Ako vybrať kulmofén
Aby ste si vybrali ten správny kulmofén, je dobré hľadať produkt na základe vhodných parametrov. S tými vám v tomto článku poradíme a zoznámime vás so všetkým, čo potrebujete pri nákupe vedieť. Pri výbere nového kulmofénu sa zamerajte na váš typ vlasov a podľa toho vyberte vhodný výrobný materiál hlavice. Z technických parametrov sa zaujímajte o príkon, možnosti nastavenia teploty a rýchlosti fúkania vzduchu.
Kvalitný kulmofén musí predovšetkým sadnúť do ruky a mal by disponovať funkciami potrebnými na šetrné sušenie vlasov. Aj tieto vlastnosti vám v nasledujúcich kapitolách podrobnejšie popíšeme. Padne aj zmienka o voľbe nadstavcov rozširujúcich možnosti využitia tohto praktického pomocníka a dozviete sa tiež, koľko také výrobky vlastne stoja. Nasledujúce riadky vám tak uľahčia nákup v maximálnej miere.
Na záver vám prezradíme, ako sa o kulmofén starať, alebo ako ho správne používať, aby ste vždy docielili dokonalý účes. A aby bol náš prehľad v oblasti starostlivosti o vlasy ešte širší, zamerali sme sa aj na porovnanie kuliem a fénov na vlasy, ktorých vlastnosti kulmofény kombinujú. Nezabudli sme ani na typ cestovných fénov a pridali sme aj populárne žehličky na vlasy.
Ako si vybrať kulmofén stručne:
- Vyberte si typ kulmofénu. Podľa toho aký komfort očakávate, zvoľte buď statický kulmofén, ktorý vyžaduje o niečo náročnejšiu manipuláciu alebo rotačný kulmofén, ktorý odvedie časť práce za vás.
- Zamerajte sa na výrobný materiál kulmofénu. Povrch vyberajte podľa typu vašich vlasov tak, aby k nim bol čo najšetrnejší. Materiálom konštrukcie sa kulmofény príliš nelíšia, zamerajte sa skôr tvarovanie a ergonómiu úchopu.
- Zvážte, aký príkon oceníte. Jeho hodnota udáva ako rýchlo a efektívne sa vám bude s kulmofénom pracovať.
- Sledujte možnosti nastavenia teploty. Pre jemné a krehké vlasy sú vhodnejšie nižšie teploty, naopak nepoddajné a pevné vlasy si vyžadujú vysoké teploty.
- Postrážte si tiež počet rýchlostí fúkania vzduchu. Väčšina kulmofénov má aspoň dve rýchlosti, tie prepracovanejšie ponúkajú dokonca tri a viac rýchlostí.
- Rozmyslite si, aké nadstavce a funkcie v praxi využijete. Kulmofény môžu byť doplnené radom nadstavcov a doplnkových funkcií, medzi tie najpraktickejšie patrí ionizácia.
- Sledujte dĺžku prívodného kábla, aby ste nemuseli používať predlžovací kábel.
- Stanovte si výšku rozpočtu a pustite sa do výberu. Vyberte si niekoľko produktov a skúste si na internete vyhľadať užívateľské recenzie, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť.
Typy kulmofénov
Odrazovým mostíkom pre vás bude voľba správneho typu kulmofénu. Existujú rotačné a statické kulmofény, ktoré fungujú na rozdielnom princípe. Hlavný rozdiel spočíva v spôsobe manipulácie, pričom výber závisí od osobných preferencií a vašich zvyklostí. Na ich výhody a nevýhody sa môžete pozrieť do tabuľky, prípadne si prečítajte ich podrobný opis v odsekoch nižšie.
Typ |
Výhody |
Nevýhody |
Statický kulmofén |
- Menšia poruchovosť
- Doplnkové funkcie
- Vymeniteľné nadstavce
- Vytvorí nadýchaný objem
|
- Náročnejšia manipulácia
- Vlasy musíte na kefu manuálne natáčať
|
Rotačný kulmofén |
- Rotujúca hlavica
- Lepšia regulácia teploty a intenzity sušenia
- Rýchly a jednoduchý styling
- Doplnkové funkcie
- Vymeniteľné nadstavce
|
- Vyššia poruchovosť rotačnej hlavice
- Môže byť hlučnejší
|
Statické kulmofény
Statické kulmofény sa vyznačujú tým, že nemajú rotačnú hlavicu. Vlasy upravujú pomocou teplého vzduchu, avšak pri stylingu je nutné vlasy na kefu natáčať manuálne pohybom ruky. S trochou trpezlivosti s nimi však vytvoríte rovnako nadýchaný objem. Statické kulmofény ponúkajú rovnaké funkcie a výber nadstavcov ako rotačné varianty. Výhodou je, že vďaka absencii rotačného mechanizmu sú menej poruchové.
Rotačné kulmofény
Rotačné kulmofény sa odlišujú pohybom kefy, ktorá sa môže otáčať doľava aj doprava. Vďaka rotácii je lepšie regulovaná teplota a intenzita sušenia, čo je k vlasom šetrnejšie. Kefy si jednotlivé pramene namotajú samy, manipulácia je teda výrazne jednoduchšia. Styling pomocou rotačného kulmofénu je jednoduchý a rýchly, nadýchaný účes tak vytvoríte behom chvíľky.
Statický kulmofén
Rotačný kulmofén
Výrobný materiál a povrch
Ďalej by sa do vášho hľadáčika mal dostať výrobný materiál a povrch kulmofénu. Prvá je časť kulmofénu, za ktorú produkt držíte v ruke a kde sú umiestnené ovládacie tlačidlá. V tomto prípade vsádzajte hlavne na ergonómiu a praktickosť, ideálne ide buď o príjemný plast alebo iný tvrdený materiál príjemný na dotyk.
Druhá časť zahŕňa kefy a je veľmi dôležitá, pretože pri nej dochádza k styku s vašimi vlasmi. Tomuto materiálu by ste preto mali venovať väčšiu pozornosť. Kovové plochy sú už minulosťou, pretože boli neúčinné a často vplyvom vysokej teploty ničili vlasy. Dnes máte možnosť voľby z niekoľkých výrobných materiálov premietajúcich sa do celkovej šetrnosti k vlasom. Obvykle sa jedná o kombinácie keramiky a prímesi turmalínu, diamantu alebo teflónu.
- Nerezová oceľ predstavuje najmenej šetrné riešenie, s ktorým sa stretnete skôr pri obyčajných kulmách. Nie je vhodná na jemné vlasy a môže zapríčiniť zachytávanie a lámanie vlasov.
- Keramika je šetrnejším variantom, ktorý prináša oveľa hladší sklz vlasov, nevytvára trenie a predchádza tak lámaniu vlasov. Jej ďalšou doménou je rovnomerné vedenie tepla pozdĺž celého povrchu, čo je dôvod, prečo sa s obľubou využíva pri výrobe kulmofénov, kuliem a žehličiek na vlasy. V kombinácii s titánom či diamantom získate odolný povrch vyznačujúci sa dlhou životnosťou. Prímes teflónu zabraňuje pripáleniu ochranných stylingových prípravkov na horúcej ploche.
- Turmalín je najšetrnejším prevedením – je ideálny pre jemné vlasy. Dokáže udržiavať konzistentnú teplotu, čím nedochádza k poškodeniu vlasov vplyvom nadmerného pôsobenia tepla. Navyše, v porovnaní s keramikou, vydáva viac negatívnych iónov a vďaka rýchlemu zahrievaniu zvládnete s takýmto kulmofénom vytvoriť účes počas chvíľky.
Hmotnosť a rozmery
Výrobný materiál sa premieta aj do hmotnosti kulmofénu. Priemerná váha sa pohybuje okolo 400 – 500 gramov. Zabúdať by ste nemali ani na veľkosť. Tá musí korešpondovať s veľkosťou vašej dlane, do ktorej by mal výrobok padnúť. Kompaktné rozmery preferujte pri kulmoféne, s ktorým budete často cestovať. Zároveň sa pozerajte aj na rozmiestnenie tlačidiel, aby sa vám s prístrojom dobre manipulovalo.
Príkon
Príkon kulmofénu je jedným zo zásadných technických parametrov. Jeho hodnota je udávaná vo Wattoch pod označením „W“. Príkon je úmerný výkonu a zároveň spotrebe elektrickej energie. Čím vyššia bude jeho hodnota, tým rýchlejšie a efektívnejšie bude prístroj pracovať.
Voľba príkonu by teda mala do istej miery korešpondovať s tým, ako nároční budete z pohľadu údržby vlasov. Pri výbere kulmofénu zistíte, že väčšina produktov má príkon okolo 600 – 800 W. Tie lepšie a drahšie modely dokážu ponúknuť príkon až 1 000 – 1 200 W. Výnimkou však nie sú ani základné modely s príkonom iba 50 W.
Nastavenie teploty
Teraz sa dostávame k rýdzo funkčným vlastnostiam kulmofénu. Vzhľadom na to, že tento produkt slúži na vytvorenie originálneho účesu pomocou teplého prúdiaceho vzduchu, dbajte na reguláciu teploty. To vám umožní využívať kulmofén na odlišné typy vlasov. Každý typ vlasov má totiž inú štruktúru a je inak náchylný na pôsobenie tepla.
Aby ste sa vyhli nežiaducemu spáleniu vlasov, riaďte sa nasledujúcimi pokynmi:
- Teplota vzduchu do 190 °C je ideálna pre jemnejšie vlasy,
- Teplota vzduchu až 250 °C je vhodná pre tvrdšie vlasy.
Dôležitá je spomínaná regulácia. Väčšina kulmofénov umožňuje výber medzi troma teplotami. Lacnejšie mávajú dva stupne, tie drahšie modely môžu mať aj štyri a viac teplotných programov.
Odporúčané teploty pre rôzne typy vlasov
Voľbou správnej teploty môžete predísť prepáleniu a poškodeniu vlasov. Mali by ste preto vedieť, aké sú odporúčané teploty pre styling vášho typu vlasov.
- Do 150 °C pre krehké, slabé a poškodené vlasy,
- do 170 °C pre jemné a riedke vlasy,
- do 200 °C pre normálne vlasy,
- do 240 °C pre silné, odolné a nepoddajné vlasy.
Rýchlosť fúkania vzduchu
Pri nákupe kulmofénu si postrážte aj počet rýchlostí, akými je daný model vybavený. Rýchlosť rozhoduje o tom, za aký čas dôjde k vytvoreniu vami požadovaného účesu. Vďaka rýchlostiam budete mať kontrolu nad procesom sušenia a zároveň máte v rukách aj šetrnosť, s akou budú vlasy vysušené.
Väčšina dostupných kulmofénov má aspoň dve rýchlosti fúkania vzduchu. Tie prepracovanejšie modely ponúkajú dokonca tri a viac rýchlostí.
Nadstavce
Pri vytváraní dokonalého účesu sa určite neuspokojíte len s jedným nadstavcom kulmofénu. Pokiaľ tento výrobok bude využívať viac ľudí s rozdielnym typom vlasov, alebo máte vyššie nároky z hľadiska tvorby originálnych účesov, zamerajte sa okrem technických parametrov aj na počet a typ priložených nadstavcov. Jednotlivé nadstavce majú navyše aj odlišnú dĺžku, aby ich bolo možné použiť pre krátke a dlhé vlasy. Najčastejšie sa stretnete s týmito nadstavcami:
- Koncentrátor prúdu vzduchu predstavuje tvarovaciu koncovku, ktorá pomôže nasmerovať prúdenie horúceho alebo studeného vzduchu na určité miesta. Vďaka nemu ľahšie vytvarujete účes podľa vašich predstáv.
- Nadstavce kombinujúce štetinové a plastové ostne kombinujú vlastnosti oboch typov štetín.
- Ondulačné nadstavce slúžia na vytvorenie kvalitných vĺn.
- Nadstavce so zaťahovacími ostňami rozširujú možnosti využitia výrobku.
- Kefa na vyrovnanie vlasov zaistí vyrovnanie prameňov bez toho, aby došlo k strate objemu.
- Teplovzdušná kefa sa hodí k jednoduchej úprave dlhých vlasov.
Súčasťou drahších modelov kulmofénov bývajú aj praktické stojany. Do nich je možné prístroj pohodlne uložiť bez toho, aby ste popálili seba, prípadne veci okolo. Čo sa týka cestovania a častého prenášania z miesta na miesto, určite sa hodia ochranné obaly, do ktorých sa zmestí aj praktické príslušenstvo.
Nadstavce na kulmofén
Priemer kefy
Kefiek existuje nespočet. Vyberať by ste medzi nimi mali podľa toho, aký objem chcete docieliť. S malou kefou vytvoríte menšie vlny, naopak väčšie kefy vám pomôžu dodať uspokojivý objem.
- Užšia a menšia kefa s priemerom cca 2 cm zaistí pevnejšie vlny. Je vhodná ak máte krátke vlasy, prípadne chcete docieliť menšie vlnky. V prípade dlhých vlasov je ale styling náročnejší.
- Širšia a dlhšia kefa s priemerom 3 cm sa viac hodí na tvorbu uvoľnených ležérnych vĺn. Predstavuje ideálnu voľbu pre dlhé vlasy.
Materiál štetín
Kvalitné štetiny robia kulmofén kvalitným výrobkom. Vždy by mali byť čo najjemnejšie, aby dokázali vlasy dobre zachytiť. Od kvalitného výrobku by ste tiež mali očakávať chladné zakončenie štetín, ktoré zabráni popáleniu pokožky a poškodeniu vlasov.
Najčastejšie sa používa nylon, ktorý má dobrú schopnosť prenášať teplo a dobre zachytí vlasy pri stylingu. Ďalej môžu mať kulmofény špeciálne spracované štetiny, napríklad pre to, aby sa nezamotali do vlasov, zaistili dlhotrvajúci výsledok, alebo majú zasúvateľný mechanizmus pre všestrannejšiu tepelnú úpravu.
Funkcie
Kulmofény predstavujú z funkčného hľadiska dobrého pomocníka pri úprave účesu. Aj napriek jednoduchosti týchto prístrojov je možné voliť modely s niekoľkými vybranými funkciami, ktoré sa môžu hodiť práve vám. Celý proces úpravy vlasov značne zjednodušia a pomôžu vám rýchlejšie a šetrnejšie docieliť požadovaný účes.
- Studený vzduch – Jediné tlačidlo zapríčiní to, že z kulmofénu vychádza chladný vzduch namiesto horúceho. To ocenia ľudia s citlivejšími a jemnejšími vlasmi. Táto funkcia je tiež využívaná na fixáciu účesu. Niektoré modely sú vybavené podobnou funkciou CARE. Tá dokáže bleskovo zmeniť teplý vzduch na studený.
- Ionizácia – Ide o proces, počas ktorého sú vlasy chránené. Ionizácia má antistatické vlastnosti a postará sa okrem iného aj o to, že vám vlasy nebudú elektrizovať. Ionizácia navyše prispieva väčšiemu lesku vlasov.
- Obojstranná rotácia – Rotačný kulmofén je možné pustiť v oboch režimoch otáčania ako doľava, tak doprava. To sa môže hodiť napríklad v okamihu, keď sa vám pri vytváraní účesu dlhé vlasy zapletú do kefy.
- Automatické vypnutie – Prístroj sa po určitej dobe nečinnosti sám vypne. Tým zabráni vzniku požiaru či spáleniu rôznych vecí. Môže sa hodiť, napríklad, keď sa ráno ponáhľate do práce a zabudnete prístroj vypnúť.
- Rýchle zohrievanie – Opak schladzovanie vzduchu. Dôjde k rýchlemu zohriatiu a kulmofén možno okamžite používať.
Prečo zvoliť kulmofén s iónovou technológiou?
Iónová technológia alebo tiež ionizácia má mnoho prínosov. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo by ste si mali zaobstarať kulmofén práve s touto technológiou a na čo ju využijete.
Kulmofén vybavený iónovou technológiou distribuuje počas procesu sušenia negatívne ióny, ktoré obnovujú iónovú rovnováhu vo vlasoch. Vďaka tomu eliminuje nežiaduce prejavy, medzi ktoré patrí napríklad statická elektrina vo vlasoch. Obyčajným česaním alebo sušením vlasov uterákom z nich totiž dostávate väčšinu negatívnych iónov. Dochádza tak k nerovnováhe a vplyvom toho následne aj k nepríjemnému elektrizovaniu a polietavaniu vlasov.
Hlučnosť
Konkrétne hodnoty hlučnosti sa pri kulmofénoch všeobecne veľmi neuvádzajú. Rovnako ako pri fénoch platí, že pri nastavení vyššej rýchlosti fúkania bude hlučnosť vyššia a naopak. Záleží však aj na použitých materiáloch a konštrukcii. Všeobecne majú vyššiu hlučnosť kulmofény s rotačnou funkciou.
Dĺžka prívodného kábla
Posledným z parametrov, na ktoré sa môžete zamerať, je dĺžka prívodného kábla. Dĺžka kábla sa líši model od modelu. Obvykle sa pohybuje v rozmedzí od 1 až do 3 metrov. O dĺžke okrem iného rozhoduje aj to, či ide o cestovnú alebo klasickú verziu produktu..
Sami sa pred nákupom kulmofénu zamyslite nad tým, kde ho budete využívať a kde sa vo vašej kúpeľni nachádza najbližšia elektrická zásuvka.
Cena
Obstarávacie náklady kulmofénov sa líšia v závislosti od toho, ako veľmi ste nároční, čo od takého zariadenia očakávate a kde ho budete využívať. Ak viete, že budete kulmofén používať denne nielen vy, ale aj vaše deti či spolubývajúci, potom sa nebojte investovať do kvality. Pre predstavu, tie najlacnejšie kulmofény so základnými funkciami a nízkym príkonom stoja okolo 15 €, profesionálne prístroje potom môžu stáť aj viac ako 80 €.
Či už bude tento produkt slúžiť iba vám samotným, alebo viacerým ľuďom s odlišným typom vlasov, vždy si vyberajte sortiment od preverených značiek. Medzi tie bezpochyby patrí Babyliss, Phillips, Bellisima, Rowenta, Bravo, Sencor, Concept, Hairway, Wahl, či Wella.
Cena do 20 €
Najlacnejšie kulmofény zaobstaráte už zhruba od 15 €. V rozmedzí do 20 € však pôjde o základné modely s maximálne dvoma stupňami výkonu, nízkym príkonom a s jedným alebo dvoma nadstavcami na požadovanú dĺžku vlasov. Tieto modely slúžia predovšetkým nenáročným užívateľom a sú určené len na občasné použitie.
Cena od 20 do 40 €
Výkonnejšie kulmofény s bohatšou výbavou, dokážu nastavovať teplotu v troch úrovniach, umožnia vám vyberať si medzi tromi rýchlosťami prúdiaceho vzduchu a disponujú kvalitnejšími kefami. Tie môžu mať napríklad zasúvacie hroty, štetiny alebo inú podobu. Častokrát nechýba ani praktický háčik na zavesenie.
Cena od 40 do 80 €
V rámci tejto kategórie na vás čaká prvotriedny kulmofén s príkonom až 1 000 W a s keramickým povrchom kief. Dopriať si môžete funkciu ionizácie, patričnú nastaviteľnosť, dostatočnú dĺžku prívodného kábla a bohaté príslušenstvo v podobe niekoľkých typov náhradných kief.
Cena nad 80 €
V cene nad 80 € sa už jedná najmä o profesionálne výrobky. V tejto kategórii môžete vyberať z naozaj špičkového sortimentu s množstvom rôznych modifikácií. Spravidla disponujú funkciami pre maximálnu šetrnosť k vlasom a rýchlymi zahrievacími programami. Takto kvalitné a pokročilé kulmofény využijú predovšetkým majitelia/majiteľky kaderníckych salónov.
Údržba kulmofénu
Rovnako ako fény a žehličky na vlasy, aj kulmofény si vyžadujú údržbu. Vďaka správnej starostlivosti vám budú slúžiť dlhé roky. Údržba pritom nie je nijako náročná, spočíva iba v pravidelnom utieraní vonkajších častí a odstraňovaní zachytených vlasov.
Keďže pravdepodobne nebudete kulmofén schovávať pred každým použitím laku na vlasy, je údržba jeho zovňajšku nesmierne dôležitá – pravidelným utieraním vlhkou handričkou predídete zaneseniu drobných otvorov, čo by následne mohlo zapríčiniť poruchu celého zariadenia alebo niektorých jeho funkcií.
Ako správne používať kulmofén
Na záver je dobré spomenúť pár rád a tipov ako kulmofén efektívne používať. Pri nesprávnej alebo nešetrnej manipulácii by ste si totiž mohli vlasy skôr či neskôr poškodiť. Ako postupovať pri stylingu a čomu sa vyhnúť?
- Nechajte kulmofén nahriať. Prístroj najskôr zapnite tak, ako by ste pracovali so žehličkou a dajte mu nejaký čas na zahriatie. Ak by ste ho začali používať veľmi skoro, nebol by výsledný vzhľad rovnomerný. Je potrebné nechať kefu zahriať na teplotu, ktorá je pre styling vášho typu vlasov ideálna.
- Použite ochranný prípravok na tepelný styling. Vlasy dôkladne ošetrite, čím ich ochránite pred poškodením vplyvom pôsobenia tepla.
- Rozdeľte vlasy na rovnaké pramene, tým zaistíte rovnomernejší vzhľad. Začnite od zadnej strany a postupujte po bokoch až k hornej časti.
- Pracujte s vlasmi šetrne. Rukami chyťte prameň vlasov a jemne sušte. Postupujte prameň po prameni, od korienkov ku končekom a po celej dĺžke vlasov schádzajte konštantnou rýchlosťou.
- Nechajte každý prameň chvíľu vychladnúť. Vďaka tomu znížite množstvo tepla prechádzajúceho používania a predídete tak nečakanému poteniu, čo by mohlo zničiť celú doterajšiu prácu s vlasmi.
Mokré, vlhké alebo suché vlasy?
Niektoré kulmofény sú natoľko pokročilé, že nezáleží na tom, či pri použití máte vlasy mokré, polosuché alebo úplne suché. Úpravu suchých vlasov však odporúčame vykonávať pri súčasnom použití parnej funkcie, ktorú mnohé kulmofény ponúkajú. Nedochádza tak k nadmernému vysušeniu a poškodeniu vlasov. Pre optimálne výsledky sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.