Potrebujete pravidelne kosiť vašu záhradu či nejakú inú plochu, ale nemáte možnosť zapojiť kosačku do bežnej elektrickej siete? Nechcete si kupovať hlučnú benzínovú kosačku so spaľovacím motorom? Vaše problémy môže vyriešiť akumulátorová kosačka, ktorá v sebe kombinuje výhody oboch spomínaných variantov. Pri akumulátorovej kosačke odpadajú problémy s pripojením do siete a nepraktickým ťahaním predlžovacieho kábla a zároveň sa stále ale jedná o ekologický prístup k údržbe trávnatých plôch. Navyše vďaka akumulátorovému modelu nebudete obťažovať susedov nadmerným hlukom.
V nasledujúcom článku vám predstavíme ďalšie výhody, ale aj tienisté stránky akumulátorových kosačiek na trávu. Priblížime vám druhy kosačiek, zameriame sa špecificky na akumulátorový pohon a osvetlíme zákutia rôznych typov mechanizmov kosenia. Nezabudneme ani na najdôležitejšie parametre, ktoré by ste pri výbere akumulátorovej kosačky mali zvážiť. Medzi tie najvýznamnejšie patrí napríklad šírka záberu, vlastnosti batérie a ďalšie.
Na konci článku sa zameriame aj na cenové kategórie, do ktorých môžeme tieto zariadenia rozdeliť a priblížime, čo konkrétna cenová hladina ponúka.
Typy pohonu kosačiek
Pri pohľade na trh s klasickými kosačkami zistíte, že najbežnejším typom sú benzínové kosačky (niekedy označované ako motorové). Menej častými variantmi sú potom kosačky s elektrickým a akumulátorovým pohonom.
Od spôsobu pohonu závisí dosť pridružených parametrov, ktoré ovplyvňujú využiteľnosť kosačky. Špeciálnymi druhmi sú potom ešte kosačky na ručný pohon, ktoré sa ale objavujú najmä pri vretenovom mechanizme kosenia, alebo napríklad robotické kosačky, ktoré taktiež disponujú batériovými článkami.
Akumulátorový pohon kosačky
Batériovo poháňané kosačky majú svoje špecifiká, ktoré je ideálne spomenúť hneď na začiatku. Dajú sa označiť za jednu z odnoží elektrických kosačiek, avšak nespornou výhodou akumulátorových zariadení je absencia prívodného kábla a teda aj s tým spojená pohodlnejšia manipulácia. Nehrozí pri nich totiž preseknutie prívodného kábla či predlžovacej šnúry. Častokrát sa pri akumulátorom poháňaných záhradných pomocníkoch udáva, že sú určené na záhrady s rozlohou okolo 300 až 400 metrov štvorcových.
Veľkou výhodou akumulátorových kosačiek je ich nízka hlučnosť a ekologickosť. Nie je vôbec neobvyklé, že hlučnosť akumulátorovej kosačky padá aj pod 70 dB, čo už je veľmi príjemná hodnota. V porovnaní so stodecibelovými benzínovými kosačkami ide o veľký rozdiel. Nevýhodou týchto modelov je ale všeobecne nižší výkon a aj absencia pojazdu, ktorým drvivá väčšina benzínových kosačiek disponuje.
Pri akumulátorových kosačkách ale pojazd nepredstavuje nevyhnutný doplnok, ich hmotnosť je totiž všeobecne nízka (pohybuje sa okolo 15 kilogramov). Takto nízke hodnoty ale do veľkej miery súvisia s použitými materiálmi. Často sa jedná o plasty, preto sa nedá očakávať, že bude životnosť akumulátorových kosačiek porovnateľná so životnosťou oceľových benzínových variantov. Aj medzi akumulátorovými kosačkami ale nájdeme výrazne ťažšie modely, pri ktorých by bol pojazd užitočným prvkom.
Batériové programy
Aj keď vďaka absencii kábla ponúka akumulátorová kosačka využitie na väčšej ploche, vždy pamätajte, že na rozdiel od elektrických kosačiek ste limitovaní kapacitou batérie. To môže samozrejme vyriešiť kúpa záložnej batérie – môžete tak kosiť záhradu s využitím jedného akumulátora a súčasne druhý nabíjať. Akonáhle sa jeden vybije, články iba vymeníte a môžete pokračovať.
- Pohodlie – Ak máte rovnakú batériu pre kosačku aj vŕtačku, nemusíte myslieť na nabíjanie dvoch alebo viacerých zariadení.
- Úspora – Na jednotnom batériovom systéme sa dá veľa ušetriť
Obstarávacia cena akumulátorových kosačiek je vyššia ako pri elektrických modeloch, čo je dané práve pomerne drahými batériami. Pri výbere nájdete veľké cenové rozpätia, ktoré môžu byť dané ako kvalitou stroja, tak aj tým, či je súčasťou balenia kosačky aj batéria a nabíjačka. Nie vždy tieto komponenty patria do základnej výbavy a zákazník na to musí myslieť.
Dôvod, prečo sú niektoré kosačky dodávané bez akumulátora, je zrejmý – spoločnosti vyrábajúce tieto stroje sa zameriavajú aj na ďalšie záhradné vybavenie (píly, krovinorezy, záhradné fukáre a vysávače a pod.) a v každom prístroji sa dá použiť rovnaký typ batérie. Ide o takzvaný batériový program. Pre zákazníka, ktorý sa rozhodol zaobstarať si celý rad záhradných pomocníkov rovnakej značky, by tak bol ďalší akumulátor zbytočný a iba by navýšil obstarávacie náklady.
Mechanizmus kosenia
Predstavili sme si rôzne typy pohonu kosačiek a vysvetlili špecifiká akumulátorovej prevádzky. To ale samozrejme nie je jediný parameter, v ktorom sa môžu títo záhradní pomocníci líšiť. Jedným z najväčších rozdielov je spôsob kosenia, pri ktorom rozlišujeme hneď niekoľko rôznych mechanizmov.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Rotačné akumulátorové kosačky | + lacnejšie modely | – nevhodné na anglický trávnik |
Bubnové akumulátorové kosačky | + poradia si aj s vyššou trávou | – nevhodné na anglický trávnik |
Vretenové akumulátorové kosačky | + kvalitný trávnik vďaka čistému rezu stebiel | – malý výber modelov |
Robotické akumulátorové kosačky | + nahradia ľudskú prácu | – vysoká obstarávacia cena, fungujú len na rovnom pozemku |
Strunové akumulátorové kosačky | + vhodné na zle dostupné miesta (napr. okolo plotu) | – nevhodné na väčšie plochy |
Rotačné kosačky
Rotačné kosačky sú bezpochyby najrozšírenejším variantom. Ku koseniu trávy dochádza tak, že nôž umiestnený vodorovne vo vnútri kosačky veľmi rýchlo rotuje okolo zvislej osi v danej výške nad zemou. Keďže sú jeho čepele nabrúsené, dochádza k nárazom do stebiel, ktoré sú preseknuté, prípadne narušené a odtrhnuté. Tento spôsob kosenia je najrýchlejší, avšak môže dochádzať k nežiaducemu štiepeniu koncov stebiel a hnednutiu trávnika. Vzhľadom na zdravie trávnika ide o pomerne drastický mechanizmus.
Vretenové kosačky
Vretenové kosačky je najčastejšie možné nájsť vo verzii s ručným pohonom, ale objavujú sa aj akumulátorové modely. Tento typ kosačky má v prednej časti nožovú skrutkovicu a na spodnej strane konštrukcie je umiestnené protiostrie.
Pri pohybe vpred sa skrutkovica otáča, medzi čepele sa dostávajú steblá trávy, ktoré sú potom pomocou protiostria odstrihnuté. Ide o zdravší spôsob skracovania trávy, pretože konce nie sú rozstrapkané a steblá trávy sa zregenerujú už za jediný deň. Nevýhodou týchto kosačiek je, že nie sú schopné kosiť príliš vysokú trávu.
Ďalšie druhy
Ďalšie druhy kosačiek už sú, čo sa týka akumulátorového napájania, skôr okrajové. Špeciálnymi druhmi sú robotické a strunové kosačky, ktoré sú častokrát napájané batériovo. Ďalej môže zákazník naraziť na bubnovú kosačku, ktorá sa hodí najmä na väčší zarastený trávnik. Namiesto jedného noža je v prednej časti kosačky umiestnený bubon s krátkymi čepeľami, ktoré si poradia s hrubšími steblami trávy, poprípade aj s drobnými kríkmi.
Na trhu sa potom sem-tam objaví aj takzvaná lištová kosačka, pri ktorej dochádza k systému kosenia podobnému ako pri holiacom strojčeku – dve lišty s čepeľami sa rýchlo pohybujú proti sebe a steblá, ktoré sa dostanú medzi brity, sú odseknuté.
Šírka záberu
Jedným z dôležitých faktorov, ktoré určujú, na akú veľkú záhradu je daná kosačka určená, je šírka jej záberu. Udáva sa v centimetroch a údaj hovorí, aký široký pruh trávy je schopný daný stroj pokosiť pri jednej ceste vpred. Na trhu sa bežne dajú nájsť kosačky so šírkou záberu od 35 do 50 centimetrov. Veľkosť plochy, na ktorú je kosačka určená je však samozrejme podmienená aj ďalšími faktormi, ako napríklad výdrž batérie, napriek tomu je šírka záberu kľúčová. Orientačne sa dá tento parameter a vhodná rozloha trávnatej plochy popísať takto:
- záber do 40 cm – rozloha záhrady do 300 m2
- záber 40 až 50 cm – rozloha záhrady 300 až 800 m2.
Pri kosení väčších plôch už je dobré uvažovať o inom type kosačky, prípadne aj o záhradnom traktore.
Dôležité parametre
Okrem šírky záberu a druhu kosačky podľa mechanizmu kosenia, je potrebné sa venovať aj ďalším špecifickým parametrom. Pri akumulátorových kosačkách by vás mali zaujímať otáčky motora, napätie akumulátora, počet potrebných batérií, počet akumulátorov v balení, prípadne kapacita, výdrž a doba nabíjania. Problém je, že výrobcovia niektoré z týchto údajov neuvádzajú, alebo sú variabilné. V niektorých kosačkách je totiž možné využiť rôzne typy akumulátorov.
Z parametrov, ktoré majú všetky typy kosačiek spoločné, sledujte hlavne rozsah nastaviteľnosti výšky kosenia a tiež počet voliteľných výškových úrovní, ďalej spôsob nastavenia výšky, orientačný údaj rozlohy, na ktorú je daná kosačka určená, prítomnosť pojazdu, priemer koliesok, objem zberného koša, výrobný materiál, hlučnosť, hmotnosť a funkčné vybavenie, kam patrí napríklad mulčovanie, bočné vyhadzovanie, vybavenosť mäkčenou ergonomickou rukoväťou či dostupnosť ovládacích prvkov.
Solídna rotačná akumulátorová kosačka na záhrady okolo 300 metrov štvorcových má typicky nasledujúce parametre.
Parameter | Typické hodnoty akumulátorových kosačiek |
Šírka záberu | 40 až 45 cm |
Počet otáčok motora | okolo 3 500 ot./min |
Napätie akumulátora | 36 až 40 V |
Rozsah výšky kosenia | Od 20 do 75 mm |
Počet výškových stupňov kosenia | 5 až 6 |
Pojazd | Skôr bez |
Hmotnosť | Okolo 15 |
Hlučnosť | 80 dB |
Materiál | Plast, menej odolný |
Medzi funkciami pomerne často chýba napríklad mulčovanie a bočné vyhadzovanie. Na čo ale výrobcovia spravidla nezabúdajú, je ergonomická rukoväť.
Obľúbené značky kosačiek
Pretože sú akumulátorové kosačky takmer samostatným odvetvím, nájdete medzi nimi aj iné značky ako pri benzínových modeloch. Najobľúbenejšie značky a ich charakteristiky sme popísali nižšie.
- Makita – Ide o jedny z vôbec najlepších aku kosačiek na trhu. Veľkou výhodou je široká kompatibilita použitých akumulátorov naprieč batériovým systémom výrobcu. Drahšie modely využívajú na konštrukciu namiesto plastu oceľ.
- Husqvarna – Ponúka výhradne drahšie modely aku kosačiek, konštrukcia kosačky je pritom však väčšinou tvorená z ocele. Modely sú kvalitné a ich servisovanie v SR nie je problematické.
- Hecht – Značka s českou základňou a výrobou orientovanou nielen v Ázii ponúka aku kosačky nižšej a strednej triedy. Jej modely s oceľovým skeletom začínajú na veľmi prijateľnej cene.
- Stihl – Známy nemecký výrobca Stihl sa preslávil najmä svojimi inováciami, kvalitou produktov a pozitívnym prístupom k servisu. Ponúka veľké množstvo skôr drahších, ale kvalitných aku kosačiek, ktoré sú vhodné skôr na rovnejšie trávniky.
- Riwall – Česká značka Riwall sa realizuje najmä v dobrom pomere ceny a výkonu svojich modelov. Za málo peňazí dostanete kosačku s vysokým výkonom a širokým záberom. V porovnaní napríklad s Makitou ale chýba široké portfólio produktov so schopnosťou využiť rovnaké akumulátory.
Cena
Ako sme už spomínali vyššie, cena akumulátorovej kosačky je závislá od toho, či kupujete model s batériou a jej príslušenstvom alebo bez nej. Akumulátory sú totiž pomerne drahé a výslednú cenu dokážu výrazne ovplyvniť. Čo sa týka jednotlivých výrobcov, zamerajte sa na overené značky ako Bosch, Gardena, Greenworks, Stiga, Stihl, AL-KO, Hecht a ďalšie.
Cena do 400 €
Základné akumulátorové kosačky zoženiete už za cca 120 až 160 €, častokrát sa ale jedná o modely s pomerne úzkym záberom kosenia, ktorých balenie nezahŕňa akumulátor. So vzrastajúcou cenou sa potom zvyšuje aj šírka záberu a celková kvalita produktu vrátane funkcií. Narazíme aj na stroje s mulčovaním, bočným vyhadzovaním a podobne. Za cenu okolo 300 € už dostanete solídne zariadenie aj s batériou.
Cena nad 400 €
V tejto cenovej kategórii nájdete naozaj kvalitné modely akumulátorových kosačiek, ktoré už disponujú napríklad aj pojazdom. Za vyššiu cenu dostanete aj širší záber kosenia a tým aj využiteľnosť na väčších plochách (až okolo 400 metrov štvorcových). Náročnejší zákazníci ocenia aj dlhšiu výdrž batérie, celkovo kvalitnejšie spracovanie a poprípade aj možnosť zakúpiť si náhradný akumulátor. Cena najdrahších modelov klasických rotačných akumulátorových kosačiek sa môže vyšplhať aj na 1 200 €.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.