastejšie hrať.

Klavír
Tradičný kráľ tejto kategórie. Jedná sa o strunový nástroj s kladivkovou mechanikou, zvuk je teda tvorený úderom kladivka do struny. Dĺžku a tlmenosť tónov regulujete spodnými pedálmi. Je obľúbené medzi milovníkmi klasickej hudby, ktorí majú trpezlivosť na pilovanie techniky hry, ako akustické piano najlepšie rozoznieť.
Pokiaľ sú struny uložené vodorovne, jedná sa o koncertné krídlo, pokiaľ vedú kolmo nahor, hovoríme o priestorovo nenáročnejšom pianíne. V oboch prípadoch sa jedná o nástroj drahý, náklady na obstaranie nového kusu idú do tisícok eur. Našťastie je však možné zohnať ho z druhej ruky oveľa lacnejšie. Cena je navyše vyvážená životnosťou, kvalitné piano vydrží v rodine po generácie. Preto tiež netreba mať strach, že už používaný klavír nebude dostatočne kvalitný.
Digitálne piano
Ako asi tušíte, digitálne piano sa klavíru do značnej miery podobá. Typický je pianinový tvar a tri pedále pri podlahe. Vnútri však žiadne struny neobsahuje, jeho zvuk je tvorený digitálne. Hoci je hlavným cieľom výrobcov, aby bol zvuk digitálneho piana čo najpodobnejší tomu akustickému, lacnejšie modely nie sú bohužiaľ schopné to dosiahnuť. Podobne je to aj s klavírnou mechanikou, aj tú digitálne nástroje s väčším či menším úspechom napodobňujú.
Nižšia cena digitálneho piana ich predurčuje tým, ktorých by najviac lákali klasické melódie a typický klavírny zvuk, avšak akustické piano je nad ich finančné možnosti. O digitálnych pianách sme spísali samostatný článok.
Stage pianá
Podľa názvu nie je ťažké usúdiť, že stage pianá slúžia pianistom, ktorí potrebujú nástroj na javisko. Sú to nástroje, ktoré rovnako ako predchádzajúce kategórie výborne napodobňujú zvuk klasického klavíra, zároveň sú však menšie a prenosné. Disponujú dynamickou klaviatúrou a mnohými efektmi ako pre moduláciu a syntézu tónov, tak aj pre rýchle prenastavovanie počas hrania.
Stage pianá existujú v mnohých variantoch a v širokom cenovom rozpätí, cena tých drahších atakuje hranicu 4 000 €. Tým však samozrejme máme na mysli nástroje pre profesionálov.
Digitálny keyboard
Zjednodušene povedané keyboard vyzerá, ako by ste z klavíra vyrezali klávesovú časť aj s kusom dosky. Najčastejšie je používaný pre úžitkovú hudbu, ktorú môže ozvláštňovať mnohými funkciami. Typických je mnoho registrov, aby váš nástroj znel chvíľu ako čembalo, chvíľu ako rúrka a chvíľu ako psí štekot.
Hra na klávesy nevyžaduje pokročilú klavírnu techniku, hráčom môže naopak chvíľu trvať, než sa zoznámia so všetkými technickými vymoženosťami a naučia sa ich efektívne používať. Hoci aj klávesy môžu stáť veľa peňazí (ak sa budeme baviť o profesionálnych modeloch), nástroj pre nenáročného začiatočníka zaobstaráte už za niekoľko sto eur.
Detské keyboardy
Odnož keyboardov predstavujú nástroje určené deťom. Ich cena sa pohybuje na spodnej hrane cenového rozpätia klávesov, čo je výhodné, pretože u malého dieťaťa si nemôžete byť istý, ako dlho mu nadšenie pre hru vydrží. Pre podporu tohto úsilia je možné zaobstarať farebný či nápadito zdobený model. Čo sa však kvality hry týka, budete sa musieť zmieriť s určitými obmedzeniami. Nástroj bude pravdepodobne disponovať menším počtom kláves, registrov a horším výrobným materiálom.
