Ako vybrať kulmu na vlasy
Kulma na vlasy predstavuje rýchle a elegantné riešenie, ako z celkom rovných vlasov vyčarovať krásne vlny v priebehu niekoľkých minút. Existuje niekoľko rôznych typov týchto prístrojov, pričom každý vám pomôže vytvoriť trochu iné vlny – rozhodnite sa podľa preferencií. Veľmi dôležitý je materiál, ktorým je kulma potiahnutá. Majú rozdielne vlastnosti (napríklad dobu nahrievania) a každá sa hodí pre iný typ vlasov.
Ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje výsledný vzhľad vĺn, je priemer hlavice – čím väčšia, tým mohutnejšie vlny. Pokiaľ plánujete kulmu používať často, dobre preskúmajte svoj typ vlasov a nikdy neprekračujte odporúčanú teplotu. Veľmi praktická je regulácia teploty, vďaka ktorej môžete kulmu prispôsobiť presne svojmu typu vlasov. Hrubé vlasy potrebujú vyššiu teplotu, jemné zase nižšiu. Čo sa týka doby nahrievania, tá je ovplyvnená príkonom.
Pri lepších prístrojoch nájdete v základe bohatý arzenál nadstavcov a rôzne doplnky, ktoré vám tvorbu vysnívaného účesu uľahčia. Funkcie však neočakávajte pri tých najlacnejších modeloch, za tie si budete musieť trochu priplatiť. Z kategórie úpravy vzhľadu vám doporučíme tiež naše porovnania fénov na vlasy a žehličiek na vlasy.
Ako vybrať kulmu na vlasy stručne:
- Správny typ – chcete klasickú kulmu, ktorá vytvorí pravidelné vlny, alebo kónickú, s ktorou vykúzlite prirodzenejšie kudrlinky? Začiatočníkom by mohla vyhovovať automatická kulma.
- Kvalitný povrch – na potiahnutie samotného povrchu kulmy sa dnes používajú rôzne materiály, ktoré dobre vedú teplo. Výrobcovia sa často uchyľujú aj ku kombinácii dvoch rôznych materiálov. Každý materiál má špecifické vlastnosti a hodí sa na úpravu iného typu vlasov. Najuniverzálnejšia a najobľúbenejšia je keramika, krehkým vlasom je možné odporučiť turmalín.
- Vhodný priemer hlavice – najmenšie hlavice majú priemer okolo 15 milimetrov a hodia sa na tvorbu drobných vlniek. Najväčšie majú až 40 milimetrov a vytvoríte s nimi mohutné veľké vlny. Tento parameter závisí čisto od vášho uváženia.
- Regulácia teploty – vyberajte vždy taký model, ktorý túto funkciu ponúka. V opačnom prípade riskujete s jemnými vlasmi ich spálenie. Nepoddajnú silnú šticu by ste naopak ani neupravili bez nastavenia veľmi vysokej teploty.
- Príkon – čím má kulma väčší príkon, tým rýchlejšie sa zohreje. Navyše sa nemusíte báť veľkej spotreby energie, pretože tento typ prístroja využívate vždy len niekoľko málo minút.
- Funkcie a doplnky – medzi praktické vychytávky patrí automatické vypnutie, ionizácia, otočný obal a držiak. Pokiaľ budete kulmu používať každý deň a chcete sa s účesem pohrať, mohol by vás zaujať veľký výber nadstavcov.
Typy kuliem
Odlišné tvary kuliem na vlasy sú prispôsobené k vytvoreniu inak vlnitých či kudrnatých vlasov. S veľkou hlavicou nevytvoríte drobné kudrlinky a naopak. Preto je potrebné sa vopred rozhodnúť, čomu dávate prednosť. Na trhu sú v ponuke klasické kulmy, ktoré dokážu vytvarovať pravidelné vlny, ale taktiež zúžené kónické kulmy či trojkulmy na retro vlny. Automatické prístroje zas uľahčia prácu s namotávaním vlasov.
Klasická kulma
Kónická kulma
Eliptická kulma
Špirálová kulma
Automatická kulma
Trojkulma
Klasická kulma
Klasická kulma je ideálna na vlny po celej hlave, ktoré budú vďaka nej pravidelné. Má totiž hlavicu po celej dĺžke rovnako širokú. Na druhej strane jej výsledok pôsobí trochu neprirodzene, pretože jednotlivé vlny sú si podobné ako vajce vajcu.
Niekedy sa jej vraví aj kliešťová kulma. Ako už napovedá názov, má kliešte, ktoré chytia prameň a vlasy sa po dĺžke na hlavici natočia. Vďaka kliešťam sa s kulmou jednoducho manipuluje. Je teda vhodná aj pre začiatočníkov v oblasti stylingu vlasov.
Kliešťový úchyt však môže zanechať na prameňoch vlasov mierny odtlačok, ktorý je na pohľad znateľný a môže taktiež poškodiť končeky. Preto je táto kulma vhodnejšia skôr pre začiatočníkov a nenáročných užívateľov, ktorí ocenia jednoduchú manipuláciu s nástrojom. Pokiaľ chcete kulmu, s ktorou vytvoríte slávnostný účes na špeciálnu príležitosť, ak ju nechcete používať denne, je tento variant dobrým riešením.
Kónická kulma
Kónická kulma má široký začiatok hlavice a postupne sa zužuje. Nemá žiadne kliešte k uchyteniu končekov. Manipulácia je s ňou teda značne náročnejšia a k jej používaniu potrebujete istý cvik.
Vytvorené vlny však nie sú také pravidelné, čo pôsobí omnoho prirodzenejším dojmom. Vďaka absencii klieští nemáte na pramienkoch vlasov žiadne viditeľné odtlačky. Špička kulmy býva vyrobená z nevodivého materiálu, aby nepálila. Napriek tomu je veľmi náročné osvojiť si prácu s týmto typom kulmy a nespáliť sa. Je potrebné koniec prameňa podržať na špičke a zvyšok vlasu omotať okolo hlavice.
Vlny z tejto kulmy sú pri korienkoch väčšie a objemnejšie, pri končekoch slabšie. Kónická kulma je vhodná na každodenné používanie a predovšetkým pre užívateľky, ktoré majú s kulmou skúsenosti a potrpia si na prirodzene vyzerajúci účes.
Eliptická kulma
Eliptická kulma predstavuje spojenie klasického a kónického typu. Nemá kliešte, ale jej hlavica je všade rovnako široká. Nezanecháva teda odtlačky na končekoch vlasov. Manipulácia s ňou je náročnejšia, výsledkom sú rovnomerné vlny po celej hlave. Je vhodná pre skúsenejšie užívateľky, ktoré dávajú prednosť rovnomerne natočeným vlasom.
Špirálová kulma
Špirálová kulma je ďalším nástrojom na tvorbu pravidelných vĺn, manipulácia s ňou je navyše veľmi jednoduchá. Na hlavici má totiž drážku, do ktorej namotaný prameň vlasov sám zapadne, nemusíte sa teda starať o správne namotanie vlasov. Navyše pri tomto type je štandardom možnosť nastavenia viacerých veľkostí vĺn, takže môžete účesy obmieňať.
Automatická kulma
Automatická alebo samonavíjacia kulma vyzerá odlišne od ostatných nástrojov. Jedná sa o špeciálny druh, ktorý natáča vlny automaticky, a tak je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si s manipuláciou nevedia dať rady.
Jej súčasťou je motor. Ten poháňa valček a vďaka nemu sa prameň sám namotáva. Nie je teda potrebné s kulmou nijako zložito manipulovať a prístroj odvedie všetku prácu za vás. Po pár sekundách namotaný prameň vyberiete a máte hotové vlny. Jej hlavnou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena. Automatická kulma je vhodná aj pre náročnejších užívateľov alebo pre tých, ktorí chcú kulmu používať denne a ocenia jednoduchú manipuláciu.
Trojkulma
Trojkulma je vhodná na vytvorenie vĺn, ktoré boli populárne predovšetkým v období prvej republiky. Ide o menšie vlnky, ktoré môžu pôsobiť uhladene i prirodzene, podľa spôsobu, akým vlasy natočíte. Práca s trojkulmou je jednoduchá. Jedná sa prakticky o rovnaký postup ako s krepovacími kliešťami. Pramene vložíte medzi tri valce, počkáte niekoľko sekúnd a posuniete kulmu bližšie ku končekom. Takto pokračujete, dokiaľ nenavlníte celý prameň vlasov.
Pretože prácu s touto kulmou zvládne každý, je vhodná pre všetkých užívateľov, ktorým sa páčia vlny v štyle finger waves. Nevýhodou je, že natočenie trvá pomerne dlho. Záleží však samozrejme na celkovej dĺžke a hustote vlasov.
Typ kulmy |
Výsledný efekt |
Klasická |
Pravidelné vlny po celej hlave |
Kónická |
Menej pravidelné vlny, prirodzenejší dojem |
Eliptická |
Rovnomerné vlny |
Špirálová |
Pravidelné vlny, možnosť obmieňať ich veľkosť |
Automatická |
Veľké i malé vlny |
Trojkulma |
Drobné uhladené vlnky (štýl prvej republiky) |
Povrch
Každý typ povrchu má svoje výhody i nevýhody. Ide predovšetkým o šetrnosť voči typu vašich vlasov. Pre každé vlasy sa hodí iný. Kulmy sae vyrábajú z nasledujúcich materiálov:
Niektoré kulmy majú na svojom povrchu kombináciu niekoľkých materiálov.
Keramický povrch
Keramický povrch kulmy je najuniverzálnejší zo všetkých: hodí sa pre všetky typy vlasov. Zaisťuje rovnomerné rozloženie teploty po celej hlavici. Navyše sa veľmi rýchlo zahrieva, takže nemusíte dlho čakať, než bude kulma pripravená k používaniu. Vlasy by mal navyše uhládzať.
Turmalínový povrch
Turmalínová, niekedy tiež ionizačná kulma je vhodným variantom pre jemné až veľmi jemné vlasy. Dosahuje výborných výsledkov aj pri nižších teplotách. Vlasy sa toľko neničia. Kulma vyžaruje záporne nabité častice a infračervené teplo. Tieto aspekty bránia krepovateniu a vysúšaniu vlasov. Dodáva vlasom lesk a udržuje v nich prirodzenú vlhkosť.
Titánový povrch
Titánový povrch je ideálny pre hrubé, silné a nepoddajné vlasy. Najčastejšie ho používajú profesionálny kaderníci. Táto kulma sa rýchlo a rovnomerne zahrieva a dosahuje veľmi vysokých teplôt. Vďaka tomu sa jednoducho nakulmujú aj veľmi hrubé vlasy. Veľkou výhodou je aj nízka váha, vďaka ktorej sa s kulmou ľahko manipuluje.
Teflónový povrch
V prospech kuliem s teflónovým povrchom hovorí predovšetkým ich univerzálne použitie, hodia sa na všetky typy vlasov. Tento materiál je veľmi šetrný, a tak sa nemusíte obávať poškodenia vlasov.
Nerezový povrch
Kulmy s nerezovým povrchom sa rýchlo nahrievajú, nemusíte preto dlho čakať na požadovanú teplotu. Nerez je však považovaná za najmenej šetrný materiál k vlasom. Nehodí sa predovšetkým pre jemné a krehké vlasy, ktoré sa ľahko poškodia.
Priemer hlavice
Priemer hlavice závisí od veľkosti vĺn. Výrobcovia uvádzajú na trh kulmy s priemerom od 15 do 40 milimetrov. Pokiaľ chcete zlatú strednú cestu alebo ste začiatočník, voľte priemer okolo 25 milimetrov. Tento rozmer je univerzálny a vhodný pre všetky typy a dĺžky vlasov.
Užšie hlavice
Čím je hlavica užšia, tým budú výsledné vlny drobnejšie. Užšie hlavice okolo priemeru 19 milimetrov sú ideálne pre kratšie vlasy. Vytvoríte s nimi menšie vlnky a drobné prstienky, ktoré zároveň dodajú účesu objem.
Širšie hlavice
Hlavice, ktorých priemer je nad 20 milimetrov, je vhodná k vytvoreniu väčších vĺn. Hodí sa skôr pre dlhšie vlasy, kratším dodá objem. Pokiaľ túžite po veľkých nadýchaných vlnách, vyberte si kulmu s priemerom okolo 38 milimetrov.
Regulácia teploty
Jemnejšie vlasy potrebujú nižšiu teplotu, hrubšie zase bez vyššej teploty natočíte len ťažko. Ideálne je teda vybrať kulmu, ktorá ponúka teplotnú reguláciu. Lepšie kulmy majú dokonca digitálny displej, ktorý ukazuje aktuálne nastavenú teplotu. Pokiaľ si nie ste istí, akú teplotu zvoliť, pozrite sa na nasledujúce odporúčania maximálnych teplôt pre konkrétne typy vlasov.
Teplota |
Vhodný typ vlasov |
Do 150 °C |
Veľmi jemné, krehké či poškodené vlasy |
Do 170 °C |
Jemné a riedke vlasy |
Do 200 °C |
Normálne vlasy |
Do 240 °C |
Silné, odolné a nepoddajné vlasy |
Pokiaľ máte jemnejšie vlasy, kulmujte vždy na nižšej teplote. Príliš vysoký stupeň by vaše kadere mohol poškodiť.
Kulmy na vlasy mávajú k regulácii teploty tlačidla + a – , teplotu zobrazuje displej
Príkon
Vyšší príkon znamená rýchlejšie zohriatie kulmy. Rýchlosť vám ušetrí drahocenný čas, najmä ráno, keď sa ponáhľate do práce. Tento parameter nie je zásadne dôležitý, ak sa však budete rozhodovať medzi dvoma výrobkami rovnakých hodnôt líšiacich sa iba príkonom, voľte ten s vyšším číslom. Príkon sa pri kulmách najčastejšie pohybuje pod stovkou wattov, môžete však naraziť aj na modely s príkonom okolo 1 000 W.
Od príkonu sa samozrejme odráža aj spotreba. Kulmu však využívate len niekoľko minút, preto sa rozdiel v spotrebe elektriny nijako zásadne neprejaví.
Funkcie a príslušenstvo
Niektoré kulmy majú vychytávky, vďaka ktorým bude práca s týmto nástrojom na úpravu vlasov komfortnejšia.
- Ionizácia – táto funkcia vytvára záporne nabité častice, vďaka ktorým sú potom vlasy lesklejšie, prirodzene hydratované a jednoduchšie sa rozčesávajú.
- Automatické vypnutie – po nejakej dobe nečinnosti (zvyčajne 45 až 60 sekúnd) sa kulma sama vypne. Túto funkciu ocenia najmä tí, ktorí na vypnutie spotrebičov často zabúdajú.
- Rýchle nahriatie – každá kulma sa nahrieva inú dobu. Funkcia rýchleho nahriatia ju rýchlo rozohreje na požadovanú teplotu a vy s ňou budete môcť okamžite pracovať.
- Nadstavce – ak túžite po kulme, ktorá vie vytvoriť menšie i väčšie vlny a zároveň funguje taktiež ako kulmofén, obstarajte si nástroj s výmennými nadstavcami.
- Studená špička – vďaka studenej špičke sa o kulmu nepopálite a bude sa vám s ňou lepšie manipulovať. Taká špička býva totiž vyrobená z nevodivého materiálu.
- Ochranný obal – nechcete, aby sa vám kulma skoro poškrabala? Uložte ju vychladenú po každom použití do ochranného obalu.
- Otočný obal – keď kulmu natáčate za telo, zamotáva sa aj kábel. Preto je dobré vybrať kulmu s otočným obalom, ktorý sa pri každom natočení pretočí.
- Dlhý kábel – čím dlhší kabel, tým jednoduchšie sa bude s kulmou manipulovať. Vyberte kulmu s prívodným káblom dlhým aspoň 2,5 metra, aby ste mohli pri kulmovaní stáť pred zrkadlom, i keď máte zásuvku o niečo ďalej.
- Držiak na kulmu – Niektoré kulmy majú na rukoväti očko, za ktoré môžete horúcu kulmu zavesiť a počkať, než vychladne. Pokiaľ vaša kulma očko nemá, môžete kúpiť stojan, do ktorého ju vložíte. Kulma v ňom bezpečne vychladne, bez toho žeby zničila svoje okolie.
Cena
Ak chcete používať kulmu, oplatí sa investovať do kvalitnejšieho produktu, ktorý je dobre spracovaný a má reguláciu teploty. Kulmovaním zlým výrobkom si môžete poškodiť vlasy natrvalo. Samozrejme sa však nedá povedať, že najdrahší výrobok bude automaticky ten najlepší, preto dbajte predovšetkým na správne parametre. Kulmy na vlasy sa pohybujú v štyroch cenových hladinách.
Do 30 EUR
Najobyčajnejšie kulmy zoženiete už do 30 EUR. Zvyčajne nemajú reguláciu teploty a trvá pomerne dlho, než sa zohrejú. Pokiaľ však chcete využívať kulmu len veľmi zriedka, bude vám stačiť produkt z tejto cenovej kategórie.
Od 30 do 50 EUR
Táto cenová hladina je určená menej náročným užívateľkám, ktoré chcú používať kulmu len raz za čas, ale požadujú zároveň vyššiu kvalitu. Nájdete v nej výrobky, ktoré majú reguláciu teploty, sú vyrobené z kvalitného materiálu a dobu nahrievania je možné považovať za prijateľnú.
Od 50 do 100 EUR
Kulmy spadajúce do tejto cenovej skupiny budú vyhovovať náročnejším užívateľkám a tým, ktoré sa chystajú na pravidelnú prácu s týmto spotrebičom. Prvotná vyššia investícia sa vám neskôr vráti v podobe zdravých vlasov. Výrobky ponúkajú širokú škálu regulácie, kvalitné materiály i dobré spracovanie.
Nad 100 EUR
V tejto cenovej kategórii nájdete profesionálne výrobky a taktiež automatické kulmy, ktoré samé navíjajú vlasy. Zvyčajne sa nakupujú do kaderníckych salónov. Veľmi náročné užívateľky pre ne však nájdu využitie aj v domácom prostredí. Medzi ich hlavné výhody patrí to, že vlasy takmer nepoškodzujú a poradia si aj s nepoddajnou šticou.
Ako kulmu čistiť
Aby vám kulma vydržala slúžiť čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu starať a pravidelne ju čistiť.
- Po každom použití kulmu vypnite a odpojte zo zásuvky.
- Nechajte ju mierne vychladnúť.
- Vlažnú hlavicu utrite navlhčenou vreckovkou.
- Pokiaľ je kulma viac znečistená, použite na čistenie odlakovač na nechty, ktorý nanesiete na vatový tampónik a hlavicu umyjete.
- Po očistení hlavicu osušte papierovou vreckovkou a uložte do ochranného obalu.
Zásady správneho kulmovania
Pri kulmovaní by ste sa mali držať niekoľkých všeobecných zásad,vďaka ktorým bude výsledný účes krajší a vlasy si zbytočne nepoškodíte.
- Kulmujte vždy čisté vlasy – pred začatím kulmovania by mali byť vlasy úplne suché, nezaťažené nevhodnými produktami a hlavne čisté bez použitia kondicionéru. Zvyšky prípravkov by sa pri kulmovaní pripiekli na povrch kulmy, čím sa znižuje jej funkčnosť aj životnosť.
- Dôkladne pramene rozčešte – nezabudnite vlasy dobre rozčesať a oddeliť jednotlivé pramienky. Zamotané vlasy je náročnejšie natočiť a teplo ich ľahšie poškodí.
- Používajte špeciálnu kozmetiku – tesne pred kulmovaním sa odporúča použiť špeciálny prípravok na ochranu vlasov pred teplom. Okrem tohto prípravku však vlasy ničím iným nezaťažujte.
- Postupujte od spodu nahor – najlepší výsledok dosiahnete, ak začnete pri dolných prameňoch. Vlasy nad čelom stiahnite štipcom a postupne ich po prameňoch uvoľňujte a natáčajte.
- Niekedy je menej viac – jednotlivé pramene by mali byť v priamom kontakte s horúcim povrchom len nevyhnutne dlhú dobu (väčšinou 2 až 5 sekúnd). Pokiaľ sú na kulme natočené dlhšie, hrozí ich poškodenie.