Porovnávací test a recenzie najlepších krmív pre psov

Pes je nerozlučný priateľ človeka a ako taký potrebuje zodpovedajúcu starostlivosť. Jej neodmysliteľný základ spočíva v dostatku krmiva vysokej kvality, ktoré zaistí optimálny rozvoj organizmu vášho štvornohého miláčika. V posledných rokoch bolo práve zloženie krmív podrobené pomerne výraznej kritike zo strany odborníkov aj médií. I vďaka tomu stále stúpa počet nových značiek zameriavajúcich sa na produkciu krmív prémiových kvalít.

V súčasnosti môžete v kamenných aj internetových obchodoch naraziť na krmivá určené tak mladším, ako dospelým aj starším zvieratám. Rolu hrá predovšetkým veľkosť plemena, od ktorej sa odvíja jednak veľkosť balenia, jednak podiel jednotlivých látok. Veľmi dôležitý je najmä obsah životne dôležitých látok, ako sú sacharidy, vápnik, fosfor, mastné kyseliny, sodík či probiotiká. Jedine ich vyváženým pomerom je možné dosiahnuť zdravý vývoj a život psa. Nezabúdajte ani na vplyv potravy na výživu kĺbov a telesných funkcií zvierat, ktorý je vždy zmienený v príbalových letákoch.

Rozhodujete sa, aký druh krmiva svojmu psiemu miláčikovi kúpiť? Poriadne sa pozrite na etiketu a skontrolujte zloženie. Pes nie je ani bylinožravec a rozhodne sa mu nebude páčiť ani vysoký obsah popolovín, ktoré sú obľúbenou zložkou mnohých komerčne známych krmív. Prítomnosť zdraviu prospešných látok je však kľúčová pre zodpovedajúci vývoj zvieraťa a udržanie jeho fyzickej kondície. Ak by vám predsa len nebolo niečo jasné, nazrite do nášho článku Ako vybrať krmivo pre psy.


Najlepšie krmivá pre psov podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Vek psa Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Eminent Dog Adult 15 kg
Eminent Dog Adult 15 kg Brit Pre dospelé psy 28 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Brit Premium by Nature Adult L 15 kg
Brit Premium by Nature Adult L 15 kg Brit Pre dospelé psy 35 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Purina Friskies Dog Balance 15 kg
Purina Friskies Dog Balance 15 kg Friskies Pre dospelé psy 23 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Eminent Dog Puppy 15 kg
Eminent Dog Puppy 15 kg Eminent Pre šteňatá 30 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg
Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg Brit Pre šteňatá 45 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Eminent Dog Adult Large Breed 15 kg
Eminent Dog Adult Large Breed 15 kg Eminent Pre dospelé psy 28 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Royal Canin Mini Adult 8 kg
Royal Canin Mini Adult 8 kg Royal Canin Pre dospelé psy 34 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Purina Friskies Dog Junior 15 kg
Purina Friskies Dog Junior 15 kg Friskies Pre šteňatá 25 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Brit Premium by Nature Adult M 15 kg
Brit Premium by Nature Adult M 15 kg Brit Pre dospelé psy 32 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kg
Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kg Brit Pre dospelé psy 38 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať krmivo pre psa

Čo zvážiť pri výbere krmiva pre svojho psa

 • vek – šteňatá potrebujú stravu s iným zložením než odrastené psy alebo psy seniori
 • rasa – zloženie sa taktiež líši podľa veľkosti plemena, zakrpatené psy vyžadujú inú výživu než obrie plemená
 • zdravotný stav – ak trpí váš štvornohý maznáčik nejakými zdravotnými problémami (napr. cukrovka, obezita a pod.), je nutné tomu prispôsobiť aj jeho stravu
 • životný štýl – zloženie aj dávkovanie by ste mali prispôsobiť tomu, či sa váš pes pohybuje predovšetkým vnútri v domácnosti, alebo či lieta celé dni po vonku. Podľa toho má každý z nich iný energetický výdaj a správnym výberom ich krmiva zamedzíte napríklad obezite

Zloženie krmiva

Začneme hneď tým najdôležitejším, teda samotným zložením krmiva. Uvádzať na obale zloženie je povinné a údaje musia byť zoradené zostupne podľa percentuálneho zastúpenia v krmive. V nasledovných odsekoch si rozoberieme, aký je optimálny podiel a kvalita rôznych zložiek krmiva, ako sú bielkoviny, vitamíny, vláknina a ďalšie.

Zložka Optimálny podiel v krmive
Bielkoviny minimálne 18 %
Vláknina cca 4 % (pre obézne psy 5 %)
Vitamíny A, D, E, C, H, vápnik, horčík, sodík, draslík, síra
Sacharidy veľmi malé množstvo
Tuky 9 – 20 %

Optimálne zloženie krmiva pre psov podľa čiastkových nutričných zložiek

Bielkoviny

Bielkoviny sú všeobecne pre psy jednou z najdôležitejších zložiek ich potravy, v jednej dávke kŕmenia by mal dospelý pes dostať minimálne 18 % bielkovín, šteňatá a psy v záťaži ešte viac – aspoň 25 %. Maximum nie je stanovené, obvykle je v granulách bielkovín až 40 %.

Vďaka bielkovinám fungujú našim zvieracím kamarátom správne vnútorné orgány, psy správne trávia, tvoria sa im krvné bunky. Bielkoviny podporujú taktiež rozmnožovanie, hojenie, rast svalovej hmoty a laktáciu. Dôležité však nie je iba množstvo obsiahnutých bielkovín, ale taktiež to, aký majú pôvod. Základným pravidlom v tomto prípade je, že väčšina z nich (minimálne 2/3) by mala mať pôvod živočíšny. Rastlinné bielkoviny môžu byť pre psa ťažko stráviteľné a pri ich spracúvaní telo produkuje mnoho odpadových látok (amoniak), čo zaťažuje pečeň  a obličky. Naopak, pri vysokokvalitných bielkovinách (živočíšnych) sa veľké množstvo odpadových látok netvorí.

Bielkoviny rastlinné sú obsiahnuté v obilninách a ešte viac v strukovinách. Výrobcovia tento fakt využívajú v snahe ušetriť tak, že vyrobia granuly, ktoré obsahujú veľa proteínov, ale nie z mäsa, čo na prvý pohľad nevidieť. Napríklad sója obsahuje veľa antinutričných látok, ktoré znižujú využiteľnosť vitamínov a minerálov z potravy. Taktiež obsah kukurice v krmive nemusí byť vždy dobrou voľbou. Ak ju však výrobca správne tepelne upraví, mal by ju váš štvornohý kamarát dobre prijať. Ak chceme svojmu psíkovi dopriať kvalitnú a vyváženú stravu, musíme teda sledovať nielen obsah bielkovín, ale aj ich zdroje a spracovanie.

Mäso

Najčastejším a najlepším zdrojom živočíšnych bielkovín v psích krmivách je, samozrejme, mäso. Pes je skrátka mäsožravec, a preto by sme mali pri výbere granúl sledovať práve obsah mäsa, ktoré by malo mať v zložení krmiva najväčší podiel. Obzvlášť ak je váš pes veľmi aktívny, je strava s vysokým podielom mäsa viac než na mieste.

Výrobcovia granúl by mali uviesť, o aký druh mäsa ide. V granulách mäso nájdeme v čerstvej, mrazenej alebo sušenej podobe. Jednou z možností je taktiež mäsová múčka. Tá je však konzervovaná, nikto nevie čím, navyše už ide o tepelne spracovaný produkt, ktorý je potom v granulách spracovaný zbytočne druhýkrát. Jej kvalitu môžeme posúdiť napríklad podľa percentuálneho obsahu popolovín. V prípade nízkopopolových variantov sa dočkáme hodnôt okolo 12 %. Existujú však aj varianty 40 %, ktorým odporúčame sa vyhnúť. V prípade čerstvého mäsa je potrebné dať si pozor na to, že sa pred spracovaním musí najskôr usušiť, takže je výsledne v granulách mäsa iba zhruba tretina z uvedenej hodnoty množstva mäsa čerstvého.

Ak si na obale napríklad prečítate, že granuly sú zložené z bravčového mäsa, ale taktiež z „iných produktov živočíšneho pôvodu“, a nenasleduje spresnenie v zátvorke (napr. 100 % kuracia pečeň), vyhnite sa im oblúkom. Môže to totiž znamenať, že ide o kože, rohy, srsť a iné zložky, ktoré v strave nemajú čo robiť a vášmu psovi nič neprinesú. Môže ísť však taktiež o neškodné obličky, pečeň, cievy, a preto je práve dôležité, aby bolo zloženie čo najviac spresnené.

» TIP: Spresnenie nehľadajte iba v prípade mäsa a iných živočíšnych produktov. Rovnako spresnené by mali byť použité tuky a oleje, farbivá a i. Čím viac spresnenia, tým viac môžete granulám a mäsu pre svoje psy veriť. Viete, že výrobca pred vami nič netají a že neboli použité žiadne nekvalitné náhrady.

Vláknina

K pestrej a vyváženej strave psíka patrí taktiež vláknina, ktorá podporuje správnu činnosť čriev. V suchých krmivách by sa mal obsah vlákniny pohybovať okolo 4 %. Pre obéznych môžete túto hodnotu zvýšiť na 5 %. Vláknina totiž krmivu dodáva objem a psovi dodá rýchlejší pocit sýtosti, preto je jej obsah v diétnom krmive väčší. Navyše má málo kalórií.

Keď psíkovi nedoprajete dostatok vlákniny, môže trpieť napríklad zápchou. Naopak, nadbytok vlákniny znižuje stráviteľnosť a psovi tak budú chýbať niektoré dôležité živiny, vitamíny a minerály.

Vlákninu môžeme navyše rozdeliť na rozpustnú vo vode a nerozpustnú vo vode. Rozpustná má preháňavé účinky (obsahuje ju napríklad ovocie, strukoviny). Nerozpustná vláknina stimuluje pohyb čriev (nachádza sa napríklad v koreňovej zelenine).

Sacharidy

Sacharidy, inak taktiež cukry, sú ďalšou dôležitou zložkou, ktorú by sme mali v zložení identifikovať. Cukry sú pre psíka zdrojom rýchlej energie, šetria bielkoviny na neskôr, ale taktiež obsahujú veľa vlákniny a antinutričných látok. Musíme teda sledovať ich množstvo a aj zdroje.

Sacharidy nájdeme v rastlinných zložkách krmiva, najčastejšie je ich zdrojom pšenica, kukurica, ryža, ovos a zemiaky. Z týchto rastlín psy najlepšie trávia zemiaky, ryžu a ovos. Pšenica a kukurica patria medzi zdroje sacharidov, ktoré sú na trávenie náročnejšie. V prípade pšenice je to hlavne pre veľké množstvo lepku.

Pes nie je, na rozdiel od nás, na trávenie sacharidov tak dobre vybavený a napriek tomu, že ide o dôležitú súčasť psej výživy, v jeho strave by sa mali objavovať skôr v malom množstve. Nadbytok sacharidov sa ukladá ako tuk a ľahko vedie k obezite.

Tuky

Tuky sú najväčším zdrojom energie. Sú dobre stráviteľné (ich stráviteľnosť sa pohybuje okolo 90 %), zvyšujú chutnosť krmiva a sú zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Pomáhajú taktiež vstrebávať niektoré vitamíny, podporujú správne fungovanie obličiek a reprodukciu. Tuky sú pre psíky dôležité taktiež preto, že izolujú nervové vlákna, podporujú transport živín a sú stavebnou látkou bunkových stien. Ak by sme mali povedať, ktoré z tukov sú pre našich psích kamarátov najvhodnejšie, určite to budú tuky živočíšne, napríklad rybí alebo kurací.

V jednom balení suchého krmiva pre dospelého psa by sa mal obsah tuku pohybovať v rozmedzí 9 až 20 %. I keď všetci vieme, že veľké množstvo tukov spôsobuje obezitu, a to tak u psov, ako u ľudí, musíme si uvedomiť, že pre telo nie je dobrý ani ich nedostatok. Deficit tukov sa u psíkov prejaví napríklad suchou až šupinatou kožou a hrubou srsťou. Ak pes nemá dostatok tukov po dlhší čas, môže mať taktiež problém s udržaním ideálnej hmotnosti.

Vitamíny, minerály a iné prospešné látky

Ako je všeobecne známe, vitamíny a minerály podporujú správne fungovanie organizmu a posilňujú jeho imunitu. To platí pre ľudí aj pre psíky. A takisto ako si ľudské telo tieto látky nevie vytvoriť samo, nevie to ani telo nášho zvieracieho miláčika. Výnimkou sú vitamíny K a C. Vitamíny a minerály preto psíkovi musíme dopriať formou starostlivo vybraného krmiva, ktoré je svojím zložením vyvážené a kvalitné.

Ktoré vitamíny by mali byť súčasťou granúl?

 • Vitamín A, ktorý pomáha psovi v raste a zlepšuje jeho zrak;
 • vitamín D, vďaka ktorému má psík zdravé kosti a zuby;
 • vitamín E je dobrý na zdravé nervy, srsť a svaly, ale taktiež podporuje plodnosť a chráni bunky organizmu;
 • vitamín C podporuje imunitný systém a aj keď si ho psík sám vytvára, nie je na škodu, keď ho nájdeme taktiež v zložení krmiva, aspoň v malom množstve;
 • vitamín H (biotín) pes potrebuje na kvalitnú srsť a zdravú kožu, ovplyvňuje taktiež funkciu pečene;
 • vitamíny skupiny B pomáhajú zaistiť správnu funkciu zažívania.

Ak je reč o mineráloch, tie sú pre organizmus rovnako dôležité ako vitamíny. Pes bude zdravý, ak jeho strava bude obsahovať nasledovné:

 • vápnik a fosfor, ktoré podporujú rast kostí a zubov;
 • sodík ovplyvňujúci nervový systém a telové tekutiny;
 • draslík pomáhajúci odbúravať tuky a cukry, navyše je prospešný pre psie trávenie.

Ďalšími vítanými látkami v krmivách pre psy sú probiotiká (podporujúce správnu funkciu tráviacej sústavy), glukozamín a chondroitín (dobré na kĺby a väzivá) a rôzne prírodné byliny (napr. echinacea na zdravý chrup). Objavuje sa taktiež zelenina, ktorá síce pre psa nemá takú výživovú hodnotu ako pre človeka, ale pridáva sa kvôli obsiahnutej vláknine. V zásade však platí, že ak je strava naozaj vyvážená, nie sú potrebné žiadne dokupované doplnky. Tie prídu vhod až v prípade, že psa začnú trápiť nejaké zdravotné problémy.

Výber krmiva podľa veku psa

Rovnako ako človek, aj psík má v rôznom veku rôzne nároky na výživu. Šteňa tak bude vyžadovať iné zloženie stravy než napríklad pes senior. Preto sme nasledovnú časť venovali práve výžive pre tieto dve vekové kategórie.

Krmivo pre šteňatá

Aby z nášho štvornohého kamaráta vyrástol zdravý a vitálny pes, mali by sme jeho strave venovať plnú pozornosť už od šteňacieho veku. Šteňa totiž potrebuje na rast viac energie, ale v malej dávke, preto je krmivo vyrobené špeciálne preň. Rovnako ako v prípade granúl pre dospelého psa, aj pre šteniatka je najdôležitejší obsah mäsa. Aj v tomto prípade musíme sledovať, v akej podobe sa mäso v granulách nachádza. Obsah bielkovín v krmive pre šteňatá by sa mal pohybovať od 18 %, obvyklejšie je však 25 a viac percent. Pozor však aj na ich nadmerné množstvo. Príliš veľká svalovina znamená príliš veľkú záťaž pre kostrovú sústavu, ktorá je obzvlášť v útlom veku na tieto veci náchylná.

Sledovať pri výbere správneho krmiva musíme taktiež ostatné živiny. Napríklad tuky by mali byť v granulách pre šteňa zastúpené minimálne 10 % z celkového zloženia. Zvýšenú pozornosť venujte pri strave mladých psov obsahu vlákniny. Šteňatá sú na antinutričné látky vnímavejšie, zbytočne by sme im uberali dôležité živiny, keby bolo vlákniny príliš veľa.

Každé plemeno dospieva na dospelého psa v inom veku a podľa toho musíme jeho stravu prispôsobiť. Malé a stredné plemená môžeme granulami pre šteniatka kŕmiť až do 12 mesiacov, veľké a obrie plemená dospievajú neskôr a šteňaciu stravu teda dostávajú dlhšie. V prípade týchto šteniat je potrebné hlavne udržať v rovnováhe ich rýchly rast s dodávanými živinami pre ich kĺby, ktoré budú inak preťažované. Potrebujú špeciálne krmivo pre šteňatá veľkých plemien, ktoré zabráni týmto možným problémom a dodá im okrem iného potrebný vápnik a fosfor.

» TIP: Stravou určenou pre šteňatá je možné kŕmiť aj sučky pred pôrodom. Zaručíte tým, že jej potomkovia dostanú všetky nutné živiny už do začiatku, nezaškodí ju doplniť taktiež vybranými vitamínmi a minerálmi.

Krmivo pre psy seniori

Ďalším dôležitým obdobím v živote štvornohého kamaráta je vek seniorský. Malým, stredným a veľkým plemenám začína medzi 7. a 8. rokom života, obrím už okolo 5. roku. Starší pes potrebuje krmivo s nižšou energetickou hodnotou, pretože je menej aktívny, a tak by prebytok energie mohol spôsobiť obezitu.

Naopak, stráviteľnosť granúl by mala byť čo najvyššia, aby psíka jedlo nevyčerpávalo a neunavovalo. V strave psa seniora by mali byť navyše dve látky – chondroitín a glukozamín, ktoré pomáhajú psíkom s opotrebovaním pohybového aparátu. Ďalšou dôležitou živinou pre staršie psy sú minerálne látky, ktoré spomaľujú opotrebovanie tela. Vhodný je napríklad vápnik, ktorý dodáva kostiam potrebnú pevnosť. Významnou zložkou je, rovnako ako v ostatných prípadoch, vláknina, ktorá podporuje správne fungovanie čriev (Zdroj: Jakkrmit.cz).

Výber krmiva podľa veľkosti plemena

Aj keď všeobecné pravidlá platia pri vyberaní krmiva pre všetky psy rovnako, niektoré faktory sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti plemena. Preto existujú krmivá, ktoré na obale uvádzajú, pre aké plemená sú určené. Rozdiely sú predovšetkým v množstve kalórií, minerálnych látok a stopových prvkov.

Malé plemená

Ak máme malého psa, napríklad bišónika, čivavu, jorkšíra, musíme počítať s tým, že jeho čeľuste nie sú príliš silné. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výber krmiva. Nechceme predsa psíka trápiť veľkými granulami, s ktorými si ani nevie poradiť, preto kupujeme také, ktoré sú určené priamo pre mini a malé plemená. Malé plemená navyše mávajú rýchlejšie trávenie a aby s vami na prechádzkach udržali krok, vydávajú v porovnaní s väčšími rasami oveľa viac energie. Preto pri kúpe krmiva vyberáme radšej tie viac energetické (uvádzané v kJ – kilojouloch) s väčším množstvom živín na jednu dávku.

Stredne veľké plemená

Najpočetnejšou psou skupinou sú stredne veľké plemená, ide o bígle, kólie, pudle alebo napríklad kokršpaniely. Ich kosti aj čeľuste sú pevné, spotreba energie je priemerná. Z týchto dôvodov kŕmime stredne veľké psy buď granulami špeciálnymi, pre ne určenými, alebo môžeme aj krmivom, ktoré vo svojom názve nemá bližšiu špecifikáciu.

Veľké a obrie plemená

Veľké a obrie plemená (typu chrt, buldog, doga, retríver, špic a i.) potrebujú nabrať veľa svalovej hmoty, aby u nich nedošlo k obezite a nezaťažovali tak kĺby. Dobré je vyvarovať sa granulám malej veľkosti, ktoré by naše veľké psisko mohlo ľahko vdýchnuť. A nie je od veci týmto maznáčikom dopĺňať ich jedálny lístok taktiež kĺbovou výživou, pretože práve v ich prípade býva pohybový aparát zaťažovaný najviac.

Na čo dať pozor

Keďže pre naše psíky chceme len to najlepšie, je dobré vedieť, na čo si pri výbere krmiva dávať pozor.

Mäso

Ako sme už zmienili, výrobca musí na prvom mieste vždy uvádzať surovinu, ktorej je v granulách najviac. Takže ak hľadáme kvalitné krmivo, musí na tejto prvej pozícii stáť vždy mäso, a to najlepšie konkrétny druh. Ak si na obale prečítame, že výrobok obsahuje produkty živočíšneho pôvodu alebo mäsové deriváty bez bližšieho určenia, rozhodne nejde o kvalitné granuly, ktoré psíkovi doprajú vyváženú a pestrú stravu.

Alergény

Veľký problém môže v krmive predstavovať taktiež prítomnosť alergénov. Alergénom môže byť aj mäso, jeho určitý druh. Tu je potrebné časom vypozorovať, ako na konkrétne zložky krmiva váš pes reaguje. Nevhodnou surovinou je v prípade alergií aj tuk. Môže obsahovať malé množstvo bielkovín a spustiť tak alergickú reakciu – je to krmivárska surovina, nečakajme zázračnú čistotu ako v liečivách.

Konzervanty a iné

Vajcia, mlieko, hovädzie, chemické konzervanty a farbivá sú zložky, ktoré sú v psom krmive nežiaduce a môžu spôsobovať práve alergie alebo žalúdočné problémy. Svetové potravinárske organizácie v tomto kontexte odporúčajú kupovať pre psíky stravu konzervovanú pomocou vitamínu E, ktorá je síce drahšia, ale je zdraviu menej škodlivá. Naproti tomu sa skúste vyhnúť výrobkom obsahujúcim látky sorban draselný, propylgallát, BHA či BHT – niekedy schované pod názvom „doplnkové látky povolené v EÚ“. Dobré suché krmivo by taktiež malo obsahovať čo najnižšie percento soli. Dá sa to spoznať podľa vyššieho obsahu sodíka – do 0,5 % je to v poriadku. Všeobecne teda platí, že veľa obilnín, soli a málo mäsa určuje nekvalitné krmivo pre nášho psa.

Neuškodia, ani neprospejú

Okrem vyššie zmieňovaných existujú aj látky, ktoré nie sú pre zdravie vášho psa priamo škodlivé, ale ani mu neprinášajú žiadnu výživovú hodnotu. Také suroviny bývajú obvykle lacné a práve z toho dôvodu ich výrobcovia do krmív pridávajú. Patrí sem už zmieňovaná sója, vedľajšie rastlinné produkty (obvykle odpady vznikajúce spracovaním obilnín a strukovín), vedľajšie živočíšne produkty (uhynuté zvieratá, kože, kosti, zobáky, pazúry…) a bielkovinové hydrolyzáty.

Špecifické požiadavky na kŕmenie

Všeobecne platné pravidlá pre výber krmiva, ktoré sme zmieňovali doteraz, je vhodné mierne upraviť, ak trpí váš pes nejakými zdravotnými problémami. Či už je to alergia, alebo nadváha, malou zmenou jedálneho lístka môžete vášmu maznáčikovi uľaviť. Podobné úpravy sú vhodné pre kotné sučky alebo kastrované zvieratá.

Obezita

V prípade divo žijúcich zvierat dochádza k automatickej regulácii príjmu potravy, tie domáce sú však úplne závislé od svojich pánov. Lenže tí nemajú čas s nimi chodiť na prechádzky a často ich kŕmia svojimi zvyškami. Nadváha neuberá len na kráse, ale taktiež škodí zdraviu. Pes je celkovo v zlej kondícii, znáša zle zmeny teplôt, má dýchacie aj obehové ťažkosti, zaťažuje nadmerne svoj pohybový aparát, hrozí mu cukrovka aj ďalšie ochorenia.

Preto je dobré mať nadbytočné kilá pod kontrolou. Nepostačí však ubrať na množstve, je nutné upraviť aj zloženie krmiva. Možným riešením je zvýšiť percento prijímanej vlákniny. Ďalej je vhodné ubrať sacharidy​ a tuky. Výrobcovia tieto parametre majú na pamäti a takto upravené krmivá označujú „Light“ alebo podobne. Ak kŕmite psa, ale po vlastnej osi, budete musieť tieto odporúčania zohľadniť sami.

Alergie

Z dôvodu alergie môže byť váš pes citlivejší na určitú zložku krmiva. Prejavovať sa to môže hnačkou, zvracaním alebo svrbením kože. V takom prípade je najdôležitejšie identifikovať tú zložku, na ktorú váš pes prehnane reaguje. To však nebýva úplne jednoduché. Neexistujú žiadne spoľahlivé testy, ktoré by to preukázali. Je nutné skúšať postupne eliminovať jednotlivé zložky súčasného krmiva a pozorovať, či sa situácia zmení. Pamätajte na to, že okrem krmiva môže byť pes alergický taktiež napríklad na blšie sliny alebo iné úplne odlišné prvky a pri diagnostike bude nutné zohľadniť aj tie.

​Vyrábajú sa špeciálne hypoalergénne krmivá, ktoré zo stravy vyradzujú tie najtypickejšie zložky, na ktoré môžu byť psy alergické. Sú nimi rôzne obilniny, lepok alebo napríklad sója. Kuracie mäso býva taktiež často nahradzované šetrnejším jahňacím.

Ďalšie zdravotné problémy

Ďalšie ochorenia už nie sú natoľko typické, ale aj na ne sa dá úpravou stravy reagovať. Pri zápale žalúdka bude vhodné znížiť príjem tukov, na zvýšenie imunity môžete pridať bylinky. Špeciálnu úpravu jedálneho lístka vyžadujú taktiež diabetici. V prípade takto špecifických problémov je však najlepšie poradiť sa priamo s veterinárom.

Strava pre kotné sučky

Od piateho týždňa gravidity sa začne energetická potreba sučiek výrazne zvyšovať, v prípade veľkých plemien pokojne až o 50 percent. Vzrastú taktiež požiadavky na vápnik a fosfor, vďaka ktorým sa budú môcť správne vyvinúť kosti malých šteniat. V druhej polovici gravidity sa odporúča zvýšiť počet dávok kŕmenia, minimálne na dve denne. Aby krmivo spĺňalo aj obsahovo všetky požiadavky, dá sa kúpiť buď špeciálne upravená verzia pre kotné sučky, alebo môžete samičkám podávať granuly pre šteňatá, ktoré majú tiež zvýšený energetický príjem.

Najväčšie nároky bude mať však v období dojčenia. Vtedy sa odporúča pokojne nechať sučke ku krmivu voľný prístup, aby si sama vzala, koľko potrebuje. Nedostatok živín sa totiž môže rýchlo prejaviť poklesom hmotnosti a zastavením tvorby mlieka.

Strava pre kastrované psy

Kastrované jedince majú väčšie sklony k obezite a ich stravu by ste teda mali upraviť predovšetkým tak, že bude mať znížený energetický výdaj. Na trhu nájdete aj špeciálne granuly určené pre tieto psy, ale znížiť počet kalórií je to najdôležitejšie, čo môžete pre svojho operovaného maznáčika urobiť. Platia teda veľmi podobné pravidlá ako v prípade psov trpiacich obezitou.

Granuly, konzervy alebo domáca strava?

Čo by malo ideálne krmivo obsahovať, už vieme, je však dôležité taktiež rozlišovať to, v akej forme budú psovi dané živiny sprostredkované. To, či zvolíte na záver konzervy, suché granuly, alebo či svojmu psovi budete vyvárať domácu stravu, či sa prikloníte k niektorému z alternatívnych variantov, je už na vás. My vám prinášame zhrnutie výhod a nevýhod každej z možností.

Suché granuly

Granuly bývajú výživovo najvyváženejšie a ako jediné sa dokážu prispôsobiť rase a veku psa. Je veľmi jednoduché ich skladovať (stačí sa vyhnúť vlhkým miestam) a servírovať. Nie sú však natoľko aromatické ako napríklad konzervy alebo BARF, a preto nemusia psa tak nalákať. V takýchto prípadoch je ich možné práve s konzervami nakombinovať. Je však dôležité aj tu zachovať pravidelnosť a miešať tieto dve zložky vždy v rovnakom pomere. Hryzenie tvrdších granúl navyše posilní aj psí chrup. Skladovať odporúčame buď v uzatvárateľných vreciach, alebo škatuliach, aby granuly nestratili svoju arómu.

Konzervy

Konzervy sú veľmi dobré na skladovanie a dávkovanie. Aj v ich prípade však odporúčame sledovať pôvod mäsa. A je dôležité mať na pamäti aj to, že takmer 70 % jej obsahov tvorí voda. V dôsledku toho nepôjde o najekonomickejší variant, keďže pes zje takého jedla viac. A keďže konzervy nevydržia dlho načaté, je dobré ich čo najskôr spotrebovať. Ku kompletným konzervám nie je potrebné nič pridávať. Ak však kŕmite konzervami výhradne mäsovými, je dobré k nim pridať nejaký príkrm (cestoviny a pod.). Konzervy sú veľmi aromatické a psami dobre prijímané.

Domáca varená strava

Hlavnou nevýhodou podomácky pripravovanej stravy je časová náročnosť tohto procesu. Uvariť mäso s ryžou zaberie podstatne viac času, než naplniť misku granulami z vreca. Navyše oproti granulám budete musieť sami dávať pozor na to, aby ste namiešali do jednej porcie všetky dôležité živiny, a ich samostatný nákup vyjde obvykle drahšie. Pri dnešnej kvalite granúl teda považujeme tento spôsob stravovania za zbytočne náročný.

Ak sa však rozhodnete napriek tomu pre tento variant, je nutné pamätať pri tom na pár vecí. Napríklad na to, že kosti sú pre psa vždy lepšie surové než varené. Varením zmäknú a riziko, že uviaznu psovi v tlame či v krku, je tak rázom väčšie. Rozhodne by ste mu nemali servírovať kosti kuracie, a to v žiadnej podobe. Ľahko sa štiepia a sú ostré.

BARF

Tento špeciálny druh stravy spočíva v tom, že pes dostáva všetko kŕmenie surové, skladá sa predovšetkým zo surového mäsa a zeleniny. Strava je preto veľmi aromatická a pre psa lákavá. Obstarávanie a skladovanie je však náročnejšie. Preto existujú taktiež priemyselne spracované krmivá, ktoré barfujú aspoň čiastočne a nie sú tepelne upravované. Nie je od veci BARF doplniť niektorými vitamínmi a minerálmi, ktoré v sebe mäso so zeleninou neobsahujú. Zástancovia tohto krmiva tvrdia, že psy sa tak vracajú k svojej pôvodnej prirodzenej strave. Protiargumenty, naopak, hovoria, že niektoré plemená sú už natoľko prešľachtené, že tento druh stravovania už pre ne vhodný nie je (Zdroj: MetropoleVet).

Pochúťky

Pochúťky sú skvelé na cvičenie psa, ktorý sa tým naučí rešpektovať vaše pokyny. Bohužiaľ, o nich platí, že sú taktiež veľmi kalorické a ak ich budete dávať psíkovi príliš veľa, môže sa stať, že začne priberať na hmotnosti. Navyše často obsahujú nevhodné tuky, soli a iné dochucovadlá, preto by ste ani tu nemali byť ľahostajní k ich zloženiu. Napríklad piškóty, ktoré má mnoho majiteľov v obľube, môžu psom spôsobovať hnačku (obzvlášť v prípade šteniat), a tak odporúčame aspoň prejsť na piškóty psie. Najideálnejšie je však sušené mäso.

Okrem toho existujú taktiež tzv. funkčné pochúťky, ktoré v sebe majú zabudované prospešné látky podporujúce funkciu kĺbov alebo slúžiace na vyčistenie zubov.

Ako spoznať, že krmivo psovi sedí?

Po tom, ako ste svojmu psovi zvolili to optimálne krmivo a niekoľko týždňov ste mu ho pravidelne servírovali, by ste mali byť schopní spozorovať indikátory toho, že mu strava skutočne sedí. A v prípade, že to tak nie je, popremýšľať ešte o jej úprave.

Na prvý pohľad ľahko pozorovateľným faktorom je psíkova srsť a koža.​ Tá by mala byť lesklá, bez šupiniek. Mnoho sa dá vyčítať taktiež zo psej stolice. Ak je pevná a tmavá, je to známkou dobrej stráviteľnosti potravy. Psíkovi by nemalo ani nejako výrazne zapáchať z úst. To však môže byť okrem zle volenej stravy taktiež známkou problémov s chrupom, proti ktorým je možné bojovať buď vyčistením zubov, alebo podaním na to určených dentálnych tyčiniek. A dôležité je neopomenúť taktiež to, ako sa pes cíti a či vám pripadá v pohode. I táto nechuť totiž môže byť známkou zlej výživy.

Zásady kŕmenia

Výber krmiva

Na úplnom začiatku nie je od veci dať svojmu psovi na výber medzi pár druhmi krmiva. Presne z toho dôvodu sa predávajú aj v malých dávkach. Stačí ich nabrať do misiek a postaviť napr. všetkých päť vzoriek pred svojho maznáčika a uvidíte, po čom skočí najradšej.

Pestrosť stravy nie je na mieste

Hoci sa vám môže zdať, že jesť stále granuly je fádne a máte pohnútky jedálny lístok svojho maznáčika z času na čas niečím spríjemniť, verte, že práve stále rovnaká strava je pre psa to optimálne. Psia tráviaca sústava funguje inak než tá ľudská a jej mikroflóre trvá, než si na danú potravu zvykne, pokojne aj niekoľko týždňov. Až po tomto čase sa ju naučí skutočne efektívne tráviť a pes z nej bude dostávať všetky potrebné živiny. Pes má navyše tak polovicu chuťových pohárikov v porovnaní s človekom, takže o samotnú chuť krmiva sa až tak nestará. Ak sa rozhodnete prejsť na inú značku alebo typ krmiva, rozhodne to odporúčame robiť postupne, miešať doterajší a nový druh v postupne vyššom pomere, až bude prechod kompletný.

Ak začne váš pes krmivo po istom čase odmietať, môžete ho doplniť lyžicou rybieho oleja alebo granuly zvlhčiť vodou či vývarom.

Dávkovanie

Výrobcovia na obaloch obvykle uvádzajú odporúčané dávkovanie. Spravidla platí, že kvalitnejšieho krmiva bude vášmu psovi stačiť menšia dávka. Aj preto teda platí, že drahšie a kvalitnejšie krmivo vás v závere nemusí stáť toľko peňazí ako lacnejšie náhrady. Podľa pozorovania potom odporúčanú dávku postupne prispôsobte svojmu psovi. Záleží predovšetkým na jeho veku a fyzickej kondícii. Je dobré orientovať sa podľa toho, ako váš pes vyzerá.

Dôležité je, aby ste psa kŕmili v pravidelných dávkach a časoch. Pes si to zapamätá, bude sa na kŕmenie tešiť a zje ho rýchlo. Je už na vás, či to bude raz, či dvakrát denne, ale je dôležité dodržiavať tento režim dlhodobo. V prípade väčších psov sa odporúča krmivo rozdeliť do dvoch dávok. Pes toho nezje toľko naraz, čím sa zmenšuje riziko pretočenia žalúdka.

Ak pes svoje krmivo nezje, odporúčame misku odobrať a znova ho nakŕmiť až ďalší deň opäť v rovnakom čase. Jedine tak si zvykne na to, že potravu nebude mať neustále k dispozícii a vybuduje si tie správne návyky. Taktiež neodporúčame psovi dávať krmivo tesne pred prechádzkou. Rovnako ako pre vás, aj preň platí, že by mal po jedle odpočívať.

Voda

V prípade vody tieto pravidlá dávkovania neplatia, tú by mal mať pes k dispozícii neustále a je dobré to pravidelne kontrolovať.

Žiadne zvyšky od stola

Ľudské jedlo naozaj nie je pre psa vhodné. Nielenže občasnými zvyškami zo svojej večere kompletne rozhodíte jeho stravovací režim, ale s najväčšou pravdepodobnosťou mu vždy ponúknete nejakú látku, ktorá preň nebude vhodná. Na rozdiel od človeka pes totiž nie je všežravec, ale vyhranený mäsožravec. Obšmietanie sa a žobranie, ktoré si týmto štýlom pes vybuduje, je navyše veľmi otravný zvyk, ktorý vaši členovia domácnosti alebo hostia rozhodne neocenia.

Cena

Všetci chceme mať našich štvornohých psích maznáčikov zdravých a dopriať im čo najlepší život. Musíme však taktiež počítať s tým, že nás to bude niečo stáť. Skôr ako si psíka kúpime, mali by sme si položiť otázku, koľko doň chceme investovať.

Lacné krmivá z obchodného reťazca psa síce zasýtia, ale rozhodne nám neušetria peniaze a ani čas. Ak nakupujeme krmivo v supermarkete či hypermarkete, musíme byť veľmi obozretní. Všetko, čo hovoria v televízii, nemusí byť nutne pravda, a tak aj krmivá, ktoré majú perfektnú reklamu, nie sú vždy zárukou kvality. Často je to práve naopak. Zárukou kvality však nie sú ani granuly, za ktoré utratíme celý majetok.

Cena skrátka nemusí vždy zodpovedať kvalite, preto by sme mali sledovať v prvom rade zloženie krmiva. Určite stojí za to nájsť nejakú tú zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať tak našej peňaženke, ako aj nášmu psíkovi. Nekvalitný spôsob stravy totiž zaručuje častejšie návštevy veterinára, a tým pádom aj väčšie výdavky. Samozrejme, taktiež záleží na veľkosti plemena. Malý psík zje za mesiac podstatne menej než veľké psisko. Dôležité je sa orientovať podľa ceny za kŕmnu dávku a nie za vrece.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Krmivá pre psov
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů