Porovnávací test a recenzie najlepších kosačiek

Preč sú časy, keď jediným nástrojom na kosenie trávy bola kosa. Dnes už nemusia všetku drinu odviesť ľudské svaly. O všetko sa oveľa rýchlejšie postará kvalitný elektrický alebo benzínový motor v spojení s nožovým ústrojenstvom, ktoré kosí steblá trávy presne podľa potreby. Stačí si kúpiť vhodný model, ktorý splní všetky požiadavky vás a najmä vašej záhrady.

Kúpiť si optimálnu kosačku však naozaj nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V prvom rade je potrebné zvoliť optimálny typ kosačky podľa pohonu. V súčasnosti sa rozlišujú benzínové, elektrické a akumulátorové stroje. Významnými parametrami výberu sú aj šírka záberu, rozsah výšky kosenia a počet výškových nastavení, rovnako ako určenie kosačky podľa veľkosti udržiavanej plochy. Svoju rolu zohrávajú aj výkon a otáčky motora, objem zberného koša, hlučnosť či hmotnosť. Sledovaných ukazovateľov je skrátka veľa a len výnimočne sa pri nákupe vyhnete kompromisom.

Vyberáte si vhodnú kosačku na svoju záhradku? Voľte starostlivo, s najväčšou pravdepodobnosťou kupujete stroj, ktorý vám vydrží niekoľko rokov. Snažte sa dobre premyslieť, aké parametre vyžadujete a ktoré sú, naopak, iba doplňujúce. Ak vám nie je niečo jasné, otvorte si náš článok Ako si vybrať kosačku a iste dostanete potrebné odpovede.


Najlepšie kosačky podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Typ pohonu Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Riwall PRO RPM 5135
Riwall PRO RPM 5135 Riwall Benzínový 240 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze AL-KO CLASSIC 4.66 P-A edition
AL-KO CLASSIC 4.66 P-A edition Al-ko Benzínový 180 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Makita DLM380Z
Makita DLM380Z Makita Akumulátorový 230 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Makita DLM431Z
Makita DLM431Z Makita Akumulátorový 220 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Bosch ARM 32 Ergoflex 0.600.885.B03
Bosch ARM 32 Ergoflex 0.600.885.B03 Bosch Elektrický 90 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze VeGA 485 SXHE 7in1
VeGA 485 SXHE 7in1 Vega Benzínový 345 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Riwall PRO RPM 4735
Riwall PRO RPM 4735 Riwall Benzínový 220 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze VeGA 46 HWXV
VeGA 46 HWXV Vega Benzínový 255 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze VeGA 545 SXHE 7in1
VeGA 545 SXHE 7in1 Vega Benzínový 400 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Hecht 1000
Hecht 1000 Hecht Elektrický 50 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať kosačku

Nákup kosačky je v každom prípade veľmi individuálna záležitosť a odvíja sa predovšetkým od podoby, členitosti a veľkosti kosenej plochy. Skôr ako sa teda pustíte do výberu konkrétneho modelu, mali by ste si položiť niekoľko základných otázok typu: Ako často budem kosiť? Akú veľkú plochu? Aký sklon má môj pozemok? Aká členitá je záhrada?

Tieto odpovede vám bez znalosti problematiky samy o sebe neponúknu jasnú odpoveď, stanú sa však praktickým vodidlom. Až po prečítaní nasledovných kapitol budete vedieť, ako si vybrať tú správnu kosačku na záhradu.

Prinesieme vám bohaté rady podané tak, aby ste boli schopní sami zvoliť typ kosačky, optimálny výkon a ostatné parametre dôležité na pohodlné kosenie, medzi ktoré patrí napríklad krútiaci moment, objem koša alebo šírka záberu. Poďme sa teda spoločne pustiť do výberu kosačky krok za krokom.

Všeobecné pravidlá výberu

Skôr ako sa pustíme do podrobnejšieho opisu jednotlivých parametrov, zhrnieme vám základné poznatky do zhustenej kapitoly, ktorá urýchli vašu orientáciu a navedie na hlavné aspekty výberu:

 • Na základe veľkosti pozemku si vyberte vhodný typ pohonu. – Chystáte sa kosiť veľký trávnatý lán alebo potrebujete kosačku len na základné úkony na malom dvorčeku? Ide o dosť zásadný rozdiel. Na väčšie plochy sa totiž odporúča určite vyberať zo strojov s benzínovým motorom. V prípade menších záhrad je potom lepšie voliť elektrické kosačky, ktoré sú lacnejšie a tichšie. Musíte mať však zaistený prístup k elektrickej sieti. Ak ho nemáte, alternatívou pre menšie pozemky sú ešte akumulátorové alebo ručné kosačky. V prípade klasických záhradných kosačiek väčšinou narazíte na rotačný systém kosenia. Na udržiavanie naozaj rozľahlých trávnatých plôch je potom lepšie voliť úplne iný stroj – záhradný traktor.
 • Voľte výkon (prípadne krútiaci moment) podľa charakteristiky pozemku. – Ak sa chystáte kosiť väčší priestor s vyššou trávou, určite oceníte vyšší výkon a krútiaci moment. So vzrastajúcim výkonom je však nutné počítať s väčším hlukom. Výkonovo sú na tom, samozrejme, najlepšie benzínové stroje, aj medzi nimi sa však oplatí porovnávať.
 • Pozor na šírku záberu. – S veľkosťou kosenej plochy je dôležité brať ohľad taktiež na záber kosenia, čo je jedna zo základných charakteristík kosačky. S väčším záberom bude práca rýchlejšia. Avšak pozor, ak máte veľmi členitú záhradu a potrebujete sa dostať do úzkych zákutí, so širokým strojom veľmi nepochodíte.
 • Skontrolujte materiál. – Výrobný materiál má zásadný vplyv na životnosť kosačky. Pozrite sa, koľko komponentov je vyhotovených z kovu a koľko z plastu a podobne. Kovové telo prístroja oceníte s odstupom času, pretože je odolnejšie a vy nemusíte riešiť tak často reklamácie alebo zháňanie náhradných dielov.
 • Medzi jednotlivými typmi rozlišujte funkcie a vedľajšie parametre. – Z funkcií iste oceníte napríklad to, či má kosačka vlastný pohon, čo sa hodí hlavne v prípade ťažších benzínových kosačiek. Dobré je taktiež vyberať model s veľkým zberným košom, ktorý nemusíte tak často chodiť vyhadzovať, prípadne s možnosťou voľby vyhadzovania. Populárna je taktiež funkcia mulčovania. Sledujte taktiež možnosti nastavenia výšky kosenia, vyhotovenie držadla a podobne.

Pohon

Ak by sme mali začať od úplného začiatku, odpichneme sa od pohonnej jednotky kosačky. Teda hlavného hnacieho ústrojenstva, ktoré má na svedomí nielen samotný proces kosenia, ale taktiež prípadný pojazd záhradného stroja.

Čo sa týka pohonu, narazíte na štyri základné typy kosačiek:

 • benzínové
 • elektrické
 • akumulátorové
 • ručné

Ich výsledná voľba je úmerná vašim konkrétnym požiadavkám a kosenej ploche.

Jednotlivé kosačky podľa pohonu

Benzínové kosačky

Benzínové alebo motorové kosačky sú vybavené spaľovacím motorom, teda nevyžadujú žiadne pripojenie na elektrickú sieť. V tom spočíva jedna z ich hlavných výhod – lepšia mobilita a do určitej miery aj výkon, ktorý si poradí s oveľa náročnejším terénom. Ak zvolíte benzínové kosačky s pojazdom, budete pri kosení šetriť dokonca aj svoje fyzické sily.

Benzínové kosačky sú v mnohých smeroch komfortnejšie. V rámci členitejšieho terénu však môžete naraziť na ich vyššiu hmotnosť a zhoršenú obratnosť. Istou nepríjemnosťou môžu byť taktiež nadmieru naklonené plochy, ktoré nevyhovujú benzínovému motoru.

Podľa modelu nachádzajú svoje primárne použitie v podstate na akokoľvek veľkom pozemku, ideálne do cca 1800 m2, potom už sa vyplatí uvažovať o záhradnom traktorčeku.

Elektrické kosačky

Elektrické kosačky fungujú iba s prívodom elektrickej energie, teda musíte počítať s pripojením napájacieho kábla. Ten môže niektorým ľuďom pri kosení vadiť a zároveň hrozí v prípade nepozornosti aj riziko preseknutia.

Ich výhody však spočívajú v nižšej hmotnosti a ľahšej manipulácii. Ak si budete sledovať prívodný kábel, poradíte si s akýmkoľvek terénom vrátane toho svahovitého, kde sa s ľahšou elektrickou kosačkou budete cítiť ako doma.

Vzhľadom na to, že za sebou musíte neustále vláčiť elektrický kábel, sú tieto záhradné kosačky vhodné skôr na plochy do 700 m2. V prípade väčšej záhrady sa vyplatí investícia do benzínovej kosačky.

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové kosačky sú odnožou elektrických kosačiek. Ich hlavnou pohonnou jednotkou je totiž elektromotor s akumulátorom, ktorý treba pravidelne nabíjať. Tieto modely záhradnej techniky do istej miery spája tichosť elektrických kosačiek a absencia kábla kosačiek benzínových.

Dnešné moderné prístroje môžu byť navyše vybavené aj dvoma Li-ion akumulátormi s dostatočnou výdržou, takže sa vám nestane, že kosačke dôjde dych v polke záhrady. Nabíjanie je otázkou pomerne krátkeho času v horizonte jednej hodiny. Na jedno nabitie zvládnete prejsť orientačne 2 až 3 kilometre. Vďaka obmedzenej kapacite akumulátorových článkov sú tieto kosačky vhodné skôr na plochy maximálne okolo 400 m2.

Výhodou je, že v súčasnosti výrobcovia ponúkajú celé produktové rady rôznych záhradných pomocníkov napájaných akumulátormi, či už ide o kosačky, píly, záhradné vysávače, plotostrihy a ďalšie. Konkrétny typ batérie tak môžete využiť vo viacerých prístrojoch jednej značky, čo je praktické. Nevýhodou je, že cena samostatného akumulátora sa môže vyšplhať skoro na úroveň ceny daného prístroja. Navyše často narazíte na skutočnosť, že sa kosačky (prípadne ďalšie náčinie) predáva bez akumulátora, pretože už používateľ môže vlastniť danú batériu z iného prístroja a ďalšia by bola zbytočná. Na druhej strane, ak žiadnym akumulátorom nedisponuje, výrazne sa zvyšuje obstarávacia cena.

Ručné kosačky

Kosačky bez elektrického, benzínového či akumulátorového pohonu. Výrobky, ktoré fungujú tak, že ich musíte tlačiť pred sebou (najčastejšie vretenové kosačky). Konštrukčne ide o veľmi ľahké zariadenia starajúce sa o dokonalý strih trávnika. Vzhľadom na to, že na ich prevádzku je nutná dávka ľudskej sily, hodia sa skôr na udržovanie malých záhradných plôch.

Typ kosačky

Od pohonu je to len malý krôčik k typu kosačky, respektíve k vyhotoveniu žacieho ústrojenstva. Ide o konštrukčné vyhotovenie daného modelu. Každý z nižšie uvedených výrobkov vám prinesie niečo trochu iné a často sa dá zadovážiť s oboma pohonnými jednotkami – tak v elektrickej, ako v benzínovej verzii. Vaša finálna voľba je následne otázkou priorít a požiadaviek.

 • rotačné kosačky
 • bubnové kosačky
 • vretenové kosačky
 • lištové kosačky
 • strunové kosačky
 • robotické kosačky

Typy kosačiek podľa nožov

Rotačné kosačky

Pravdepodobne najrozšírenejší typ kosenia, s ktorým sa stretnete takmer na každej záhrade. V šasi kosačky je umiestnený horizontálne uložený nôž (prípadne nože), ktorý je roztáčaný pomocou motora. Tento pohyb potom spôsobuje kosenie trávy. S prihliadnutím na to, že novodobé kosačky sú výškovo nastaviteľné, máte možnosť ovplyvniť aj výšku koseného trávnika. Optimálna výška trávy sa pohybuje do 8 centimetrov.

Bubnové kosačky

Súčasťou týchto zariadení nie je rotujúci nôž, ale špeciálny bubon uložený v prednej časti. V otáčajúcom sa bubne sú nože, ktoré sa starajú o kosenie trávy. Tieto kosačky obvykle nie sú vybavené zberným košom a sú určené skôr na kosenie vysokej trávy. Vďaka vzhľadu žacieho ústrojenstva na ne môžete naraziť taktiež pod označením diskové kosačky.

Vretenové kosačky

Vretenová kosačka sa vyznačuje nadštandardným opracovaním akéhokoľvek trávnika, ktorý následne vyzerá, ako by ste ho strihali nožnicami. Aj preto sa často využívajú na údržbu takzvaných anglických trávnikov. Základom celého žacieho ústrojenstva je pevný nôž, ku ktorému sa pripájajú ostatné špirálovité nože na horizontálnom vretene, čo spôsobuje, že nedochádza k rozstrapkaniu listov. Vretenové kosačky sa dajú zadovážiť vo verzii elektrickej, benzínovej aj ručnej.

Lištové kosačky

Ako už prezradzuje názov žacieho ústrojenstva, súčasťou kosačky je dlhá lišta, v ktorej proti sebe behajú dva nože. Vo výsledku tak dochádza k rezaniu trávy v okamihu kontaktu s lištou. Tento typ zariadenia nachádza primárne použitie na rovnom teréne, kde treba pokosiť veľkú plochu vysokej trávy.

Strunové kosačky

Modely takmer totožné s klasickými krovinorezmi. Ručné nástroje, ktoré sú často vybavené popruhmi na ľahšiu a pohodlnejšiu prácu. O kosenie trávy sa v tomto prípade stará rýchlo rotujúca struna. Tá si poradí aj s hrubšími stonkami trávy či krovím. Strunové kosačky sa využívajú na úpravy záhradných plôch predovšetkým okolo plotov, obrubníkov a iných prvkov, kam sa s bežnou kosačkou nedostanete.

Robotické kosačky

Veľmi špecifické a moderné zariadenia, ktoré fungujú na podobnom princípe ako rotačné kosačky. Ich výsadou je určitá samostatnosť. Tieto stroje sú dosť podobné domácim robotickým vysávačom. Robotická kosačka je vybavená riadiacou jednotkou a je schopná udržiavať pokosený trávnik bez vášho pričinenia. Sama dokonca zájde do nabíjacieho boxu. Tento typ výrobku sa hodí skôr na pravidelnú údržbu, teda častejšie zastrihávanie trávnika. Ideálne skôr na rovné plochy bez akýchkoľvek terénnych úprav.

Výkon a krútiaci moment

Ak máte jasno vo výbere typu kosačky a pohonnej jednotky, mali by ste mať na pamäti, že pomerne dôležitým parametrom pri nákupe bude taktiež výkon a krútiaci moment. To sú veličiny, ktoré úmerne súvisia aj s celkovou kosenou plochou a ostatnými vlastnosti, ktorým sa budeme venovať v nasledovných kapitolách.

Čo sa týka výkonu, zapamätajte si jednu hlavnú poučku – čím väčšiu plochu budete kosiť, tým výkonnejšiu kosačku si zadovážte. Je to práve výkon, ktorý si poradí s vyššou trávou, dokáže lepšie pracovať so širším záberom a môže vám byť praktickou pomôckou v prípade kosačky s pojazdom.

Aby ste mali aspoň orientačnú predstavu, prinášame vám hodnoty výkonu, na ktoré môžete naraziť v prípade elektrických a benzínových kosačiek. Niekedy sú hodnoty uvedené v konských silách s označením HP (1 HP = 0,75 kW).

 • Elektrické kosačky – výkon od 1000 W do 2300 W
 • Benzínové kosačky – výkon od 1500 W do 6500 W

Výkon sa v prípade kosačiek s pojazdom premieta aj do rýchlosti. Tá sa obvykle pohybuje od 3 km/h a môže prekračovať hranicu 5 km/h.

Bohužiaľ, v súvislosti s meraním výkonu sa môžete ako spotrebitelia stretnúť s mnohými problémami. Výrobcovia totiž môžu uvádzať tento údaj v rôznych formátoch. Napríklad menovitý výkon sa líši od klasického pracovného výkonu a podobne. Ak teda výrobcovia neuvádzajú výkon podľa rovnakých štandardov, je porovnanie viacerých modelov podľa tohto kritéria takmer nemožné.

Nebýva to pravidlom, ale silný motor môže vydávať taktiež väčší hluk, čo platí hlavne v prípade benzínových kosačiek. Súčasné zariadenia sa prezentujú hodnotami pod 93 dB, výnimkou však nie je hluk od 93 dB do 100 dB.

Krútiaci moment

Druhým zásadným parametrom je krútiaci moment. I ten do istej miery určuje, s akou vysokou trávou si kosačka dokáže poradiť. Bohužiaľ, nie vždy výrobca tento údaj uvádza. V tomto smere je možné zvoliť jednoduché pravidlo:

 • 2× krútiaci moment v Newtonmetroch = maximálna výška trávy v centimetroch

Všetko si môžeme ukázať na konkrétnom príklade. Keď zvolíte kosačku s krútiacim momentom 8 Nm, malo by také zariadenie pokosiť trávu vysokú minimálne 16 centimetrov.

Výrobný materiál

V prípade záhradnej kosačky musíte prihliadať nielen na motorovú časť, ale taktiež na vonkajší obal, respektíve kryt, pod ktorým je ukrytý motor a žacie ústrojenstvo. Najčastejšie môžete naraziť na tri typy výrobného materiálu.

 • ABS plasty – najlacnejší variant, ktorý sa premieta do nižšej hmotnosti a kratšej životnosti. Použitie je predovšetkým v prípade elektrických kosačiek.
 • Kov – robustnejší a ťažší materiál, v prípade ktorého sa dá očakávať vyššia odolnosť, ale aj potreba pravidelnejšej údržby. Kovové šasi nájdete v prípade benzínových kosačiek.
 • Zliatiny – hliník a ušľachtilá oceľ sú pravdepodobne tým najdrahším, čo si môžete na súčasnom trhu zadovážiť. Vysoká povrchová odolnosť a nízka hmotnosť v spojení s dlhou životnosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu.

Súčasťou tela kosačky sú aj kolieska, v prípade ktorých sa dajú tiež rozlišovať odlišné výrobné materiály. Lacnejšou formou sú plastové kolieska. Ich životnosť sa odráža od terénu a pravidelnosti kosenia. Nepočítajte však s dĺžkou výdrže nad dva až tri roky. Oveľa odolnejšie a vôbec pohodlnejšie na pojazd budú kolieska s guľkovými ložiskami, za ne si, samozrejme, priplatíte.

Celková stavba záhradnej kosačky je v neposlednom rade priamo úmerná aj celkovej hmotnosti daného výrobku. Tie najľahšie elektrické kosačky vážia okolo 10 kg. Ak prejdete na modely s benzínovým motorom, môžete sa prehupnúť cez hmotnosť 30 kg. V závislosti od vyhotovenia a celkového spracovania kosačky je možné dokonca prekročiť hranicu 55 kg.

Šírka záberu a výška kosenia

Šírka záberu je jedným z veľmi dôležitých parametrov pri výbere kosačky. Presný rozmer nemusíte hádať naslepo, ale budete prihliadať predovšetkým na celkovú veľkosť vašej záhradnej plochy. Práve tá rozhoduje o tom, koľko peňazí sa vyplatí investovať do kosačky s danou šírkou záberu. Aby sme vám túto voľbu čo najviac uľahčili, prinášame praktické rozdelenie:

 • záhrada s plochou do 200 m2 – šírka záberu 32 cm
 • záhrada s plochou do 350 m2 – šírka záberu 40 cm
 • záhrada s plochou do 500 m2 – šírka záberu 40 – 45 cm
 • záhrada s plochou do 1 000 m2 – šírka záberu 45 – 53 cm
 • záhrada s plochou väčšou ako 1000 m2 – šírka záberu 53 cm a viac.

Šírku záberu, samozrejme, môžete prispôsobiť taktiež tomu, akú členitú máte záhradu. Ideálny rozmer je taký, ktorý vám umožní pohodlný prejazd aj medzi najrôznejšími prvkami okolo domu.

Šírka záberu kosačiek

Na väčšine kosačiek sa dá nastaviť potrebná výška kosenia. Deje sa to buď nastavením zdvihu na jednotlivých kolieskach, pohodlnejší variant je však možnosť upraviť výšku jednou pákou pre celú kosačku. Najbežnejším rozsahom výšky kosenia je približne 25 až 80 mm. V súčasnosti prístroje ponúkajú hneď niekoľko výškových stupňov, jednotlivé modely sa dajú vyberať práve podľa toho, koľko výšok zvládnu. Bežne sa na nich volí 5 až 8 výškových stupňov kosenia.

Objem koša

S voľbou konkrétneho typu kosačky a jej šírky záberu súvisí aj objem koša, do ktorého sa zberá pokosená tráva. Veľkosť je priamo úmerná vyššie uvedeným hodnotám. V prípade menších kosačiek sa vojdete do objemu 55 litrov. Veľké modely môžu prekročiť hranicu 70 litrov. Čím väčší objem, tým menej často budete vysypávať kôš.

V tomto smere sa môžete zamerať ešte na výrobný materiál koša:

 • textil – jeho výhodou je lepšie prúdenie vzduchu
 • plast – oceníte hlavne ľahšiu údržbu.

Funkcie a výbava

Kosačky môžete kúpiť v základnej verzii, ale taktiež vo vyhotovení umožňujúcom oveľa lepšie využitie tohto záhradného stroja, poprípade uľahčujúcom prácu. Poďme sa teda zoznámiť s tou najdostupnejšou výbavou:

 • Vlastný pohon – výsada predovšetkým benzínových kosačiek, ktoré okrem spúšte žacieho ústrojenstva majú aj ovládací prvok na pohon vpred a vzad. Táto vlastnosť vám uľahčí prácu pri kosení, pretože kosačku pred sebou nemusíte tlačiť, ale ide úplne sama.
 • Mulčovanie – záhradné kosačky vybavené týmto mechanizmom sú schopné trávu rozsekať na veľmi malé kúsky a potom ju späť rozhodiť po trávniku. Ten z takto pokosenej trávy dostane výdatné živiny. Mulčovaná tráva slúži vlastne ako určité hnojivo. Ideálne pre trávniky do výšky 2,5 centimetra (Zdroj: Wikipedie).
 • Bočné vyhadzovanie – kosačky sú schopné pokosenú trávu ukladať nielen do zberného koša, ale disponujú taktiež bočným vyhadzovaním mimo koša.
 • Skladacie držadlo – týmto benefitom získate vyššiu variabilitu a skladnosť kosačky, ktorú je potom možné pohodlnejšie prevážať.
 • Pákové nastavenie výšky kosenia – prostredníctvom jediného ovládacieho prvku nastavíte výšku kosenia, čo je podstatne príjemnejšie než nastavenie na každom koliesku zvlášť.
 • Elektrické štartovanie – v prípade kosačiek, ktoré disponujú touto funkciou, ich môžete uviesť do chodu pomocou tlačidla a nie manuálne ťahať za štartovaciu šnúru. Táto funkcia je veľmi komfortná a uľahčuje fyzicky náročný proces štartov.

Odporúčame vyhľadávať na trhu záhradné kosačky, ktoré spĺňajú požiadavky na bezpečnú prevádzku. Tú regulujú technické normy.

Údržba kosačky a trávnika

Na záver je vhodné zmieniť ešte praktické rady týkajúce sa údržby kosačiek. Ak sa o svoj budúci záhradný stroj budete starať so všetkou starostlivosťou, verte, že si tým zaistíte jeho dlhú životnosť. Nižšie uvedený opis sa týka hlavne benzínových kosačiek, ktoré sú z pohľadu údržby oveľa náročnejšie než kosačky elektrické.

 • Každoročne vymieňajte olej. Ak je veľmi tmavý a zanesený, je potrebné vypustiť ho (vysávacou pištoľou alebo výpustným ventilom) a nahradiť novým a čistým. Frekvenciu výmeny oleja ovplyvňuje taktiež to, ako často kosačku používate. Odporúča sa výmena raz ročne alebo po prejdených 30 až 40 kilometroch.
 • Venujte sa čisteniu vzduchového filtra. Po určitom čase ho vymeňte, ak je zanesený olejom a prachom.
 • Nezabúdajte na kontrolu dotiahnutia jednotlivých skrutiek. Tie sa vplyvom silnejších vibrácií uvoľňujú, hlavne v prípade benzínových kosačiek.
 • Na zimu z kosačky, prípadne z karburátora, vypustite všetok zostávajúci benzín.
 • Z času na čas nabrúste nôž, ktorý by mal byť zároveň správne vycentrovaný. Vyčistite taktiež vnútorný priestor okolo noža.
 • Skontrolujte stav remeňa a unášača, prípadne zvážte výmenu týchto komponentov.
 • Pozrite sa na stav koliesok a ich ložísk, v ktorých raz za čas vymeňte mazivo.
 • Pravidelne kontrolujte sviečky, prípadne ich vymeňte. Pozornosť venujte aj kontrole lanovodov, uloženiu nápravy a stavu kľukového hriadeľa.
 • Po každom kosení vyčistite vnútorný priestor kosačky, skôr než tráva a ostatné nečistoty zbytočne zaschnú.
 • Raz za čas by ste mali nechať kosačku nastaviť v špecializovanom servise.

Ak neviete, ako sa presne starať o trávnik v priebehu celého roka, mohlo by vám pomôcť niekoľko zásadných bodov:

 • Odstráňte dvojklíčnolistové buriny – na malých plochách postačí mechanický vypichovač, na väčšej rozlohe potom selektívny herbicíd.
 • Pre hustý a kvalitný trávnik je nutná vertikutácia, čo je prerezanie trávnej mačiny, aby sa ku koreňom dostal vzduch, vlaha a živiny. Vertikutáciu je vhodné robiť 2- až 3-krát ročne, zároveň sa odstraňuje trávna plsť. Na malých trávnikoch sa môžu použiť vertikutačné hrable, na väčších potom špecializovaný motorový vertikutátor. Hĺbka prerezania mačiny je 2 až 5 milimetrov. Hlbší prerez by trávnik poškodil.
 • Po vertikutácii je vhodné trávnik dosiať a dohnojiť, podporí sa tým ďalší rast. Dôležitým prvkom hnojív je dusík, ktorý práve rast podporuje, vďaka železu sa dosiahne tmavozelená farba. Na rovnomerné hnojenie je dobré použiť rozmetávadlo. Dávka hnojiva je okolo 20 až 30 gramov na m2.
 • Dôležité je, najmä v období sucha, trávnik dostatočne a pravidelne zavlažovať. Zabúdať sa naň nesmie najmä po dosiatí a hnojení.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Kosačky
Průměrné hodnocení 5 z 5 hlasů