Ako vybrať krmivo pre psa
V tomto článku prinášame návod na to, ako a čím psa správne kŕmiť, aby mal zaistený prísun všetkých potrebných látok a živín.
Článok začneme všeobecnými požiadavkami na zloženie granúl. Aby sme vám čo najviac uľahčili rozpoznávanie nekvalitného krmiva, spísali sme kapitolu Na čo dať pozor, ktorá sa venuje častým nedostatkom, na ktoré narazíte napríklad pri niektorých lacných granuliach zo supermarketov. Ďalšie, nemenej dôležité kapitoly pojednávajú o prispôsobení výberu podľa veku psa alebo veľkosti rasy. Nemôžeme nespomenúť aj niektoré ďalšie špecifické skupiny, napríklad psíkov obéznych, gravidných alebo kastrovaných.
Zmienime sa aj o alternatívach klasických granúl a o približnej cenovej náročnosti rôznych typov krmív podľa veľkosti psa. Na záver vám predstavíme pár vodítok, pomocou ktorých spoznáte, že krmivo vášmu psovi dobre sedí, a niekoľko zásad, ktoré je dobré pri kŕmení psov dodržiavať.
Ako vybrať krmivo pre psov stručne:
- Má krmivo dobré zloženie? Výživa je základ, pokiaľ krmivo napríklad obsahuje viac sacharidov ako mäsa a žiadnu vlákninu, nemá zmysel sa ním ďalej zaoberať.
- Ako je pes starý? Šteňatá potrebujú pre správny vývoj vyššiu kalorickú hodnotu ako staršie psy, ktorí by pri zníženej aktivite mohli ľahko priberať.
- Veľké alebo malé plemeno? Menší psíkovia vyžadujú viac energie, tí väčší zase ocenia starostlivosť o kĺby.
- Potrebuje zo zdravotných dôvodov zvláštnu stravu? Pokiaľ trpí váš štvornohý maznáčik nejakými zdravotnými problémami (napr. obezita a pod.) alebo je gravidné, je nutné tomu prispôsobiť aj jeho stravu.
- Aký je jeho životný štýl? Podľa toho, či sa váš pes pohybuje predovšetkým vo vnútri v domácnosti, alebo či lieta celé dni po vonku, sa mení energetický výdaj. Správnym výberom krmiva zamedzíte obezite alebo nedostatku energie.
Prečo kupovať kvalitné krmivo pre psa?
Existuje hneď niekoľko nesporných dôvodov, prečo si dať s výberom krmiva pre vášho psa naozaj záležať:
- Podporíte jeho zdravie – Kvalitné krmivo dá vášmu psíkovi všetko, čo jeho telo potrebuje. Vyváženou stravou predchádzate zdravotným problémom.
- Vyhnete sa návštevám veterinára – Predchádzajúci bod sa spája aj s nižším výskytom ochorení. Čo ušetríte na lacných granuliach s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec necháte u veterinára, ktorý bude musieť riešiť následky.
- Lepšia srsť, zuby a kĺby – Dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov sa podpíše nielen na kvalite srsti.
- Bude mu viac chutiť – Rovnako ako vám by asi nechutilo zlisované obilie, ani naši štvornohí priatelia si na ňom príliš nepochutnajú. Krmivo s vyšším obsahom mäsa pravdepodobne poteší ich chuťové poháriky o niečo viac.
- Kvalitná strava znamená kvalitný život – Vďaka získavaniu živín z kvalitného krmiva bude mať váš pes viac energie a radosti zo života.
V ideálnom prípade sa začnite o kvalitu krmiva zaujímať už od šteňacieho veku. Práve vývin je tým najdôležitejším obdobím, keď pes potrebuje skutočne kvalitnú stravu. Platí to ale aj pre všetky ostatné životné fázy. Rovnako ako u človeka, tak aj u psov by sme mali dbať na správny jedálniček, aby sme predchádzali prípadným zdravotným problémom, obezite a ďalším nepríjemným záležitostiam.
Zloženie krmiva
Začneme hneď tým najdôležitejším, teda samotným zložením krmiva. Uvádzať na obale zloženie je povinné a údaje musia byť zoradené zostupne podľa percentuálneho zastúpenia surovín.
- Bielkoviny (mäso) – v krmivách pre dospelé psy by mali zastupovať minimálne 18% podiel. Dôležitý je potom aj ich pôvod, rastlinné patria medzi menej žiaduce.
- Vláknina – dôležitá zložka, ktorá navodzuje pocit sýtosti, nemala by mať ale príliš veľký podiel. Optimálne sú zhruba 4%, pre obéznych psov o niečo viac.
- Vitamíny – Ak je ich v základnom krmive dostatok, nemusíte ich doháňať ďalšími doplnkami stravy.
- Sacharidy – Tu vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím menej, tým lepšie. Svoje malé zastúpenie by ale v kvalitnom krmive každopádne mať mali.
- Tuky – Sú najväčším zdrojom energie, veľmi ale záleží na ich pôvode. Najlepšie sú tuky živočíšne.
V nasledujúcich odsekoch si rozoberieme nielen optimálny percentuálny podiel jednotlivých surovín, ale aj kvalitu zložiek a ich pôvod.
Zložka |
Optimálny podiel v krmive |
Bielkoviny |
minimálne 18 % |
Vláknina |
cca 4 % (pre obézne psy 5 %) |
Vitamíny |
A, D, E, C, H, vápnik, horčík, sodík, draslík, síra |
Sacharidy |
veľmi malé množstvo |
Tuky |
9 – 20 % |

Bielkoviny
Bielkoviny sú všeobecne pre psíkov jednou z najdôležitejších zložiek ich potravy – vďaka nim fungujú našim zvieracím kamarátom správne vnútorné orgány, psíci správne trávia, tvoria sa im krvné bunky.
- Dbajte na dostatočné zastúpenie – krmivo s obsahom 18 % je skutočné minimum, tu skrátka platí, že čím viac, tým lepšie.
- Pozor na pôvod – Minimálne 2/3 by mali zastupovať živočíšne bielkoviny, rastlinné bývajú pre psov horšie stráviteľné.
Bielkoviny sú všeobecne pre psy jednou z najdôležitejších zložiek ich potravy, v jednej dávke kŕmenia by mal dospelý pes dostať minimálne 18 % bielkovín, šteňatá a psy v záťaži ešte viac – aspoň 25 %. Maximum nie je stanovené, obvykle je v granulách bielkovín až 40 %.
Dôležité ale nie je iba množstvo obsiahnutých bielkovín, ale aj ich pôvod. Základným pravidlom v tomto prípade je, že väčšina z nich (minimálne 2/3) by mala mať pôvod živočíšny. Rastlinné bielkoviny môžu byť pre psa ťažko stráviteľné a pri ich spracovávaní telo produkuje mnoho odpadových látok (amoniak), čo zaťažuje pečeň a obličky. Naopak pri vysoko kvalitných bielkovinách (živočíšnych) sa veľké množstvo odpadových látok netvorí.
Bielkoviny rastlinné sú obsiahnuté v obilninách a ešte viac v strukovinách. Výrobcovia tohto faktu využívajú v snahe ušetriť tak, že vyrobia granule, ktoré obsahujú veľa proteínov, ale nie z mäsa, čo nie je na prvý pohľad vidieť. Napríklad sója však obsahuje množstvo antinutričných látok, ktoré znižujú využiteľnosť vitamínov a minerálov z potravy. Pokiaľ chceme svojmu psíkovi dopriať kvalitnú a vyváženú stravu, musíme teda sledovať nielen obsah bielkovín, ale aj ich zdroje a spracovanie.
Mäso
Najčastejším a najlepším zdrojom živočíšnych bielkovín v psích krmivách je, samozrejme, mäso. Pes je skrátka mäsožravec, a preto by sme mali pri výbere granúl sledovať práve obsah mäsa, ktoré by malo mať v zložení krmiva najväčší podiel. Obzvlášť ak je váš pes veľmi aktívny, je strava s vysokým podielom mäsa viac než na mieste.
Výrobcovia granúl by mali uviesť, o aký druh mäsa ide. Pri výrobe sa používa mäso v čerstvej, mrazenej alebo sušenej podobe. Jednou z možností je aj mäsová múčka. Tá je však konzervovaná, nikto nevie čím, navyše už ide o tepelne spracovaný produkt, ktorý je potom v granuliach spracovaný zbytočne druhýkrát. Jej kvalitu môžeme posúdiť napríklad podľa percentuálneho obsahu popolovín. Pri nízkopopolových variantoch sa dočkáme hodnôt okolo 12 %. Existujú však aj varianty 40%, ktorým odporúčame sa vyhnúť.
Pri čerstvom mäse je potrebné dať si pozor na to, že sa pred spracovaním musí najskôr usušiť, takže je výsledne v granuliach mäsa iba zhruba tretina z uvedenej hodnoty množstva mäsa čerstvého. Na opis je všeobecne vhodné pozerať sa kriticky – za uvedeným mäsom by malo byť upresnené, z akých zdrojov pochádza. Je rozdiel medzi pečeňou alebo obličkami, ktoré sú nezávadné, a „iné produkty živočíšneho pôvodu“, pod ktorými sa môžu skrývať aj rohy či srsť.
» TIP: Spresnenie nehľadajte iba v prípade mäsa a iných živočíšnych produktov. Rovnako spresnené by mali byť použité tuky a oleje, farbivá a i. Čím viac spresnenia, tým viac môžete granulám a mäsu pre svoje psy veriť. Viete, že výrobca pred vami nič netají a že neboli použité žiadne nekvalitné náhrady.
Vláknina
K pestrej a vyváženej strave psíka patrí taktiež vláknina, ktorá podporuje správnu činnosť čriev. V suchých krmivách by sa mal obsah vlákniny pohybovať okolo 4 %. Pre obéznych môžete túto hodnotu zvýšiť na 5 %. Vláknina totiž krmivu dodáva objem a psovi dodá rýchlejší pocit sýtosti, preto je jej obsah v diétnom krmive väčší. Navyše má málo kalórií.
Keď psíkovi nedoprajete dostatok vlákniny, môže trpieť napríklad zápchou. Naopak, nadbytok vlákniny znižuje stráviteľnosť a psovi tak budú chýbať niektoré dôležité živiny, vitamíny a minerály.
Vlákninu môžeme navyše rozdeliť na rozpustnú vo vode a nerozpustnú vo vode. Rozpustná má preháňavé účinky (obsahuje ju napríklad ovocie, strukoviny). Nerozpustná vláknina stimuluje pohyb čriev (nachádza sa napríklad v koreňovej zelenine).
Sacharidy
Sacharidy, inak aj cukry, sú ďalšou dôležitou zložkou, ktorú by sme mali v zložení identifikovať. Suroviny bohaté na cukry sú pre psíka zdrojom rýchlej energie, šetria bielkoviny na neskôr, ale tiež obsahujú množstvo vlákniny a antinutričných látok, musíme teda sledovať ich množstvo a aj zdroje.
Sacharidy nájdeme v rastlinných zložkách krmiva, najčastejšie je ich zdrojom pšenica, kukurica, ryža, ovos a zemiaky. Z týchto rastlín psy najlepšie trávia zemiaky, ryžu a ovos. Pšenica a kukurica patria medzi zdroje sacharidov, ktoré sú na trávenie náročnejšie. V prípade pšenice je to hlavne pre veľké množstvo lepku.
Pes nie je, na rozdiel od nás, na trávenie sacharidov tak dobre vybavený a napriek tomu, že ide o dôležitú súčasť psej výživy, v jeho strave by sa mali objavovať skôr v malom množstve. Nadbytok sacharidov sa ukladá ako tuk a ľahko vedie k obezite.
Tuky
Tuky sú najväčším zdrojom energie. Sú dobre stráviteľné (ich stráviteľnosť sa pohybuje okolo 90 %), zvyšujú chutnosť krmiva a sú zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Pomáhajú taktiež vstrebávať niektoré vitamíny, podporujú správne fungovanie obličiek a reprodukciu. Tuky sú pre psíky dôležité taktiež preto, že izolujú nervové vlákna, podporujú transport živín a sú stavebnou látkou bunkových stien. Ak by sme mali povedať, ktoré z tukov sú pre našich psích kamarátov najvhodnejšie, určite to budú tuky živočíšne, napríklad rybí alebo kurací.
V jednom balení suchého krmiva pre dospelého psa by sa mal obsah tuku pohybovať v rozmedzí 9 až 20 %. I keď všetci vieme, že veľké množstvo tukov spôsobuje obezitu, a to tak u psov, ako u ľudí, musíme si uvedomiť, že pre telo nie je dobrý ani ich nedostatok. Deficit tukov sa u psíkov prejaví napríklad suchou až šupinatou kožou a hrubou srsťou. Ak pes nemá dostatok tukov po dlhší čas, môže mať taktiež problém s udržaním ideálnej hmotnosti.
Vitamíny, minerály a iné prospešné látky
Ako je všeobecne známe, vitamíny a minerály podporujú správne fungovanie organizmu a posilňujú jeho imunitu. To platí pre ľudí aj pre psíky. A takisto ako si ľudské telo tieto látky nevie vytvoriť samo, nevie to ani telo nášho zvieracieho miláčika. Výnimkou sú vitamíny K a C. Vitamíny a minerály preto psíkovi musíme dopriať formou starostlivo vybraného krmiva, ktoré je svojím zložením vyvážené a kvalitné.
Ktoré vitamíny by mali byť súčasťou granúl?
- Vitamín A, ktorý pomáha psovi v raste a zlepšuje jeho zrak;
- vitamín D, vďaka ktorému má psík zdravé kosti a zuby;
- vitamín E je dobrý na zdravé nervy, srsť a svaly, ale taktiež podporuje plodnosť a chráni bunky organizmu;
- vitamín C podporuje imunitný systém a aj keď si ho psík sám vytvára, nie je na škodu, keď ho nájdeme taktiež v zložení krmiva, aspoň v malom množstve;
- vitamín H (biotín) pes potrebuje na kvalitnú srsť a zdravú kožu, ovplyvňuje taktiež funkciu pečene;
- vitamíny skupiny B pomáhajú zaistiť správnu funkciu zažívania.
Ak je reč o mineráloch, tie sú pre organizmus rovnako dôležité ako vitamíny. Pes bude zdravý, ak jeho strava bude obsahovať nasledovné:
- vápnik a fosfor, ktoré podporujú rast kostí a zubov;
- sodík ovplyvňujúci nervový systém a telové tekutiny;
- draslík pomáhajúci odbúravať tuky a cukry, navyše je prospešný pre psie trávenie.
Ďalšími vítanými látkami v krmivách pre psy sú probiotiká (podporujúce správnu funkciu tráviacej sústavy), glukozamín a chondroitín (dobré na kĺby a väzivá) a rôzne prírodné byliny (napr. echinacea na zdravý chrup). Objavuje sa taktiež zelenina, ktorá síce pre psa nemá takú výživovú hodnotu ako pre človeka, ale pridáva sa kvôli obsiahnutej vláknine. V zásade však platí, že ak je strava naozaj vyvážená, nie sú potrebné žiadne dokupované doplnky. Tie prídu vhod až v prípade, že psa začnú trápiť nejaké zdravotné problémy.
Čo sú holistické krmivá?
Pokiaľ zapátrate hlbšie v ponuke krmív, rozhodne narazíte na pojmy, ktoré vás majú presvedčiť, že práve tieto granule sú tie najlepšie. Jedným z nich je „holistické krmivo“. Pojem holistický chápeme ako celostný, je tak možné sa domnievať, že granule sú uspôsobené tak, aby pokryli komplexné výživové požiadavky tak, aby bola zaistená nutričná rovnováha pre celé telo. Niektorí výrobcovia používajú tento termín na označenie krmív bez konzervantov, chemických aditív, na krmivá s nízkym alebo žiadnym obsahom obilnín a pod.
Pravdou ale je, že neexistujú žiadne oficiálne požiadavky, ktoré by výrobca musel splniť, aby mohol granule označiť ako holistické. Navyše, všetky granulované krmivá by mali uspokojovať komplexné požiadavky na výživu už z ich podstaty. Preto vás v dobrom varujeme – aj pri týchto krmivách podrobte zloženie dôkladnej prehliadke, nech viete, že je skutočne kvalitné.
Na čo dať pozor
Keďže pre naše psíky chceme len to najlepšie, je dobré vedieť, na čo si pri výbere krmiva dávať pozor.
- Mäso vždy na prvom mieste – Ak v zložení prevažuje iná zložka, radšej krmivo odložte a vyberte iné.
- Vyhnite sa nežiaducim látkam – Vajcia, mlieko a chemické konzervanty nemajú v krmive pre psov čo robiť a môžu spôsobovať alergie.
- Postrážte si obsah popolovín – Pri suchom krmive sa im často nevyhnete, ich obsah by však nemal presiahnuť zhruba 8 %.
- Neuškodia ani neprospejú – Ide o lacné „vypchávky“, ktorými výrobcovia naháňajú množstvo. Patria sem vedľajšie rastlinné a živočíšne produkty.
- Delenie nežiaducich zložiek – Pozor na trik so spájaním žiaducich a naopak rozdeľovaním nežiaducich zložiek. Látky by v zložení mali byť uvedené konkrétne a zrozumiteľne.
Mäso
Ako sme už zmienili, výrobca musí na prvom mieste vždy uvádzať surovinu, ktorej je v granulách najviac. Takže ak hľadáme kvalitné krmivo, musí na tejto prvej pozícii stáť vždy mäso, a to najlepšie konkrétny druh. Ak si na obale prečítame, že výrobok obsahuje produkty živočíšneho pôvodu alebo mäsové deriváty bez bližšieho určenia, rozhodne nejde o kvalitné granuly, ktoré psíkovi doprajú vyváženú a pestrú stravu.
Alergény
Veľký problém môže v krmive predstavovať taktiež prítomnosť alergénov. Alergénom môže byť aj mäso, jeho určitý druh. Tu je potrebné časom vypozorovať, ako na konkrétne zložky krmiva váš pes reaguje. Nevhodnou surovinou je v prípade alergií aj tuk. Môže obsahovať malé množstvo bielkovín a spustiť tak alergickú reakciu – je to krmivárska surovina, nečakajme zázračnú čistotu ako v liečivách.
Konzervanty a iné
Vajcia, mlieko, hovädzie, chemické konzervanty a farbivá sú zložky, ktoré sú v psom krmive nežiaduce a môžu spôsobovať práve alergie alebo žalúdočné problémy. Svetové potravinárske organizácie v tomto kontexte odporúčajú kupovať pre psíky stravu konzervovanú pomocou vitamínu E, ktorá je síce drahšia, ale je zdraviu menej škodlivá.
Naproti tomu sa skúste vyhnúť výrobkom obsahujúcim látky sorban draselný, propylgallát, BHA či BHT – niekedy schované pod názvom „doplnkové látky povolené v EÚ“. Dobré suché krmivo by taktiež malo obsahovať čo najnižšie percento soli. Dá sa to spoznať podľa vyššieho obsahu sodíka – do 0,5 % je to v poriadku. Všeobecne teda platí, že veľa obilnín, soli a málo mäsa určuje nekvalitné krmivo pre nášho psa.
Popoloviny
Popoloviny môžeme označiť ako nespáliteľné zvyšky. Ide o percento látok, ktoré pes nevyužije. Väčšinou sa ich množstvo pohybuje medzi 5 – 8 %. Vyššie percentá značia neštandardné látky, napríklad môže ísť o obsah mletých kostí. Nevhodné je ale aj príliš malé množstvo, ktoré môže poukazovať na menšie zastúpenie čerstvého mäsa.
Neuškodia, ani neprospejú
Okrem vyššie zmieňovaných existujú aj látky, ktoré nie sú pre zdravie vášho psa priamo škodlivé, ale ani mu neprinášajú žiadnu výživovú hodnotu. Také suroviny bývajú obvykle lacné a práve z toho dôvodu ich výrobcovia do krmív pridávajú. Patrí sem už zmieňovaná sója, vedľajšie rastlinné produkty (obvykle odpady vznikajúce spracovaním obilnín a strukovín), vedľajšie živočíšne produkty (uhynuté zvieratá, kože, kosti, zobáky, pazúry…) a bielkovinové hydrolyzáty.
Delenie nežiaducich zložiek
Medzi časté triky výrobcov patrí delenie a spájanie jednotlivých zložiek tak, aby mohli ovplyvňovať ich poradie v zložení. Pretože chcú na prvé miesto dostať mäso, spoja hneď niekoľko zložiek dohromady a na obal uvedú „celkový obsah mäsa (30 %)“, namiesto „dehydrované kura 20 %, kurací olej 5 %, kuracie vnútornosti 4 % a ďalšie“.
S nežiaducimi zložkami to robia naopak, tie rozdeľujú. Aby sa na prvých priečkach v zložení neobjavilo veľké množstvo kukurice, rozdelia ju na kukuričný škrob, kukuričný lepok, kukuričnú krupicu a ďalšie. Pri čítaní etikiet na existenciu tejto nekalej praktiky myslite a snažte sa ju odhaliť.
Výber krmiva podľa veku psa
Rovnako ako človek, aj pes má v rôznom veku rôzne nároky na výživu. Šteňa tak bude vyžadovať iné zloženie stravy ako napríklad pes senior.
- Krmivo pre šteňatá – Pri šteňacom krmive by mal byť obsah mäsa ešte vyšší (aspoň 25 %), vyžadujú tiež viac tukov a vitamínov pre správny vývin.
- Krmivo pre psov seniorov – Staršie psy potrebujú krmivo s nižšou energetickou hodnotou, pretože už ho toľko nespaľujú. Zároveň by sa im malo dobre hrýzť, väčšinou už totiž nemajú chrup v najlepšej kondícii.
- Krmivo „all life stages“ – Ide o univerzálne krmivá, ktoré môžete ponúknuť psom všetkých vekových skupín. Sú určitým kompromisom a neupravujú svoje zloženie na základe potrieb jednotlivých kategórií.
V nasledujúcej časti sa venujeme podrobnejšiemu popisu kvalitných krmív pri jednotlivých vekových kategóriách.
Krmivo pre šteňatá
Aby z nášho štvornohého kamaráta vyrástol zdravý a vitálny pes, mali by sme jeho strave venovať plnú pozornosť už od šteňacieho veku. Šteňa totiž potrebuje na rast viac energie, ale v malej dávke, preto je krmivo vyrobené špeciálne preň. Rovnako ako v prípade granúl pre dospelého psa, aj pre šteniatka je najdôležitejší obsah mäsa. Aj v tomto prípade musíme sledovať, v akej podobe sa mäso v granulách nachádza. Obsah bielkovín v krmive pre šteňatá by sa mal pohybovať od 18 %, obvyklejšie je však 25 a viac percent. Pozor však aj na ich nadmerné množstvo. Príliš veľká svalovina znamená príliš veľkú záťaž pre kostrovú sústavu, ktorá je obzvlášť v útlom veku na tieto veci náchylná.
Sledovať pri výbere správneho krmiva musíme taktiež ostatné živiny. Napríklad tuky by mali byť v granulách pre šteňa zastúpené minimálne 10 % z celkového zloženia. Zvýšenú pozornosť venujte pri strave mladých psov obsahu vlákniny. Šteňatá sú na antinutričné látky vnímavejšie, zbytočne by sme im uberali dôležité živiny, keby bolo vlákniny príliš veľa.
Kedy prejsť na krmivo pre dospelých psov?
Každé plemeno dospieva na dospelého psa v inom veku a podľa toho musíme jeho stravu prispôsobiť. Malé a stredné plemená môžeme granulami pre šteniatka kŕmiť až do 12 mesiacov, veľké a obrie plemená dospievajú neskôr a šteňaciu stravu teda dostávajú dlhšie. V prípade týchto šteniat je potrebné hlavne udržať v rovnováhe ich rýchly rast s dodávanými živinami pre ich kĺby, ktoré budú inak preťažované. Potrebujú špeciálne krmivo pre šteňatá veľkých plemien, ktoré zabráni týmto možným problémom a dodá im okrem iného potrebný vápnik a fosfor.
Vypomôcť si môžete aj sledovaním rastu vášho psa. V čase, keď šteňa prestane rásť do výšky, je pripravené na prechod na krmivo pre dospelákov.
» TIP: Stravou určenou pre šteňatá je možné kŕmiť aj sučky pred pôrodom. Zaručíte tým, že jej potomkovia dostanú všetky nutné živiny už do začiatku, nezaškodí ju doplniť taktiež vybranými vitamínmi a minerálmi.
Krmivo pre psy seniori
Ďalším dôležitým obdobím v živote štvornohého kamaráta je vek seniorský. Malým, stredným a veľkým plemenám začína medzi 7. a 8. rokom života, obrím už okolo 5. roku. Starší pes potrebuje krmivo s nižšou energetickou hodnotou, pretože je menej aktívny, a tak by prebytok energie mohol spôsobiť obezitu.
Naopak, stráviteľnosť granúl by mala byť čo najvyššia, aby psíka jedlo nevyčerpávalo a neunavovalo. V strave psa seniora by mali byť navyše dve látky – chondroitín a glukozamín, ktoré pomáhajú psíkom s opotrebovaním pohybového aparátu.
Ďalšou dôležitou živinou pre staršie psy sú minerálne látky, ktoré spomaľujú opotrebovanie tela. Vhodný je napríklad vápnik, ktorý dodáva kostiam potrebnú pevnosť. Významnou zložkou je, rovnako ako v ostatných prípadoch, vláknina, ktorá podporuje správne fungovanie čriev.
Kedy prejsť na krmivo pre staršie psy?
Aj tu sú rozdiely medzi jednotlivými rasami. Malí psíci bývajú dlhovekí a ich seniorské obdobie začína neskôr – zhruba medzi 7. a 8. rokom života. Stredné a veľké plemená ocenia špecializované krmivo zhruba okolo 6. až 7. roku, obrie už okolo 5. roku života. Opäť sa môžete riadiť celkovou kondíciou psa a sledovať príznaky starnutia. Medzi ne typicky patria biele či šedé chĺpky na ňufáku, priberanie na váhe alebo zmeny v správaní – pes môže strácať energiu a objavia sa u neho samotárske sklony.
Krmivo „all life stages“
Ako „all life stages“ alebo „celoživotné“ sa označujú granule určené pre všetky vekové kategórie psov. Vychádza z princípu, že aj vo voľnej prírode jedia mladší a starší jedinci tú istú potravu, iba v inom množstve. Avšak naši domestikovaní psy už od svojich voľných vlčích predchodcov už nejakú tú cestu ušli, tieto krmivá teda majú svojich zástancov i odporcov.
V každom prípade sa oplatí sledovať jednotlivé zložky a všímať si, ako konkrétny obsah zložiek pôsobí práve na vášho psa, či nie sú príliš tučné pre seniora a pod. Univerzálne krmivá pre všetky vekové kategórie z praktického hľadiska využijú napríklad rodiny s viacerými psími miláčikmi, ktoré tak nemusia kupovať granule pre každého z nich zvlášť.
Označenie krmív |
Vhodný vek |
Špecifikácia |
Typ granúl |
Krmivo pre šteňatá |
Do 12 – 20 mesiacov |
Viac bielkovín, viac tukov, menej vlákniny |
Malé |
Krmivo pre psov seniorov |
Od 6 – 9 rokov |
Menej tukov, chondroitín a glukosamín |
Mäkké |
Krmivo all life stages |
Akýkoľvek |
Žiadna špeciálna úprava |
Všetky typy |
Výber krmiva podľa veľkosti plemena
Aj keď všeobecné pravidlá platia pri vyberaní krmiva pre všetky psy rovnako, niektoré faktory sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti plemena. Preto existujú krmivá, ktoré na obale uvádzajú, pre aké plemená sú určené. Rozdiely sú predovšetkým v množstve kalórií, minerálnych látok a stopových prvkov.
Malé plemená
Ak máme malého psa, napríklad bišónika, čivavu, jorkšíra, musíme počítať s tým, že jeho čeľuste nie sú príliš silné. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výber krmiva. Nechceme predsa psíka trápiť veľkými granulami, s ktorými si ani nevie poradiť, preto kupujeme také, ktoré sú určené priamo pre mini a malé plemená. Malé plemená navyše mávajú rýchlejšie trávenie a aby s vami na prechádzkach udržali krok, vydávajú v porovnaní s väčšími rasami oveľa viac energie, preto pri kúpe krmiva vyberáme radšej tie viac energetické s väčším množstvom živín.
Stredne veľké plemená
Najpočetnejšou psou skupinou sú stredne veľké plemená, ide o bígle, kólie, pudle alebo napríklad kokršpaniely. Ich kosti aj čeľuste sú pevné, spotreba energie je priemerná. Z týchto dôvodov kŕmime stredne veľké psy buď granulami špeciálnymi, pre ne určenými, alebo môžeme aj krmivom, ktoré vo svojom názve nemá bližšiu špecifikáciu.
Veľké a obrie plemená
Veľké a obrie plemená (typu chrt, buldog, doga, retríver, špic a i.) potrebujú nabrať veľa svalovej hmoty, aby u nich nedošlo k obezite a nezaťažovali tak kĺby. Dobré je vyvarovať sa granulám malej veľkosti, ktoré by naše veľké psisko mohlo ľahko vdýchnuť. A nie je od veci týmto maznáčikom dopĺňať ich jedálny lístok taktiež kĺbovou výživou, pretože práve v ich prípade býva pohybový aparát zaťažovaný najviac.
Plemená |
Váha v dospelosti |
Najčastejšie označenie |
Požiadavky |
Malé a mini |
4 – 10 kg |
Mini/small |
Vyššia energetická hodnota, malé granule |
Stredne veľké |
11 – 25 kg |
Medium |
Podľa aktivity |
Veľké a obrie |
26 a viac |
Mega/maxi |
Nižšia energetická hodnota, kĺbová výživa, väčšie granule |
Špecifické požiadavky na kŕmenie
Všeobecne platné pravidlá pre výber krmiva, ktoré sme zmieňovali doteraz, je vhodné mierne upraviť, ak trpí váš pes nejakými zdravotnými problémami. Či už je to alergia, alebo nadváha, malou zmenou jedálneho lístka môžete vášmu maznáčikovi uľaviť. Podobné úpravy sú vhodné pre kotné sučky alebo kastrované zvieratá.
Obezita
V prípade divo žijúcich zvierat dochádza k automatickej regulácii príjmu potravy, tie domáce sú však úplne závislé od svojich pánov. Lenže tí nemajú čas s nimi chodiť na prechádzky a často ich kŕmia svojimi zvyškami. Nadváha neuberá len na kráse, ale taktiež škodí zdraviu. Pes je celkovo v zlej kondícii, znáša zle zmeny teplôt, má dýchacie aj obehové ťažkosti, zaťažuje nadmerne svoj pohybový aparát, hrozí mu cukrovka aj ďalšie ochorenia.
Preto je dobré mať nadbytočné kilá pod kontrolou. Nepostačí však ubrať na množstve, je nutné upraviť aj zloženie krmiva. Možným riešením je zvýšiť percento prijímanej vlákniny. Ďalej je vhodné ubrať sacharidy a tuky. Výrobcovia tieto parametre majú na pamäti a takto upravené krmivá označujú „Light“ alebo podobne. Ak kŕmite psa, ale po vlastnej osi, budete musieť tieto odporúčania zohľadniť sami.
Alergie
Z dôvodu alergie môže byť váš pes citlivejší na určitú zložku krmiva. Prejavovať sa to môže hnačkou, zvracaním alebo svrbením kože. V takom prípade je najdôležitejšie identifikovať tú zložku, na ktorú váš pes prehnane reaguje.
To však nebýva úplne jednoduché. Neexistujú žiadne spoľahlivé testy, ktoré by to preukázali. Je nutné skúšať postupne eliminovať jednotlivé zložky súčasného krmiva a pozorovať, či sa situácia zmení. Pamätajte na to, že okrem krmiva môže byť pes alergický taktiež napríklad na blšie sliny alebo iné úplne odlišné prvky a pri diagnostike bude nutné zohľadniť aj tie.
Vyrábajú sa špeciálne hypoalergénne krmivá, ktoré zo stravy vyradzujú tie najtypickejšie zložky, na ktoré môžu byť psy alergické. Sú nimi rôzne obilniny, lepok alebo napríklad sója. Kuracie mäso býva taktiež často nahradzované šetrnejším jahňacím.
Ďalšie zdravotné problémy
Ďalšie ochorenia už nie sú natoľko typické, ale aj na ne sa dá úpravou stravy reagovať. Pri zápale žalúdka bude vhodné znížiť príjem tukov, na zvýšenie imunity môžete pridať bylinky. Špeciálnu úpravu jedálneho lístka vyžadujú taktiež diabetici. V prípade takto špecifických problémov je však najlepšie poradiť sa priamo s veterinárom.
Strava pre kotné sučky
Od piateho týždňa gravidity sa začne energetická potreba sučiek výrazne zvyšovať, v prípade veľkých plemien pokojne až o 50 percent. Vzrastú taktiež požiadavky na vápnik a fosfor, vďaka ktorým sa budú môcť správne vyvinúť kosti malých šteniat. V druhej polovici gravidity sa odporúča zvýšiť počet dávok kŕmenia, minimálne na dve denne.
Aby krmivo spĺňalo aj obsahovo všetky požiadavky, dá sa kúpiť buď špeciálne upravená verzia pre kotné sučky, alebo môžete samičkám podávať granuly pre šteňatá, ktoré majú tiež zvýšený energetický príjem.
Najväčšie nároky bude mať však v období dojčenia. Vtedy sa odporúča pokojne nechať sučke ku krmivu voľný prístup, aby si sama vzala, koľko potrebuje. Nedostatok živín sa totiž môže rýchlo prejaviť poklesom hmotnosti a zastavením tvorby mlieka.
Strava pre psov v záťaži
Špecifickú stravu volia aj majitelia psích športovcov, psov služobných alebo skrátka veľmi aktívnych. Tí totiž počas tréningu vydajú veľa energie, ktorú treba doplniť. V prvom rade je teda nutné pridať na energetickej hodnote, a to inak než iba zvýšením množstva klasických granúl.
V špecializovaných krmivách nájdete väčší obsah bielkovín a tukov, a to živočíšneho pôvodu. Medzi ďalšie obľúbené zložky patrí lososový olej, pivovarské kvasnice alebo potravinové doplnky starajúce sa o oporný a pohybový aparát, napríklad kolagén. V obchodoch nájdete tieto krmivá najčastejšie pod označením ako „šport“, „energy“, „maintenance“ alebo „performance“.
Strava pre kastrované psy
Kastrované jedince majú väčšie sklony k obezite a ich stravu by ste teda mali upraviť predovšetkým tak, že bude mať znížený energetický výdaj. Granule pre kastrované psy tak majú menej kalórií, bielkovín aj tukov. Zohnať môžete buď špecializované granule, alebo využiť verziu „light“ určenú pre obéznych psíkov.
Granule a ich alternatívy
Teraz, keď už vieme, čo by malo ideálne krmivo obsahovať, je dôležité aj rozlišovať to, v akej forme budú psovi dané živiny sprostredkované.
- Suché granule – Sú najčastejším a najobľúbenejším typom krmiva, predovšetkým pre nižšiu cenu a jednoduché skladovanie.
- Konzervy – Pre psov bývajú lákavejšie, budú vás ale stáť výrazne viac ako kvalitné granule.
- Domáca varená strava – Vyjde drahšie a príprava krmiva vám zaberie pomerne dosť času, na druhú stranu si môžete postrážiť, čo váš pes je.
- BARF – špecifický štýl kŕmenia, kedy pes dostáva iba surové mäso, zeleninu a kosti. Je náročné na prípravu, skladovanie a často aj výrazne zaťaží peňaženku.
- Maškrty – Mali by byť jednoduchým doplnkom a slúžiť ako odmena, určite to s nimi nepreháňajte. Nikdy nenahradia plnohodnotnú psiu stravu.
To, či zvolíte konzervy, suché granule, alebo či vášmu psovi budete vyvárať domácu stravu, alebo sa prikloníte k niektorej z alternatívnych variantov, je v závere na vás. My vám prinášame zhrnutie výhod a nevýhod každej z možností.
Suché granuly
Granuly bývajú výživovo najvyváženejšie a ako jediné sa dokážu prispôsobiť rase a veku psa. Je veľmi jednoduché ich skladovať (stačí sa vyhnúť vlhkým miestam) a servírovať. Nie sú však natoľko aromatické ako napríklad konzervy alebo BARF, a preto nemusia psa tak nalákať.
V takýchto prípadoch je ich možné práve s konzervami nakombinovať. Je však dôležité aj tu zachovať pravidelnosť a miešať tieto dve zložky vždy v rovnakom pomere. Hryzenie tvrdších granúl navyše posilní aj psí chrup. Skladovať odporúčame buď v uzatvárateľných vreciach, alebo škatuliach, aby granuly nestratili svoju arómu.
Konzervy
Konzervy sú veľmi dobré na skladovanie a dávkovanie. Aj v ich prípade však odporúčame sledovať pôvod mäsa. A je dôležité mať na pamäti aj to, že takmer 70 % jej obsahov tvorí voda. V dôsledku toho nepôjde o najekonomickejší variant, keďže pes zje takého jedla viac. A keďže konzervy nevydržia dlho načaté, je dobré ich čo najskôr spotrebovať.
Ku kompletným konzervám nie je potrebné nič pridávať. Ak však kŕmite konzervami výhradne mäsovými, je dobré k nim pridať nejaký príkrm (cestoviny a pod.). Konzervy sú veľmi aromatické a psami dobre prijímané.
Domáca varená strava
Hlavnou nevýhodou podomácky pripravovanej stravy je časová náročnosť tohto procesu. Uvariť mäso s ryžou zaberie podstatne viac času, než naplniť misku granulami z vreca. Navyše oproti granulám budete musieť sami dávať pozor na to, aby ste namiešali do jednej porcie všetky dôležité živiny, a ich samostatný nákup vyjde obvykle drahšie. Pri dnešnej kvalite granúl teda považujeme tento spôsob stravovania za zbytočne náročný.
Ak sa však rozhodnete napriek tomu pre tento variant, je nutné pamätať pri tom na pár vecí. Napríklad na to, že kosti sú pre psa vždy lepšie surové než varené. Varením zmäknú a riziko, že uviaznu psovi v tlame či v krku, je tak rázom väčšie. Rozhodne by ste mu nemali servírovať kosti kuracie, a to v žiadnej podobe. Ľahko sa štiepia a sú ostré.
BARF
Tento špeciálny druh stravy spočíva v tom, že pes dostáva všetko kŕmenie za surova, skladá sa predovšetkým zo surového mäsa, kostí a zeleniny. Strava je preto veľmi aromatická a pre psa lákavá. Pokiaľ máte šťastie na zdroje, vyjde vás barfovanie lacnejšie ako granule. Zaobstarávanie a skladovanie je však náročnejšie, mnohí majitelia viacerých psov majú na surové mäso špeciálne určenú mrazničku. Na cestách sa však aj takto stravované psy kŕmia väčšinou granulami.
Chovateľ by mal dbať na komplexné výživové požiadavky, nie je teda od veci BARF doplniť niektorými vitamínmi a minerálmi, ktoré v sebe mäso so zeleninou neobsahujú. Odporúča sa občas zahrnúť oleje, orechy a bylinky. Zástancovia tohto krmiva tvrdia, že psy sa tak vracajú k svojej pôvodnej prirodzenej strave. Protiargumenty naopak hovoria, že niektoré plemená sú už natoľko prešľachtené, že tento druh stravovania pre nich už vhodný nie je.
Existujú tiež priemyselne spracované krmivá, ktoré sú lisované za nižších teplôt, takže sa im niekedy hovorí „čiastočný BARF“ alebo „sušený BARF“. Najčastejšie na ne však narazíte ako na „granule lisované za studena“. Vďaka tomuto procesu si uchovávajú väčšie množstvo prospešných vitamínov a minerálov. Naopak iné zložky (sacharidy obsahujúce škrob) sú pre psov využiteľnejšie, pokiaľ tepelnou úpravou prejdú.
Maškrty/pochúťky
Pochúťky sú skvelé na cvičenie psa, ktorý sa tým naučí rešpektovať vaše pokyny. Bohužiaľ, o nich platí, že sú taktiež veľmi kalorické a ak ich budete dávať psíkovi príliš veľa, môže sa stať, že začne priberať na hmotnosti. Navyše často obsahujú nevhodné tuky, soli a iné dochucovadlá, preto by ste ani tu nemali byť ľahostajní k ich zloženiu. Napríklad piškóty, ktoré má mnoho majiteľov v obľube, môžu psom spôsobovať hnačku (obzvlášť v prípade šteniat), a tak odporúčame aspoň prejsť na piškóty psie. Najideálnejšie je však sušené mäso.
Okrem toho existujú taktiež tzv. funkčné pochúťky, ktoré v sebe majú zabudované prospešné látky podporujúce funkciu kĺbov alebo slúžiace na vyčistenie zubov.
Najobľúbenejšie značky krmív pre psov
Trh s granulami je pomerne široký a každý si tak môže prísť na svoje. Pri výbere známej značky máte navyše výhodu dostupných užívateľských recenzií, ľahko si tak môžete overiť, že kupujete skutočne kvalitný produkt.
Granule Brit
Táto značka patrí v našich končinách k najrozšírenejším. Do jej sortimentu patrí krmivo pre psy, mačky aj hlodavce, konkrétne psom potom môže ponúknuť ako granule, tak konzervy alebo maškrty. Granule sa pýšia dobrým pomerom ceny a kvality, chutia väčšine psov, navyše ich môžete výborne prispôsobiť podľa veku i veľkosti.
Na výber máte medzi radmi Premium a Care, pričom Care označuje hypoalergénne krmivá. Brit ponúka aj špeciality pre psov v záťaži, psy s citlivým zažívaním, bezobilné varianty alebo Fresh produkty s väčším podielom čerstvého mäsa.
Granule Carnilove
Za holistickými granulami Carnilove stojí rovnaká firma ako za granulami Brit – Vafo Praha. Značka Carnilove je o niečo drahšia a kvalitnejšia, ponúka bezobilninové receptúry obohatené o zaujímavé druhy mäsa ako bažant, diviak alebo sob. Vo variante True Fresh dokonca zoženiete granule, ktoré využívajú mäso len v čerstvej forme. Portfólium značky nie je príliš roztriedené podľa veľkosti a veku psa, napríklad odľahčenú variantu pre seniorov v ňom nenájdete.
Granule Yoggies
Značka Yoggies sa pýši granulami lisovanými za studena. Vďaka tomuto výrobnému procesu sa v krmive uchováva viac vitamínov, minerálov a ďalších látok. Na druhú stranu však oproti extrudovaným majú kratšiu trvanlivosť, takže zásoby odporúčame robiť maximálne na niekoľko mesiacov dopredu. Granule patria k drahším, napriek tomu si našli množstvo spokojných užívateľov, najmä medzi majiteľmi malých plemien. Tomu napomáhajú špeciálne minigranule, ktoré sa drobným zúbkom lepšie hryzú.
Ďalšie špeciálne zameranie uvítajú majitelia aktívnych alebo športových psov, ktorí môžu zaobstarať granule označené ako „Active“. Krmivo patrí k typu „All Life Stages“, teda sú určené pre všetky vekové kategórie.
Granule Fitmin
Fitmin patrí medzi lacnejšie značky granúl. Čo sa kvality týka, odporúčame starostlivo čítať zloženie. Naraziť totiž môžete na granule s obstojným zložením, ale aj na varianty založené na kukurici a ďalších obilninách. Podľa užívateľských recenzií si však aj niektoré horšie možnosti našli svojich zástancov. Fitmin zoženiete vo variantoch podľa veku i veľkosti plemena, ďalej vo variante pre psov so zvýšenou potrebou energie alebo bez obilnín.
Cena
Lacné krmivá z obchodného reťazca psa síce zasýtia, ale rozhodne nám neušetria peniaze a ani čas. Ak nakupujeme krmivo v supermarkete či hypermarkete, musíme byť veľmi obozretní. Všetko, čo hovoria v televízii, nemusí byť nutne pravda, a tak aj krmivá, ktoré majú perfektnú reklamu, nie sú vždy zárukou kvality. Často je to práve naopak. Zárukou kvality však nie sú ani granuly, za ktoré utratíme celý majetok.
Cena skrátka nemusí vždy zodpovedať kvalite, preto by sme mali sledovať v prvom rade zloženie. Určite stojí za to nájsť nejakú tú zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať tak našej peňaženke, ako aj nášmu psíkovi. Nekvalitný spôsob stravy totiž zaručuje častejšie návštevy veterinára, a tým pádom aj väčšie výdavky. Samozrejme, taktiež záleží na veľkosti plemena. Malý psík zje za mesiac podstatne menej než veľké psisko. Dôležité je sa orientovať podľa ceny za kŕmnu dávku a nie za vrece.
Pre lepší prehľad sme pre vás pripravili tabuľku približných cien za kvalitné krmivo podľa veľkosti vášho psíka.
Veľkosť psa |
Mesačná spotreba krmiva |
Orientačná cena |
Mini plemeno (okolo 2 kg) |
cca 1,5 kg |
cca 6 € |
Malé plemeno (okolo 10 kg) |
cca 5 kg |
cca 20 € |
Stredné plemeno (okolo 20 kg) |
cca 8 kg |
cca 30 € |
Veľké plemeno (okolo 40 kg) |
cca 15 kg |
cca 60 € |
Obrie plemeno (okolo 70 kg) |
cca 20 kg |
cca 80 € |
Ako spoznať, že krmivo psovi sedí?
Po tom, ako ste svojmu psovi zvolili to optimálne krmivo a niekoľko týždňov ste mu ho pravidelne servírovali, by ste mali byť schopní spozorovať indikátory toho, že mu strava skutočne sedí. A v prípade, že to tak nie je, popremýšľať ešte o jej úprave.
Na prvý pohľad ľahko pozorovateľným faktorom je psíkova srsť a koža. Tá by mala byť lesklá, bez šupiniek. Mnoho sa dá vyčítať taktiež zo psej stolice. Ak je pevná a tmavá, je to známkou dobrej stráviteľnosti potravy. Psíkovi by nemalo ani nejako výrazne zapáchať z úst. To však môže byť okrem zle volenej stravy taktiež známkou problémov s chrupom, proti ktorým je možné bojovať buď vyčistením zubov, alebo podaním na to určených dentálnych tyčiniek.
A dôležité je nezabudnúť aj na to, ako sa pes cíti a či vám pripadá v dobrej pohode. Aj únava a nechuť totiž môže byť známkou zlej výživy.
Zásady kŕmenia
Kŕmenie domácich maznáčikov má svoje pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať. V opačnom prípade môžete zvieraťu spôsobiť zažívacie ťažkosti a ohroziť aj jeho zdravie.
Výber krmiva
Na úplnom začiatku nie je od veci dať svojmu psovi na výber medzi pár druhmi krmiva. Presne z toho dôvodu sa predávajú aj v malých dávkach. Stačí ich nabrať do misiek a postaviť napr. všetkých päť vzoriek pred svojho maznáčika a uvidíte, po čom skočí najradšej.
Pestrosť stravy nie je na mieste
Hoci sa vám môže zdať, že jesť stále granuly je fádne a máte pohnútky jedálny lístok svojho maznáčika z času na čas niečím spríjemniť, verte, že práve stále rovnaká strava je pre psa to optimálne. Psia tráviaca sústava funguje inak než tá ľudská a jej mikroflóre trvá, než si na danú potravu zvykne, pokojne aj niekoľko týždňov. Až po tomto čase sa ju naučí skutočne efektívne tráviť a pes z nej bude dostávať všetky potrebné živiny.
Pes má navyše tak polovicu chuťových pohárikov v porovnaní s človekom, takže o samotnú chuť krmiva sa až tak nestará. Ak sa rozhodnete prejsť na inú značku alebo typ krmiva, rozhodne to odporúčame robiť postupne, miešať doterajší a nový druh v postupne vyššom pomere, až bude prechod kompletný.
Ak začne váš pes krmivo po istom čase odmietať, môžete ho doplniť lyžicou rybieho oleja alebo granuly zvlhčiť vodou či vývarom.
Dávkovanie
Výrobcovia na obaloch obvykle uvádzajú odporúčané dávkovanie. Spravidla platí, že kvalitnejšieho krmiva bude vášmu psovi stačiť menšia dávka. Aj preto teda platí, že drahšie a kvalitnejšie krmivo vás v závere nemusí stáť toľko peňazí ako lacnejšie náhrady. Podľa pozorovania potom odporúčanú dávku postupne prispôsobte svojmu psovi. Záleží predovšetkým na jeho veku a fyzickej kondícii. Je dobré orientovať sa podľa toho, ako váš pes vyzerá.
Dôležité je, aby ste psa kŕmili v pravidelných dávkach a časoch. Pes si to zapamätá, bude sa na kŕmenie tešiť a zje ho rýchlo. Je už na vás, či to bude raz, či dvakrát denne, ale je dôležité dodržiavať tento režim dlhodobo. V prípade väčších psov sa odporúča krmivo rozdeliť do dvoch dávok. Pes toho nezje toľko naraz, čím sa zmenšuje riziko pretočenia žalúdka.
Ak pes svoje krmivo nezje, odporúčame misku odobrať a znova ho nakŕmiť až ďalší deň opäť v rovnakom čase. Jedine tak si zvykne na to, že potravu nebude mať neustále k dispozícii a vybuduje si tie správne návyky. Taktiež neodporúčame psovi dávať krmivo tesne pred prechádzkou. Rovnako ako pre vás, aj preň platí, že by mal po jedle odpočívať.
Voda
Pri vode tieto pravidlá dávkovania neplatia, tu by mal mať pes k dispozícii neustále a je dobré ju pravidelne kontrolovať. Nevypitú vodu by ste mali denne meniť, aby sa v nej nemnožili baktérie a ďalšie nebezpečne mikroorganizmy.
Žiadne zvyšky od stola
Ľudské jedlo naozaj nie je pre psa vhodné. Nielenže občasnými zvyškami zo svojej večere kompletne rozhodíte jeho stravovací režim, ale s najväčšou pravdepodobnosťou mu vždy ponúknete nejakú látku, ktorá preň nebude vhodná. Na rozdiel od človeka pes totiž nie je všežravec, ale vyhranený mäsožravec. Obšmietanie sa a žobranie, ktoré si týmto štýlom pes vybuduje, je navyše veľmi otravný zvyk, ktorý vaši členovia domácnosti alebo hostia rozhodne neocenia.