Ako si vybrať kuchynský robot
Kuchynského robota využijú všetci, ktorí radi pečú a varia, ale odrádza ich náročná príprava ciest, krémov a ďalších pokrmov. Veľa týchto činností za vás robot zastane. Príprava jedál je s ním jednoduchšia, čistejšia a takmer bez námahy. Keďže pracuje samočinne, môžete čas využiť na prípravu ďalších surovín alebo na upratovanie.
Jednou z hlavných výhod robota je, že v sebe kombinuje niekoľko prístrojov naraz. Často je tak síce rozmernejší, ale vo výsledku s ním ušetríte miesto a peniaze, ktoré by bolo treba investovať do kupovania ďalších spotrebičov, ako je mixér alebo odšťavovač. Stačí dokúpiť príslušný nadstavec.
V tomto článku sa dozviete, ako robota vybrať. Povieme si, aký príkon je dostatočný pre výkonného robota, podľa čoho vyberať jeho veľkosť a objem misy a za čo je vhodné si priplatiť. Dozviete sa tiež, aké procesy prístroj zvládne a aké rôzne ďalšie spotrebiče tak dokáže nahradiť. Ďalšie dodatkové články nájdete aj na kuchynsky-robot.info.
Ako vybrať kuchynský robot stručne:
- Pozrite sa pod kapotu – Kovové vnútro prístroja je vždy výhodou, bude mať dlhšiu životnosť ako plast.
- Skontrolujte výkon motora – Hraničný je príkon cca 500 W, pre častejšie používanie je vhodný príkon okolo 1 000 W.
- Zoznámte sa s funkciami – Pozrite sa, čo všetko vám môže kuchynský robot ponúknuť, a rozmyslite si, ktoré funkcie využijete.
- Pozrite sa, čo nájdete v balení – Veľa nadstavcov je síce možné prikúpiť, väčšinou ide ale o pomerne nákladnú záležitosť. Niektoré nadstavce pre vás ale môžu byť zbytočné.
- Zvoľte kapacitu misy – Na častejšie pečenie pre viac osôb sú vhodné modely s objemom misy 4 a viac litrov, môžu ale zaberať viac miesta.
- Stanovte si rozpočet – V závislosti na cene sa možno budete musieť obmedziť v požiadavkách na funkcie alebo výbavu.
Druhy kuchynských pomocníkov
Zvažujete, či je kuchynský robot to pravé pre vás? Uľahčíme vám rozhodovanie a povieme si niečo o najobľúbenejších kuchynských pomocníkoch. Rozoberieme si ručné šľahače, tyčové mixéry, stolné mixéry, kuchynské roboty a smoothie makery, dozviete sa ich výhody aj nevýhody a komu budú najviac vyhovovať.

Kuchynský robot
Spája v sebe funkcie šľahača aj mixéra, a navyše ich zvládne bez vašej asistencie. V závislosti od príslušenstva zvládne prípadne pokryť funkcie ďalších prístrojov, napríklad odšťavovače. Nie je však taký skladný ako predchádzajúce dve možnosti, rovnako tak jeho zostavovanie a rozkladanie môže zabrať nejaký čas. Najviac využitia nájde v domácnosti milovníkov varenia a pečenia.
Konštrukcia kuchynského robota
Aj keď je popis kuchynského robota pomerne jasný, môžete sa stretnúť s niekoľkými rôznymi názvami, ktoré popisujú jeden a ten istý produkt. Robot tak môžete nájsť pod označením robot na cesto, domáci robot, robot do kuchyne, multifunkčný kuchynský robot.
Ručný šľahač
Primárnou funkciou je šľahanie, väčšinou má vo výbave aj háky na miesenie cesta. Pri niektorých modeloch nájdeme aj nadstavec s otočnou misou, ten ale spravidla veľmi nevydrží. Primárne teda ručný šľahač musíte stále držať a manipulovať rukou a jeho použitie môže byť aj celkom namáhavé. Šľahače totiž nebývajú najľahšie a šľahanie niečoho hustejšieho skrátka vyžaduje určitú dávku sily. Ich výhodou je hlavne rýchle zostavenie a skladnosť. Hodia sa pre všetkých aktívnejších pekárov.
Konštrukcia ručného šľahača
Stolný mixér
Najuniverzálnejším mixérom je stolný mixér. Zvládne sekanie, mixovanie aj drvenie, takže je vhodný na prípravu koktailov aj omáčok alebo polievok. Zvládne aj výrobu liateho cesta, takže ho využijete napríklad aj pri robení palaciniek. Pri zvolení správneho modelu s ním môžete pripraviť aj orechové maslo.
Konštrukcia stolného mixéra
Smoothie maker
Na výrobu smoothie a koktailov je najlepší smoothie maker. Je malý, skladný, ľahký, ľahko sa používa a je pomerne lacný. Smoothie maker je určený primárne na výrobu nápojov, takže na mixovanie polievok, sekanie alebo drvenie bude vhodnejší iný typ mixéra.
Konštrukcia smoothie makera
Tyčový mixér
Ideálny na prípravu polievok, omáčok a detskej výživy, skrátka všetkého, čo sa seká a mixuje. Je veľmi skladný a nenáročný na údržbu. Na druhú stranu ho príliš nevyužijete pri príprave cesta a pri procese používania musíte bez prestania držať bezpečnostný spínač, tiež teda nie je nijako samostatný. Vhod príde okrem iného rodičom malých detí.
Konštrukcia tyčového mixéra
Kuchynský robot vs. mixér
Pri vybavovaní domácnosti vám možno príde na myseľ otázka, či zaobstarať mixér alebo robot. Každý z týchto kuchynských prístrojov sa hodí na prípravu rôznych pokrmov. Má aj svoje výhody a nevýhody. Tie prehľadne zhrnieme v nasledujúcej tabuľke. Mixéry delíme ďalej na stolové a tyčové, každý typ sa totiž hodí k niečomu trochu inému.
Typ prístroja |
Určenie |
Výhody |
Nevýhody |
Kuchynský robot (so základnými nadstavcami)

|
– Miesenie cesta
– Miešanie
– Šľahanie |
+ Samostatný chod
+ Možnosť rozšírenia aj rôzne nástavce
+ Miesenie tuhých ciest |
– Veľké rozmery
– Vysoká cena |
Tyčový mixér

|
– Príprava detskej výživy, omáčok, polievok
– Príprava liateho cesta |
+ Malé rozmery
+ Jednoduché ovládanie
+ Nízka obstarávacia cena |
– Ručné ovládanie
– Slabší výkon
– Menšia škála využitia |
Stolný mixér

|
– Príprava detskej výživy, omáčok, polievok
– Príprava liateho cesta
– Výroba rastlinného mlieka a masla |
+ Samostatný chod
+ Niektoré modely vedia aj variť
+ Široká škála využitia |
– Väčšie rozmery |
Robot s ramenom alebo bez ramena
Aby nebolo typov a druhov málo, samotné kuchynské roboty sa delia na dve skupiny – roboty s ramenom (kitchen machine) a roboty bez ramena (food procesor). V tejto kapitole si krátko zhrnieme ich zásadné rozdiely.
Robot s ramenom – kitchen machine
Robot bez ramena – food procesor
|
Roboty s ramenom |
Roboty bez ramena |
Hlavné funkcie |
Miešanie, šľahanie, miesenie |
Sekanie, mletie, strúhanie |
Materiál misy (prevládajúci) |
Nerez |
Plast |
Objem misy |
3 až 7 l |
2 až 4 l |
Roboty s ramenom
Roboty s ramenom sú určené najmä na prípravu cesta, miesenie, miešanie a šľahanie. Po doplnení o rôzne nadstavce sa môže rozsah jeho funkcií rozšíriť o strúhanie, mixovanie, mletie, odšťavovanie či ďalšie. Metly sú umiestnené v spodnej časti ramena a otáčajú sa stredovým či planetárnym spôsobom.
Spôsob otáčania
V prvom prípade metla rotuje okolo vlastnej osi, môže teda niektoré miesta v mise vynechať. Pri planetárnom miešaní sa otáčajú nadstavce okolo svojej osi a ešte na pohyblivej hlave, dosiahnu tak do všetkých častí misy a dôjde k rovnomernému premiešaniu cesta.
Konštrukcia
Prístroje sú tvorené veľkým telom robota so zdvíhacím ramenom, hlavou pre umiestnenie nadstavcov a veľkou, obvykle nerezovou, misou. Hodí sa najmä na miesenie kysnutých ciest, prípravu krémov, ciest na koláče, šľahanie snehu či šľahačky.
Tieto roboty sú na trhu obľúbenejšie a zároveň sú produktom, ktorý si pod pojmom „kuchynský robot“ predstaví viac ľudí. Preto sa im venujeme aj na tejto stránke.
Konštrukcia kuchynského robota s ramenom
Roboty bez ramena
Sú skôr známe pod pojmom food procesory. Skôr než na pečenie sa hodia na prípravu najrôznejších pokrmov či surovín. Vedia strúhať, sekať, krájať, mixovať či šľahať. Pripraviť v nich môžete aj cesto, bude ho ale výrazne menej ako pri predchádzajúcom type.
Konštrukcia a spôsob otáčania
Pohon food procesora je umiestnený v spodnej časti, na ňom stojí plastová nádoba, vo vnútri ktorej okolo svojej osi rotujú zvolené nadstavce. Oproti planetárnemu systému môžu na stranách nádoby zostávať nespracované suroviny.
Oceníte ho pri strúhaní, krúhaní, sekaní byliniek či orechov. Pripravíte v ňom aj palacinkové cesto, prípadne aj sneh.
Konštrukcia kuchynského robota bez ramena
Príkon
Jednoducho povedané, čím vyšší príkon, tým viac toho robot utiahne. Príkon robota vyberajte podľa toho, aké činnosti bude vo vašej kuchyni vykonávať. Za spodnú hranicu možno považovať hodnotu 500 W (Zo zdroja: Recenzetesty.cz). Jedinou výnimkou sú v súčasnosti (2021) roboty KitchenAid, ktoré aj s papierovo nižším príkonom zvládajú prácu bez problémov.
- 500 až 1 000 W – slabší výkon vhodný na šľahanie a miešanie. Zvládne aj menšie množstvo kysnutého cesta. S tuhým chlebovým cestom sa ale bude veľmi trápiť.
- 1 000 a viac W – ideálna hodnota nielen na miešanie ľahkých ciest či šľahanie, ale aj miesenie ťažkých a hutných kysnutých ciest. Pokiaľ plánujete robot využívať často, určite zvoľte vyšší príkon.
Ruka v ruke s vyšším príkonom ide aj vyššia spotreba, u kuchynského robota je táto hodnota ale relatívne zanedbateľná, nie je to predsa len prístroj, ktorý je v prevádzke niekoľko hodín denne ako napríklad práčka alebo televízia. Spotrebou by ste sa teda pri výbere nemali obmedzovať.
Objem misy a maximálna dávka múky
Veľkosť misy je zásadná hneď pri niekoľkých procesoch. Najmä v prípade pečenia (miesenie, šľahanie) môže byť malá misa dosť na obtiaž, nie vždy v nej totiž pripravíte celú várku cesta naraz a pripravovať cesto po častiach môže byť zdĺhavé, nepohodlné a niekedy aj problematické.
Potrebný objem misy záleží na type pokrmov, ktoré budete pripravovať, ale aj na počte stravníkov. Orientačne možno počítať 1 liter na osobu, pokiaľ ale často pečiete, hoci pre jednu osobu, voľte misu s objemom aspoň 3 litre, lepšie 4 litre (Zo zdroja: Roboty-kuchynske.cz). Tento objem je na trhu najbežnejší.
Dôležitým aspektom je tiež maximálna dávka múky, ktorú je možné naraz do robota nasypať. Na pohodlné použitie by mal robot pojať aspoň jeden kilogram múky. Pokiaľ ale napríklad pečiete chleby, alebo niekoľko vianočiek naraz, prispôsobte tomu aj tento parameter.
Minimálne množstvo
Obmedzením môže byť aj minimálne množstvo ingrediencií v mise. Aj keď nadstavce dosahujú takmer ku dňu misy, málo ktorý robot dokáže vyšľahať napríklad pol deci smotany alebo sneh z jedného vajíčka. Pokiaľ plánujete pripravovať malé množstvo potravín, vopred si overte (najlepšie priamo v návode výrobku), s akým minimálnym množstvom si robot poradí.
Miesto v kuchyni
Pred zaobstaraním robota si dobre premyslite, kam ho v kuchyni umiestnite. Vzhľadom k jeho pomerne veľkým rozmerom a vysokej hmotnosti by mal mať pevné miesto v blízkosti zásuvky. Samozrejme mu môžete nájsť miesto v skrinke, v takom prípade je ale mnohokrát odsúdený na nečinnosť, pretože sa vám ťažký stroj nebude chcieť vyťahovať.
Pri výbere venujte pozornosť rozmerom aj hmotnosti. Roboty na trhu majú rôznu veľkosť aj hmotnosť, určite nájdete taký, ktorý bude vyhovovať práve vašim potrebám.
Myslite tiež na to, že k niektorým robotom je v základe dodávané príslušenstvo, ktoré treba tiež niekam uskladniť. Pokiaľ bojujete s miestom, možno pre vás bude vhodnejšie zaobstarať si robota bez rozsiahlych doplnkov a zvlášť si dokúpiť len tie, ktoré naozaj využijete.
Materiál, údržba a dizajn
Kuchynské roboty sú väčšinou vyrobené z kombinácie kovu a plastu. Čím viac prevláda kov, tým býva robot odolnejší, použitý materiál sa však pochopiteľne odrazí aj na cene a hmotnosti. Celokovové roboty tak obvykle bývajú drahšie a ťažšie.
Pre dlhú životnosť a bezproblémový chod je zásadný najmä materiál motora a prevodov. Ak nehľadáte robot na občasné ušľahanie snehových bielkov, ale plánujete ho do práce poriadne zapriahnuť, uistite sa, že sú všetky tieto vnútorné časti kovové. Celokovový kuchynský robot bude síce ťažší a drahší, bude ale výrazne odolnejší a jeho životnosť bude dlhšia.
Misy robotov sú obvykle nerezové, naraziť ale môžete aj na keramickú či sklenenú variantu.
Údržba
K materiálu robota sa vzťahuje aj jeho údržba. Veľa užívateľov ocení, keď je časti robota možné umývať v umývačke. Ide samozrejme o rôzne metly a nadstavce. Samotné telo robota stačí utrieť vlhkou handričkou.
Dizajn
Pretože bude robot stáť pravdepodobne neustále na kuchynskej linke, nemali by ste podceňovať ani jeho dizajn. Na trhu nájdete rôzne farebné varianty v lesklom alebo matnom prevedení. U niektorých výrobcov si môžete vyberať aj rôzne motívy a farby mís.
Funkcie a vybavenie
Doposiaľ sme sa venovali najmä technickým parametrom robotov. V tejto kapitole sa zameriame na funkcie a vybavenie, ktoré môžete k robotu použiť.
Úplným základom je miesenie cesta, miešanie a šľahanie. Tieto funkcie zvládne každý robot so základným vybavením. S príslušnými nadstavcami zvládnu niektoré roboty tiež strúhať, mlieť mäso, obilie i mak, váľať cesto na cestoviny, vyrábať zmrzlinu, mixovať či odšťavovať.

Miesenie
Najnáročnejšou činnosťou, ktorú môže robot zastať pri pečení, je miesenie. Najmä pri miesení tuhých kysnutých či chlebových ciest využijete jeho silu. Základnou výbavou všetkých modelov je špeciálny hák na miesenie, ktorý bez problémov spracuje cesto aj z väčšieho množstva múky.
Hák na bezlepkové cesto
Cesto bez lepku má inú štruktúru ako bežné pšeničné cesto, je oveľa redšie a menej kompaktné. Hák na miesenie na bezlepkové cesto zároveň miesi a zároveň stiera cesto zo stien nádoby. Pokiaľ pečiete často bezlepkový chlieb či iné pečivo, určite zvážte jeho zaobstaranie. Obvykle ale nie je v základnom vybavení robotov, dokúpiť ho budete musieť zvlášť. Najlepšie dostupný je pre roboty Eta.
Šľahanie
Šľahanie snehových bielkov, šľahačky alebo iných surovín zaisťujú veľké balónové metly. Funkciu využijete najmä pri pečení, príprave krémov a ďalších postupoch.
Miešanie
Miešanie zaisťuje špeciálny nadstavec, ktorý je v niektorých prípadoch ešte opatrený silikónovou stierkou, ktorá stiera suroviny zo stien misy. Túto funkciu využijete pri miešaní cesta na palacinky alebo na bábovku.
Krájanie, strúhanie
Vo výbave niektorých robotov bývajú nadstavce na strúhanie a krájanie. K väčšine prístrojov je možné tieto nadstavce dokúpiť. Ide obvykle o bubienkové strúhadlo s niekoľkými výmennými nadstavcami na hrubé a jemné strúhanie, krúhanie či krájanie. Tieto nadstavce využijete na krájanie a strúhanie zeleniny či syra.
Mletie
Jedným z obľúbených doplnkových nadstavcov je mlynček. Najčastejšie ide o mlynček na mäso, zaobstarať si v závislosti od modelu môžete aj mlynček na mak či obilie. Výhodou je potom ďalšie príslušenstvo, ako napríklad plnička čriev, ktorá je nedoceniteľná pri zabíjačke.
Samozrejme existuje aj variant zaobstarať si tento výrobok samostatne. O tom, ako pri výbere správne postupovať, sa dočítate v našom článku Ako vybrať mlynček na mäso.
Mixovanie
K vybraným modelom je možné zaobstarať mixovací nadstavec, ktorý sa umiestňuje do hornej časti. Využiť ho môžete na podobné úkony, ako klasický stolný mixér, teda na mixovanie polievok, omáčok, prípravu smoothie koktailov či detskej výživy.
Mixér robota býva z tvrdého plastu alebo skla, kvalitný a odolný materiál je dôležitý, hlavne pokiaľ plánujete mixovať horúce polievky.
Lisovanie a odšťavovanie
Ďalším doplnkom, ktorý si môžete k robotom zaobstarať je odšťavovač. Nemusíte si tak kupovať samostatný prístroj, ktorý by vám zaberal miesto v kuchyni. Kvalita odšťavovačov nadstavcov ale kvality samostatných strojov nedosahuje. Veľmi dobrú povesť majú v tomto ohľade roboty Kenwood.
Ak preferujete šťavu z citrusov, môžete si zaobstarať aj samostatný lis na citrusy, ktorý proti odšťavovaču zaberie menej miesta.
Príprava cestovín
Ďalší z doplnkového príslušenstva je strojček na cestoviny. Ten môžete nájsť hneď v niekoľkých prevedeniach. Základom je valček na cestoviny, ktorý pripravené cesto premení na plát cesta požadovanej hrúbky. S pomocou ďalších nadstavcov potom môžete pripravovať špagety či tagliatelle.
Ďalšou možnosťou je tvarovanie penne či ďalších tvarov pomocou špeciálnych pečiatok. Také príslušenstvo je ale často drahšie, než keď si strojček kúpite samostatne a spoľahnete sa na ručný, alebo samostatný elektrický pohon. Týmto kuchynským pomocníkom sme venovali článok Ako vybrať strojček na cestoviny.
Umiestnenie nadstavcov
Možno si po prečítaní predchádzajúcich riadkov hovoríte, kam sa všetky nadstavce pripevňujú. Vopred musíme upozorniť, že nie všetky modely umožňujú všetky spôsoby.
Základné nadstavce ako sú háky na miesenie, miešacie nadstavce či balónové metly sa zasúvajú do spodnej časti ramena.
Mlynčeky, strúhadlá, odšťavovače či strojčeky na cestoviny sa pripájajú k prevodu v prednej časti robota. Ide o výstup pomalej rýchlosti. Nadstavce vyžadujúce rýchlejšie otáčky, ako je napríklad mixér, sa pripájajú na hornú časť robota. Najmä týmto výstupom nie sú vybavené zďaleka všetky roboty.
Umiestnenie základných nadstavcov
Umiestnenie nadstavcov s pomalou rýchlosťou
Umiestnenie nadstavcov s vysokou rýchlosťou
Doplnkové funkcie
Okrem rôznych procesov majú niektoré prístroje aj ďalšie užitočné funkcie, medzi ktoré patrí napríklad bezpečnostná poistka alebo pulzný spínač.
Bezpečnostné funkcie
Funkcia zaisťujúca bezpečie pri používaní pre vás aj samotný prístroj.
- Bezpečnostná poistka – Kuchynský robot môže byť rizikový nielen pre deti. Bezpečnostná poistka zabráni tomu, aby sa zapol napríklad so zdvihnutým ramenom alebo zle zaisteným nadstavcom. Niektoré modely majú dokonca dvojitú ochranu, kde vás na spustenie prístroja prevedie séria úkonov.
- Protišmykové nožičky – Čo sa týka bezpečnosti pri manipulácii, väčšina robotov má protišmykové nožičky, ktoré zabránia ich posúvaniu po linke alebo pádu. Nejedná sa ale o klasické prísavky, na ktoré ste zvyknutí napríklad pri smoothie makeroch. Pri odlepovaní ťažkého robota z linky by ste sa totiž veľmi nadreli.
- Poistka proti prehriatiu motora – Motor niektorých modelov chráni poistka proti preťaženiu. Prehriatiu motora hrozí najmä v prípade dlhodobého používania, napríklad keď robíte viac várok cesta po sebe. Tomu sa dá do istej miery vyhnúť zaobstaraním robota s dostatočne rozmernou misou.
- Aretačná poistka – Fixuje rameno robota vo zdvihnutej polohe a umožňuje tak pohodlnú a bezpečnú výmenu nadstavcov a ďalšiu manipuláciu s robotom.
Ovládanie, užívateľský komfort
Tieto doplnkové funkcie uľahčujú ovládanie robota a rozširujú možnosti jeho použitia.
- Pulzný spínač – Pulzný spínač využijete napríklad pri krátkom sekaní, prístroj tak zapnete na krátku dobu a vysoký výkon. Obvyklejší je skôr u stolných mixérov alebo smoothie makerov.
- Plynulá regulácia rýchlosti – Postupné zvyšovanie otáčok šetrí motor prístroja. Zároveň vám umožňuje nastavenie takých otáčok, ktoré aktuálne potrebujete.
- Indukčné varenie – Môže to znieť neuveriteľne, ale súčasťou niektorých robotov už je dnes aj indukčný varič. Ten môžete využiť nielen na rozohriatie masla či čokolády, ale napríklad aj na varenie, dusenie či vyprážanie. S touto funkciou sa zatiaľ stretnete ale len výnimočne, najmä pri drahých modeloch.
- Časovač, displej – Displeje už dnes nájdete na obrovskom množstve spotrebičov vrátane chladničiek či vysávačov. Pokiaľ sa ku klasickým procesom pridajú aj prídavné funkcie, ako je napríklad časovač, môže sa vám prehľadné ovládanie pomocou displeja hodiť.
Ak hľadáte nejaké ďalšie vybavenie do kuchyne, odporúčame na prečítanie napríklad ešte naše články Ako vybrať kuchynský nôž alebo Ako vybrať kuchynskú váhu.
Doplnkové príslušenstvo
Okrem samotného robota, misy a rôznych nadstavcov nájdete v balení mnohokrát aj ďalšie príslušenstvo.
- Plastový kryt – Kryt zabráni prášeniu z múky, alebo kotúčom pri šľahaní šľahačky. Obvykle má v sebe krytý otvor, ktorým môžete priebežne prisypávať múku alebo iné sypké suroviny do nádoby.
- Kľúč k utiahnutiu nadstavcov – Niektoré nadstavce ako je balónová metla alebo miešacia metla umožňujú nastavenie dĺžky tak, aby sa blížili čo najviac mise, ale nedotýkali sa jej. Priložený kľúč slúži na toto nastavenie. Jeho neprítomnosť ale neznamená, že nadstavce daného robota nemožno upraviť.
- Stierka – Stierku využijete na miešanie cesta aj jeho premiestňovanie do formy.
Obľúbené značky kuchynských robotov
Na trhu s kuchynskými robotmi môžeme nájsť rokmi preverené značky ako sú KitchenAid, Eta alebo Kenwood. Obľúbené sú aj rob