MIDI keyboardy
Táto kategória sa od predchádzajúcich výrazne líši. Skratka MIDI značí Musical Instrument Digital Interface a skôr než o prenos zvuku ide o prenos informácií o ňom (Zdroj: Wikipédia). Tieto klávesy totiž samy o sebe nie sú ani tak nástroj, ako skôr ovládač. Na plnohodnotné využitie potrebujete počítačový softvér. Pomocou stlačenia kláves potom posielate počítaču informácie o dynamike či výške tónov, doplňujúce tlačidlá sú programovateľné, takže pomocou nich môžete pridávať efekty, meniť rytmy alebo tlmiť zvuk.
Nástroj tak umožní upraviť vašu tvorbu počas hry, namiesto piplania sa s ňou neskôr v počítačovom programe. Ak by ste radi používali MIDI klávesy ako tie obyčajné, budete k nim potrebovať zvukový modul.
Klávesové syntezátory
Syntezátorov je viac typov. Všeobecne sa jedná o prístroje, ktoré podľa pokynov hráča generujú zložky zvuku (napríklad jeho farbu alebo hlasitosť). Hráč môže využiť ako skutočný nástroj, tak aj hudbu z počítača. Klaviatúra pri klávesových “synťákoch” plní funkciu ovládača. Podľa signálu, ktorý prijímajú, je možné ich deliť na analógové a digitálne. Zatiaľ čo analógové môžete počas hry ďalej programovať, digitálne je potrebné nastaviť vopred.
Workstation
Workstation je pokročilejšia forma klávesového syntetizátora. Naživo s ním zložíte celú skladbu vrátane sprievodov a vokálov. Využijú ho teda profesionálni hudobníci, producenti, hodí sa ako doplnok domáceho štúdia. Medzi typické vybavenie patrí sampler – zbierka vzoriek, ktoré môžete použiť. Pre bežného používateľa, ktorý si chce len zahrať obľúbené melódie, predstavujú príslovečný kanón na vrabce.
Typ klávesového nástroja |
Charakteristika |
Pre koho / aký účel sa hodí |
Cenová hladina |
Klavír |
Strunný nástroj
Tradičná kladivková mechanika
Vydrží po generácie |
Pre tých, čo preferujú klasickú hudbu
Ak chcete pilovať techniku |
Stredná a vysoká |
Digitálne piano |
Typický klavírny zvuk aj dizajn
Kombinácia klasiky a efektov
Nahrávanie vlastných skladieb do počítača |
Pre tých, ktorí nemôžu mať akustické piano |
Stredná a vysoká |
Stage piano |
Napodobní zvuk klavíra
Menšie a prenosné
Veľa efektov |
Pre začiatočníkov i profesionálov
Pre moduláciu a syntézu tónov |
Všetky cenové relácie |
Digitálny keyboard |
Klávesy ako ich poznáte
Produkcia hudby ozvláštnená funkciami
Veľa registrov
Modely s rôznym počtom oktáv |
Pre začiatočníkov i profesionálov |
Všetky cenové relácie |
Detský keyboard |
Menšie rozmery
Obmedzené funkcie a možnosti produkcie hudby
Menší počet oktáv (kláves) |
Pre malé deti
Pre začiatočníkov |
Nízka a stredná |
MIDI keyboard |
Slúži skôr ako ovládač
Vyžaduje počítačový softvér
Úprava hudby počas hry |
Pre náročných užívateľov
Pre profesionálov
Pre nadšených hudobníkov |
Všetky cenové relácie |
Klávesový syntetizátor |
Vie napodobňovať aj iné nástroje
Zvuk modeluje v reálnom čase
Intuitívne ovládanie
Zvukové úpravy v priebehu hry |
Pre mnoho hudobných štýlov
Pre náročnejších a nadšených hudobníkov |
Stredná a vyššia |
Workstation |
Pokročilý syntetizátor so sekvencerom
Umožní vytvárať kompletné skladby aj so sprievodom |
Profesionálni hudobníci
Do domácich štúdií aj na živé vystúpenia
Pre producentov |
Vysoká |
Klaviatúra
Klaviatúra, teda samotné klávesy, predstavuje najdôležitejšiu súčasť keyboardu. Zásadným spôsobom totiž ovplyvní, čo všetko budete môcť zahrať, vhodná klaviatúra taktiež zvýši váš užívateľský komfort. Zamyslieť by ste sa mali ako nad jej rozsahom, tak mechanikou alebo materiálom kláves.
Rozsah
Rozsahom klaviatúry myslíme rozpätie medzi najnižším a najvyšším zahrateľným tónom. Meria sa v počte oktáv. Každá oktáva obsahuje 12 kláves, z toho 7 bielych a 5 čiernych. Štandardný klavír má 88 kláves, čo zodpovedá zhruba rozsahu 7,5 oktáv.
Rad keyboardov však ponúka nižší rozsah, často 61 alebo 76 kláves. Pokiaľ je vaším cieľom hra v kapele a váš repertoár tvoria piesne či rockové balady v úprave pre klávesy, tento rozsah vám bude bohato stačiť. Pokiaľ však ste klavírnymi nadšencami a ku kúpe keyboardu ste sa uchýlili z finančných dôvodov, rozhodne skúste zohnať nástroj s plnou, teda 88-klávesovou klaviatúrou. Pre potreby klasického repertoáru by totiž 61 klávesov nemuselo stačiť.
Iná situácia nastáva v oblasti kláves pre deti. Počas prvých rokov bude začiatočníkovi stačiť klaviatúra so 44 alebo 56 klávesmi. Pri kúpe takéhoto nástroja je však nutné počítať s tým, že časom ho bude treba nahradiť.
Tip: Niektoré lacné keyboardy určené detským začiatočníkom majú menšiu veľkosť jednotlivých kláves. Pre dospelých začiatočníkov ich rozhodne neodporúčame, ani v rámci šetrenia. Zrejme sa vám na ne bude horšie hrať a pokiaľ si neskôr zmyslíte zaobstarať lepší model, bude sa vám na novú veľkosť zle zvykať.
Materiál
Tradične boli klávesy vyrábané zo slonoviny a ebenového dreva. Dnes je základným materiálom plast, ktorý je na účely priblíženia sa pôvodným materiálom na čiernych klávesoch ľahko zdrsnený.
Povrch kláves môže byť matný alebo lesklý. Tu sa už jedná skôr o vaše osobné preferencie. Niekomu môže ruka na lesklých klávesoch trochu kĺzať, inému toto kĺzanie naopak pomáha. Lesklé klávesy sú vyrobené z poréznych materiálov, ktoré majú savé schopnosti, čo pomáha zvyšovať komfort hry.
Matné klávesy nájdete pri menšom počte nástrojov. Všeobecne by sa ich mali vyvarovať ľudia so suchou pokožkou. Nervóznym hráčom, ktorým sa počas hry potia ruky, môžu naopak vyhovovať.
Mechanika
Mechanika hry na klavíri je jasná – kladivko pod klávesou udrie do struny, ktorá sa rozoznie. Klaviatúra kladie určitý odpor a hudobník skutočne musí do klávesy „udrieť“, po obyčajnom stlačení sa nič neozve. Počas tréningu techniky hry tak dôjde k spevneniu a posilneniu prstov hráča, k zapojeniu svalstva paže a chrbta.
Keyboardy sú na tom inak, zvuk tvorí digitálne procesor. Najmä lacnejšie modely nekladú takmer žiadny odpor. Žiaka tak nič nenúti cvičiť údery, klávesy stačí stláčať. Pokiaľ nemáte vysoké ambície, tento nedostatok vás vôbec nemusí obmedzovať. V prípade, že sa však neskôr klávesista rozhodne prejsť k nástroju s kladivkovou mechanikou, môžu tento prechod sprevádzať problémy a mnoho vecí sa bude musieť znova naučiť.
Pokročilejšie modely keyboardov sa snažia odporom klávesov kladivkovú mechaniku nasimulovať. Hrať na nich teda môže byť pre začiatočníka trochu ťažšie, teda do doby, než si osvoja správnu techniku. Rozhodne však nejde o žiadnu neprekonateľnú prekážku.
Dynamika úderu
Dostávame sa k podstatnej náležitosti kvalitnej klaviatúry. Tá by mala reagovať nielen na stlačenie klávesy, ale aj na silu, ktorú hráč pri údere vyvinul. Čím viac sa do klávesov „oprie“, tým hlasnejšia hudba sa rozoznie. V zásade tak môžeme rozlíšiť dve možnosti klaviatúry.
- Bez dynamiky úderu – tieto klávesy na silu úderu nereagujú, ich tón je stále rovnaký. Táto klaviatúra je častejšia pri modeloch kláves pre deti alebo pri veľmi lacných produktoch.
- S dynamikou úderu – táto klaviatúra je dnes už súčasťou takmer všetkých keyboardov. Klávesy reagujú na silu úderu, čo otvára mnoho nových možností, lepšiemu vyjadreniu emócií skrytých vo vašej hudbe.
Vyváženosť
Posledným parametrom klaviatúry je vyváženosť. Pri klasickom klavíri sú totiž struny vyludzujúce hlboké tóny silnejšie a úder do prideleného kladivka náročnejší. Pri klávesách k tomuto efektu nedochádza, pre autentický pocit z hry sa ho však výrobcovia snažia nasimulovať. Rozlišujeme tri možnosti vyváženosti.
- Nevyvážená klaviatúra – mäkká keyboardová mechanika, všetky klávesy majú rovnakú hmotnosť. Vhodná je viac-menej len pre úplných začiatočníkov alebo najmenšie deti.
- Polovyvážená/ľahko vyvážená klaviatúra – stále ponúka ľahké stlačenie kláves, použitím pružiniek so závažím je však stlačenie hlbších tónov ťažšie. Ide o strednú cestu pre hudobníkov, ktorí požadujú lepšiu klaviatúru, hoci nemajú koncertné ambície.
- Odstupňovaná klaviatúra – najlepšie napodobňuje klasický klavír. Kladivka pri basových tónoch sú ťažšie. Túto klaviatúru by ste mali zvoliť, ak neskôr zvažujete prechod ku klavíru, alebo pokiaľ jediné, čo vám v obstaraní klavíra bráni, je jeho finančná náročnosť.
Zvukové možnosti
Dostávame sa ku kapitole, ktorá mnoho začínajúcich i pokročilých hráčov zaujíma najviac. Keyboard síce nenahradí digitálne piano v nápodobe autentického zvuku akustického klavíra, zato je vybavený väčším počtom registrov, sprievodov a rytmov. Čo z toho môžete vyťažiť popisujeme nižšie.
Registre
Registre sú vlastne zvuky, ktoré na klávesy môžete vydávať. Môžu potom znieť ako čembalo alebo organ, ale aj bicie, dychové či žesťové nástroje. Tým, že prevažná väčšina kláves disponuje pamäťou pre zaznamenanie a prehrávanie zvuku, si môžete pripraviť party ostatných nástrojov a znieť ako celá kapela. Malé deti zase poteší štekot psa, trúbenie áut a ďalšie nehudobné zvuky.
Počet registrov sa úmerne zvyšuje s cenou, pri detských modeloch sa pohybuje okolo pár eur, u dospelých je často niekoľkonásobný.
Rytmy
Rytmické slučky predstavujú vzorky nahrávok bicích nástrojov. Tie slúžia na ozvláštnenie vašej hudby alebo ľahkého udržania hry v rytme. Základné keyboardy ponúkajú desiatky variácií, drahšie ich zvládnu aj niekoľko stoviek a tie najlepšie vás nechajú namodelovať si vlastné slučky podľa vašich predstáv.
Automatické doprovody
Doprovody sú veľmi podobné rytmickým slučkám. Ide o príklady sprievodov vytvorených rôznymi nástrojmi, ktoré sú natoľko všeobecné, že k nim môžete tvoriť vlastnú hudbu. Veľmi často sú označené podľa štýlu hudby, môžete tak pustiť swing, jazz alebo napríklad pochod.
Pokiaľ sa necítite na vlastnú tvorbu, môžete využiť prednastavené skladby a hrať ich podľa pokynov. Tieto skladby sú bežne dostupné v počte niekoľkých desiatok.
Knižnica akordov
Knižnicu akordov ocenia najmä začiatočníci, ktorí si ešte nie sú celkom istí, ako ktorý akord zahrať. Knižnica prezradí správny prstoklad, rozlišuje medzi durovými a mollovými akordmi a uvedie aj ich možné obraty. V praxi ale nie je nutné na nej trvať, tabuľky akordov nájdete na rôznych tematických stránkach na internete.
Polyfónia
Polyfónia znamená viachlas, tento parameter teda vypovedá o tom, koľko tónov bude možné na klávesy naraz zahrať. Začína okolo desiatky tónov, s rastúcou kvalitou sa zvyšuje až cez stovku. To sa zdá ako veľmi vysoký počet, je však nutné počítať s tým, že tóny znejúce v jednom momente sa znásobujú, pokiaľ používate oneskorenie alebo ozvenu.
Konektivita
Konektivita je jedným z najdôležitejších parametrov elektronických nástrojov. Významne totiž rozširuje možnosti využitia. Pre samotné hranie ich veľa potrebovať nebudete, zaujímať by vás mali najmä v prípade, že budete chcieť skladby priamo tvoriť a potom zaznamenávať. Nižšie nájdete zoznam portov, ktoré sú pri klávesoch obvyklé.

- Bluetooth – umožňuje bezdrôtový prenos. Na trhu je však skôr výnimkou.
- Vstup na mikrofón – na zaznamenanie vokálov. Pri drahších modeloch, workstationoch a pod. bývajú k dispozícii aj vokálne efekty na úpravu hlasu.
- Slúchadlový výstup – predstavuje kľúčovú výhodu, ktorá chýba všetkým nočným klaviristom v bytových jednotkách. Pri hre do slúchadiel sa môžete rozvášniť, avšak nikto ďalší vás nebude počuť.
- Slot na pamäťovú kartu – prináša možnosť, ako si vaše hudobné počiny uložiť a neskôr sa k nim vrátiť.
- Aux in – cez tento typ konektora pripojíte externý zdroj zvuku, napríklad mobilný telefón či CD prehrávač. Cez reproduktory kláves potom zvuk pustíte a v reálnom čase k nemu vytvoríte vhodný sprievod.
- USB konektor – najčastejšia možnosť pripojenia k počítaču, alebo napríklad k externým pamäťovým médiám. Na ne tak môžete uložiť vlastné skladby. Pokiaľ zároveň disponujete hudobným softvérom, môžete pripojiť klávesy ako MIDI keyboard a tvoriť hudbu priamo v počítači.
- MIDI (in/out) – tento konektor je určený na ovládanie nástroja prostredníctvom protokolu MIDI a na pripojenie kláves k počítaču.
Funkcie
Keyboardy sú väčšinou bohato vybavené funkciami a doplnkami. Tie môžu slúžiť na doplnenie „zvyšku kapely“, zvýšenie užívateľského komfortu alebo uľahčenie začiatkov.
Efekty pre vlastnú hru
Pomocou týchto vychytávok budú vaše skladby bohatšie alebo lepšie zapadnú do zvoleného štýlu.
- Efekty – je ich viac a nájdete ich aj pri základných modeloch. Najznámejšími sú delay (odloženie), reverb (ozvena) a chorus (násobenie tónu).
- Ekvalizér – upravuje znenie tónov pomocou nastavenia frekvencie.
- Sekvencer – poteší najmä tých, ktorí by radi zahrali pieseň ako celá kapela. Funguje ako úložisko rôznych slučiek, ktoré na seba môžete vrstviť. Postupne tak môžete navrstviť slučku rytmických nástrojov, basgitary, klávesov, flauty a pod.
- Split – pomocou tejto funkcie môžete klaviatúru rozdeliť na dva rôzne celky, ktorým môžete nastaviť odlišný register. Každá ruka tak bude hrať na iný nástroj.
- Dual – po stlačení príslušného tlačidla môžete priradiť dva registre alebo tóny jednej klávese. V praxi to znamená, že výsledný zvuk bude farebnejší a zaujímavejší, pretože ho akoby bude hrať viac nástrojov súčasne.
Užívateľský komfort
Tieto funkcie pomôžu s orientáciou alebo uľahčia živé hranie a prenastavovanie kláves počas piesní.
- LCD displej – uľahčuje intuitívne ovládanie ostatných funkcií, registrov a je dôležitou súčasťou niektorých výukových programov. Pri drahších modeloch môže byť aj dotykový.
- Programovateľné tlačidlá – tlačidlá, ktorým je možné priradiť nejakú funkciu, sú výsadou skôr drahších modelov. Ocenia ich najmä tí, ktorí si potrpia na živé hranie, a radi vystriedajú počas jednej piesne niekoľko rôznych nastavení.
- Vnútorná pamäť – slúži na zaznamenanie vlastných skladieb alebo užívateľských nastavení. Rôzni výrobcovia ju merajú rôzne, nájdete tak vyjadrenie v GB, počte piesní alebo dokonca nôt.
Funkcia pre začiatočníkov
Nie ste si zatiaľ svojimi schopnosťami tak celkom istí? Poobzerajte sa pri klávesách po týchto možnostiach.
- Metronóm – znie podobne ako tikajúce hodiny a slúži ako pomôcka na udržanie rytmu. Rýchlosť tikania býva nastaviteľná zhruba medzi 40 a 200 údermi za minútu.
- Arpeggiátor – nástroj na rozloženie zahraného akordu na jednotlivé tóny. Ide o zjednodušenie sprievodu, ktoré ocenia hlavne začiatočníci. Pokročilejší hudobníci ho zase využijú pri produkovaní elektronickej hudby.
- Transpozícia – znamená presunutie celej skladby do inej tóniny. Túto funkciu oceníte, pokiaľ narazíte na pieseň, ktorá je pre vás zatiaľ v originálnej tónine príliš ťažká, alebo keď sa snažíte zohrať s kamarátom, ktorý ju pozná v inej tónine.
- Výukové programy – môžu byť veľmi rôzne. Často pomáhajú so správnym prstokladom, umožňujú natrénovanie každej ruky zvlášť, upozornia na chybne zahrané tóny. Niektoré keyboardy dokážu tie klávesy, na ktoré by ste mali v daný okamih hrať, podsvietiť.
Príslušenstvo
Stále platí, že keyboard je relatívne nízkonákladový nástroj a na súkromné hranie si vystačíte naozaj s málom. Pokiaľ však plánujete načať koncertnú dráhu alebo s klávesmi cestovať, možno sa vaša investícia nakoniec o dosť navýši.
Pre začiatočníkov
Ak si chcete len z času na čas zahrať, nemusíte tiež kupovať vôbec nič. Nasledujúcich niekoľko pomôcok však zvýši užívateľský komfort alebo váš pôžitok z hry.
- Stojan – samozrejme si môžete klávesy položiť na stôl, pokiaľ vám to tak bude vyhovovať. Väčšina hudobníkov ale dáva prednosť stojanu, ktorý je výškovo nastaviteľný a vybavený zarážkami na zamedzenie pohybu klávesov.
- Stolička – tiež jej môžete výšku sedadla nastaviť, čo oceníte v prípade, že klávesy využíva viacero ľudí rôznych postáv. Mnoho zo stoličiek má podobný dizajn ako stojany, takže ako celok vytvárajú ucelený dojem.
- Pedále – na rozdiel od klavíra nie sú pri klávesoch pedále priamo súčasťou, nie je však problém ich zohnať oddelene. Zaobstarať môžete klasický trojpedál, pomocou ktorého môžete tóny zjemniť, predĺžiť, alebo predĺžiť len vybrané. Ku klávesám sa však častejšie zaobstaráva iba sustain pedál, ktorý slúži na predĺženie všetkých tónov a je využívaný veľmi často.
- Slúchadlá – pomôcka pre všetkých, ktorí preferujú súkromné hranie alebo sadajú za keyboard vo večerných a nočných hodinách. Ak by ste si radi prečítali viac informácií, môžeme vám ponúknuť náš článok Ako si vybrať slúchadlá.
Pre pokročilých
Pokiaľ patríte medzi ambicióznejších hudobníkov, alebo dokonca zakladáte kapelu, možno sa nezaobídete bez niekoľkých ďalších pomôcok.
- Puzdro – je nepostrádateľnou pomôckou pre klávesistov, ktorí sa s nástrojom často presúvajú. Na domáce použitie existujú aj protiprachové obaly, ktoré pomáhajú udržať keyboard v perfektnom stave.
- Notové stojany – prídu vhod v momente, keď sa naučíte noty. Niektoré modely keyboardov disponujú malým stojanom v balení. Pokiaľ vám chýba, môžete ho dokúpiť či zaobstarať samostatný stojan na noty, ktorý postavíte pred klávesy.
- Externé reproduktory – zaobstaráte v prípade, že vám prestanú stačiť tie vstavané, napríklad ak plánujete vystupovať. Klávesy samozrejme musia byť vybavené potrebnými konektormi.
- Špunty do uší – sa týkajú skôr profesionálnych hudobníkov. Utlmujú zvuk o niekoľko desiatok decibelov, čím chránia sluch počas koncertov alebo dlhých skúšok v štúdiu.
Stojan na klávesy
Pedál
Nastaviteľná stolička
Puzdro na prenášanie
Notový stojan
Externý reproduktor
Obľúbené značky
Pri výbere môžete staviť na výrobky značiek, ktoré patria dlhodobo k tým najlepším na trhu. O ktoré značky sa v oblasti keyboardov jedná?
- Yamaha – najznámejšia značka v tomto segmente, ktorej portfólio obsahuje ako lacné keyboardy pre začiatočníkov, tak aj vyladené modely pre profesionálnych hudobníkov. Dobrou voľbou do začiatku môžu byť klávesy s výukovým programom.
- Korg – ďalší líder v oblasti hudobných klávesov, pracovných staníc a syntetizátorov. Klávesy tejto značky spadajú do strednej a vyššej cenovej relácie. Disponujú špičkovými technológiami a ponuka pokrýva široké spektrum najrôznejších potrieb.
- Casio – značka sídli v Japonsku a radí sa medzi svetové jednotky. Zameriava sa najmä na domáce klávesy pre začiatočníkov doplnené množstvom funkcií na zlepšenie výučby, výkonu a pôžitku. Výrobky spadajú do nízkej a strednej cenovej relácie.
- Roland – ďalší známy výrobca klávesových hudobných nástrojov, ktorý sa zameriava najmä na náročnejších hudobníkov. Tomu tiež zodpovedá obvykle vyššia cena. V portfóliu ale nájdete aj niekoľko kvalitných lacnejších modelov pre začiatočníkov.
- Schubert – ideálny, ak hľadáte klávesy do začiatku alebo pre deti na naučenie. Výrobca ponúka modely bez dynamiky aj s ňou, mnohokrát aj s príslušenstvom v cene.
Cena
Pretože pod pojmom klávesy je možné si predstaviť množstvo veľmi rozdielnych nástrojov, veľmi rozdielna je aj ich hodnota. Na cenu majú istý vplyv funkcie, tu však platí, že aj základné keyboardy bývajú vybavené určitým počtom registrov, rytmických slučiek a automatických doprovodov. Oveľa viac sa cena odvíja od vlastností klaviatúry. Čo sa týka overených značiek, najznámejšími z nich sú pravdepodobne Yamaha či Casio, rozhodne však môžeme odporučiť aj Korg, Kurzweil či Roland.
Do 80 €
V tejto kategórii nájdete najmä modely pre deti. Typická je klaviatúra s nižším rozsahom a bez dynamiky kláves. Tá síce môže vyhovovať aj niektorým začiatočníkom, pokiaľ sa však neskôr rozhodnú pre lepší nástroj, môžu mať s prechodom na dynamickú klaviatúru problémy. Súčasťou tiež bude menší počet registrov, rytmov alebo automatických sprievodov.
Od 80 do 200 €
Ponuka nástrojov určených pre dospelých začína zhruba v tejto kategórii. Stále však pôjde o modely určené najmä začiatočníkom. Súčasťou teda bývajú rôzne výukové programy. Pokiaľ zapátrate, nájdete už v tejto kategórii klávesy s dynamickou odozvou sily úderu. Väčšina nástrojov disponuje 61 klávesami, čo už je rozsah 5 oktáv. V ponuke sa budú nachádzať mnohé funkcie ako dual či chorus, stovka registrov či automatických sprievodov. Pokiaľ zháňate MIDI klávesy, výber budete mať najširší práve v tomto cenovom rozhraní.
Od 200 do 400 €
V tejto kategórii už dynamická klaviatúra vedie. Počtom môže mať až 76 kláves, výnimkou nie je ani nastavenie jej citlivosti. Ďalej sa rozširuje počet registrov, rytmov, polyfónie, stúpa aj kapacita pamäte. Zvyšuje sa počet konektorov, k množstvu nástrojov môžete pripojiť iPad alebo mobilný telefón.
Od 400 € do 1 600 €
Investícia nad 400 € bude pre človeka, ktorý si budúcim nadšením pre hru nie je celkom istý, zbytočná. Táto kategória je už určená pre študentov hudobných škôl, ktorým ponúka aj celé sety so stojanom, puzdrom a ďalšími pomôckami. Veľkú časť nástrojov tvoria workstationy vybavené množstvom funkcií na komponovanie hudby či vystupovanie na koncertoch. Na tieto účely je tiež k dispozícii väčšia kapacita pamäte. Klávesy sú tiež z pevnejšieho materiálu, čo sa odrazí na dlhšej životnosti aj na hmotnosti.
Od 1 600 €
V tejto sekcii už nič menšieho než profesionálny workstation či aranžér nenájdete. Výnimkou nie je plná 88 klávesová klaviatúra, aranžérske funkcie už pripomínajú komplexný operačný systém. Najdrahšie modely atakujú hranicu 4 000 €.
Klavír alebo klávesy?
Možno narazíte na názor, že klávesy ako nástroj sú akosi menejcenné, vybavené horšími parametrami, pre menej talentované deti a pod. Skôr je však nutné vziať do úvahy, že ide o nástroj, ktorý je skrátka odlišný, hodí sa pre iný repertoár a vyžaduje od dieťaťa iné schopnosti.
Pokiaľ sa zapíšete na lekcie klavíra, môžete sa tešiť na pilovanie techniky hry, hrania skladieb naspamäť alebo vo dvojici. Prednosť bude mať klasický repertoár, rozhodne to však neznamená, že nebudete môcť hrať napríklad popové skladby, vždy ide o dohodu s konkrétnym učiteľom. Klavír je bohužiaľ finančne oveľa náročnejší, za slušnú cenu však zoženiete modely z druhej ruky.
Pokiaľ sa rozhodnete pre hru na klávesy, vyučovacia hodina bude pozostávať z trochu iných častí. Menej sa bude dbať na precvičovanie techniky hry (hoci úplne sa bez nej nezaobídete), časť lekcie však bude venovaná zvládnutiu ovládacích prvkov a výber vhodného aranžmánu k jednotlivým skladbám. Dostanete sa k úprave zvuku a jeho vrstiev. Vo vyšších stupňoch prichádza na rad aj prepojenie keyboardu s počítačom a tvorbe vlastných sprievodov.
Zvoľte klavír, ak: |
Zvoľte klávesy, ak: |
chcete bravúrne ovládnuť techniku |
pilovanie techniky vás nudí |
láka vás klasický repertoár alebo jazz |
najradšej by ste hrali populárnu hudbu |
nezaujímajú vás “samohrajky” a chcete byť osobne zodpovedný za každý tón |
láka vás prepojenie s počítačom a vlastná tvorba |
Cestovanie s klávesami
Digitálny keyboard je elektronický nástroj, ako taký sa nezaobíde bez dodávky energie. Tú väčšinou získava pomocou sieťového zdroja. Pokiaľ však plánujete hrať na rôznych miestach, rozhodne sa obhliadnite po modeli, ktorý dokáže fungovať na batérie. V ponuke nájdete aj kombinované modely schopné využiť oba zdroje.
Pokiaľ budete klávesy často prenášať, zvážte aj ich celkovú hmotnosť. Pohybuje sa v rozmedzí medzi 4 až 8 kilami, čo už je váha, ktorú v ruke či na chrbte ucítite.