Posadiť sa v zime pohodlne na pohovku a zadívať sa do praskajúcich plameňov je pre veľa ľudí symbolom idylického večera. Krbové kachle spájajú výhodu romantického pohľadu do ohňa s efektívnym vykurovaním miestností v dome.
V tomto podrobnom sprievodcovi sa venujeme všetkým dôležitým aspektom výberu krbových kachlí. Postupne sa dozviete, aký je rozdiel medzi krbovými kachľami a klasickým krbom či krbovou vložkou.
Poradíme vám, ako vypočítať potrebný výkon kachlí podľa vašich potrieb. Vysvetlíme tiež rozdiel medzi rôznymi typmi kachlí, ich výhody a nevýhody. Nezabudneme ani na rozdelenie rôznych druhov palív a spaľovania. Dočítate sa aj o cenových nárokoch na jednotlivé typy krbových kachlí.
Ako vybrať krbové kachle stručne:
- Podmienky – Zvážte, aké palivo môžete na vykurovanie používať a podľa toho vyberajte typ kachlí (drevo, plyn, elektrina a ďalšie). Úlohu hrá tiež veľkosť a zateplenie priestoru, stavebná pripravenosť, klimatické podmienky a lokálne ceny paliva.
- Primárny zdroj tepla – Ujasnite si, či pec bude primárnym alebo doplnkovým zdrojom tepla. Od toho sa odvíja voľba vhodného výkonu – kachle na drevo sú silné, naopak plynové a elektrické slúžia skôr ako doplnok vykurovania.
- Sálavá, konvekčná či kanadská – Sálavé kachle miestnosť vykúria rýchlejšie a sú lacnejšie, ich povrch je však horúci a nebezpečný napríklad pre deti. Konvekčné kachle vykúria pomalšie, ale lepšie odovzdajú teplo. Špeciálne kanadské kachle majú zase výbornú účinnosť (viac v kapitole o druhoch kachlí).
- Materiál kachlí – Plechové kachle rýchlo vyhrejú miestnosť, ale aj rýchlo chladnú. Dobré akumulačné schopnosti majú liatinové alebo keramické kachle, ale trvá dlhšie ich rozkúriť (kapitola Materiál).
- Kachle s výmenníkom – Ak chcete pecou vykurovať celý dom, uvažujte nad teplovodným či teplovzdušným výmenníkom, ktorý môžete napojiť na vykurovacie rozvody v dome.
- Cena – Obstarávacie čiastky začínajú na nízkych stovkách eur a bez problémov môžu prekročiť aj 4 000 €, pred výberom teda odporúčame určiť si rozpočet.
Zúfať nemusíte ani v prípade, že nemáte možnosť odvádzať z obytnej miestnosti zvyšky paliva – spaliny, prípadne nechcete spaľovať tuhé palivá. Alternatívou pre vás môžu byť biokrby, ktoré spaľujú biolieh. S výberom vám poradí náš článok Ako vybrať biokrb.
Čo sú krbové kachle
Zo všetkého je najskôr vhodné vysvetliť rozdiel medzi klasickým krbom, krbovou vložkou a krbovými kachľami, ktorých je niekoľko druhov.
Krb
Otvorený krb najviac zodpovedá predstave romantických večerov s priamym výhľadom na rozžeravené uhlíky a žeravé plamene. Má klasické ohnisko zabudované do steny, kúri sa v ňom drevom. Pri krbe je veľmi zložitá regulácia teploty. Jeho účinnosť sa pohybuje okolo dvadsiatich až tridsiatich percent.
Dá sa povedať, že je z pohľadu manipulácie s drevom v otvorenom priestore nebezpečnejší ako krbové kachle. Odlietavajúce iskry, prípadne vypadnuté uhlíky môžu zapáliť napríklad koberec alebo nábytok.
Najväčšou výhodou krbu je teda hlavne estetika a lákavá atmosféra. Málokedy sa však v súčasnej dobe používa ako hlavný zdroj tepla. Za nevýhodu možno považovať nižšiu bezpečnosť, ale aj neporiadok od popolu a zápach pri zapaľovaní plameňa.
Krbové kachle
Krbové kachle predstavujú samostatne stojacu jednotku, sú väčšinou menšie ako bežný krb či vložka. Ich výhodou oproti krbu je bezpečnosť, pretože sú na rozdiel od neho uzavreté. Kachle navyše dokážu akumulovať teplo zo spaľovania, preto vo výkone nezaostávajú za krbom.
Účinnosť krbových kachlí rastie až k osemdesiatim percentám, sú preto veľmi lacným a pritom ekologickým vykurovacím systémom. Investície do obstarania kachlí sa spravidla vracajú za niekoľko málo rokov vďaka rozdielu v nákladoch na palivo.
Moderné kachle sú navyše dizajnovou dominantou vykurovaného priestoru a práve ich parametrom a výberu sa venuje táto stránka. Za drobný nedostatok, ktorý však vyplýva z ich samotnej podstaty, možno považovať to, že nie sú zo strán obklopené stenami. Z toho dôvodu môže tiež hroziť popálenie, pri náhodnom dotyku.
Krbová vložka
Krbová vložka je určená na zabudovanie do steny. Môžete si ju zaobstarať napríklad v prípade, že máte vybudované miesto pre krb, pôvodne len pre rekreačné a málo časté kúrenie, avšak neskôr ste sa týmto spôsobom rozhodli efektívne vykurovať celý dom. Jedná sa o uzavreté ohnisko s vývodom spalín, ktoré je osadené dymovou klapkou.
Dôležité sú dvierka, ktoré môžu byť aj výsuvné či skladacie. Väčšinou sú osadené žiaruvzdorným kremičitým sklom. Jeho tepelná priestupnosť je okolo 92 až 95 percent. Krbová vložka pomerne výrazne zvyšuje účinnosť kúrenia v porovnaní s krbom a samozrejme zlepšuje aj požiarnu bezpečnosť. Výhodou vložiek je aj šetrenie peňazí.
Celková účinnosť spaľovania sa pohybuje okolo päťdesiatich percent. Do krbovej vložky môžete prikladať buď klasicky spredu, pokiaľ ju používate na kúrenie často, alebo je dobré uvažovať aj o zadnom plnení, napríklad z chodby či technickej miestnosti, čo môže zvýšiť čistotu vo vykurovanom priestore.
Výkon
Zo všetkého si najskôr musíte uvedomiť, čo presne od krbových kachlí očakávate a aké kachle sa ku konkrétnemu účelu hodia. Je teda potrebné rozhodnúť, či budú kachle zastávať funkciu primárneho zdroja tepla, alebo naopak budú iba doplnkovým zdrojom na iné centrálne vykurovanie. Treťou možnosťou je okrajové príležitostné kúrenie a prípadne dekorácia.
Musíte sa rozhodnúť, či kachle chcete napríklad pre vykurovanie jednej až dvoch miestností na chalupe, alebo ich chcete pripojiť na vykurovací systém v celom rodinnom dome. Možnosťou sú aj krbové kachle použiteľné na ohrev potravín. Zohľadniť by ste mali aj klimatické pásmo. Inak budete vykurovať dom v horách a inak zase v nížinách. Pri správnom výbere môžete ušetriť aj stovky eur, preto by ste ho nemali podceňovať.
Najdôležitejším faktorom pre výpočet potrebného výkonu kachlí je veľkosť priestoru, ktorý chceme vykurovať, a tiež energetický typ samotnej stavby. Ak chcete vykúriť staršiu stavbu s väčšími energetickými stratami, potrebujete aj dvakrát väčší výkon ako u krbových kachlí v novostavbe.
Výpočet priestoru a potrebného výkonu
Zo všetkého najskôr ale zistite veľkosť vykurovaného priestoru. Vypočítate ho, keď vynásobíte úžitkovú plochu príbytku výškou stropu. Ak máte dom o výmere stopäťdesiat metrov štvorcových a strop vysoký dva a pol metra, vykurovaný priestor bude mať 375 metrov kubických.
- objem vykurovaného priestoru = úžitková plocha x výška stropu
Menovitý výkon (šesťdesiat až sedemdesiat percent maximálneho výkonu) krbových kachlí, ktorý je vhodný pre pravidelné vykurovanie, sa uvádza v kilowattoch za hodinu (kWh).
Pri výpočte potrebného výkonu kachlí sa môžete riadiť orientačným výpočtom. Vychádzate z toho, že pri starom dome potrebujete 1 kW na vyhriatie dvadsiatich metrov kubických priestorov. Pri novostavbách vám 1 kW stačí na štyridsať metrov kubických (budova lepšie drží teplo). Ďalej je potrebné vnímať, v akom prostredí sa stavba nachádza.
Vykurovaný priestor 375 m3 | Potrebný výkon |
Dobre zateplená budova | 375/40 = 9,4 kW/hod |
Starší horšie izolovaný dom | 375/20 = 18,75 kW/hod |
Presnejší výpočet výkonu
Sofistikovanejší výpočet potrebného výkonu ponúka ďalší vzorec, v ktorom vynásobíme objem vykurovaného priestoru a tepelné straty, ktoré sú uvedené v tabuľke podľa typu zástavby.
Typ priestoru | Tepelná strata |
Veľmi dobre izolovaný/nízkoenergetický dom | 23 W/hod/m3 |
Udržiavaný, dobre izolovaný dom | 30 W/hod/m3 |
Stredne izolovaný dom | 35 W/hod/m3 |
Dom so zlou izoláciou | 50 W/hod/m3 |
Zle izolovaný rekreačný objekt | až 80 W/hod/m3 pri nárazovom vykúrení |
Pokiaľ teda vykurujeme stredne izolovaný dom s výmerou stopäťdesiat metrov štvorcových s dvoj a pol metrovým stropom, ktorý má objem vykurovaného priestoru 375 metrov kubických, vynásobíme objem číslom 35 podľa tabuľky. Vyjde nám údaj potrebného výkonu 13 125 wattov za hodinu, teda 13,1 kilowattov.
Pamätajte si, že tieto výpočty sú skôr orientačné. Tepelné straty jednotlivých stavieb sa iba odhadujú. Preto ak chcete zaobstarať kachle presne na mieru vášho domu, nechajte si tepelné straty zmerať odborníkom, ktorý na to využíva špecializované meradlá.
Problémy s nesprávnym výkonom kachlí
Dbajte na to, nech vaše kachle zodpovedajú vašim potrebám a parametrom vykurovaného priestoru. Krbové kachle so slabým výkonom nedokážu priestor dostatočne vykúriť. Pokiaľ sa budete snažiť ich výkon navýšiť, budú sa prehrievať, čo môže viesť až k popraskaniu a znehodnoteniu kachlí.
Ani príliš silné kachle nie sú vhodné, pretože budú váš dom či byt zbytočne prekurovať. Ak sa naopak budete snažiť ich výkon tlmiť tým, že priškrtíte prísun vzduchu, alebo obmedzíte množstvo paliva, zadymí sa vám predné sklo kachlí, a navyše nebude zariadenie správne fungovať pri spaľovaní. Nedokonalé spaľovanie potom vedie k zanášaniu dymovodu/komínovej vložky.
Druhy kachlí
Pri výbere krbových kachlí narazíte na skutočnosť, že existuje niekoľko druhov. Chcete sálavé alebo konvekčné kachle? Čo znamená, keď sú kachle jednoplášťové alebo dvojplášťové, s výmenníkom alebo bez? Poradíme vám, aké sú medzi nimi rozdiely.
Druh kachlí | Výhody | Nevýhody |
Konvekčné | + rovnomernejšie teplo
+ vyhrejú aj vedľajšie miestnosti + povrch kachlí má nižšiu teplotu |
– náročnejšia výroba
– vyššia cena – pomalšie vykurovanie |
Sálavé | + príjemnejšie teplo (kachle sú viac poznať)
+ hrejú rýchlejšie vďaka jedinej vrstve na bokoch |
– vysoká teplota
– nerovnomerné šírenie teploty |
S výmenníkom | + rovnomerné šírenie teploty
+ možnosť ohrevu vody |
– vysoká cena
– rozsiahlejšie stavebné úpravy |
Kanadské | + vyššia energetická účinnosť
+ výrazne vyššia účinnosť spaľovania |
– veľmi vysoká cena
– obmedzené možnosti designu |
Konvekčné kachle
Konvekčné krbové kachle sú dvojplášťové. V spodnej časti dochádza k prisávaniu studeného vzduchu do priestoru medzi spaľovacou komorou a vonkajším plášťom. Vzduch sa tu ohrieva a stúpa nahor, čím dochádza k jeho cirkulácii. Vďaka nej sú kachle schopné vykúriť aj väčšie priestory.
Teplota kachlí je rovnomerná a nedosahuje tak vysoké hodnoty ako u sálavých kachlí. Vykurovanie je pomalšie. Teplo sa však šíri aj sálaním cez sklenený otvor.
Sálavé kachle
O sálavých krbových kachliach hovoríme ako o jednoplášťových. Medzi plášťom a spaľovacou komorou nie je žiadny medzipriestor, a neumožňujú tak cirkuláciu vzduchu. Teplo sa do okolia šíri nerovnomerne celým povrchom, kachle dosahujú vyššie teploty ako konvekčné. Bezpečná vzdialenosť od rozžeravených častí kachlí je okolo štyridsať centimetrov.
Sálavé kachle sa rýchlo prehrejú, vhodné sú hlavne do priestorov s vysokým stropom. Svoje teplo rýchlo odovzdajú do miestnosti. Množstvo odovzdaného tepla sa riadi hlavne veľkosťou presklenej časti.
Krbové kachle s tepelným výmenníkom
Klasické krbové kachle vykurujú hlavne miestnosť, v ktorej sú umiestnené. Šíreniu tepla môžeme pomôcť napríklad otvorením dverí medzi miestnosťami. Vo väčšine prípadov tak môžu byť skôr doplnkovým spôsobom vykurovania. Existujú však kachle s výmenníkmi, ktoré ide napojiť na existujúce kúrenie – delíme ich na teplovodné a teplovzdušné.
Krbové kachle s teplovodným výmenníkom
Krbové kachle s teplovodným výmenníkom sú rozšírenejšie. Napoja sa na rozvod teplej vody v príbytku, a vy si tak môžete užiť teplo, ktoré zaplaví celý dom či byt. Také kachle môžu bez problémov ako primárny zdroj tepla vyhriať byt – priamo zahrievajú vodu, ktorá je potom poháňaná do periférnych častí príbytku a ohrieva vzduch. Prípadne vyteká ako horúca voda z kohútika. Cirkulujúca ochladená voda potom mieri späť do výmenníka.
Pri výkone kachlí sa potom hodnoty delia na výkon „do vzduchu“, teda teplo, ktoré odovzdávajú kachle priamo do miestnosti, v ktorej sú umiestnené, a výkon „do vody“, čo je teplo odovzdávané kolujúcej vode v recirkulačnom systéme.
Kachle s teplovodným výmenníkom väčšinou nie je možné používať bez zapojeného vykurovacieho okruhu, voda vo výmenníku sa totiž ohrieva plameňom a zároveň ochladzuje výmenník. Ak by v ňom voda nebola, došlo by k prehriatiu a potom aj k deformácii a prasknutiu. U niektorých kachlí ide výmenník vybrať a kachle zaslepiť. Neskôr je možné výmenník zase vrátiť a kúriť do radiátorov (Zdroj: Bakalárska práca: Návrh a výpočet krbových kachlí s teplovodným výmenníkom).
Kachle s teplovzdušným výmenníkom
Menej častou variantou je napojenie kachlí na teplovzdušný rozvod. Funguje podobne ako teplovodný rozvod, tu však dom zahrieva horúci vzduch cirkulujúci vďaka ventilátoru vo vzduchotechnike.
Kanadské kachle
Jedná sa o špeciálny typ kachlí, kde palivo nehorí ako v normálnych kachliach. Pri sekundárnom spaľovaní sa spracujú aj plyny a častice, ktoré vznikajú horením paliva. Výhrevnosť polena je tak vyššia, má dlhšie horenie, a preto sa nemusí tak často prikladať. Vzduch sa ohrieva v medziplášťoch, zmieša sa v špeciálnych trubičkách s dymom, ktorý znova zhorí.
Kachle majú vysokú účinnosť, ktorá pri správnom nastavení výkonu prevyšuje osemdesiat percent. Účinnosť otvorených krbov je pritom iba okolo dvadsiatich až tridsiatich percent, kachle bez sekundárneho spaľovania dosahujú päťdesiat až šesťdesiat percent. Bežné kachle majú v spaľovacej komore okolo 400 stupňov, teplota pri sekundárnom spaľovaní v kanadských kachliach rastie až cez 600 stupňov.
Ekologický aj ekonomický variant
Veľkou výhodou je aj to, že kanadské kachle možno označiť za krbové kachle s vysokou účinnosťou, teda za ekologický variant. V porovnaní s bežným spaľovaním totiž v odpade zostáva len približne desatina jemných častíc (pri normálnom spaľovaní vzniká tridsať až šesťdesiat gramov za hodinu, pri sekundárnom spaľovaní v kanadských kachliach iba tri až šesť gramov). To je výhoda nielen pre prírodu, ale aj pre užívateľov.
Popol sa musí vynášať len raz za tri týždne až mesiac. Navyše človek ušetrí aj za palivo. Úspora sa pohybuje od tridsiatich do päťdesiatich percent a doba prikladania sa predlžuje až na deväť hodín.
Typy spaľovania a prívod vzduchu
Krbové kachle môžu využívať rôzne etapy spaľovania nasávaného vzduchu. V základnom delení ich môžeme označiť za primárne a sekundárne spaľovanie. Niekedy sa pridáva aj tretí typ – terciárne spaľovanie. Čím viac etáp spaľovania krbové kachle využívajú, tým efektívnejšie sú.
Primárne spaľovanie
Primárny vzduch je taký, ktorý je do kachlí privedený cez popolník a rošt pod oheň. Ide o základný vzduch, ktorý užívateľovi pomáha pri zapaľovaní ohňa, kedy musí byť prívod plne otvorený. Reguluje sa pákou väčšinou umiestnenou pod ohniskom.
Sekundárne spaľovanie
Sekundárny vzduch je najdôležitejší pri spaľovaní dreva a drevených brikiet, ktoré sú najčastejším palivom krbových kachlí. Veľmi ovplyvňuje kvalitu spaľovania a tým aj emisie a ekologickú stopu.
Pri druhotnom spaľovaní vlastne dôjde k opätovnému vzplanutiu a spaľovaniu splodín. Samotné palivo je tak lepšie využívané a znižuje sa znečistenie ovzdušia. Prúdenie sekundárneho vzduchu navyše koluje pozdĺž skla dvierok, ktoré sa tým oplachuje a čistí.
Terciárne spaľovanie
Výhodou terciárneho spaľovania je ešte vyššia účinnosť kachlí, menej popola, predĺženie doby medzi prikladaním a šetrenie životného prostredia. Pri terciárnom spaľovaní sa mnoho výrobcov líši v terminológii. Niekto ho nazýva ako dvojité spaľovanie, dvojstupňové spaľovanie, trojstupňové spaľovanie a niekedy aj sekundárne spaľovanie, čo zákazníkov mätie.
Ide vlastne o tretí vzduch, ktorý je do spaľovacej komory privádzaný zhora a niekedy cez systém trubiek a kanálikov na zadnej či bočnej strane kachlí. Nie je regulovaný a kachle si ho nasávajú samy.
Vzduch, ktorý je predhrievaný v medziplášti a prichádza cez kaskádu trysiek do komory na spaľovanie, zráža a okysličuje emisné častice, čím dochádza k splyňovaniu. V tomto procese zhoria prachové častice a prchavé plyny pri teplote nad 600 °C. Dá sa povedať, že posilňuje sekundárne spaľovanie.
Prívod vzduchu
Pri obstaraní krbových kachlí so spaľovaním vyvstáva otázka, kam ich umiestniť a či je nutné do nich privádzať vzduch zvonku, alebo či stačí z miestnosti.
Krbové kachle prijímajú vzduch na horenie buď priamo z miestnosti, alebo z externého prívodu vzduchu (mimo budovy). Externý prívod vzduchu je potrebný hlavne pri novostavbách, zvlášť pri pasívnych domoch, kde je vysoká vzduchotesnosť.
U starších domov nie je externý prísun vzduchu až taký potrebný – vzduch potrebný na horenie si kachle berú z miestnosti vďaka netesnostiam okien a dverí. Pokiaľ chceme teplo z kachlí rozvádzať do vedľajších miestností, je externý prívod vzduchu nutný na to, aby nevznikol v miestnosti s kachľami podtlak. Vzduch sa privádza do kachlí podlahou alebo prierazom z vedľajšej miestnosti či pivnice.
Správny ťah komína
Často býva problém v zlom ťahu komína. Každé kachle majú odlišný výkon a iné požiadavky. Zradné môže byť aj pripojenie do spoločného komína nájomného domu, kam ústi viac ohrievačov. Ťah sa v ňom môže meniť podľa prevádzky ostatných. Komín môže byť príliš vysoký alebo naopak nízky, zle vyškárovaný, zanesený a prípadne aj upchatý.
Pri výbere kachlí je dôležité sledovať tri základné parametre spojené s komínom:
- dôležitá je výška komína a jeho ťah,
- priemer dymovodu by mal zodpovedať dymovodu v komíne (nesmie byť väčší).
Materiál
V prípade krbových kachlí sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými materiálovými prevedeniami, pričom každé má svoje výhody a nevýhody. Podľa toho, na aké účely chcete krbové kachle využiť, si môžete vyberať z plechových, liatinových a keramických.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Plechové | + rýchlo sa nahrejú
+ najlacnejšie |
– rýchlo púšťajú teplo
– nebezpečenstvo spálenia pri dotyku |
Liatinové | + dlho držia teplo
+ sú trvanlivejšie |
– drahšie ako plechové
– vysoká hmotnosť |
Keramické | + krásny dizajn
+ výborná účinnosť |
– dlho sa rozohrievajú
– veľmi vysoká cena |
Plechové kachle
Plechové krbové kachle sa nahrejú veľmi rýchlo, preto sú ideálne pre nárazové a nepravidelné vykurovanie napríklad na chatách a chalupách. Rýchlo však tiež chladnú, čo znamená, že keď v noci nepriložíte palivo, ráno vstanete k vychladnutým kachliam. Kachle s plechovým plášťom sú lacnejšie a vhodné ako doplnkový zdroj tepla na nárazové kúrenie.
Liatinové kachle
Krbové kachle s liatinovým telom sú síce drahšie, ale dokážu dostatočne akumulovať teplo. Preto zariadenie hreje ešte dlho potom, čo oheň vyhasne. Tým sa šetria náklady na palivo. Sú vhodnejšie ako hlavný zdroj tepla v byte či dome. Vďaka liatinovým kachliam vás nečakajú nepríjemné chladné rána, zároveň sa dokážu pomerne rýchlo rozohriať. Majú dlhú životnosť vďaka vysokej tepelnej odolnosti a hrejú rovnomerne.
Keramické kachle
Keramické kachľové pece oslovujú svojim romantickým dizajnom. V ich prospech ale hovoria aj technické parametre – majú dlhú životnosť, vysokú tepelnú účinnosť a ekonomickú prevádzku s nízkou spotrebou paliva. Stačí do nich priložiť aj len dvakrát denne. Nevýhodou je pomalšie rozohrievanie, ale rovnako ako liatinové kachle akumulujú teplo a hrejú dlho po zhasnutí ohňa. Kachle uvoľňujú akumulované teplo postupne.
Keramické kachle môžeme deliť na tri typy:
- Ľahké – zahrievajú sa desiatky minút, akumulované teplo vydrží štyri hodiny a sú vhodné pre chaty a chalupy na nepravidelné nárazové vykurovanie.
- Poloťažké – zahrievajú sa dve hodiny, akumulované teplo vydrží až osem hodín a sú vhodné ako doplnkový zdroj tepla.
- Ťažké – zahrievajú sa štyri hodiny, ale akumulované teplo vydrží až dvanásť hodín, sú vhodné aj ako hlavný zdroj tepla v dome či byte.
Palivo
Najčastejším palivom, s ktorým sa pri výbere krbových kachlí stretnete, je drevo alebo drevené brikety. Aj tento parameter je dobré si premyslieť pred kúpou nových kachlí. Menej bežné sú napríklad zariadenia spaľujúce plyn, pelety, biolieh, prípadne elektrické.
Môžete sa stretnúť aj s krbovými kachľami na uhlie, v súčasnosti už ale toto palivo stráca na popularite. Väčšina kachlí je prispôsobená na jeden typ paliva, k dostaniu sú však aj multipalivové modely, ktoré si poradia ako s drevom a briketami, tak s uhlím.
Porovnanie hlavných typov palív:
Typ paliva | Výhody | Nevýhody | Vhodné pre |
Drevo a brikety | + efektívnejšie, lacnejšie a ekologickejšie kúrenie
+ široká ponuka modelov podľa rôznych parametrov |
– nutnosť priestoru na skladovanie dreva
– vzniká odpad – je potrebný dymovod |
ako hlavný zdroj tepla pre menšie byty aj väčšie domy |
Plyn | + bez nečistôt a spalín
+ nie je potrebný priestor na skladovanie paliva + jednoduchá obsluha |
– vyššia cena ako pri dreve
– nutné napojenie na inžinierske siete alebo plynové fľaše – je potrebný dymovod |
doplnkový zdroj tepla |
Elektrina | + bez nečistôt a spalín
+ verná imitácia horiaceho dreva + nie je potrebný priestor na skladovanie paliva + nie je potrebný dymovod |
– vyššia cena ako pri dreve a plyne
– nutné napojenie na inžinierske siete či generátor |
doplnkový zdroj tepla pre jednu alebo dve miestnosti |
Náklady na vykurovanie
Pre úplnosť uvádzame aj modelový príklad porovnania ceny vykurovania priemerného rodinného domu o podlahovej ploche sto dvadsať metrov štvorcových podľa paliva, ak ho chcete mať vykúrený na dvadsaťdva stupňov. Príklad je orientačný, samozrejme veľmi záleží na tepelných stratách konkrétneho príbytku.
Vykurovanie | Drevo a uhlie | Plyn | Elektrina |
Približná cena kúrenia za rok (v €, byt 120 m2, teplota 22 °C) | 300 až 600 € | 800 až 1 000 € | 1 500 až 2 400 € |
Kachle na drevo
Drvivá väčšina krbových kachlí na trhu spaľuje drevo. Kvalitné modely kachlí vám pomôžu ušetriť, pretože ich účinnosť je veľmi vysoká (až cez osemdesiat percent).
Je potrebné, aby ste kúrili suchým palivom, pretože mokré alebo vlhké palivo podstatne znižuje účinnosť a životnosť kachlí a má nižšiu výhrevnosť. Jeden kilogram vlhkého dreva dokáže vyrobiť osem až desaťtisíc kilojoulov energie za hodinu. Rovnaké množstvo suchého dreva (vlhkosť dvadsať percent, ktoré vysychá aj dva roky) vyprodukuje štrnásť až šestnásť tisíc kilojoulov.
Vhodné sú tvrdé drevá ako dub, buk, jaseň, hrab či drevo z ovocných stromov. Horia sálavým plameňom a zanechávajú veľa rozžeravených uhlíkov, z ktorých vyžaruje teplo veľmi dlhú dobu. Menej vhodné sú mäkké drevá, ako napríklad breza, lipa, topoľ a agát. Živicové drevá z ihličnanov horia veľmi rýchlo a majú nižšiu výhrevnosť, živica navyše spôsobuje vystreľovanie uhlíkov a viac zanáša a upcháva komíny.
Drevo podľa tvrdosti
- veľmi mäkké – smrek, borovica, limba, jedľa, topoľ, vŕba, lipa
- mäkké – smrekovec, duglaska, kosodrevina, borievka (jalovec), breza, jelša, vŕba rakytová, čremcha (tŕpka)
- stredne tvrdé – gaštan jedlý, platan, brest, lieska
- tvrdé – dub, orech, javor, čerešňa, jabloň, jaseň, buk, hruška, slivka, agát, hrab
- veľmi tvrdé – drieň, vtáčí zob, dub plstnatý, krušpán
- neobyčajne tvrdé – eben cejlónsky, africký grenadil, guajak a iné exotické dreviny
Kachle na drevené brikety
Pokiaľ nemáte k dispozícii vhodné drevo, pomôžu vám drevené brikety. Predvolenou surovinou na ich výrobu sú čisté drevené piliny. Je potrebné sa uistiť, že v sebe nemajú znečisťujúce látky ako napríklad lepidlo a ďalšie spájajúce materiály. Mali by ste sa o nich dočítať v zložení na obale.
Ekologické brikety sa vyrábajú tak, že piliny sú po ich vysušení za veľmi vysokého tlaku mechanicky zlisované bez akejkoľvek spojovacej látky. Sú v tvare brikety alebo valca s dierou, ktorá uľahčuje okysličenie pri spaľovaní. Povrch brikety je po lisovaní za tepla zatavený a odolnejší proti vlhkosti.
Kachle na elektrinu
Môže sa stať, že v dome nemáte možnosť nainštalovať komín, napriek tomu môžete siahnuť po krbových kachliach na elektrinu. Sú vhodné skôr ako doplnkový zdroj tepla v dome, pretože prevádzka na vykúrenie celého objektu je pomerne nákladná.
U elektrických kachlí je možné nastaviť teplý aj studený chod a kvalitné modely dokážu verne napodobniť horenie dreva, prípadne aj typické praskanie horiacich polien. Veľkou výhodou je nulový odpad, ľahké ovládanie aj mobilita.
Kachle na plyn
Ďalším pomerne nákladnejším spôsobom vykurovania sú aj plynové krbové kachle. Na slovenskom trhu sú skôr zabudnuté. Jednotlivé typy sa líšia podľa toho, či pripájate kachle priamo do plynovodu alebo k plynovej fľaši.
Aj tu je výhodou nulový odpad a čistota. Odpadá tiež nutnosť pripravovať ohnisko. Plynové kachle navodia príjemné teplo v miestnosti už za pätnásť minút. Obľúbené sú aj vonkajšie voľne stojace plynové krby.
Biolieh
Rovnako ako pri elektrických, ani pri krbových kachliach na biolieh nepotrebujete vývod spalín komínom. Sú však skôr estetickým doplnkom, než hlavným zdrojom tepla. Horia len niekoľko hodín, potom ich musíte nechať vychladnúť a až po vychladnutí môžete opäť pridať lieh.
Drevo môžete simulovať keramickými polenami, výhodou je horenie bez spalín a odpadu. Do bioliehu sa často pridáva aj vôňa.
Uhlie
Kam nedosiahnu inžinierske siete, alebo nie sú priestory na uskladnenie dreva, býva uhlie ako palivo jedinou možnosťou. Výhodou je vysoká výhrevnosť uhlia a dobrá skladovateľnosť paliva. Frekvencia prikladania je nižšia, rovnako ako obstarávacia cena.
Negatívom je nešetrnosť k životnému prostrediu. Sused v obci, ktorý kúri uhlím, býva často tŕňom v oku všetkým v okolí.
Pelety
Špeciálny typ krbových kachlí sú moderné peletové. Vedia fungovať bez zložitejšej obsluhy, peletovým kachliam môžete naprogramovať automatické zapálenie a reguláciu teploty. Majú navyše zabudovaný veľký zásobník na pelety, v prevádzke tak môžu byť aj niekoľko dní v kuse.
Kúrenie peletami je navyše ekologické, nevzniká toľko odpadu ako pri spaľovaní dreva. Peletové kachle sa väčšinou hodia na vykúrenie jednej miestnosti, prípadne ako doplnkový zdroj tepla. Pri nízkoenergetických domoch sa však dajú použiť aj ako hlavný zdroj.
Bezpečnosť a stavebná pripravenosť
Pri výbere veľkosti a miesta pre krbové kachle musíme myslieť na bezpečnostné predpisy. Podlaha musí byť vyrobená z nehorľavého materiálu, ako napríklad dlažba, tehly, kameň. Všetky ďalšie materiály použité pri stavbe (izolácia, obloženie, ďalšie doplnky aj okolitý nábytok) musia taktiež spĺňať požiarne normy. Všeobecne sa odporúča pri stavbe spolupracovať s odborníkmi.
Kachle môžu vážiť cez 250 kilogramov, realizácia stavby teda potrebuje navyše určitú stavebnú pripravenosť príbytku a dobrú statiku. Ak ich chcete umiestniť na poschodie budovy, môže vám váha spôsobiť problémy v pevnosti stropu. Nosnosť pevného nehorľavého podložia musí zodpovedať vysokej hmotnosti kachlí.
Pri bežných krbových kachliach je dôležité počítať aj s miestom pre kvalitný komín s dobrými ťahovými podmienkami, čo je dôležité hlavne pre rozkurovanie. Konkrétne parametre komína súvisia s typom kachlí a materiálom komína.
Legislatíva a nároky
Pri spaľovaní, najmä tuhých palív, dochádza k emisiám častíc znečisťujúcich ovzdušie. Preto sa krbových kachlí týka aj celý rad noriem a pravidiel, ktoré by výrobcovia mali naplniť. Často sú nariadenia vo forme technických noriem.
Navyše trend Európskej únie tiahne k stále väčšiemu posilňovaniu týchto regulácií, ktoré sú vztiahnuté na výrobcov, dovozcov a v niektorých prípadoch aj na prevádzkovateľov. Vždy by ste sa pri výbere kachlí mali uistiť, že vami kupovaný prístroj bude mať adekvátne povolenie, prípadne je dobré vedieť, aké pravidlá musíte dodržiavať. V poslednej dobe dochádza k zavádzaniu prísnejších emisných limitov. Koncom roku 2022 bude zakázaný predaj kotlov prvej a druhej triedy. (Zdroj:www.energozrouti.cz)
Údržba kachlí
Dobré krbové kachle na drevo a drevené brikety musia mať pevnú a stabilnú konštrukciu aj kvalitnú povrchovú úpravu. Dôležité sú tesnenia dvierok a skla, zamerajte sa aj na kotvenie. Ako veľmi sa kachle zanášajú, záleží hlavne na použitom palive. Nekvalitný materiál rýchlejšie zanesie vnútro kachlí i komín (ten musí byť podrobený pravidelnej revízii).
Krbové kachle je vhodné čistiť raz za štyri dni, hlavne v závislosti na tom, ako často užívateľ kúri a aká je veľká zberná nádoba na popol. Často sa na správnu starostlivosť o krbové kachle zabúda, a to môže znamenať zníženie životnosti i predraženie kúrenia. Je dobré čistiť kachle aj komín naozaj pravidelne, kontrolovať tesnenie aj doliehanie dvierok.
Čistenie
Podľa odborníkov nie je dobré nechávať popol v krbových kachliach dlho, pretože do seba môže pojať vlhkosť a podporiť koróziu. Čistite vždy plne vychladnuté kachle.
Pravidelné základné čistenie by ste mali zakončiť generálnou údržbou na konci vykurovacej sezóny. Pokiaľ dochádza k správnemu spaľovaniu, nemalo by byť čistenie príliš náročné. Sklo sa dá dobre čistiť gélovými čističmi alebo saponátom. Pomôcť môže aj jemný prach z popola, ktorý naberiete na handru a jemne krúživými pohybmi sklo zvnútra vydrhnete.
Pri odstránení uhlíkov môžu veľmi pomôcť aj vysávače popola, na ktoré sme sa tiež zamerali na špeciálnej stránke. Tieto prístroje vysajú popol aj zo skutočne horšie prístupných miest, majú kovovú nádobu a odolnú saciu hadicu, ktorú nepoškodia ani tvrdé kusy nespáleného paliva. Nazbieraný popol sa dá dobre využiť na kompostovanie.
Servisovanie
Už pri nákupe sa zaujímajte aj o záruku a servis aj možnosť nakúpenia nových dielov. U naozaj pokročilých typov krbových pecí narazíte na dlhšie záručné lehoty a dodávatelia často mávajú komponenty na sklade aj dlho po dopredaji daného modelu. Určite je pozitívne, keď firma ponúka servis priamo doma, kde technik zistí všetky informácie a pomôže užívateľovi.
Cena
Všeobecne sa dá povedať, že cena krbových kachlí rastie postupne s menovitým výkonom. Čím vyššia cena, tým väčší výkon a účinnosť kachlí. Rozdelenie podľa ceny ale môže byť zavádzajúce kvôli rozmanitým parametrom produktu.
Pamätajte na to, že nie vždy je vyšší výkon vhodný. Krbové kachle musia byť pre váš byt optimálne. Vysoký výkon neuplatníte v nízkoenergetických domoch, miestnosti rýchlo prekúrite a budete musieť vetrať a „vykurovať ulicu“. Naopak nízky výkon kachlí v zle izolovanej chate či chalupe nedokáže celú budovu vôbec vykúriť na požadovanú teplotu.
Na slovenskom trhu je v ponuke veľké množstvo rôznych značiek a jednotlivých modelov krbových kachlí. Medzi najobľúbenejšie patria ABX, Haas+Sohn, HS Flamingo, Thorma či Nordica.
Cena do 800 €
V najnižšej kategórii zaobstaráte menej kvalitné kachle s nízkym výkonom, ktoré sú vhodné skôr na vykurovanie samostatných miestností, prípadne ako doplnkový zdroj tepla k inému centrálnemu kúreniu. Väčšinou sa v cenovom rozpätí do 600 € pohybujú krbové kachle s výkonom do desiatich kilowattov za hodinu. Objavujú sa tu vedľa plechových kachlí na tuhé palivá aj malé elektrické kachle.
Cena od 800 € do 1 600 €
Tu nájdete výkonnejšie krbové kachle od približne ôsmich kilowattov za hodinu. V tejto cenovej kategórii kúpite kvalitné keramické a liatinové kachle s lepším spaľovaním paliva, dobrými akumulačnými vlastnosťami a výkonom dokonca cez pätnásť kilowattov za hodinu. Sú teda vhodné aj ako hlavný zdroj tepla.
Cena nad 1 600 €
V tejto kategórii zaobstaráte veľmi kvalitné kachle s teplovodnými výmenníkmi, ktoré vám pomôžu s ohrievaním aj najvzdialenejších kútov domu. Ide najmä o hlavné zdroje vykurovania rodinných domov s menovitým výkonom aj cez dvadsať kilowattov za hodinu. Tieto kachle zaručujú veľmi dobré spaľovanie paliva a vyššiu účinnosť ako lacnejšie varianty.
Tipy na kúrenie drevom
Pretože je drevo najrozšírenejšie palivo v krbových kachliach, rozhodli sme sa ešte na záver spísať niekoľko rád a tipov, ktoré sa vám budú pri obsluhe a kúrení hodiť.
- Poctivo pripravte celé zariadenie na použitie – skontrolujte vhodnosť komína a funkciu dymovodu, odstráňte všetok obalový a reklamný materiál, skontrolujte vnútornú výstelku.
- Použite certifikované palivo, do krbových kachlí nepatrí odpad, plasty a podobne. Ujasnite si, čo sú schopné vaše krbové kachle spaľovať.
- Ideálne je dobre vysušené drevo, ktoré má vlhkosť pod 20%. To dosiahnete sušením po dva roky, u drevených brikiet väčšinou nie je vlhkosť vysoká. Vyberte si vhodné drevo práve pre vaše potreby (tvrdé alebo mäkké drevo).
- Na rošt položte niekoľko malých triesok a na ne umiestnite podpaľovač alebo papier. Ten prekryte ďalšou vrstvou triesok a potom zaskladajte priestor polenami až do výšky dvoch tretín spaľovacej komory. Potom zapáľte podpaľovač. Pri väčších kachliach je možné zapaľovať oheň jednoduchým naskladaním dreva na hromadu a iniciáciou plameňa podpaľovačom z hornej strany.
- Otvorte primárny otvor prívodu vzduchu naplno, akonáhle sa drevo ideálne rozhorí, otvorte aj sekundárny otvor sania.
- Po dosiahnutí optimálnej teploty môžete horenie regulovať primárnym otvorom postupne až do uzavretia, ďalšiu reguláciu vykonávajte sekundárnym otvorom. Vždy ale dbajte na správny plameň a spaľovanie, nech oheň nepriškrtíte príliš a nedusíte ho. Postupne si vybudujete cit.
- Pri dohorení paliva otvorte primárny otvor a mierne pootvorte dvierka kachlí. Spaliny sa nasajú do komína a potom môžete dvierka úplne otvoriť a priložiť.
- Po zatvorení dvierok počkajte, až sa znovu oheň rozhorí, postupne zatvorte primárny vzduch a regulujte sekundárnym.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.