Menu

Recenzie 10 krbových pecí z testu 2022

Aktualizované:
September 2022

Láka vás romantická predstava večera stráveného s pohárom vína pri praskajúcich polienkach v peci? S dnešnými možnosťami sa sen môže veľmi jednoducho premeniť na skutočnosť. Stačí sa poobzerať na trhu a kúpiť si vhodný model krbovej pece.

Ešte pred samotným nákupom je dôležité poznať rozdiel medzi krbovou pecou, krbom a krbovou vložkou. Krbová pec je obvykle menšia, uzavretá a výkonná. Vďaka svojej akumulačnej schopnosti môže poslúžiť taktiež ako zdroj vykurovania. Takisto je veľmi dôležité vybrať optimálny typ – k dispozícii sú konvekčné, sálavé a kanadské krbové pece. Každý typ stojí na trochu inej technológii a má svoje výhody aj nevýhody. Ďalej je potrebné zaistiť vhodné umiestnenie pece, prívod vzduchu a zvoliť typ spaľovania zodpovedajúci vašim potrebám a možnostiam. Medzi kľúčové parametre patrí zároveň výrobný materiál, dizajnové vyhotovenie a druh použitého paliva. Pozor taktiež na zodpovedajúcu legislatívu a nutnosť správneho čistenia.

Nákup krbovej pece rozhodne nie je jednoduchou záležitosťou a často sa vyplatí konzultovať ho s odborníkom. Kritérií je pomerne dosť, a navyše je potrebné brať ohľad na právne a bezpečnostné aspekty. Ak neviete odkiaľ kam, nazrite do nášho článku „Ako si vybrať krbovú pec“, kde sa celej problematike pomerne dopodrobna venujeme.


Najlepšie krbové pece podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Blist Ekonomik Lux
Blist Ekonomik Lux 100 %
Počet recenzií: 2
310 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze AMBASADOR LM
AMBASADOR LM Zatím nehodnoceno 410 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Kratki Koza K6
Kratki Koza K6 74 %
Počet recenzií: 4
800 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Thorma Bozen
Thorma Bozen 83 %
Počet recenzií: 16
290 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze HS Flamingo Espo I
HS Flamingo Espo I 90 %
Počet recenzií: 3
1 200 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Thorma Kerpen II
Thorma Kerpen II 84 %
Počet recenzií: 7
230 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Tim Sistem Magic Stove
Tim Sistem Magic Stove 77 %
Počet recenzií: 42
400 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze HS Flamingo Masterflamme Piccolo I
HS Flamingo Masterflamme Piccolo I 83 %
Počet recenzií: 2
1 700 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Thorma Kerpen
Thorma Kerpen 89 %
Počet recenzií: 7
220 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Klarstein Bergamo
Klarstein Bergamo 100 %
Počet recenzií: 1
210 € Zobraziť ponuky

Zobrazit další produkty


Ako si vybrať krbovú pec

Posadiť sa v zime pohodlne na pohovku a zadívať sa do plápolajúcich plameňov je pre mnohých ľudí symbolom idylického večera. Krbová pec spája výhodu romantického pohľadu do ohňa s efektívnym vykurovaním miestností v dome.

V tomto podrobnom sprievodcovi sa venujeme všetkým dôležitým aspektom pri výbere krbovej pece. Postupne sa dozviete, aký je rozdiel medzi krbovou pecou a klasickým krbom či krbovou vložkou.

Poradíme vám, ako vypočítať potrebný výkon pece podľa vašich potrieb. Vysvetlíme taktiež rozdiel medzi rôznymi typmi pecí, ich výhody a nevýhody. Nezabudneme ani na rozdelenie rôznych druhov palív a spaľovania. 

Zúfať nemusíte ani v prípade, že nemáte možnosť odvádzať z obytnej miestnosti spaliny, prípadne nechcete spaľovať tuhé palivá. Alternatívou pre vás môžu byť biokrby, ktoré spaľujú biolieh. S výberom vám poradí náš článok Ako si vybrať biokrb. Ponúknuť vám tiež môžeme na prečítanie naše porovnanie radiátorov alebo kotlov.

Ako si vybrať krbovú pec stručne:

 • Ujasnite si, či chcete krbovou pecou vykurovať dom alebo byt a hlavne či pec využijete ako hlavný, vedľajší alebo dekoračný zdroj tepla. Výkon zvoľte aj v závislosti od toho, či máte energeticky náročný starší dom, alebo bývate v dobre izolovanej novostavbe, kde nebudete potrebovať tak výkonné zariadenie.
 • Chcete sálavú alebo konvekčnú krbovú pec? Sálavá vám miestnosť vykúri rýchlejšie a je lacnejšia, jej povrch je však horúci a nebezpečný napríklad pre deti. Konvekčná pec vykúri pomalšie, avšak ľahšie odovzdá teplo aj do okolitých miestností.
 • Ak chcete krbovou pecou vykurovať celý dom so všetkými zákutiami, uvažujte nad pecou s teplovodným či teplovzdušným výmenníkom, ktorý môžete napojiť na vykurovacie rozvody v dome.
 • V účinnom vykurovaní veľkých priestorov vám pomôže taktiež takzvaná kanadská pec so sekundárnym spaľovaním.
 • Premýšľajte taktiež nad materiálom, z ktorého bude vaša vhodná pec vyrobená. Chcete rýchlo a nárazovo vykurovať napríklad chatu alebo chalupu? Vyberte si plechovú pec, ale pozor, musíte do nej prikladať aj v noci, inak vám do rána vychladne. Ak vám stačí pomalšie vykúrenie, kúpte si keramickú alebo liatinovú pec. Dobre akumuluje teplo a aj ráno budete mať v miestnosti príjemne.
 • Ďalším parametrom pri výbere je, samozrejme, palivo. Pre staršie veľké domy sa hodí prevažne krbová pec spaľujúca drevo a drevené piliny. Na vykúrenie jednotlivých miestností vám ako doplnkový zdroj tepla postačí elektrická či plynová pec, ktorá je však ako hlavný zdroj neekonomická.

Čo je to krbová pec

Zo všetkého najskôr je vhodné vysvetliť rozdiel medzi klasickým krbom, krbovou vložkou a krbovou pecou, ktorých je niekoľko druhov.

Ukážka rozdielov medzi krbom, krbovými kachľami a krbovou vložkou

Krbová pec

Krbová pec predstavuje samostatne stojacu jednotku, je väčšinou menšia než bežný kozub či vložka. Jej výhodou je bezpečnosť, pretože sú taktiež uzavreté. Pec navyše dokáže akumulovať teplo zo spaľovania, preto vo výkone nezaostáva za krbom.

Účinnosť krbovej pece rastie až k osemdesiatim percentám, je preto veľmi lacným a pritom ekologickým vykurovacím systémom. Investícia do kúpe pece sa spravidla vracia za pár rokov vďaka rozdielu v nákladoch na palivo.

Moderné pece sú navyše dizajnovou dominantou vykurovaného priestoru a práve ich parametrom a výberu sa venuje táto stránka.

Kozub

Otvorený kozub najviac zodpovedá predstave romantických večerov s priamym výhľadom na rozžeravené uhlíky a žiariace plamene. Má klasické ohnisko zabudované do steny, kúri sa v ňom drevom. V prípade kozuba je veľmi zložitá regulácia teploty. Jeho účinnosť sa pohybuje okolo dvadsiatich až tridsiatich percent.

Dá sa povedať, že je z pohľadu manipulácie s drevom v otvorenom priestore nebezpečnejší než krbová pec. Odletujúce iskry, prípadne vypadnuté uhlíky môžu zapáliť napríklad koberec alebo nábytok.

Najväčšou výhodou kozuba je teda hlavne estetika a lákavá atmosféra. Málokedy sa však v súčasnosti používa ako hlavný zdroj tepla.

Krbová vložka

Krbové vložky sú určené na zabudovanie do steny, podobne ako kozub. Môžete si ju napríklad zaobstarať v prípade, že ste si v dome postavili kozub, prípadne preň máte vybudované miesto, pôvodne len na rekreačné a málo časté kúrenie, avšak neskôr ste sa týmto spôsobom rozhodli efektívne vykurovať celý dom.

Ide o uzavreté kúrenisko s vývodom spalín, ktoré je osadené dymovou klapkou. Dôležité sú vo väčšine prípadov presklené dvierka, ktoré môžu byť aj výsuvné či skladacie, so žiaruvzdorným kremičitým sklom. Jeho tepelná priestupnosť je okolo deväťdesiatdva až deväťdesiatpäť percent.

Krbová vložka zvyšuje účinnosť kúrenia až o osemdesiat percent v porovnaní s krbom a, samozrejme, zlepšuje aj požiarnu bezpečnosť. Výhodou vložiek je taktiež šetrenie peňazí. Celková účinnosť spaľovania sa pohybuje okolo päťdesiatich percent.

Do krbovej vložky môžete prikladať buď klasicky spredu, ak ju používate na kúrenie často, alebo je dobré uvažovať aj o zadnom plnení, ktoré môže zvýšiť čistotu vo vykurovanom priestore, pretože prikladáte napríklad z chodby či technickej miestnosti. 

Výkon krbovej pece

Zo všetkého najskôr si musí zákazník uvedomiť, čo presne od krbovej pece očakáva a aká pec sa na konkrétny účel hodí. Je teda potrebné rozhodnúť, či bude pec zastávať funkciu primárneho zdroja tepla, alebo, naopak, bude iba doplnkovým zdrojom k inému centrálnemu vykurovaniu. Treťou možnosťou je okrajové príležitostné kúrenie a prípadne dekorácia.

Musíte sa rozhodnúť, či pec chcete napríklad na vykurovanie jednej až dvoch miestností na chalupe, alebo ju chcete pripojiť na vykurovací systém v celom rodinnom dome. Možnosťou je taktiež krbová pec použiteľná na ohrev potravín.

Zohľadniť by ste mali aj klimatické pásmo. Inak budete vykurovať dom v horách a inak zase v teplej nížine. Pri správnom výbere môžete ušetriť, preto by ste ho nemali podceňovať.

Najdôležitejším faktorom pre výpočet potrebného výkonu krbovej pece je veľkosť priestoru, ktorý chceme vykurovať, a taktiež energetický typ samotnej stavby. Ak chcete vykúriť staršiu stavbu s väčšími energetickými stratami, potrebujete aj dvakrát vyšší výkon než v prípade krbovej pece v novostavbe.

Výpočet priestoru a potrebného výkonu

Zo všetkého najskôr však zistite veľkosť vykurovaného priestoru. Vypočítate ho, keď vynásobíte úžitkovú plochu príbytku výškou stropu. Ak teda máte dom s výmerou stopäťdesiat metrov štvorcových a strop vysoký dva a pol metra, vykurovaný priestor bude mať 375 metrov kubických.

 • objem vykurovaného priestoru = úžitková plocha × výška stropu

Menovitý výkon (šesťdesiat až sedemdesiat percent maximálneho výkonu) krbovej pece, ktorý je vhodný na pravidelné vykurovanie, sa uvádza v kilowattoch (kW) za hodinu. Pri výpočte potrebného výkonu pece sa môžete riadiť orientačným výpočtom. Vychádzate z toho, že v prípade starého domu potrebujete 1 kW na vyhriatie dvadsiatich metrov kubických priestoru. V prípade novostavieb vám 1 kW stačí na štyridsať metrov kubických (budova lepšie drží teplo). Ďalej je potrebné vnímať, v akom prostredí sa stavba nachádza.

Ak je teda vypočítaný dom s vykurovaným priestorom 375 metrov kubických starší, vydelíte priestor dvadsiatimi a zistíte, že na vykúrenie potrebujete pec s výkonom 18,75 kW. Pokiaľ ide o novostavbu, delíte štyridsiatimi. Na vyhriatie vám teda stačí pec s výkonom pod 10 kW.

Pamätajte si, že tento výpočet je iba orientačný. Tepelné straty jednotlivých stavieb sa iba odhadujú. Preto, ak si chcete zadovážiť pec presne na mieru svojho domu, nechajte si tepelné straty zmerať odborníkom.

Presnejší výpočet výkonu

Sofistikovanejší výpočet potrebného výkonu ponúka ďalší vzorec, v ktorom vynásobíme objem vykurovaného priestoru a tepelnej straty, ktoré sú uvedené v tabuľke podľa typu zástavby.

Typ priestoru Tepelná strata
veľmi dobre izolovaný dom / nízkoenergetický 23 W/hod/m3
udržiavaný, dobre izolovaný dom 30 W/hod/m3
stredne izolovaný dom 35 W/hod/m3
dom so zlou izoláciou 50 W/hod/m3
zle izolovaný rekreačný objekt až 80 W/hod/m3 pri nárazovom vykúrení

Ak teda vykurujeme stredne izolovaný dom s výmerou stopäťdesiat metrov štvorcových s dva a pol metrovým stropom, ktorý má objem vykurovaného priestoru 375 metrov kubických, vynásobíme objem číslom 35 podľa tabuľky. Vyjde nám údaj potrebného výkonu 13 125 wattov za hodinu, teda 13,1 kilowattu.

Problémy s nesprávnym výkonom pece

Dbajte na to, či vaša pec zodpovedá vašim potrebám a parametrom vykurovaného priestoru.

Krbová pec s nízkym výkonom nedokáže priestor dostatočne vykúriť. Ak sa budete snažiť jej výkon navýšiť, bude sa prehrievať, čo môže viesť až k popraskaniu a znehodnoteniu pece.

Ani príliš výkonná pec nie je vhodná, pretože váš dom či byt zbytočne prekúri. Ak sa, naopak, budete snažiť jej výkon tlmiť tým, že priškrtíte prísun vzduchu alebo obmedzíte množstvo paliva, zadymí sa vám predné sklo pece a navyše zariadenie nebude správne fungovať pri spaľovaní. 

Druhy krbových pecí

Pri výbere krbovej pece narazíte na skutočnosť, že existuje niekoľko druhov. Chcete sálavú alebo konvekčnú pec? Čo znamená, keď je pec jednoplášťová alebo dvojplášťová, s výmenníkom alebo bez? Poradíme vám, aké sú medzi nimi rozdiely.

Konvekčná pec

Konvekčná krbová pec je dvojplášťová. V spodnej časti dochádza k prisávaniu studeného vzduchu do priestoru medzi spaľovacou komorou a vonkajším plášťom. Vzduch sa tu ohrieva a stúpa nahor, čím dochádza k jeho cirkulácii. Vďaka nej je pec schopná vykúriť aj väčšie priestory.

Teplota pece je rovnomerná a nedosahuje také vysoké hodnoty ako v prípade sálavej pece. Vykurovanie je pomalšie. Teplo sa však šíri aj sálaním cez sklenený otvor.

 • Výhody konvekčnej pece
  • rovnomernejšie teplo
  • vyhreje aj vedľajšie miestnosti
  • povrch pece má nižšiu teplotu, je teda bezpečnejšia najmä pre deti
 • Nevýhody konvekčnej pece
  • náročnejšia výroba
  • vyššia cena
  • pomalšie vykurovanie

Sálavá pec

O sálavých krbových peciach hovoríme ako o jednoplášťových. Medzi plášťom a spaľovacou komorou nie je žiadny medzipriestor a neumožňujú tak cirkuláciu vzduchu. Teplo sa do okolia šíri nerovnomernejšie celým povrchom, pec dosahuje vyššie teploty než konvekčná. Bezpečná vzdialenosť od rozžeravených častí pece je okolo štyridsať centimetrov.

Sálavá pec sa rýchlo prehreje, vhodná je hlavne do priestorov s vysokým stropom. Svoje teplo rýchlo odovzdá do miestnosti. Množstvo odovzdaného tepla sa riadi hlavne veľkosťou presklenej časti.

 • Výhody sálavej pece
  • príjemnejšie teplo (pec viac „cítiť“)
  • hreje rýchlejšie vďaka jedinej vrstve na bokoch
 • Nevýhody sálavej pece
  • vysoká teplota
  • nerovnomerné šírenie teploty

Krbové pece s tepelným výmenníkom

Klasická krbová pec vykuruje hlavne miestnosť, v ktorej je umiestnená. Šíreniu tepla môžeme napomôcť napríklad otvorením dverí medzi miestnosťami. Vo väčšine prípadov tak môže byť skôr doplnkovým spôsobom vykurovania.

Existujú však pece s výmenníkmi, ktoré sa dajú napojiť na existujúce kúrenie – delíme ich na teplovodné a teplovzdušné.

Pece s teplovodným výmenníkom

Pece s teplovodným výmenníkom sú rozšírenejšie. Napoja sa na rozvod teplej vody v príbytku a vy si tak môžete užiť teplo, ktoré zaplaví celý dom či byt. Taká pec môže bez problému ako primárny zdroj tepla vykúriť byt.

Pec priamo zahrieva vodu, ktorá je potom poháňaná do periférnych častí príbytku a ohrieva vzduch. Prípadne vyteká ako horúca voda z kohútika. Cirkulujúca ochladená voda potom mieri späť do výmenníka.

Čo sa týka výkonu pece sa potom hodnoty delia na výkon „do vzduchu“, teda teplo, ktoré odovzdáva pec priamo do miestnosti, v ktorej je umiestnená, a výkon „do vody“, čo je teplo odovzdávané kolujúcej vode v cirkulačnom systéme.

Pec s teplovodným výmenníkom väčšinou nie je možné používať bez zapojeného vykurovacieho okruhu, voda vo výmenníku sa totiž ohrieva plameňom a zároveň ochladzuje výmenník. Ak by v ňom voda nebola, došlo by k prehriatiu a potom aj k deformácii a prasknutiu. Z niektorých pecí sa dá výmenník vybrať a pec zaslepiť. Neskôr môžete výmenník zase vrátiť a kúriť do radiátorov.

Pece s teplovzdušným výmenníkom

Menej častým variantom je potom napojenie pece na teplovzdušný rozvod. Funguje podobne ako teplovodný rozvod, tu však dom zahrieva horúci vzduch cirkulujúci vďaka vetrákom vo vzduchotechnike.

Kanadská pec

Ide o špeciálny typ pece, kde palivo nehorí ako v normálnej peci. V sekundárnom spaľovaní sa spracujú aj plyny a častice, ktoré vznikajú pri jeho horení. Výhrevnosť polena je tak vyššia, dlhšie horí, a preto sa nemusí tak často prikladať. Vzduch sa ohrieva v medziplášťoch, zmieša sa v špeciálnych trubičkách s dymom, ktorý znovu zhorí.

Pec má vysokú účinnosť, ktorá pri správnom nastavení výkonu prevyšuje osemdesiat percent. Účinnosť otvorených krbov je pritom iba okolo dvadsať až tridsať percent, pece bez sekundárneho spaľovania dosahujú päťdesiat až šesťdesiat percent.

Veľkou výhodou je aj to, že je kanadská pec ekologická. V porovnaní s bežným spaľovaním totiž v odpade zostáva len približne desatina jemných častíc (pri normálnom spaľovaní vzniká tridsať až šesťdesiat gramov za hodinu, v prípade sekundárneho spaľovania v kanadskej peci iba tri až šesť gramov). To je výhoda nielen pre prírodu, ale aj pre používateľa. Popol sa musí vynášať len raz za tri týždne až mesiac.

Navyše človek ušetrí aj za palivo. Úspora sa pohybuje od tridsať do päťdesiat percent a čas prikladania sa predlžuje až na deväť hodín.

Bežná pec má v spaľovacej komore okolo štyristo stupňov, sekundárne spaľovanie v kanadskej peci rastie až na vyše šesťsto stupňov. 

Prívod vzduchu a umiestnenie pece

Pri zvažovaní krbovej pece sa naskytá otázka, kam ju umiestniť a či je nutné do nej privádzať vzduch zvonku, alebo či stačí z miestnosti.

Grafické znázornenie umiestnenia krbových kachlí

Prívod vzduchu

Krbová pec prijíma vzduch na horenie buď priamo z miestnosti, alebo z externého prívodu vzduchu (mimo budovy). Externý prívod vzduchu je potrebný hlavne v prípade novostavieb, obzvlášť potom v prípade pasívnych domov, kde je vysoká vzduchotesnosť.

V prípade starších domov nie je externý prísun vzduchu až taký potrebný – vzduch potrebný na horenie si pec berie z miestnosti vďaka netesnostiam okien a dverí.

Ak chceme teplo z pece rozvádzať do vedľajších miestností, je externý prívod vzduchu nutný na to, aby nevznikol v miestnosti s pecou podtlak. Vzduch sa privádza do pece podlahou alebo prierazom z vedľajšej miestnosti či pivnice.

Umiestnenie pece

Pri výbere veľkosti a miesta na krbovú pec musíme myslieť na bezpečnostné predpisy. Podlaha musí byť vyrobená z nehorľavého materiálu, ako je napríklad dlažba, tehly, kameň. Pec môže vážiť vyše dvesto kilogramov. Ak ju chcete umiestniť na poschodie budovy, môže vám hmotnosť spôsobiť ťažkosti s pevnosťou stropu. Nosnosť pevného nehorľavého podložia musí zodpovedať vysokej hmotnosti pece. 

Typy spaľovania

Krbová pec využíva rôzne typy spaľovania nasávaného vzduchu. V základnom delení ho môžeme označiť za spaľovanie primárne a sekundárne. Niekedy sa pridáva aj tretí typ – terciárne spaľovanie (nie terciálne, ako sa často gramaticky chybne uvádza).

Primárne spaľovanie

Primárny vzduch je taký, ktorý sa do pece privádza cez popolník a rošt pod oheň. Ide o základný vzduch, ktorý používateľovi pomáha pri zapaľovaní ohňa, keď musí byť prívod úplne otvorený. Reguluje sa pákou väčšinou umiestnenou pod ohniskom.

Sekundárne spaľovanie

Sekundárny vzduch je najdôležitejší pri spaľovaní dreva a drevených brikiet, ktoré sú najčastejším palivom krbovej pece. Veľmi ovplyvňuje kvalitu spaľovania, a tým aj emisie a ekológiu. Pri druhotnom spaľovaní vlastne dôjde k opätovnému vzplanutiu a spaľovaniu splodín. Samotné palivo sa tak lepšie využíva a znižuje sa znečistenie ovzdušia. Prúdenie sekundárneho vzduchu navyše koluje pozdĺž skla dvierok, ktoré sa tým oplachuje a čistí.

Terciárne spaľovanie

Výhodou terciárneho spaľovania je ešte vyššia účinnosť pece, menej popola, predĺženie času medzi prikladaním a šetrenie životného prostredia. V prípade terciárneho spaľovania sa mnoho výrobcov líši v terminológii. Niekto ho nazýva ako dvojaké spaľovanie, dvojstupňové spaľovanie, trojstupňové spaľovanie a niekedy taktiež sekundárne spaľovanie, čo zákazníkov mätie. Ide vlastne o tretí vzduch, ktorý je do spaľovacej komory privádzaný zhora a niekedy skrz systém rúrok a kanálikov na zadnej či bočnej strane pece. Nie je regulovaný a pec si ho nasáva sama.

Vzduch, ktorý je predhrievaný v medziplášti a prichádza cez kaskádu dýz do komory na spaľovanie, zráža a okysličuje emisné častice, čím dochádza k splyňovaniu. V tomto procese zhoria prachové častice a prchavé plyny pri teplote nad 600 °C. Dá sa povedať, že posilňuje sekundárne spaľovanie (Zdroj: Haas+Sohn). 

Materiál

Výrobcovia ponúkajú veľké množstvo typov krbových pecí, ktoré sa líšia aj materiálom, z ktorého sú vyrobené. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Podľa toho, na aké účely chcete krbovú pec využiť, si môžete vyberať z plechových, liatinových a keramických.

Niektoré materiály totiž dokážu akumulovať teplo a „uchovať“ ho na neskôr, nahrievajú sa však dlho. Iné sa zase rýchlo nahrejú, avšak taktiež zákonite teplo neudržia a rýchlejšie vychladnú.

Plechová pec

Plechová krbová pec sa nahreje veľmi rýchlo, preto je ideálna na nárazové a nepravidelné vykurovanie napríklad na chatách a chalupách.

Plech sa rýchlo ohreje a teplo rýchlo odovzdá do miestnosti. Rýchlo však taktiež chladne, čo znamená, že keď v noci nepriložíte palivo, ráno vstanete k vychladnutej peci.

Pece s plechovým plášťom sú lacnejšie a vhodné ako doplnkový zdroj tepla na nárazové kúrenie.

Liatinová pec

Krbové pece s liatinovým telom sú síce drahšie, ale dokážu dostatočne akumulovať teplo. Preto zariadenie hreje ešte dlho po tom, čo oheň vyhasne. Tým sa šetria náklady na palivo. Sú vhodnejšie ako hlavný zdroj tepla v byte či dome.

Vďaka liatinovej peci vás nečakajú nepríjemne chladné rána, zároveň sa dokáže pomerne rýchlo rozohriať. Majú dlhú životnosť vďaka vysokej tepelnej odolnosti a hrejú rovnomerne.

Keramická pec

Keramické kachľové pece oslovujú svojím romantickým dizajnom. V ich prospech však hovoria aj technické parametre – majú dlhú životnosť, vysokú tepelnú účinnosť a ekonomickú prevádzku s nízkou spotrebou paliva. Stačí do nich priložiť len dvakrát denne.

Nevýhodou je pomalšie rozohrievanie, ale rovnako ako liatinové pece akumulujú teplo a hrejú dlho po zhasnutí ohňa. Pec uvoľňuje akumulované teplo postupne.

Keramické pece môžeme deliť na tri typy:

 • ľahké – zahrievajú sa niekoľko desiatok minút, akumulované teplo vydrží štyri hodiny a sú vhodné na chaty a chalupy s nepravidelným nárazovým vykurovaním
 • poloťažké – zahrievajú sa dve hodiny, akumulované teplo vydrží až osem hodín a sú vhodné ako doplnkový zdroj tepla
 • ťažké – zahrievajú sa štyri hodiny, ale akumulované teplo vydrží až dvanásť hodín, sú vhodné aj ako hlavný zdroj tepla v dome či byte

Palivo

Najčastejším palivom, s ktorým sa pri výbere krbovej pece stretnete, je drevo alebo drevené brikety. Aj tento parameter je dobré premyslieť pred kúpou novej pece. Menej bežné sú napríklad zariadenia spaľujúce plyn, pelety, biolieh, prípadne tie elektrické.

Môžete sa stretnúť aj s krbovou pecou na uhlie, v súčasnosti už toto palivo stráca na popularite. Väčšina pecí je prispôsobená na jeden typ paliva, existujú však aj multipalivové modely, ktoré si poradia tak s drevom a briketami, ako s uhlím.

Porovnanie hlavných typov palív

Typ paliva Drevo a brikety Elektrina Plyn
Výhody + efektívnejšie, lacnejšie a ekologickejšie kúrenie

+ široká ponuka modelov podľa rôznych parametrov

+ bez nečistôt a spalín

+ verná imitácia horiaceho dreva

+ nie je potrebný priestor na skladovanie paliva

+ jednoduchá obsluha

+ bez nečistôt a spalín

+ nie je potrebný priestor na skladovanie paliva

+ jednoduchá obsluha

Nevýhody – nutnosť priestoru na skladovanie dreva

– vzniká odpad

– vyššia cena než v prípade dreva a plynu

– nutné napojenie na inžinierske siete či generátor

– vyššia cena než v prípade dreva

– nutné napojenie na inžinierske siete alebo plynové fľaše

Vhodné pre podľa výkonu dobré aj ako hlavný zdroj tepla pre menšie byty aj väčšie domy doplnkový zdroj tepla pre jednu či dve miestnosti doplnkový zdroj tepla

Náklady na vykurovanie

Pre úplnosť uvádzame taktiež modelový príklad porovnania ceny vykurovania priemerného rodinného domu s podlahovou plochou stodvadsať metrov štvorcových podľa paliva, ak ho chcete mať vykúrený na dvaadvadsať stupňov.

Príklad je orientačný, samozrejme, veľmi záleží na tepelných stratách konkrétneho príbytku.

Vykurovanie Drevo a uhlie Plyn Elektrina
Približná cena kúrenia za rok (v eurách, byt 120 m2, teplota 22 °C) 300 až 600 € 800 až 1000 € 1200 až 2000 €

Drevo

Prevažná väčšina krbových pecí na trhu spaľuje drevo. Kvalitné modely pecí vám pomôžu ušetriť, pretože ich účinnosť je veľmi vysoká (až vyše osemdesiat percent).

Je potrebné, aby ste kúrili suchým palivom, pretože mokré alebo vlhké palivo podstatne znižuje účinnosť a životnosť pece, má nižšiu výhrevnosť. Jeden kilogram vlhkého dreva dokáže vyrobiť osem- až desaťtisíc kilojoulov energie za hodinu. Rovnaké množstvo suchého dreva (vlhkosť dvadsať percent, ktoré vysychá aj dva roky) vyprodukuje štrnásť- až šestnásťtisíc kilojoulov.

Vhodné sú tvrdé drevá, ako je dub, buk, jaseň, hrab či drevo z ovocných stromov. Horia sálavým plameňom a zanechávajú veľa rozžeravených uhlíkov, z ktorých vyžaruje teplo veľmi dlho.

Menej vhodné sú, naopak, mäkké drevá, ako je napríklad breza, lipa, topoľ, vŕba, gaštan a agát. Živicové drevá z ihličnanov horia veľmi rýchlo a majú nižšiu výhrevnosť a navyše živica spôsobuje vystreľovanie uhlíkov a viac zanáša a upcháva komíny.

Drevo podľa tvrdosti

 • veľmi mäkké – smrek, borovica, limba, jedľa, topoľ, vŕba, lipa
 • mäkké – smrekovec, duglaska, kosodrevina, borievka, breza, jelša, vŕba rakytová, čremcha
 • stredne tvrdé – gaštan jedlý, platan, brest, lieska
 • tvrdé – dub, orech, javor, čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab
 • veľmi tvrdé – drieň, svíb, vtáčí zob, dub plstnatý, krušpán
 • neobyčajne tvrdé – eben cejlónsky, africký grenadil, guajak a iné exotické dreviny

Drevené brikety

Ak nemáte k dispozícii vhodné drevo, pomôžu vám drevené brikety. Východiskovou surovinou na ich výrobu sú čisté drevené piliny. Treba sa uistiť, že v sebe nemajú znečisťujúce látky, ako je napríklad lepidlo a ďalšie spojovacie materiály. Mali by ste sa o nich dočítať v zložení na obale.

Ekologické brikety sa vyrábajú tak, že sa po ich vysušení veľmi vysokým tlakom mechanicky zlisujú bez akejkoľvek spojovacej látky. Sú v tvare brikety alebo valca s dierou, ktorá uľahčuje okysličenie pri spaľovaní.

Povrch brikety sa po lisovaní za tepla zataví, čím je odolnejší proti vlhkosti.

Elektrina

Môže sa stať, že v dome nemáte možnosť nainštalovať komín, napriek tomu môžete siahnuť po krbovej peci na elektrinu. Je vhodná skôr ako doplnkový zdroj tepla v dome, pretože prevádzka na vykúrenie celého objektu je pomerne nákladná.

Na elektrickej peci je možné nastaviť teplý aj studený chod a kvalitné modely dokážu verne napodobiť horenie dreva, prípadne aj typické praskanie horiacich polien.

Veľkou výhodou je nulový odpad, jednoduché ovládanie aj mobilita.

Plyn

Ďalším pomerne nákladnejším spôsobom vykurovania sú taktiež plynové krbové pece. Na trhu sú skôr v úzadí. Jednotlivé typy sa líšia podľa toho, či napájate pec priamo na plynovod, alebo k plynovej fľaši.

Aj tu je výhodou nulový odpad a čistota. Odpadá taktiež nutnosť pripravovať ohnisko. Plynová pec navodí príjemné teplo v miestnosti už za pätnásť minút. Obľúbené sú taktiež vonkajšie voľne stojace plynové kozuby.

Biolieh

Rovnako ako v prípade elektrickej, ani v prípade krbovej pece na biolieh nepotrebujete vývod spalín komínom. Je však skôr estetickým doplnkom, než hlavným zdrojom tepla. Horí len niekoľko hodín, potom ju musíte nechať vychladnúť a až po vychladnutí môžete opäť pridať lieh.

Drevo môžete simulovať keramickými polenami, výhodou je horenie bez spalín a odpadu. Do bioliehu sa často pridáva aj vôňa.

Uhlie

Kam nedosiahnu inžinierske siete, alebo nie sú priestory na uskladnenie dreva, býva uhlie ako palivo jedinou možnosťou. Výhodou je vysoká výhrevnosť uhlia a dobrá skladovateľnosť paliva. Frekvencia prikladania je nižšia, rovnako ako obstarávacia cena.

Negatívum je nešetrnosť k životnému prostrediu. Sused v obci, ktorý kúri uhlím, býva často tŕňom v oku všetkým v okolí.

Pelety

Špeciálny typ krbových pecí sú moderné peletové. Vedia fungovať bez zložitejšej obsluhy, peletovej peci môžete naprogramovať automatické zapálenie a reguláciu teploty. Majú navyše zabudovaný veľký zásobník na pelety, v prevádzke tak môžu byť aj niekoľko dní v kuse.

Kúrenie peletami je navyše ekologické, nevzniká toľko odpadu ako pri spaľovaní dreva. Peletová pec sa väčšinou hodí na vykúrenie jednej miestnosti, prípadne ako doplnkový zdroj tepla. V prípade nízkoenergetických domov sa však dá použiť aj ako hlavný zdroj. 

Legislatíva a stavebná pripravenosť

Pri spaľovaní, najmä tuhých palív, dochádza k emisiám častíc znečisťujúcich ovzdušie. Preto sa krbových pecí týka taktiež celý rad noriem a pravidiel, ktoré by výrobcovia mali dodržiavať. Navyše trend Európskej únie smeruje k stále väčšiemu posilňovaniu týchto regulácií, ktoré sa vzťahujú na výrobcov, dovozcov a v niektorých prípadoch aj na prevádzkovateľov. Vždy by ste sa pri výbere pece mali uistiť, že vami kupované zariadenie bude mať adekvátne povolenie, prípadne je dobré vedieť, aké pravidlá musíte dodržiavať (Zdroj: Tzb-info.cz).

Realizácia stavby pece potrebuje navyše určitú stavebnú pripravenosť príbytku. Na prvom mieste je určenie polohy, kde má pec stáť, a jej statické parametre. Dôležitá je hlavne nosnosť podlahy pod pecou, pamätajte, že pec môže vážiť aj tristo kíl.

V prípade bežnej krbovej pece je dôležité počítať aj s miestom na kvalitný komín s dobrými ťahovými podmienkami, čo je dôležité hlavne pri rozkurovaní. Konkrétne parametre komína súvisia s typom pece a materiálom komína.

Všetky materiály použité pri stavbe (izolácia, obloženie, ďalšie doplnky aj okolitý nábytok) musia spĺňať požiarne normy, najmä podložka musí popri nosnosti spĺňať kritériá odolnosti proti žiaru. Všeobecne sa odporúča pri stavbe spolupracovať s odborníkmi.

Správny ťah komína

Pred stavbou je dôležité sledovať tri základné parametre pri výbere pece.

 • veľkosť priestoru na vykurovanie
 • výška komína, prípadne ťah
 • priemer dymovodu na správne zapojenie do komína

Často býva problém v zlom ťahu komína. Každá pec má odlišný výkon a iné požiadavky. Zradné môže byť aj pripojenie do spoločného komína činžového domu, kam ústi viacero výhrevných zariadení. Ťah sa v ňom môže meniť podľa prevádzky ostatných.

Komín môže byť príliš vysoký alebo, naopak, nízky, zle vyškárovaný, zanesený a prípadne aj upchaný. 

Údržba a čistenie

Dobrá krbová pec na drevo a drevené brikety musí mať pevnú a stabilnú konštrukciu aj kvalitnú povrchovú úpravu. Dôležité sú tesnenia dvierok a skla, zamerajte sa aj na ukotvenie. Ako veľmi sa pec zanáša, záleží hlavne na použitom palive. Nekvalitný materiál rýchlejšie zanesie a zadechtuje vnútrajšok pece aj komína (ten musí byť podrobený pravidelnej revízii). Krbovú pec je vhodné čistiť raz za štyri dni, hlavne v závislosti od toho, ako často používateľ kúri a aká veľká je zberná nádoba na popol.

Často sa na správnu starostlivosť o krbovú pec zabúda, a to môže znamenať zníženie životnosti aj predraženie kúrenia. Je dobré čistiť pec aj komín naozaj pravidelne, kontrolovať tesnenie aj doliehanie dvierok.

Podľa odborníkov nie je dobré nechávať popol v krbovej peci dlho, pretože do seba môže absorbovať vlhkosť a podporiť koróziu. Čistite vždy plne vychladnutú pec. Pravidelné základné čistenie by ste mali zakončiť generálnou údržbou na konci vykurovacej sezóny. Ak dochádza k správnemu spaľovaniu, nemalo by byť čistenie príliš náročné. Sklo sa dá dobre čistiť gélovými čističmi alebo saponátom. Pomôcť môže aj jemný prach z popola, ktorý naberiete na handru a jemne krúživými pohybmi sklo z vnútornej strany vydrhnete.

Pri odstraňovaní uhlíkov môžu veľmi pomôcť aj vysávače popola, na ktoré sme sa tiež zamerali na špeciálnej stránke. Tieto prístroje vysajú popol aj z naozaj horšie prístupných miest, majú kovovú nádobu a odolnú nasávaciu hadicu, ktorú nepoškodia ani tvrdé kusy nespáleného paliva. Nazbieraný popol sa dá dobre využiť na kompostovanie.

Už pri nákupe sa zaujímajte taktiež o záruku a servis aj možnosť nakúpiť nové diely. V prípade naozaj pokročilých typov krbových pecí narazíte na dlhšie záručné lehoty a dodávatelia často mávajú komponenty na sklade aj dlho po dopredaji daného modelu. Určite je pozitívne, keď firma ponúka servis priamo doma, kde technik zistí všetky informácie a pomôže majiteľovi.

Tipy na kúrenie drevom

Keďže je drevo najrozšírenejším palivom v krbových peciach, rozhodli sme sa ešte na záver spísať niekoľko rád a tipov, ktoré sa vám budú pri obsluhe a kúrení hodiť.

 • Poctivo pripravte celé zariadenie na použitie – skontrolujte vhodnosť komína a funkciu dymovodu, odstráňte všetok obalový a reklamný materiál, skontrolujte vnútornú výstelku.
 • Použite certifikované palivo, do krbovej pece nepatrí odpad, plasty a podobne. Ujasnite si, čo je schopná vaša krbová pec spaľovať.
 • Ideálne je dobre vysušené drevo, ktoré má vlhkosť pod 20 %. To dosiahnete sušením počas dvoch rokov, v prípade drevených brikiet väčšinou nie je vlhkosť vysoká. Vyberte si vhodné drevo práve pre svoje potreby (tvrdé alebo mäkké drevo).
 • Na rošt položte niekoľko malých triesok a na ne umiestnite podpaľovač alebo papier. Ten prekryte ďalšou vrstvou triesok a potom vyskladajte priestor polenami až do výšky dvoch tretín spaľovacej komory. Potom zapáľte podpaľovač. V prípade väčších pecí je možné zapaľovať oheň iba naskladaním dreva na hromadu a iniciáciou plameňa podpaľovačom z hornej strany.
 • Otvorte primárny otvor prívodu vzduchu naplno, hneď ako sa drevo ideálne rozhorí, otvorte taktiež sekundárny otvor nasávania.
 • Po dosiahnutí optimálnej teploty môžete horenie regulovať primárnym otvorom postupne až do uzavretia, ďalšiu reguláciu vykonávajte sekundárnym otvorom. Vždy však dbajte na správny plameň a spaľovanie, či oheň nepriškrtíte príliš a nedusíte ho. Postupne si vybudujete cit.
 • Pri dohorení paliva otvorte primárny otvor a mierne pootvorte dvierka pece. Spaliny sa nasajú do komína a potom môžete dvierka úplne otvoriť a priložiť.
 • Po zavretí dvierok počkajte, až sa znovu oheň rozhorí, postupne zatvorte primárny vzduch a regulujte sekundárnym.

Často kladené otázky ku krbovým kachliam

Ako sa krbové kachle líšia od krbu?

Krb predstavuje otvorený oheň. Ten so sebou nesie ako útulnú a romantickú atmosféru, tak aj niektoré nepríjemnosti, napríklad nebezpečenstvo vypadnutých uhlíkov. Jeho účinnosť navyše nie je nijako oslnivá, dosahuje len 20 až 30 %.

Krbové kachle sú naopak uzatvorené, čo má výhody okrem iného v bezpečnosti. Na rozdiel od krbu nie sú zabudované do steny. K ich veľkým výhodám patrí ekologický vykurovací systém, ktorý zaisťuje účinnosť aj viac ako 80 %. Vďaka tomu sa investícia do ich výstavby v niekoľkých rokoch vráti. O možnosť sledovať plamene v prípade pece neprídete, predné dvierka sú často presklené.

Ako vypočítať potrebný výkon kachlí?

Pri vyberaní krbových kachlí sa oplatí postupovať veľmi starostlivo a zahrnúť do výpočtu mnohé aspekty. Od klimatického pásma cez úroveň zateplenia domu až po veľkosť priestoru určeného na vykurovanie. Vo všeobecnosti môžete počítať s tým, že 1 kW stačí v prípade novostavieb na vykúrenie 40 m3, čo sa však týka starých domov, tam je to len 20 m3. Uvažujte tiež nad tým, či chcete priestor vykurovať nárazovo, prípadne nad tým, či majú byť kachle hlavným zdrojom tepla.

Čo sú peletové kachle?

Pelety sú vlastne zlisované drevené piliny. Vďaka starostlivému vysušeniu majú vysokú výhrevnosť a zostane po nich len malé množstvo popola, čo znamená menej náročnú údržbu. V neposlednom rade tiež produkujú menej oxidu uhoľnatého a ďalších splodín. Niet teda divu, že sú čím ďalej obľúbenejšie.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Krb


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 5 z 10 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie