Porovnávací test a recenzie najlepších krovinorezov

Potrebujete pokosiť vyrastenú trávu na lúke alebo obstarať zle dostupné miesta na záhrade, kam sa nedostanete kosačkou? Siahnite po krovinoreze, ktorý je presne na tento účel navrhnutý. Tie najpokročilejšie modely si prekliesnia cestu aj menšími krami.

Prvá kľúčová voľba spočíva vo výbere vhodného typu krovinorezu. V súčasnosti môžete voliť medzi tzv. vyžínačmi a krovinorezmi. Vyžínače, označované tiež ako strunové kosačky, fungujú na elektrický alebo akumulátorový pohon a slúžia na dokosenie miest, ku ktorým sa nedostanete klasickou kosačkou. V žiadnom prípade sa s nimi nemôžete pustiť do vysokej trávy či krov. Na to slúžia krovinorezy vybavené benzínovým motorom a silnými čepeľami.

Pri nákupe krovinorezu zvážte vhodný typ pohonu. V prípade benzínových modelov môžete vyberať medzi dvojtaktnými a štvortaktnými motormi. Významnú úlohu zohráva aj objem pohonnej jednotky, ktorý sa pohybuje od 25 do 45 cm3. Zamerajte sa aj na výkon, ktorý začína na hranici 1 kW pri strojoch na domáce použitie až po viac ako 2 kW v prípade profesionálnych strojov. Dôležité sú takisto vyhotovenia rukovätí, ponuka príslušenstva a zložitosť údržby.

Na prvý pohľad sa práca s krovinorezom môže javiť zložito, skoro však spoznáte, že ide o skvelého pomocníka. Stačí dodržiavať niekoľko základných bezpečnostných zásad a práca vám pôjde skvele od ruky. A pokiaľ si predsa len nie ste niečím istí, prečítajte si náš článok Ako vybrať krovinorez, v ktorom sa hlavným kritériám výberu venujeme naozaj dopodrobna.


Najlepšie krovinorezy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Typ pohonu Záber strunovej hlavy (cm) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Demon RQ580
Demon RQ580 Benzínové 42 100 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Hecht 142 BTS
Hecht 142 BTS Benzínové 44 115 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Makita DUR181Z
Makita DUR181Z Akumulátorové 26 75 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Stihl FS 55
Stihl FS 55 Benzínové - 250 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Geko G81061
Geko G81061 Benzínové 42.5 110 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze RIWALL PRO RALT 2320 SET
RIWALL PRO RALT 2320 SET Akumulátorové 22 65 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze STIGA SBC 252 D 287421002/17
STIGA SBC 252 D 287421002/17 Benzínové 45 200 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Einhell Aku GC-CT 18/24 Li-Solo Classic
Einhell Aku GC-CT 18/24 Li-Solo Classic Akumulátorové - 32 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Greenworks GD60LT
Greenworks GD60LT Akumulátorové 45 160 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Riwall PRO RPB 360 4T
Riwall PRO RPB 360 4T Benzínové 25 150 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať krovinorez

Krovinorez je praktickým záhradným pomocníkom pri údržbe hustých trávnatých porastov a krovín okolo rodinného domu, v lese a kdekoľvek inde. Ak potrebujete taký nástroj, mali by ste vedieť, čo od výrobku očakávate.

Akým motorom by mal krovinorez disponovať, prípadne akým výkonom a otáčkami, ktorá rukoväť pre vás bude pohodlnejšia a akú hmotnosť nie je vhodné prekračovať. Na to všetko vám odpovedia nasledujúce riadky, v rámci ktorých vás zoznámime s tými najdôležitejšími parametrami, cez ktoré docielite ideálny výber.

Začítajte sa do jednotlivých odsekov a naštudujte si pred nákupom krovinorezu všetko potrebné.

Ako vybrať krovinorez stručne: 

 • Správny typ a výkon – Podľa toho, či chcete kosiť veľké alebo malé priestranstvo, prípadne či sa chystáte na jemnú trávu alebo do hustého terénu s krami, vyberte medzi krovinorezom a vyžínačom (strunovou kosačkou). Pri krovinorezoch máte na výber z benzínových, elektrických a aku modelov, ktoré sa líšia výkonom a ďalšími vlastnosťami.
 • Určite si rozpočet – Medzi najlacnejšími krovinorezmi nájdete slabé elektrické modely, so vzrastajúcou cenou sa môžete obzerať po aku prístrojoch alebo obľúbených a silných benzínových krovinorezoch.
 • Ideálna manipulácia – Vyberte si prístroj podľa tvaru rukoväti a hmotnosti. Rukoväť v tvare riadidiel vám pomôže v jednoduchej manipulácii, rovnako ako nižšia hmotnosť. Pozitívny je tiež antivibračný systém.
 • Šírka príslušenstva – Voliť môžete medzi modelmi aj podľa toho, čo všetko vám predajca pridá do balenia. Môže ísť o špeciálne kotúče, strunové hlavy, náradie a podobne.
 • Servis a záruka – Hlavne pri drahších modeloch si sledujte dostupnosť servisu a náhradných dielov, porovnávajte tiež dĺžku záruky.

Typ

Na trhu sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými výrazmi, akými sa označujú tieto produkty. Nie je to totiž len samotná kategória krovinorezov, ale aj jej podobné. Tie môžu pri nákupe výrobku pomerne zásadne zamiešať kartami. A vy by ste potom mohli byť sklamaní z toho, čo ste si zaobstarali (Zdroj: Bakalárska práca).

Na začiatku všetkého vám preto načrtneme rozdiely medzi dvoma konkurentmi.

 • Krovinorezy
 • Vyžínače

Ukážka rôznych typov krovinorezov

Krovinorezy

Už pri letmom pohľade na taký produkt zistíte, že krovinorez je robustnejším, pevnejším a odolnejším záhradným nástrojom, ktorý primárne slúži na kosenie náročnejšieho terénu. Krovinorez je kvôli tomu ťažší a umožňuje výmenu ďalšieho príslušenstva, s ktorým budete schopní kosiť aj trávy a krovie s väčším priemerom. Krovinorez všeobecne slúži na kosenie väčších plôch.

Vyprodukovaný výkon sa pri krovinoreze prenáša pomocou pevného hriadeľa. Ten má obvykle podobu jednodielneho mechanického ústrojenstva. Naraziť samozrejme môžete aj na hriadele delené. Tie vám umožnia rozobratie krovinorezu na dve časti, vďaka čomu ho môžete ľahšie prevážať v aute alebo skladovať.

Krovinorezy sú primárne osadené odolným nožom, najčastejšie trojzubom, ktorý je schopný preseknúť aj kmene krov a tuhé steblá. Pri drvivej väčšine z nich sa ale stretnete s možnosťou výmeny hlavy s nožom za tú so strunou, čím získate plnohodnotnú strunovú kosačku. ​

Strunové kosačky/vyžínače

Vyžínač sa často označuje, ako strunová kosačka. Odľahčená verzia krovinorezu, ktorej primárnou úlohou je dokosovanie trávy v okolí plotov a najrôznejších záhradných prvkov, ku ktorým sa s kosačkou nedostanete. Už samotný názov „strunová kosačka“ napovedá, že vyžínač disponuje iba strunou, ktorá si poradí s menšou trávou. Tomu je tiež prispôsobená aj samotná konštrukcia, vrátane hmotnosti.

Vyžínače väčšinou nemajú pevný hriadeľ. ich výkon sa prenáša prostredníctvom bovdenu.

Pohon

V okamihu, keď máte jasnú predstavu o tom, či je pre vás lepší krovinorez alebo vyžínač, je vhodné pristúpiť k voľbe pohonnej jednotky. Aj tá sa do značnej miery prelína s tým, kde budete krovinorez najčastejšie využívať a akú veľkú plochu potrebujete kosiť.

Vyberať si môžete z troch typov pohonných jednotiek:

 • benzínové
 • elektrické
 • akumulátorové.

Benzínové krovinorezy

Ide pravdepodobne o najvýkonnejšie vyhotovenie krovinorezu, z čoho vyplýva aj jeho najčastejšie použitie. Poslúžia vám hlavne v náročnejšom terénu a pri kosení väčších a hustejších plôch. Vďaka absencii akéhokoľvek prívodného kábla môžete tento typ krovinorezu vziať v podstate na ľubovoľné miesto bez obmedzenia. Na prevádzku vám postačí len benzín. Tento typ je na trhu s krovinorezmi najrozšírenejší.

Benzínové krovinorezy je možné následne voliť podľa druhu motora, čomu sa budeme venovať v nasledujúcej časti.

 • dvojtaktný motor
 • štvortaktný motor

Všeobecne je možné povedať, že benzínové krovinorezy sú späté s vyššou hmotnosťou a hlučnosťou pri prevádzke. Tiež samotné motorové ústrojenstvo je trochu náročnejšie na pravidelnú údržbu.

Ak sa rozhodnete pre benzínový krovinorez, ktorý je z pohľadu použiteľnosti pravdepodobne najvyhľadávanejší a najpraktickejší, potom sa ponúka otázka, aký variant motorového ústrojenstva zvoliť. Každý z nižšie uvedených typov motorov má totiž svoje prednosti a nevýhody zodpovedajúce vašim požiadavkám a spôsobu použitia záhradného nástroja.

Štvortaktné motory

Rozumné bude začať výpisom kladov, ktoré sa spájajú so štvortaktnými motormi krovinorezov. V prvom rade je to určite menej „násilný“ hluk zaťažujúci ľudský sluch. Všeobecne je možné tvrdiť, že tento typ motora je tichší. Pri kosení nebudete obklopení ani takým veľkým percentom splodín. Benzín a olej majú totiž dve odlišné nádržky.

Na druhej strane je tu pár záporných vlastností, o ktorých by ste mali vedieť. Nižší výkon oproti dvojtaktnému vyhotoveniu nemusí byť ešte tým zásadným problémom. Niekomu môže prekážať skôr zložitosť tohto motora, ktorá sa následne premieta do nákladnejších opráv aj zložitejšej pravidelnej údržby.

Štvortaktné motory si obvykle obstarávajú ľudia žijúci v zástavbách, aby hlukom a splodinami neobťažovali svoje okolie.

Dvojtaktné motory

Ich výhodou je bezpochyby vyšší výkon. Ten je spôsobený samotnou konštrukciou motora. Tá sa mimochodom spája s veľkou jednoduchosťou, pretože odpadá akékoľvek riešenie ventilov alebo rozvodov. Pri dvojtaktných motoroch však nesmiete zabúdať, že do benzínu je potrebné pridávať aj patričné množstvo oleja.

Táto mechanická jednoduchosť je vykúpená vyššou hlučnosťou a produkciou splodín. Na druhej strane nebudete mať akékoľvek problémy s pravidelnou údržbou, ktorá je skutočne nenáročná. Možno aj preto sú dvojtaktné motory oveľa preferovanejšou voľbou ako motory štvortaktné.

Objem motora

Tento parameter je potrebné voliť tiež s prihliadnutím na to, aké osoby budú s krovinorezom pracovať. Všeobecne platí, že čím vyšší objem krovinorez má, tým viac sily je potrebné vyvinúť pri jeho štartovaní. To samozrejme platí pre benzínové modely. Na tento fakt si musia dávať pozor hlavne staršie osoby a ženy.

Objem motora benzínového krovinorezu je možné deliť do troch kategórií:

 • Objem do 29 kubických cm – malé, ľahké a menej výkonné stroje.
 • Objem okolo 30 až 45 kubických cm  – zlatá stredná cesta. Tieto krovinorezy si poradia s tými najbežnejšími požiadavkami zákazníkov a v obmedzenej miere zvládnu aj ťažší terén.
 • Objem nad 45 kubických cm – krovinorezy určené na profesionálne použitie a predovšetkým pre mužov. Tým nebude vadiť vyššia kompresia pri štartovaní.

Elektrické krovinorezy

Ak potrebujete kosiť trávu iba v okolí domu či objektu, kde sa nachádza prívod elektrickej energie, padne voľba na elektrické krovinorezy. Tie sú oveľa ľahšie ako tie benzínové. Spaľovacie motory sú predsa len výrazne hmotnostne náročnejšie. Pri krovinorezoch je v porovnaní s kosačkami nevýhoda, že celý prístroj nosíte na sebe, celková hmotnosť teda hrá zásadnú úlohu.

Pri elektrických krovinorezoch môžete počítať aj s tichším chodom, nižším výkonom a menšou hmotnosťou, okolo 4 až 7 kilogramov. K jednoduchému ovládaniu si pripočítajte ešte nižšie obstarávacie náklady.

Na druhej strane majú elektrické krovinorezy jedno zásadné obmedzenie. Tým je onen prívodný kábel, cez ktorý dochádza k poháňaniu elektrického motora. Aj z tohto dôvodu sú elektrické krovinorezy vhodné skôr na menšie záhradné plochy, kde za sebou nemusíte ťahať desiatky metrov predlžovacieho kábla. Ideálne je teda kosenie v blízkom okolí domu, ďalšie nebezpečenstvo sa navyše skrýva v tom, že pri nepozornosti môžete celý kábel preseknúť a spôsobiť si tak problém.

Akumulátorové krovinorezy

Pomyselnou zlatou strednou cestou sú akumulátorové krovinorezy. Tie na prvý pohľad predstavujú záhradný nástroj odnášajúci si výhody z benzínových aj elektrických krovinorezov. Mobilné zariadenie s priemernou obstarávacou cenou. Lenže nie každému môže tento typ výrobku vyhovovať.

Krovinorez je vybavený akumulátorom, ktorého hmotnosť môže byť vyššia. Na druhej strane dĺžka používania, respektíve kosenia trávy, je obmedzená kapacitou akumulátora. Napriek tomu si tento typ krovinorezu nájde svojich priaznivcov vďaka mobilite, absencii kábla (riziko preseknutia) a menšiemu hluku. Určitým hendikepom však môže byť nižší výkon.

Veľkou výhodou pre používateľa môže byť variant, keď si chce zaobstarať vybavenie kompletne na akumulátorový pohon.​ V takom prípade je dobré voliť jednu značku, pretože batérie pasujú do väčšieho množstva prístrojov. Na jeden zdroj tak dokážete napájať napríklad pílu, nožnice na živý plot, vysávač lístia alebo práve krovinorez a ďalšie. Stačí mať napríklad dve batérie, jednu nabíjať a druhú používať v celom portfóliu nástrojov. Hneď ako sa používaná batéria vybije, stačí ju iba vymeniť za nabitú a cyklus opakovať. Práve preto často pri akumulátorových krovinorezoch narazíte na fakt, že sa nepredávajú s batériou a nabíjačkou. Mohlo by sa totiž stať, že bude mať niekoľko batérií a nabíjačiek doma zbytočne. Bez týchto komponentov je navyše krovinorez pomerne lacný. Naopak pokiaľ si musíte k prístroju zdroj dokúpiť, jeho cena takmer isto presiahne elektrický variant krovinorezu.

Výkon

Výkon krovinorezu úzko súvisí s tým, kde a ako budete prístroj používať. Je celkom pochopiteľné, že ak zvolíte model s vyššou hodnotou tohto parametra, oveľa lepšie si poradíte s hustejším a menej priestupným terénom. Vyšší výkon je zárukou, že sa vyhnete nepríjemnému zasekávaniu trávy alebo dokonca preťažovaniu tohto záhradného stroja. Poďme si aspoň v skratke načrtnúť, aké hodnoty môže dosiahnuť.

Platí, že čím vyšší výkon záhradného stroja, tým menej fyzickej sily musíte vyvinúť pri samotnom procese kosenia. Prístroje podľa výkonu môžeme rozdeliť do troch kategórií.

 • Výkon do 1 kW – ľahké krovinorezy na kosenie menších porastov.
 • Výkon od 1 kW do 2 kW – krovinorezy, ktoré si dokážu poradiť so zarastenejším a hustejším terénom.
 • Výkon nad 2 kW – profesionálne zariadenia určené na dlhodobú a nepretržitú prácu, v rámci ktorej vás nezastavia ani hrubšie stonky krovín a iných drevín.

Výkon benzínových krovinorezov úzko súvisí s objemom motora, všeobecne sú také stroje silnejšie a narazíte na výkon vyše 2 kW. Naopak elektrické a akumulátorové krovinorezy majú výkon skôr nižší. Výkonová krivka sa pohybuje medzi 1 kW až 1,5 kW.

Rukoväť

Pri nákupe krovinorezu by ste mali prihliadať nielen na výkonovú stránku tohto záhradného nástroja, ale tiež na celkovú ergonómiu. Na mysli máme predovšetkým vyhotovenie rukoväti. Jej tvar sa premieta hlavne do komfortu pri kosení a vôbec do používateľskej obsluhy krovinorezu. Výrobky na súčasnom trhu disponujú dvoma typmi rukovätí.

 • Držadlo – priestorovo nenáročné vyhotovenie, ktoré je isto skladnejšie a ľahšie. Jednoduché držadlo je pripevnené k telu krovinorezu. Je nutné podotknúť, že s týmto vyhotovením sa musíte naučiť zaobchádzať, aby sa pre vás práca stala nenáročnou. Medzi výhody patrí lepšia manipulácia v horšie dostupných miestach, napríklad medzi dvoma záhradnými prvkami.
 • Rukoväť v tvare riadidiel – tento model sa tiež označuje cudzojazyčným výrazom „bike“. Široká rukoväť, ktorá síce pridáva na celkovej hmotnosti stroja, je však veľmi pohodlná na ovládanie. Obvykle je súčasťou ťažších a výkonnejších krovinorezov.

Neoddeliteľným doplnkom takmer každého produktu je aj popruh na zavesenie, s ktorého pomocou nesiete hmotnosť krovinorezu na svojich bedrách, nie v rukách. Popruh môže mať celkom jednoduchú podobu cez jedno rameno, prípadne je tvorený dômyselným zapínacím systémom cez obe ramená a hruď.

Hmotnosť

Všetky vyššie popisované technické parametre a prvky krovinorezov sa úmerne prelínajú s celkovou hmotnosťou záhradného stroja. Pokiaľ sa vydáte cestou výkonnejších zariadení, musíte samozrejme počítať aj s nárastom hmotnosti, o tom niet žiadnych pochýb. Hmotnosť krovinorezov je možné opäť deliť do troch základných kategórií.

 • Hmotnosť do 3 až 4 kg – ľahké krovinorezy s malým výkonom. Väčšinou nie sú vybavené ani popruhom.
 • Hmotnosť 5 až 8 kg – univerzálne krovinorezy na bežné použitie okolo domu.
 • Hmotnosť vyše 8 až 10 kg – výkonné a profesionálne stroje.

Čím ťažší krovinorez si zaobstaráte, tým viac sa zaujímajte o to, aké daný výrobok produkuje vibrácie, prípadne ako sa zabráni ich prenosu. Práve vibrácie totiž môžu sťažovať vašu prácu pri kosení a veľmi skoro vás unavia. Na vibrácie má značný vplyv kvalita hriadeľa, prostredníctvom ktorého sa vibrácie prenášajú.

Príslušenstvo

V závislosti od toho, aký si obstaráte typ krovinorezu, môžete zakúpiť aj množstvo praktického príslušenstva. Tieto doplnky je možné rozdeliť na dve časti, a to produkty určené vám, ako obsluhe krovinorezu, a prvky súvisiace so samotným zariadením.

Pri práci s krovinorezom by ste mali myslieť na praktické ochranné pomôcky:

 • pracovné rukavice
 • ochranné okuliare
 • ochranné prilby a mriežky cez tvár
 • chrániče sluchu.

Pri práci by používateľ mal dbať na platné zákony a nariadenia ovplyvňujúce prácu s podobnými prístrojmi. Predsa len ide o náradie, ktoré pri zlom zostavení a zaobchádzaní môže dokonca zraniť používateľa. Špeciálne pravidlá potom majú ešte elektrické a akumulátorové stroje a ich nabíjačky.

Čo sa týka samotného krovinorezu, ponúka sa predovšetkým príslušenstvo pripevniteľné k dolnej hnacej časti, čím rozšírite využiteľnosť prístroja.

 • Kotúče – oceľové prvky slúžiace na kosenie tvrdších a hrubších drevín. Často nemusí ísť iba o nože, ale aj o ozubené kotúče.
 • Struny – struny odlišných priemerov a tvarov, ktoré sa líšia svojou odolnosťou a elasticitou.
 • Cievky na struny – väčšinou plastový obal, do ktorého sa vkladá struna.
 • Nadstavce – modernejšie a hlavne výkonnejšie krovinorezy môžete doplniť tiež o množstvo ďalších nadstavcov, ktoré s kosením trávy nemajú až toľko spoločného. Je to napríklad nadstavec na prerezávanie drevín, kultivátor či plotové nožnice.

Údržba a servis

Najmä pokiaľ investujete do nového krovinorezu väčšiu sumu, venujte sa poriadne tiež údržbe prístroja. Len tak dosiahnete to, že vám bude bezchybne slúžiť dlhý čas. Údržbu sa určite nevyplatí zanedbávať. Spísali sme pre vás základné úkony, na ktoré by ste mali myslieť (väčšinou ide o benzínový variant prístroja).

 • Čistenie krovinorezu – Po použití by ste pravidelne mali venovať nejaký čas očisteniu vášho krovinorezu najmä od zvyškov trávy a podobne. Určite môžete použiť napríklad štetec alebo metličku. Vlhká tráva by pri dlhšom prichytení veľmi napomáhala korózii a ničeniu materiálu.
 • Pohonné hmoty – Doplňujte vždy predpísané pohonné látky. Väčšinou sa používa čistý bezolovnatý benzín a tiež špeciálne oleje pre motory s vysokým počtom otáčok. Vždy je potrebné dodržať správnu špecifikáciu benzínu aj oleja, prípadne ich pomer pri miešaní.
 • Čistenie vzduchového filtra – Raz za čas odmontujte kryt vzduchového filtra a pozrite sa na stav. Pokiaľ je filter aj priestor okolo veľmi zanesený, vyčistite ho. Dobre poslúži štetec alebo stlačený vzduch. Z filtra oklepte nečistoty a tiež použite stlačený vzduch, ak je to možné. Ak už je filter starý a veľmi zanesený, bude dobré ho úplne vymeniť. Potom vráťte všetko späť na svoje miesto a zaskrutkujte kryt.
 • Mazanie uhlového prevodu – Raz za približne 30 hodín práce namažte uhlový prevod. Medzi hlavu krovinorezu a hriadeľom by v kĺbe mala byť mazacia skrutka, tú odskrutkujte a dovnútra vložte mazivo (väčšinu sa používa špeciálna zmes v tube). Neprežeňte množstvo, inak sa mazivo dostane až do spojovacej tyče. Skrutku po namazaní môžete zasa zaskrutkovať späť.
 • Ďalšie úkony – Existujú aj ďalšie servisné úkony na krovinoreze, ktoré je ale lepšie zveriť do starostlivosti odborníkovi v servisu. Ide napríklad o kontrolu a výmenu sviečok, nastavenie karburátora, kontrolu antivibračného systému a podobne.

Raz za čas je určite vhodné odniesť krovinorez do spomínaného servisu na generálnu kontrolu. Pri nákupe sa rozhodujte tiež podľa toho, aké vám predajca ponúka možnosti servisu, dostupnosti náhradných dielov a tiež dĺžky záruky.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Krovinorezy
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů