Ako vybrať kultivátor
Kultivátory sú multifunkčnými pomocníkmi pri starostlivosti o záhradu. Mnohé totiž dokážu kosiť, prevzdušňovať či kypriť pôdu, takže môžu šetriť vašu peňaženku aj miesto v garáži. Hoci sa vám môže na prvý pohľad zdať, že sa v záplave rôznych modelov strácate, v našom článku zistíte, že kľúčových atribútov nie je veľa. Hlavný výber vás čaká hneď na začiatku – musíte totiž zhodnotiť, aký typ stroja a pohon budete potrebovať. Voľba sa obvykle odvíja od veľkosti obrábanej plochy.
Na efektivitu práce majú zásadný vplyv najmä výkon, prevedenie nožov a pracovný záber. Rozhodne skontrolujte aj celkové prevedenie konštrukcie, pretože tvrdá práca sa na nej za všetkých okolností podpíše. Drahšie modely bývajú konštruované ako stavebnica s multifunkčným využitím. Dajte pozor, pri menších modeloch sa stretnete aj s označením rotavátory.
Ako vždy všetko zakončíme kapitolou venovanou cenám. Na základe analýzy trhu stanovíme niekoľko cenových pásiem, aby ste presne vedeli, čo môžete za svoje peniaze očakávať. Vzhľadom na to, že sa kultivátory používajú rovnako často v domácnostiach ako v profesionálnych prevádzkach, je možné nájsť výrazný rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou.
Ako vybrať kultivátor stručne:
- Najprv zvoľte vhodný typ. K dispozícii máte minikultivátory vhodné na občasné použitie na menších záhradkách, remeňové kultivátory pre stredne veľké záhrady a profesionálne zariadenia, ktoré umožňujú časté práce na veľkých záhradách a v ťažkom teréne.
- Zamerajte sa na pohon. Hoci si môžete zaobstarať aj ručné kultivátory, zrejme dáte prednosť elektrickému alebo benzínovému variantu. Prvý je tichý a ľahký, má ale slabší výkon, druhý je ťažší a náročnejší na údržbu, no poskytuje vysoký výkon.
- Zohľadnite výkon. Elektromotory mávajú výkon cca 1 000 wattov, zatiaľ čo spaľovacie motory môžu mať výkon aj okolo 5 000 wattov. Platí však priama úmera – čím vyšší výkon, tým vyššia hmotnosť, na čo by ste mali tiež pri nákupe pamätať.
- Nepodceňte výber nožov. Voliť sa dá medzi kypriacimi hviezdicami na ľahké a piesočnaté pôdy a kopijovitými nožmi, ktoré prenikajú hlboko do pôdy. K dispozícii máte aj kombináciu oboch týchto systémov, tá však býva prítomná pri najdrahších modeloch.
- Venujte pozornosť pracovnému záberu. Minikultivátory majú obvykle pracovný záber cca od 30 do 40 cm (môže byť ale aj menší), hobby a profesionálne produkty disponujú záberom od 35 do 80 cm. Výnimočne možno nájsť aj zariadenia so šírkou rozsahu cez 1 meter.
- Rolu môžu hrať aj ďalšie vlastnosti. Pri výbere sa dá zamerať aj na hmotnosť, prítomnosť pojazdu (vhodný pri väčších a ťažších modeloch) a určitých konštrukčných prvkov (oceľový tŕň, poistka proti prehriatiu atď.). Zaobstarať si navyše môžete aj stavebnicový systém.
Ak hľadáte aj ďalšie prístroje, ktoré vám uľahčia prácu na záhrade, odporúčame vám napríklad naše porovnanie kosačiek, krovinorezov alebo vysávačov lístia.
Typ
Pred výberom odporúčame poriadne obzrieť svoj záhon. Podľa jeho veľkosti a charakteru zeminy musíte zvoliť optimálny typ kypriča. V súčasnej dobe rozlišujeme tri druhy, ktoré sa líšia prevedením konštrukcie a silou pohonnej jednotky:
- minikultivátory
- hobby remeňové kultivátory
- profesionálne kultivátory
Minikultivátory
Máte maličký záhon, na ktorom pestujete napríklad zeleninu? Potom logicky nevyužijete zbytočne veľký stroj, s ktorým sa v brázdach ani poriadne nevytočíte. Naopak vašim potrebám skvele zodpovedajú minikultivátory.
Štandardne sú osadené slabším štvordobým motorom s objemom do 50 ccm. Alternatívu predstavuje elektromotor, pri ktorom však musíte počítať s nutnosťou neustáleho pripojenia k zdroju energie. Prevody bývajú riešené odstredivou spojkou a slimákom, vyznačujúcim sa vysokou mierou spoľahlivosti. Skrátka ideál pre nenáročných zákazníkov.
Ako sme už spomenuli v úvode, práve pri menších modeloch narazíte okrem označenia kultivátory aj na pomenovanie rotavátory, čo by vás teda nemalo zmiasť.
Hobby remeňové kultivátory
Remeňové kultivátory na hobby využitie stelesňujú akúsi strednú cestu. Ich pohonnú jednotku tvoria dva stredné kosačkové motory s objemom do 200 ccm. Konštrukcia môže byť vystavaná horizontálne alebo vertikálne, závisí len od vás a vašich požiadaviek.
Základom prevodového mechanizmu sú klinové remene. Stroje pre hobby využitie sú dimenzované tak, aby bez väčších problémov zvládli záťaž na stredne veľkej záhradke. Nepočítajte s ich použitím na kamenných, nekvalitných či neobrobených pôdach. Neporadia si ani s dlhodobým zaťažením na rozmerných poliach.
Profesionálne kultivátory
V podobe profesionálnych strojov už nastupuje vyššia liga. Samozrejmosťou sú silné, dvojtaktné alebo štvortaktné kosačkové motory. O prevod sa stará odstredivá spojka a rýchloupínacie zariadenie. Môžete si tak byť istí, že kultivátor s prehľadom zvládne aj vyššiu záťaž.
Konštrukcia býva dimenzovaná tak, aby bez problémov zvládla aj záťaž pri kyprení rozmerných pozemkov. Kultivátor je bez obáv možné zaboriť do ťažkého terénu a poradí si aj s pravidelným a dlhodobým pracovným nasadením. Všetko je výrazne naddimenzované, aby si prišiel na svoje aj ten najnáročnejší zákazník.
Typ kultivátora |
Objem motora |
Určenie |
Minikultivátory |
do 50 ccm |
Malé záhony a záhradky, občasné využitie |
Hobby remeňové kultivátory |
50 – 200 ccm |
Stredne veľké záhrady, občasné využitie |
Profi kultivátory |
nad 200 ccm |
Častá alebo každodenná práca, veľké záhrady a polia, ťažký terén |
Upozorňujeme: vyššie zmienená jednotka ccm je vlastne len iné označenie pre centimeter kubický. Značiť sa teda môže tiež ako „cm3“.
Ručné kultivátory
Pre úplnosť sa aspoň v krátkosti zamerajme aj na ručné kultivátory. Tie predstavujú vhodné riešenie predovšetkým na kyprenie a prevzdušňovanie menších záhonov. S ich pomocou môžete uvoľniť pôdu pred výsadbou semien, premiešať ju s hnojivom, prípadne narušiť koreňový systém burín. Vďaka tomu umožňujú prístup vody a vzduchu do zeminy. Hoci sú (výrazne) lacnejšie ako ďalšie typy, práca s nimi môže byť dosť namáhavá.
Pohon
Doby, kedy jediným mysliteľným pohonom bola sila ľudských alebo zvieracích svalov, sú už dávno preč. Príchod moderných technológií viedol k skroteniu rôznych druhov energií, ktorých služby sa využívajú dodnes. Pri záhradných strojoch sa štandardne stretnete s týmito dvoma typmi:
Existujú aj ručné kultivátory, ale pokiaľ si chcete pri kyprení pôdy zacvičiť, plne si vystačíte s rýľom a nepotrebujete kupovať žiadne ďalšie nástroje. Na druhej strane sa aj o ručných kultivátoroch aspoň v krátkosti zmienime.
Elektrické kultivátory
Hľadáte lacný a ekologický stroj na dôkladné prevzdušnenie svojho záhonu pri domčeku? Nebojte sa kúpiť zariadenie fungujúce na elektrickú energiu. Medzi hlavné pozitíva radíme najmä tichý chod a výrazne nižšiu hmotnosť, od ktorej sa odvíja aj bezproblémová manipulácia. Fyzicky slabšie osoby tieto vlastnosti pri práci rozhodne ocenia. Nezabúdajte však na to, že vás bude všade prenasledovať kábel.
Je potrebné počítať so slabším výkonom elektromotora, nižším počtom nožov a užším pracovným záberom. Ak sa plánujete vydať do kamenistých alebo veľmi tuhých pôd, radšej tento nápad rýchlo vypustite z hlavy. Na náročnejšie činnosti totiž tieto kultivátory nie sú stavané a v krajnom prípade hrozí vznietenie.
Okrajovým variantom kultivátorov s elektromotorom sú verzie s akumulátorovým napájaním. Batériovo poháňaný stroj má veľkú výhodu v absencii kábla, ktorý tak nedopatrením nepreseknete, naopak ale nedisponuje príliš vysokým výkonom a výdrž je pomerne krátka.
Benzínové kultivátory
Ak vlastníte stredne veľké alebo veľké záhrady, nevyhnete sa nákupu benzínového stroja. Jeho nespornou výhodou je absencia elektrického kábla, takže ho využijete aj pri práci na vzdialených miestach.
Štandardne sa stretnete s dvojtaktnými či štvortaktnými motormi s objemom do 200 ccm. Poskytujú vysoký výkon, vďaka čomu je možné zaistiť oveľa širší záber s väčším počtom nožov.
Od sily pohonnej jednotky sa bohužiaľ odvíja aj hmotnosť stroja, ktorá má negatívny vplyv na manipuláciu. Ani údržba nie je práve jednoduchá, zabúdať nesmiete na pravidelnú výmenu mazacieho ústrojenstva a čistenie filtračného systému.
Výkon
S vybraným typom pohonu úzko súvisí výkon motora. Od jeho výšky sa odvíja, aká bude práca rýchla a kvalitná. Silnejšie stroje si ľahšie poradia s náročnejšími pôdami. Do úvahy berte aj fakt, že s rastúcim výkonom bohužiaľ stúpa aj hmotnosť celého výrobku. Vždy pátrajte po ideálnom pomere medzi oboma parametrami, dobré ale je vybrať stroj s miernou výkonovou rezervou.
Elektromotory sa obvykle pohybujú okolo hranice 1 000 wattov (W). Tá je úplne dostačujúca na jednoduchšie úlohy a ľahko udržiavateľné pôdy. Naproti tomu mohutné stroje so spaľovacími motormi môžu mať výkon až 5 000 wattov, pričom s takými sa nemusíte báť vyraziť ani na pole. Vyšší výkon väčšinou znamená aj možnosť širšieho záberu a hlbšieho zasekávania nožov.
Upozorňujeme: pri niektorých produktoch sa môžete stretnúť so staršou jednotkou výkonu, ktorá sa označuje ako HP a jedná sa o konskú silu. Prevod je pritom pomerne jednoduchý. 1 HP sa rovná 746 wattom. U kultivátorov s 5 HP teda môžete očakávať výkon 3 730 wattov.
Pracovný záber
Tiež vás nebaví chodiť po záhrade niekoľko hodín? Potom voľte výrobok s dostatočne širokým pracovným záberom. Vždy však musí byť v harmónii s výkonom použitého pohonu a celkovým určením stroja. Nikdy nevyberajte produkty vybavené slabým motorom, ale predimenzovanou sústavou nožov. Nedocielite dostatočnú kvalitu práce, samotný kultivátor bude navyše veľmi poruchový.
U minikultivátorov počítajte so štvoricou nožov a pracovným záberom zhruba v rozmedzí od 30 do 40 cm. Taká šírka je ideálna na kyprenie pôdy na menších záhonoch, kde bojujete s nedostatkom priestoru. K dispozícii sú aj menšie stroje so záberom 18 až 25 cm, ktoré nájdu uplatnenie pri záhonoch s kvetinami.
Hobby alebo profesionálne modely vybavené spaľovacími motormi ponúkajú štandardne šesť sád nožov. Pracovný záber je možné voliť v rozmedzí od 35 do 80 cm, výnimočne narazíte aj na širší rozsah cez 1 meter. Pokročilejšie produkty ponúkajú možnosť manuálneho nastavenia záberu podľa charakteru obrábanej plochy. Skrátka podľa potreby pridáte alebo odoberiete nože.
Pracovný záber musí ladiť s výkonom
S rastúcim záberom by mal plynule rásť aj výkon motora. Napríklad šírku 70 cm utiahne bez problémov pohonná jednotka o sile aspoň 4 000 W. Zároveň sa s vyšším záberom zhoršuje celková obratnosť kultivátora.
Prevedenie nožov
Základom ľahkého a rýchleho kyprenia sú efektívne nože, preto im počas výberu venujte náležitú pozornosť. Podľa charakteru pôdy, ktorú plánujete obhospodáriť, môžete vyberať z dvoch druhov kypriaceho zariadenia:
- kypriace hviezdice (uhlové nože) – pravouhlé zakrivené nože pre ľahké alebo piesočnaté pôdy, zabraňujú uviaznutiu,
- kopijovité nože – ostré nože prenikajúce hlboko do zeminy, sú schopné poradiť si aj s veľmi tvrdým povrchom.
Najdrahšie modely využívajú kombináciu oboch vyššie spomínaných systémov. Vďaka tomu zaisťujú efektívny prienik do hĺbky bez toho, aby došlo k zahrabaniu a uviaznutiu pri prejazde mäkšou zeminou.
Pri výbere si dajte pozor aj na úroveň použitého materiálu nožov. Tie by (vrátane hriadeľov) mali byť vyhotovené z kvalitnej ocele s adekvátnou hrúbkou. Súčasťou stroja by mal byť aj odolný ochranný kryt nožov, ktorý zabraňuje odlietavaniu zeminy, kameňov a ďalších predmetov.
Hĺbka – priemer nožov
S prevedením nožov taktiež súvisí hĺbka, do ktorej daný kultivátor pri práci zachádza. Údaj vychádza z priemeru nožov, ktorý sa u hobby kultivátorov pohybuje okolo 35 až 40 cm. Profesionálne modely ale zvládnu hlbší zárez, malé naopak disponujú priemerom iba okolo 20 cm. Tento parameter sa odporúča voliť s ohľadom na potreby plodín, ktoré na pozemku bude užívateľ po použití kultivátora pestovať (potrebná hĺbka sadiva sa líši).
Pojazd
Pri výbere vhodného kultivátora by ste sa tiež mali rozhodnúť medzi dvoma variantmi pohybu:
- Vlastný pojazd – Kultivátory s vlastným pojazdom väčšinou patria do kategórie väčších a ťažších modelov, najčastejšie s benzínovým pohonom, pri ktorých táto funkcia výrazne zlepšuje ovládateľnosť. Motor skrátka poháňa nielen ústrojenstvo kultivátora, ale aj kolesá, ktoré ženú stroj dopredu.
- Bez pojazdu – Slabšie prístroje, ktoré nedosahujú vysoké hodnoty v kolónke hmotnosti, sa môžu zaobísť bez pojazdu. Energiu teda musí vyvíjať sám užívateľ, preto sa tiež stretnete s variantmi, kedy sa s kultivátorom neposúvate vpred, ale naopak ho ťaháte za sebou. Vlastnou silou potom môžete ovplyvniť hĺbku a kvalitu kyprenia pôdy.
Hmotnosť
Hmotnosť súvisí s predošlými riadkami. Všeobecne platí, že elektrické kultivátory vážia okolo 10 kg, zatiaľ čo pri niektorých benzínových modeloch môže byť tento parameter viac ako desaťnásobný. Pri týchto variantoch musí byť pojazd (pojazdové kolieska) úplnou samozrejmosťou. Každopádne by sa pri výbere kultivátora mali hmotnosťou zaoberať predovšetkým seniori, aby im tento stroj skutočne uľahčil prácu.
Konštrukcia
Dôkladne si preklepnite celkové prevedenie konštrukcie, ktoré by malo byť dostatočne robustné. Z použitých materiálov musí prevažovať kvalitná kalená oceľ, pretože je dostatočne odolná proti opotrebovaniu. Ostatné materiály sú navyše oveľa krehkejšie a počas prieniku do pôdy sa môžu lámať. Pri nákupe teda berte do úvahy najmä tieto konštrukčné prvky:
- Oceľový tŕň – Má za úlohu regulovať hĺbku, do ktorej kultivátor zachádza, čo zlepšuje efektivitu práce a taktiež ju uľahčuje. Musí byť vyrobený z vysoko akostného materiálu, pretože na svojej ceste prekonáva značný odpor. Niekedy sa nazýva aj ostroha alebo brzdiaca radlica.
- Pojazdové kolesá – Najmä pri strojoch vyšších hmotností sú nevyhnutné pre zaistenie ľahkého presunu z miesta na miesto, ich montáž by mala byť čo najjednoduchšia.
- Madlo a riadidlá – Vyrobené z odolných materiálov, výškovo nastaviteľné a ergonomické, výhodou sú aj ľahko dostupné ovládacie prvky.
- Prevod – Prevodovky pri lepších modeloch umožňujú dobre reagovať na aktuálnu potrebu výkonu tak, že si môže používateľ voliť prevodové stupne. Hodí sa to hlavne vo svahovitom teréne. Vzhľadom na priechod zeminou sa oplatí ochrana proti poškodeniu – puzdro, prípadne kovová skriňa. Pomerne praktická je aj možnosť vývodu z prevodovky, vďaka ktorému môžete pripojiť ďalšie mechanizované príslušenstvo.
- Spínač – Samozrejmosťou je bezpečnostná poistka zabraňujúca samovoľnému spusteniu stroja.
- Poistka proti prehriatiu – Dôležitý prvok najmä pri elektrických kultivátoroch. Zastaví prácu v prípade, že sa z nejakého dôvodu prehrieva pohonná jednotka a hrozí jej poškodenie.
Stavebnicový systém
Premýšľate, čo sa vlastne pod týmto tajomným označením skrýva? Nečakajte žiadne veľké prekvapenie, ide skrátka o stavebnicu. Väčšie a výkonnejšie modely ponúkajú oveľa širšie multifunkčné využitie než je iba kyprenie pôdy. Robustná konštrukcia ich doslova predurčuje k celému radu poľných a záhradných prác.
Čo sa stane, keď vymeníte nožový systém za nápravu s kolesami? Dostanete praktický vozík, ku ktorému môžete privesiť ďalšie príslušenstvo. Kultivátor sa v okamihu premení na pluh, radlicu, hrebeňové brány, odpratávač snehu alebo transportný vozík. Fantázii sa skrátka medze nekladú a všetky súčasti je možné jednoducho rozobrať a zložiť.
Pri prístrojoch s vývodom z prevodovky máte možnosť pripojiť širokú paletu adaptérov poháňaných motorom daného kultivátora. Ďalším variantom je zapojenie príslušenstva so samostatnou pohonnou jednotkou.
Cena
Z riadkov vyššie je zrejmé, že kultivátory nájdu uplatnenie na malej záhradke pri domčeku, rovnako ako na veľkostatku. Niet preto divu, že rozpätie cien, za ktoré sú jednotlivé modely k dispozícii, je vcelku široké. Nám sa po dôkladnom zhodnotení ponuky podarilo identifikovať tri základné cenové hranice.
Cena do 150 €
Ak ste si pripravili finančný obnos do 150 €, zakúpite jeden zo strojov nižšej triedy. Širokú skupinu v tejto kategórii tvoria ručné kultivátory, ktorými sme sa však v tomto článku primárne nezaoberali. V rámci motorových zariadení potom dominujú elektrické modely s výkonom do 1 400 W.
Maximálna šírka dosahuje zhruba 40 cm, čo je typické pre skupinu minikultivátorov. Výhodou je hmotnosť pohybujúca sa iba okolo 10 kilogramov. Skrátka ideál na použitie na malých záhonoch, nesmiete však zabudnúť na neustále pripojenie k sieti.
Cena od 150 do 350 €
Druhá kategória predstavuje strednú triedu. Očakávajte silné benzínové motory dosahujúce výkon 3 000 – 5 000 W. S tým súvisí aj pracovný rozsah, pričom maximálne je možné počítať s 80 cm, čo už nie je práve málo.
Rastúcemu výkonu bohužiaľ zodpovedá aj hmotnosť. Tá vo väčšine prípadov dosahuje hranicu 30 kg, ide teda o pomerne ťažké stroje. V strednej skupine strojov ešte nie je možné nájsť stavebnicové systémy. Zariadenie tak využijete výhradne na kyprenie pôdy.
Cena nad 350 €
V najvyššej cenovej hladine sa stretnete výhradne s mohutnými benzínovými zariadeniami. Výkon presahuje aj 5 000 wattov, pričom môžete pokojne zvoliť pracovnú šírku okolo jedného metra. Výhodou je plynulá možnosť jej nastavenia odoberaním alebo pridávaním nožov. Nutnosťou sú v tomto prípade pojazdové kolesá, pretože váha pri niektorých modeloch činí aj 65 kilogramov.
Ak si priplatíte a zakúpite výrobky s cenou nad 600 €, tešte sa na praktickú stavebnicu. Pomocou prídavných súčastí je možné kultivátor premeniť napríklad na praktický vozík alebo pluh.
Bezpečnosť práce
Kultivátory sú často pomerne silné poľnohospodárske a záhradnícke prístroje s rýchlo rotujúcimi nožmi, preto sa určite oplatí dodržiavať zásady bezpečnosti práce. Prinášame teda niekoľko základných tipov, ako neublížiť sebe, ani ľuďom v okolí:
- Uistite sa, že má vybraný kultivátor v poriadku všetky bezpečnostné prvky ako kryt nožov, bezpečnostný spínač a podobne. Nikdy nepoužívajte kultivátor, ktorý je nejakým spôsobom poškodený. Okamžite ukončite prácu, ak počujete zvláštne zvuky, alebo cítite zápach.
- Pred začiatkom práce skontrolujte, či sú správne uchytené a dotiahnuté nože a ďalšie komponenty na stroji. Na neznámom teréne sa uistite, že tu nie sú položené káble, prípadne neodborne umiestnené potrubie.
- Zaobstarajte si ochranné pomôcky a využívajte ich (pevné topánky, okuliare, prípadne pracovné rukavice a tlmiace slúchadlá).
- Pri elektrických kultivátoroch vždy kontrolujte, kde je prívodný kábel. Držte ho dostatočne ďaleko od nožov. Ďalej si dajte pozor na upchatie odvetrávacích otvorov, aby sa neprehrial motor.
- Sledujte terén pred sebou a vyvarujte sa nabehnutiu na predmety, ktoré by kultivátor mohol namotať alebo odmrštiť preč (voľné kamene, pohodené náradie a podobne). Nepoužívajte zariadenie na veľmi kamenistom povrchu.
- Pri benzínových kultivátoroch kontrolujte vzduchové filtre, papierové vložky a tiež prevádzkové kvapaliny.
- Ak sa púšťate do údržby stroja, vypnite motor, prípadne vytiahnite zástrčku z elektrickej siete.