Menu

Najlepšie kotly z porovnávacieho testu a ich recenzie 2022

Aktualizované:
September 2022

Bývanie v dome so sebou okrem mnohých radostí prináša aj niektoré problémy, ktoré obyvatelia bytov príliš trápiť nemusia. Jedným z nich je otázka vykurovania nehnuteľnosti, ktoré je dnes možné riešiť hneď niekoľkými spôsobmi. Základom je kotol, v ktorom spaľovaním paliva vzniká tepelná energia. Vzhľadom na finančnú náročnosť obstaranie nových kotlov je však nutná istá miera obozretnosti.

Prvý krok spočíva vo voľbe kotla podľa typu spaľovaného paliva. Donedávna jedinou alternatívou bolo spaľovanie pevných palív. Nízka obstarávacia cena kotla je v tomto prípade vykúpená náročnejšou obsluhou. Modernejšie systémy predstavujú kotly na plyn a elektrinu. Náklady na ekologické a úplne bezprácne vykurovanie sú zhruba dvoj-, prípadne štvornásobné. Ďalší kľúčový parameter spočíva v účinnosti, ktorá určuje, ako efektívne je kotol schopný dodávané palivo využiť. Vyplatí sa taktiež skontrolovať energetický štítok, ktorý obsahuje informácie o triedach účinnosti vykurovania a ohrevu vody, hlučnosti a menovitom tepelnom výkone. Ešte pred finálnym rozhodnutím je potrebné spočítať výkon potrebný na efektívne vykurovanie celého bytu.

Pustili ste sa do výberu, ale nie ste si istí, po ktorom zdroji tepla siahnuť? Buďte obozretní, pretože nákup kotla predstavuje pomerne nákladnú investíciu, s ktorou navyše budete žiť ďalšie desiatky rokov. Ak vám teda nie je niečo jasné, pozrite sa do nášho článku „Ako si vybrať kotol“.


Najlepšie kotly podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Attack DPX 25 PROFI
Attack DPX 25 PROFI 76 %
Počet recenzií: 3
2 400 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze PROTHERM Ray 12KE
PROTHERM Ray 12KE 94 %
Počet recenzií: 8
800 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Protherm Gepard Condens 18/25 MKV
Protherm Gepard Condens 18/25 MKV 96 %
Počet recenzií: 11
1 100 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42
Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 96 %
Počet recenzií: 5
2 100 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Protherm Gepard Condens 25 MKO
Protherm Gepard Condens 25 MKO 87 %
Počet recenzií: 9
1 100 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Protherm PANTHER CONDENS 25 KKO
Protherm PANTHER CONDENS 25 KKO 68 %
Počet recenzií: 11
1 300 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze STROPUVA S7
STROPUVA S7 Zatím nehodnoceno 1 700 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze ATMOS C 18 S
ATMOS C 18 S 93 %
Počet recenzií: 2
3 100 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Protherm MEDVEĎ Condens 25 KKS
Protherm MEDVEĎ Condens 25 KKS 100 %
Počet recenzií: 1
1 700 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze PROTHERM Ray 18KE
PROTHERM Ray 18KE 100 %
Počet recenzií: 3
900 € Zobraziť ponuky

Zobrazit další produkty


Ako si vybrať kotol

Vlastný kotol je nutnosť pre všetkých majiteľov domov, ale aj niektorých bytov. Jeho kúpe predchádza zložité rozhodovanie. Musíte si premyslieť niekoľko zásadných vecí, ako je typ spaľovaného paliva, výkon, typ kotla a ďalšie. Výber kotla nie je dobré podceňovať, predsa len ide o investíciu až na niekoľko desiatok rokov.

Či už budujete úplne novú nehnuteľnosť, či zháňate obmenu za svoj starý kotol, vo všetkých prípadoch vám pomôžeme s vhodným výberom. Prostredníctvom nasledovných kapitol totiž prezentujeme možnosti dostupných typov kotlov na súčasnom trhu. S týmito informáciami veľmi rýchlo zistíte, či potrebujete samostatné zariadenie určené iba na vykurovanie, alebo kotol, ktorého súčasťou bude taktiež výmenník na ohrievanie vody.

Aby ste sa vyznali v pomerne zložitom svete kotlov, zoznámime vás s tým najdôležitejším pekne krok za krokom. Na samostatných stránkach si zas môžete prečítať ďalšie porovnanie príbuzných tém, a to bojlerov alebo radiátorov.

Druhy kotlov podľa paliva

Spaľované palivo je tým najzásadnejším parametrom, ktorý treba premyslieť na úplnom začiatku výberu kotla. Každý z druhov paliva má svoje prednosti, ale aj slabiny. Veľmi však záleží na vašom postoji, či dávate prednosť nízkej cene paliva, alebo komfortu pri kúrení.

Hlavným predpokladom je dostupnosť konkrétneho druhu paliva vo vašom okolí, napríklad či má váš dom plynovú prípojku. Rozhodovať taktiež bude to, či máte priestory na uskladnenie niektorých druhov paliva, či chcete jeho príprave venovať nejaký čas, alebo či hľadáte takmer bezobslužný variant vykurovania. Na tuzemskom trhu nájdete predovšetkým kotly spaľujúce tri druhy paliva:

 • tuhé palivá
 • plyn
 • elektrina

Okrem zmienených existujú ešte kotly na ľahké vykurovacie oleje alebo solárne kotly. Ide však o menej časté výnimky, ktoré sa využívajú v zahraničí.

Kotly na tuhé palivá

Ak zvolíte kotol na tuhé palivá, počítajte s tým, že pôjde o najlacnejší spôsob vykurovania nehnuteľnosti a ohrevu vody. Z pohľadu prevádzkových nákladov ide o bezkonkurenčného víťaza, najmä ak máte prístup k drevu vo vlastnom lese.

Ako však môžete správne tušiť, teplo domova bude v tomto smere vykúpené pomerne značnou prácou. Aj keď si budete drevo kupovať naštiepané, čo je pochopiteľne drahší variant, musíte ho niekam uskladniť a nechať dostatočne vyschnúť. Potom navoziť do kotolne, kde s ním budete prikladať. Usporené peniaze na kúrenie sa úmerne premietnu vo fyzickej práci a drahocennom čase. Dostať však taktiež automatické kotly, ktoré vyžadujú menej času na obsluhu. (Zdroj: TZB-info)

V rámci tuhých palív nemusíte voliť iba drevo, ale taktiež alternatívne komodity, s ktorými sa nadriete o trochu menej.

 • uhlie
 • drevené pelety

Kotlov na tuhé palivá je niekoľko druhov s rôznou účinnosťou. Dnes sú na trhu uvádzané len dva druhy kotlov, ktoré spaľujú tuhé palivá pomocou odlišných technológií. Ide o:

 • splyňovacie kotly na tuhé palivá
 • automatické kotly na tuhé palivá

Viac sa o týchto dvoch technológiách a kotloch všeobecne dozviete v článku Ako si vybrať kotol na tuhé palivá.

Kotly na plyn

Plyn predstavuje z pohľadu prevádzkových nákladov zlatú strednú cestu. Dôvod na kúrenie plynom je pomerne jednoduchý. Teplo bez akejkoľvek práce a námahy. Na termostate stlačíte niekoľko ovládacích tlačidiel a za okamih máte teplo. Jednoduchá regulovateľnosť a účinnosť, samozrejme, niečo stojí. Počítajte aspoň s dvojnásobnými nákladmi na kúrenie oproti tuhým palivám – to však neplatí v prípade kondenzačného kotla na plyn, o čom sa zmienime v príslušnej kapitole. Plyn má okrem iného trochu širšie použitie, pretože ho využijete nielen na kúrenie a ohrev teplej vody, ale taktiež na varenie.

Prívod plynu do tepelného kotla je najčastejšie riešený dvoma spôsobmi.

 • Verejná plynová prípojka dovedená až k nehnuteľnosti.
 • Plyn čerpaný zo špeciálnej plynovej nádrže pod zemou, ktorú treba pravidelne dopĺňať.

Donedávna ste mohli bežne naraziť na dva druhy plynových kotlov – klasické atmosférické a kondenzačné kotly. Prvé menované sa pre sprísňujúce sa emisné normy takmer prestali predávať. Nahradzujú ich účinnejšie a ekologickejšie kondenzačné kotly. O oboch typoch kotlov sa dozviete viac v samostatnom článku Ako si vybrať plynový kotol.

Kotly na elektrinu

Elektrina prináša všeobecne ten najväčší komfort pri vykurovaní. Všadeprítomný zdroj energie ponúka majiteľovi nehnuteľnosti maximálne pohodlie z pohľadu vykurovania. Ide však, bohužiaľ, o ten najdrahší variant z uvádzanej trojice palív. Často sa využíva ako doplnkový zdroj tepla napríklad ku kozubu alebo v nízkoenergetických a pasívnych stavbách.

Ak uvažujete o vykurovaní elektrinou, majte na pamäti správne dimenzovanie vami dostupnej distribučnej siete. Ak teda staviate či rekonštruujete, myslite na budúce umiestnenie kotla už pri návrhu elektroinštalácie. V už existujúcej nehnuteľnosti sa poraďte s odborníkom. Pri vykurovaní elektrinou môžete získať od distribútora nízku tarifu, teda lacnejšiu elektrinu. Tá sa potom vyplatí aj pri prevádzke ostatných elektrických spotrebičov v domácnosti.

Výhodou elektrických kotlov je jednoduchá obsluha, takmer bezhlučná prevádzka aj priestorová nenáročnosť. Nesporným pozitívom je taktiež fakt, že nemusíte riešiť odvod spalín. Často sa tieto kotly stávajú súčasťou inteligentných bytových systémov. Ďalšie informácie o elektrických kotloch nájdete v samostatnom článku Ako si vybrať elektrický kotol.

Účinnosť

Získať z použitého paliva čo najviac tepla je iste cieľom všetkých majiteľov kotlov. Okrem úspory peňazí sa nižšia spotreba pozitívne podpisuje taktiež na životnom prostredí. Účinnosť kotla by mala byť jedným z najdôležitejších parametrov, na ktorý sa pri výbere kotla zamerajte.

Jednotlivé druhy kotlov majú rôznu účinnosť, podľa spaľovaného paliva:

Plynové kondenzačné kotly: 95 až 109 %

Kotly na tuhé palivá: 89 až 97 %

Elektrické kotly: 35 až 99 %

Možno vás zarazila hodnota presahujúca 100 % v prípade plynových kondenzačných kotlov, nejde o chybu. Plynové kotly svojou technológiou umožňujú efektívne využívať zvyškové teplo, ktoré sa prostredníctvom vodnej pary uvoľňuje do ovzdušia.

Energetický štítok

Podobne ako bežné domáce elektrické spotrebiče, aj kotly podliehajú nariadeniu Európskej komisie, ktoré zavádza povinnosť vydávať energetické štítky pre zdroje tepla a teplovodné vykurovacie sústavy. Tie majú za úlohu prehľadne zobrazovať rozhodujúce parametre prístroja, aby bolo možné jednotlivé modely ľahko vzájomne porovnávať. Oproti bežným elektrospotrebičom však nejde o hodnoty iba spotreby elektrickej energie, ale aj paliva. Až na výnimky všetky kotly potrebujú prísun elektrickej energie, pretože ich procesy sú riadené elektronikou. Vždy teda pamätajte na to, že kotol musí byť umiestnený v blízkosti elektrickej zásuvky. (Zdroj: TZB-info)

Opis informácií na energetickom štítku pri kotloch

Trieda sezónnej energetickej účinnosti

Ide o pomer medzi potrebou tepla na vykurovanie vo vykurovacej sezóne a ročnou spotrebou energie potrebnej na uspokojenie spotreby tepla. Aby sa mohlo zariadenie predávať, musí podľa nariadenia EÚ spĺňať sezónnu energetickú účinnosť aspoň na 86 %. Účinnosť sa udáva na stupnici A+++ až G.

Trieda energetickej účinnosti ohrevu vody

Táto veličina predstavuje pomer medzi užitočnou energiou vo vode a energiou potrebnou na jej výrobu. Hodnota sa udáva na škále od A do G. Väčšina moderných kotlov spadá do triedy A. Túto veličinu majú na štítku uvedenú iba tie modely, ktoré ohrievajú vodu prietokovo alebo v internom zásobníku.

Menovitý tepelný výkon

Zodpovedá maximálnemu výkonu počas procesu vykurovania. Požiadavky nehnuteľností na výkon sa značne líšia. Viac sa o výkone dozviete v nasledovnej kapitole.

Hluk

Hluk, alebo akustický výkon, sa udáva v prípade plynových a elektrických kotlov. Kotly na tuhé palivá túto časť na štítku nemajú.

Výkon a objem

Výkon kotla je ďalším zo zásadných parametrov. Jeho hodnoty sú však veľmi individuálne. Každá nehnuteľnosť vyžaduje inak výkonný kotol, ktorý by optimálne vykúril všetky priestory. Pri nevhodne zvolenom výkone kotla môže dôjsť buď k jeho poddimenzovaniu, alebo, naopak, naddimenzovaniu.

Len málokto by bol spokojný s kotlom, ktorý plnohodnotne nevykúri jeho nehnuteľnosť, alebo zároveň neohreje vodu na potrebnú teplotu. Naopak, nie je vhodné mať ani veľa výkonu k dobru, pretože kotly fungujú pri určitom optimálnom výkone a nemajú rady priškrcovanie.

Ideálny výkon by mal pred finálnou kúpou kotla stanoviť kúrenár či spôsobilá osoba. Na vhodne zvolený výkon má vplyv hneď niekoľko faktorov, medzi ktoré primárne patrí celková vykurovaná plocha s prihliadnutím na izoláciu a zateplenie jednotlivých častí nehnuteľnosti. Cieľovú hodnotu ovplyvňuje aj to, či budete kotlom iba kúriť, alebo taktiež ohrievať vodu. Aj napriek tomu si môžete pomocou všeobecného vzorca spočítať, aký približný výkon bude pre váš objekt najlepší.

Výpočet maximálneho výkonu kotla:

Dôležité je vypočítať celkový objem plôch, ktoré bude kotol vykurovať. K tomu sa dopracujete nasledovne:

 • Šírka × dĺžka × výška miestnosti = objem danej miestnosti.
 • Súčet objemov všetkých miestností = celkový vykurovaný objem.

Tento údaj vydelíte koeficientom 20, čím vám vyjde potrebný výkon kotla, avšak za predpokladu, že nehnuteľnosť nie je vôbec zateplená. Potom by sa koeficient zvýšil 1,5- až 2,5-krát podľa typu zateplenia. Ak slúži kotol aj na ohrev vody, stúpa výsledný výkon na dvojnásobnú hodnotu.

Často kladené otázky ku kotlom na elektrinu

Oplatí sa kúriť elektrickým kotlom?

Pri neustále sa zvyšujúce cene za elektrinu sa vykurovanie elektrokotlom v bežnej domácnosti určite nevyplatí. Zvyčajne sa preto elektrické kotly volia ako doplnkový zdroj tepla napríklad ku krbu alebo solárnym panelom.

Potrebuje elektrický kotol komín?

Elektrický kotol neprodukuje žiadne spaliny, vodu ohrieva iba elektrinou. Preto je možné umiestniť ho kamkoľvek, a to aj na miesto bez komína.

Môžem pri kúrení využívať nízky tarif elektriny?

Áno, vďaka tomu že sa v domácnosti elektrinou kúri, vzniká nárok na použitie nízkeho tarifu. Na kúrenie tak skutočne môžete tento nízky tarif využiť a tým ušetriť. Nízky tarif platí aj pre ostatné spotrebiče, čo môžete využiť napríklad pri praní.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.8 z 10 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie