Voľba sporáka patrí pri vybavovaní kuchyne k tým najdôležitejším. Preto vás v tomto článku prevedieme výberom kombinovaného sporáka krok za krokom. Medzi hlavné body patria:
- Typy sporákov podľa paliva – Na trhu sa dnes stretnete so sporákmi elektrickými, plynovými, na pevné palivá alebo kombinovanými (s plynovou doskou a elektrickou rúrou).
- Typy sporákov podľa umiestnenia – Vyberať môžete medzi voľne stojacím (klasický sporák) alebo vstavaným (samostatná rúra a varná doska) variantom.
- Prečo si zaobstarať kombinovaný sporák – Plynová doska umožňuje rýchlu reguláciu teploty bez veľkých tepelných strát, zatiaľ čo si môžete užívať všetky výhody elektrickej rúry.
- Nevýhody kombinovaných sporákov – Pripojenie k plynu je zložitejšie a musí sa oň postarať profesionál. Plynová varná doska spravidla neponúka zaujímavé funkcie.
- Dôležité parametre pri výbere – Je vhodné sledovať výkon a spotrebu, u väčšiny sporákov ale budú na podobnej úrovni. Veľkú úlohu preto bude hrať najmä kapacita, design a kvalita spracovania.
- Funkcie a doplnky – Dôležité sú najmä bezpečnostné poistky, rozhodujúce ale môžu byť aj ponúkané režimy pečenia, čistiace funkcie rúry a iné doplnky.
- Cena – Spravidla počítajte s cenou medzi 200 € a 600 €. Energetická účinnosť je väčšinou rovnaká pri všetkých modeloch, bez ohľadu na cenu. Rozdiely tak bývajú skôr v celkovom spracovaní a ponúkaných funkciách.
Typy sporákov podľa paliva
Na začiatok je dobré urobiť si prehľad o tom, aké varianty sporákov na trhu nájdete a čo to vlastne sú kombinované sporáky. Na trhu všeobecne nájdete štyri varianty sporákov podľa typu paliva:
- Plynové sporáky – rúra aj varná doska používajú na ohrev plyn
- Elektrické sporáky – varná doska aj rúra sú elektrické, ich podkategóriou sú sporáky indukčné
- Kombinované sporáky – spojenie plynu a elektriny – tzn. varná doska je plynová a rúra elektrická
- Sporáky na pevné palivá – na ohrev vyžívajú drevo alebo uhlie
Typy sporákov podľa umiestnenia
V prvom rade je pri voľbe sporáka potrebné vyriešiť jeho umiestnenie. Ak nahradzujete starší spotrebič, nie je pravdepodobne o čom zdĺhavo premýšľať. Ak ste práve vo fáze budovania a návrhu novej kuchyne, môžete toto rozhodnutie ovplyvniť. Voliť je možné z dvoch variantov vyhotovenia.
- Voľne stojace sporáky – Majú jednoduchšiu inštaláciu a často bývajú lacnejšie, nie sú ale najestetickejšie.
- Vstavané sporáky – Vyžadujú dôkladnejšie plánovanie pri navrhovaní kuchyne a náročnejšie sa inštalujú. Dizajnovo ale perfekte zapadnú do kuchyne.
Ak hľadíte hlavne na nižšie obstarávacie náklady, padne voľba skôr na voľne stojace sporáky. Vstavané môžu svojím umiestnením síce priniesť mnoho kladov, nielen z hľadiska dizajnu a následnej údržby, počítajte však s vyššími výdavkami.
Voľne stojace sporáky
Ide o samostatný spotrebič, ktorý je obvykle vsadený do medzery v kuchynskej linke, môže však stáť aj samostatne. Sporák stačí umiestniť, pripojiť k zdroju energie a začať používať.
Výhodou tohto typu je mobilita, pri sťahovaní alebo prestavbe kuchyne môžete sporák ľahko premiestniť. Oproti vstavaným mávajú voľne stojace sporáky aj nižšie obstarávacie náklady, záleží však na type sporáka a rúry.
Určitou nevýhodou oproti vstavanému variantu je estetika, tá je však veľmi individuálnym kritériom. Ďalej je tu voľný priestor vznikajúci medzi sporákom a kuchynskou linkou, aj keď je skutočne minimálny. Tieto miesta sa často plnia neporiadkom, a preto je potrebné dbať na pravidelné upratovanie.
Vstavané sporáky
Vstavaný sporák v skutočnosti predstavuje kombináciu dvoch spotrebičov, varnej dosky a rúry, ktoré sa do linky zabudovávajú zvlášť. Už pri stavbe kuchyne je tak potrebné s umiestnením sporáka počítať, prípadne sa možno nevyhnete určitým stavebným úpravám.
V prospech vstavaných sporákov hovorí predovšetkým originálny dizajn. Spotrebiče sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou kuchyne a pôsobia celistvo a elegantne. To všetko je však vykúpené vyššími obstarávacími nákladmi.
Ak uvažujete o tomto variante, najskôr vás zaujímajú články o samostatných varných doskách a vstavaných rúrach. Cez tieto odkazy sa k nim môžete prekliknúť.
Prečo si zaobstarať kombinovaný sporák
- Plynulá regulácia teploty – Najčastejším dôvodom, prečo aj v dnešnej dobe mnohí kuchári tento variant uprednostňujú, je bleskové dosiahnutie ohrevu. Stačí otočiť kolieskom, stlačiť zapaľovanie a platnička varí na plný výkon. Dobre sa vám bude regulovať výstupný plameň a zároveň docielite minimálne tepelné straty.
- Nižšie náklady na varenie – Plynové varné dosky mávajú oproti elektrickým často nižšie prevádzkové náklady (záleží ale na vašich individuálnych cenách energií).
- Výhody elektrickej rúry – Oproti plynovej rúre umožňuje elektrická oveľa presnejšiu reguláciu teploty, zvláda aj teplovzdušné pečenie a ponúkne celý rad zaujímavých programov, ktoré pri plynovom modeli skrátka nenájdete.
Nevýhody kombinovaných sporákov
- Zložitejšie zapojenie – Prekážkou na obstaranie kombinovaného sporáka môže byť napojenie na plyn, inštalácia sporáka napríklad vyžaduje prácu profesionála. Plyn navyše v už dokončenom objekte nemožno dodatočne doviesť na požadované miesto. Mnoho sporákov sa však predáva s tryskami na propán bután, tie ostatné je možné pretryskovať.
- Menej funkcií varnej dosky – Plynová doska je obvykle veľmi jednoduchá, väčšinou sa nedá očakávať ani zďaleka rovnaká ponuka funkcií ako napr. u indukčných dosiek, ktoré ponúkajú možnosť zlúčenia varných zón, časovač a ďalšie vychytávky.
Dôležité parametre pri výbere kombinovaného sporáka
- Kapacita – Pre štvorčlennú rodinu je vhodné voliť 70 a viac l, menej početné domácnosti si vystačia aj s menšou rúrou.
- Výkon a spotreba – Ak natrafíte na údaje o výkone, pri klasickom štvorplatničkovom sporáku hľadajte výkon okolo 7-8 kW. Čo sa spotreby energie týka, tá je u väčšiny sporákov veľmi podobná, preto sa takmer všetky zaraďujú do triedy A.
- Rozmery a dizajn – Hlavné je dať si pozor na šírku, tá je spravidla 50 alebo 60 cm. Pri výbere materiálu sa riaďte nielen vzhľadom, ale aj odolnosťou/náročnosťou údržby. Najčastejšie sa stretnete so smaltom a nerezom.
Informácie o spotrebe, kapacite a ďalších dôležitých parametroch môžete vyčítať z energetického štítku. Ten sa však vzťahuje len na rúru sporáka, informácie o varnej doske na ňom nenájdete.
Kapacita
V tomto prípade sa bavíme o kapacite rúry. Tá sa udáva v litroch a mala by zodpovedať počtu stravníkov a štýlu/početnosti varenia. Pokiaľ často pripravujete veľké várky jedla, obzerajte sa po sporákoch s kapacitou okolo 70 l. Pre jednotlivcov či dvojicu ale bude stačiť aj menšia rúra, ktorá môže mať o niečo nižšiu spotrebu.
Kapacita | Určenie |
Do 60 l | Pre jednotlivcov, na občasné pečenie |
Do 65 l | Pre jednotlivcov a dvojice, na občasné pečenie |
Do 70 l | Pre trojčlenné domácnosti |
Nad 70 l | Pre štyroch a viacčlenné rodiny, na časté pečenie |
Výkon a spotreba
- Výkon – Parameter výkonu sa viaže na varnú dosku. Pri klasickom štvorplatničkovom modeli je vhodné obzerať sa po výkone okolo 7-8 kW, v praxi ale tento údaj výrobcovia veľmi často vôbec neuvádzajú.
- Spotreba – Údaje o spotrebe rúry nájdete na energetickom štítku, môžete si tak spočítať, na koľko vás vyjde jeden cyklus bežného alebo teplovzdušného pečenia. Medzi jednotlivými sporákmi ale bývajú len minimálne rozdiely, väčšina dnešných modelov sa radí do rovnakej energetickej triedy A. Spotreba plynových platničiek je pri varení veľmi individuálna a preto sa tiež nikde neuvádza.
Rozmery a dizajn
Čo sa veľkosti týka, kombinované sporáky sú si všeobecne veľmi podobné. Spravidla majú štyri plynové horáky, ich šírka dosahuje 50 alebo 60 cm, výška a hĺbka býva u väčšiny modelov viac-menej rovnaká (výška 85 cm a hĺbka 60 cm). Hlavné je teda dať si pozor na šírku, aby vám sporák dobre zapadol do kuchyne.
Špeciálnym prípadom sú potom tzv. americké sporáky. Tie sú výrazne širšie, majú objemnejšiu rúru a 5 a viac plynových platničiek. Väčšinou sa s nimi stretnete skôr v gastronomickej prevádzke ako v bežnej domácnosti.
Sporák by mal byť v ideálnom prípade ozdobou kuchyne a je dôležité ho zladiť s celkovým dizajnom tejto miestnosti a ďalších spotrebičov. V zásade môžete vyberať z troch variantov:
- Biele smaltované sporáky – Biely sporák je taká klasika, na ktorú sme už roky zvyknutí.
- Nerezové sporáky – Nerezový variant dodáva kuchyni nádych profesionality a lepšie zapadne do moderných príbytkov.
- Retro sporáky – Opačným smerom idú potom sporáky v retro prevedení, ktoré by vo vysoko modernej kuchyni pôsobili ako päsť na oko.
Farebné prevedenie a použité materiály budú mať vplyv nielen na estetickú stránku, ale aj na náročnosť údržby sporáka. Vnútro rúry je najčastejšie z čierneho smaltu, čo je zároveň praktické, pretože v porovnaní s nerezom z neho idú nečistoty či pripálené zvyšky lepšie odstrániť. Pri bielych sporákoch je smaltovaný aj vonkajší povrch, oproti nerezovému prevedeniu bývajú odolnejšie voči poškriabaniu. Na nerezovom povrchu tiež môžu zostávať odtlačky prstov, čo nemusí poriadkumilovným povahám vyhovovať.
Funkcie a doplnky kombinovaných sporákov
- Funkcie varnej dosky – Väčšinou bývajú dosť limitované, najčastejšie je automatické zapaľovanie a bezpečnostná poistka.
- Druhy ohrevu a programy – Okrem klasického horného, spodného či zadného výhrevného telesa môžete naraziť aj na mikrovlnný ohrev, rozmrazovanie, parné a iné programy.
- Bezpečnostné prvky a čistiace funkcie – Sem sa radí napríklad detská poistka alebo čistiace funkcie, ako je pyrolýza či AquaClean.
- Doplnky – Pri sporáku môžete nájsť zásuvku na plechy, časovač, displej, ale napríklad aj teplotnú sondu alebo teleskopické výsuvy.
Funkcie varnej dosky
- Automatické zapaľovanie – na zapálenie horáka nepotrebujete zápalky ani iný „podpaľovač“. Stačí len otočiť kolieskom a dôjde k automatickému zapáleniu.
- Poistka plameňa – bezpečnostný prvok, ktorý zamedzí úniku plynu potom, čo dôjde k zhasnutiu plameňa, napríklad pri vyliatí pokrmu.
- Wok horák / Rýchlohorák – priestor umožňujúci zvoliť veľmi výkonné varenie konkrétnej pochutiny.
- LED podsvietenie ovládacích prvkov
Druhy ohrevu a programy
- Kombinácia horného a spodného ohrevu – Základný univerzálny program.
- Iba spodný alebo horný ohrev – Na dopečenie z potrebnej strany.
- Rozmrazovanie – Je rýchlejšie, než keď zmrznuté potraviny necháte ležať na linke, zároveň citlivejšie ako rozmrazovanie v mikrovlnnej rúre.
- Gril – Dymovú chuť pokrmu nedodá, postará sa však o chrumkavú kôrku.
- Otočný ražeň – Doplnok klasického grilu slúžiaci na opekanie kurčiat a podobných pochutín.
- Teplovzdušné pečenie – Kombinácia kruhového výhrevného telesa a ventilátora.
- Ohrev s ventilátorom – Ventilátor rozháňa vzduch, aby mal vo všetkých miestach rovnakú teplotu, efektivitu teplovzdušného pečenia s kruhovým výhrevným telesom však nedosahuje.
- Generátor mikrovĺn – Dokáže nahradiť klasickú mikrovlnnú rúru.
- Parné programy – Využívajú paru na dosiahnutie väčšej šťavnatosti jedla.
- Špeciálne programy pre určité jedlá – Napríklad pre pizzu alebo zaváranie.
- KeepWarm – Energeticky úsporný program na udržanie pokrmu v teple.
Bezpečnostné prvky a čistiace funkcie
- Isofront – Bezpečnostný prvok moderných rúr. Predné dvierka sú vybavené špeciálnou vrstvou, ktorá zabraňuje nadmernému zahrievaniu a teda nepríjemnému popáleniu. Podľa stupňa zabezpečenia môže byť vonkajšia teplota iba 40 °C.
- Detská poistka – Dočasne znemožní zmenu nastavenia, čo oceníte, pokiaľ sa v blízkosti ovládacích gombíkov vyskytujú neposedné detské ručičky.
- Katalytické čistenie – Vnútorný povrch rúry je ošetrený poréznou smaltovanou vrstvou, ktorá pri programe čistenia vsakuje mastnotu a nečistoty, ktoré sa rozpúšťajú. Nevýhodou je životnosť vnútorných plechov, mali by sa meniť raz za 5 – 6 rokov.
- Pyrolytické čistenie – Proces, pri ktorom sa rúra rozohreje na teplotu až 500 °C, kedy dochádza k spáleniu všetkých nečistôt vo vnútri.
- AquaClean – Spôsob čistenia pomocou pary. Do rúry dáte pekáč s vodou a zapnete funkciu AquaClean. Cca po hodine pôsobenia pary by sa mali nečistoty na stenách rúry uvoľniť a vy ich následne ľahko zotriete.
Doplnky
- Teplotná sonda – Doplnok, ktorý zapichnete do pripravovaného mäsa, a v okamihu dosiahnutia správnej teploty dôjde k vypnutiu rúry.
- Časovač – Zvukovým signálom vás informuje o uplynutí nastaveného času a dá sa teda používať ako minútka aj v čase, keď v rúre práve nepečiete. Niektoré časovače zvládnu rúru po uplynutí nastavenej doby aj vypnúť.
- Displej – Dopĺňa ovládacie gombíky. Informuje o prebiehajúcom programe, nastavenom časovači a jeho súčasťou sú často aj hodiny.
- Veko – Poklop na sporák, ktorý v prípade priklopenia vytvorí ďalší odkladací priestor.
- Teleskopické výsuvy – Umožnia vám vysunúť takmer celý pekáč bez toho, aby ste ho museli pridržiavať alebo vám vypadol z rúry von. Ideálne pri podlievaní a dochucovaní.
- Zásuvka na plechy – Býva umiestnená v spodnej časti spotrebiča. V niektorých prípadoch jej chýba dno, plechy tak odkladáte priamo na podlahu.
Obľúbené značky kombinovaných sporákov
Sortiment kombinovaných sporákov väčšinou tvorí niekoľko overených značiek. Poďme si teda upresniť, v čom sú sporáky jednotlivých výrobcov špecifické.
Sporáky Mora
Kombinované sporáky českej značky Mora sú typické jednoduchým dizajnom (obvykle ich nájdete v bielom prevedení) a dostupnou cenou. Väčšina modelov tohto výrobcu nestojí ani 400 €, najlacnejšie zoženiete dokonca už pod 200 €. Častejšie sú tieto sporáky bez poklopu, nájdu sa ale aj niektoré modely s poklopom. Bývajú vybavené displejom a časovačom, u niektorých nájdete aj sofistikovanejšie prvky, ako sú teleskopické rošty, nie je to ale pravidlom.
Sporáky Amica
Najväčší výber kombinovaných sporákov ponúka pravdepodobne práve táto značka, voliť môžete hneď z niekoľkých desiatok výrobkov. Dizajnové rozpätie je pomerne široké, od bieleho smaltu cez modernú nerez až po retro štýl do originálnych kuchýň. Cenovo tieto sporáky tiež pokrývajú rozpätie cca 200 – 400 €, vyberie si tak viac-menej každý. Lacnejšie a retro modely bývajú bez displeja, pri produktoch vyšších tried už sa dočkáte pokročilejšej výbavy.
Sporáky Beko
Hoci je značka Beko známa hlavne cenovo dostupnými spotrebičmi, medzi kombinovanými sporákmi patrí k strednej až vyššej triede. Najlacnejšie modely stoja okolo 240 €, väčšina sa ale svojou cenovkou drží okolo 400 € a niektoré sa blížia aj dvojnásobku. Nie je tak úplne prekvapujúce, že častejšie narazíte na moderné nerezové prevedenie s displejom, časovačom a ďalšími funkciami. Výnimkou nie je ani tzv. 3D pečenie, ktoré zaisťuje rovnomernejšie prúdenie tepla a tým umožňuje piecť na viacerých úrovniach.
Cena
- Do 400 € – Najlacnejšie kombinované sporáky zoženiete už do 200 €. Aj v tejto kategórii môžete počítať s dobrou energetickou triedou, nízka cena sa prejaví skôr na celkovom spracovaní, kde prevláda štandardný biely smalt. Nepočítajte ani so zaujímavou ponukou funkcií, niektoré sporáky v tejto kategórii nezvládajú ani pravé teplovzdušné pečenie.
- Do 600 € – Sem patrí väčšina kombinovaných sporákov na trhu, pravdepodobne si tak v tejto kategórii najlepšie vyberiete. Môžete voliť z modelov s rôznymi čistiacimi programami, širokou ponukou režimov pečenia a odolným, dizajnovo pekným spracovaním. Energetická účinnosť je aj v tejto kategórii viac-menej rovnaká.
- Nad 600 € – Na kombinované sporáky drahšie ako 600 € narazíte len zriedka, spravidla pôjde o rozmerné americké modely s veľkým počtom platničiek a naozaj veľkou rúrou. V našich končinách je ale taký sporák využiteľný skôr v reštaurácii ako v domácej kuchyni.