Menu

Lauben Electric Kettle EK17WS – Recenzie, testy a porovnania

78,7 % Celkové hodnotenie

Top 4 v kategorii Rýchlovarné kanvice

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Rýchlosť ohrevu a efektivita
 • 7,5/10
  Bezpečnosť
 • 8,1/10
  Komfort používania
 • 6,9/10
  Funkcie a vybavenie

Klady

 • Udržiavanie teploty
 • Termoregulácia
 • Pomer rýchlosti a spotreby

Zápory

 • Vyššia cena
 • Zle viditeľná objemová stupnica
50 € Orientačná cena

Základné parametre, rýchlosť ohrevu a efektivita

Rýchlovarnú kanvicu Lauben EK17WS sme do nášho testovania zaradili vo februári 2023. Maximálna kapacita 1,7 l je na trhu veľmi bežná, najmenej môžete podľa výrobcu v kanvici ohrievať 0,5 l. Niektoré konkurenčné modely pritom umožňujú ohrev vody iba na jednu šálku. Príkon 1 850 W bol v našom teste jeden z nižších, kanvica sa ale pri ohreve 0,8 l vody držala pod 3 minútami, je tak pomerne rýchla.

Slabšou stránkou tohto modelu je hlučnosť, tá dosahuje až 73,4 dB, veľmi tiché kanvice sa pritom hlučnosťou pohybujú okolo 65 dB. Sitko na vodný kameň je z klasického umelého vlákna, pri drahších modeloch sa niekedy stretávame s odolnejším, nerezovým variantom, ale nie je príliš časté.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Lauben

Materiál kanvice

Plast a nerez

30 % Nerez/plast, 30 % Sklo/nerez, 20 % Nerez, 10 % Plast, 10 % Plast a nerez
Materiál filtra

Umelé vlákno

60 % Umelé vlákno, 30 % Nerez, 10 % Neuvedené
Deklarovaný maximálny objem (l)

1,7

90 % 1,7, 10 % 1,5
Deklarovaný minimálny objem (l)

0,5

80 % 0,5, 10 % 0,75, 10 % Neuvedené
Reálny minimálny objem (l)

0,5

0,51
Príkon (W)

1 850

2 130,00
Hlučnosť (dB)

73,4

71,30
Umiestnenie vykurovacej špirály

Skrytá

100 % Skrytá
Rýchlosť uvarenia 0,8 l (min)

2,8

3,00
Možnosť opätovného zapnutia po dovarení

Áno

100 % Áno

Bezpečnosť a komfort používania

Používanie kanvice Lauben je bezpečné, pozor si musíte dať len na nerezové časti, ktoré sú po ohreve veľmi horúce na dotyk a môžete sa o ne popáliť. Držadlo a telo kanvice si ale uchováva príjemnú teplotu. Kanvica má všetky dôležité bezpečnostné poistky – pri spustení naprázdno sa za cca 23 s vypne, automaticky sa vypne aj pri sňatí z podstavy alebo varení vody s otvoreným vekom, čo je výsadou drahších modelov s termoreguláciou.

Pri vare z kanvice mierne uniká para okolo pántu veka, to je bohužiaľ pomerne časté. Čo nás pri používaní trochu obťažovalo, bolo časté pípanie zvukovej signalizácie (po každom sňatí z podstavca) a displej, ktorý nezhasína a pri sňatí kanvice z podstavca dokonca bliká. Pri spustení kanvice naprázdno sa navyše spustilo hlasné pípanie (to je pozitívne), ktoré ale nešlo nijako vypnúť a pomohlo až vytiahnutie zo zásuvky.

Otváranie veka a plnenie

Otváraniu veka nemáme čo vytknúť, jednoducho stlačíte tlačidlo. Veko sa otvára pomerne plynulým pohybom, nevystreľuje. Tlačidlo je navyše umiestnené na rukoväti, takže sa pri otváraní veka nedostanete do kontaktu s parou.

Po otvorení drží veko v polohe hore, takže sa vám bude kanvica pohodlne napúšťať. Naopak doplňovanie vody zobáčikom je skôr otrava, zobáčik nie je príliš veľký, a tak sa prepĺňa a voda z neho vyteká von. Nevýhodou kanvice je objemová stupnica umiestnená pod držadlom, pri napúšťaní vody na ňu prakticky neuvidíte.

Nalievanie a čistenie

Horúca voda sa z kanvice nalieva pohodlne, so zobáčikom sa dobre mieri a kanvicu nie je potrebné nijako extrémne nakláňať. Voda ani nepreteká škárou vo veku alebo inými cestami. Filter na vodný kameň však nesedí úplne tesne, môže sa tak stávať, že niektoré kúsky vodného kameňa pretečú okolo neho.

Výhodou je, že ide filter pomerne ľahko vybrať, nasadzovanie chce naopak trochu cviku a občas aj hrubej sily. Kanvica je vo vnútri hladká, bez neprístupných miest, ktoré by sa ťažko čistili. Vrchným otvorom ale prejde skôr len menšia ruka.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Horúca na dotyk

Áno

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Pri dlhšom kontakte
Horúce časti

Nerezové časti

50 % Telo kanvice, 10 % Horná časť kanvice, veko, kovový opasok, 10 % Kovový pásik pod vekom, 10 % Telo kanvice vrátane stupnice pod madlom, 10 % Nerezové časti, 10 % Neuvedené
Vypnutie mimo podstavu

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Vypnutie pri spustení naprázdno (s)

23

21,60
Vypnutie pri spustení s otvoreným vekom

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Stabilita (max. 10)

8,7

8,40
Unikanie pary mimo zobáčik

Mierne uniká

50 % Mierne uniká, 30 % Neuniká, 20 % Výrazne uniká
Návod v češtine

Áno

100 % Áno
Otváranie veka (max. 10)

9,0

6,00
Plnenie (max. 10)

3,3

50 % 6.6666666666667, 30 % 10, 20 % 3.3333333333333
Stupnica objemu

Zle viditeľná

50 % Zle viditeľná, 30 % Dobre viditeľná pre pravákov, 20 % Dobre viditeľná pre pravákov aj ľavákov
Nalievanie (max. 10)

6,7

5,83
Čistenie (max. 10)

9,0

8,00

Funkcie

Kanvica Lauben patrí k modernejším, lepšie vybaveným modelom. Z pokročilejších funkcií disponuje termoreguláciou, nastaviť si môžete teplotu od 60 do 100 °C v desaťstupňových intervaloch. Niektoré konkurenčné modely ponúkajú aj nižšie teploty (napr. 40 °C), ktoré sú vhodné na ohrievanie detskej výživy, táto kanvica ich ale nemá. Disponuje funkciou udržiavania teploty, až 2 hodiny, to síce nie je zlá hodnota, už sme sa ale stretli s kanvicami, ktoré zvládnu udržiavať teplotu vody napríklad 12 hodín.

Pre ľahšie ovládanie má kanvica malý displej na podstave, ktorá tým trochu naberá na rozmeroch. Ak hľadáte kanvicu s rozšírenými možnosťami nastavenia, ktorá ale nemá takú veľkú podstavu, odporúčame zvážiť niektorý zo smart modelov, ktoré sa ovládajú cez telefón.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Svetelná signalizácia

Displej

50 % Displej, 30 % Kontrolka, 20 % LED osvetlenie
Zvuková signalizácia

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Regulácia teploty (termoregulácia)

Áno

70 % Áno, 30 % Nie
Udržiavanie teploty

2 h

30 % Nie, 20 % 30 min, 20 % 2 h, 10 % 6 h, 10 % 12 h, 10 % 20 min
Smart funkcie

Nie

80 % Nie, 20 % Áno
Priestor na uloženie kábla

Áno

100 % Áno
Dĺžka prívodnej šnúry (cm)

70

69,15
Priemer horného otvoru (cm)

10,5

10,23
Výška (cm)

22

24,07
Šírka (cm)

14,7

15,79
Hĺbka (cm)

23

22,45
Hmotnosť (g)

777,3

971,68

Názory používateľov a odborníkov

Niekoľko desiatok užívateľov ohodnotilo kanvicu Lauben ako rýchlu, štýlovo peknú a funkčnú. Pochvaľujú si predovšetkým možnosť nastavenia a udržiavania teploty a jednoduchú údržbu. Výčitky sa objavujú smerom k objemovej stupnici, ktorá nie je dobre vidieť, niektorým užívateľom nevyhovuje taktiež stále svietiaci displej alebo ťažšie nasaditeľné sitko. Ďalšie užívateľské recenzie si môžete prečítať na portáli Heureka.sk.

Klady a zápory

Ako hlavné benefity kanvice Lauben vnímame moderný, minimalistický dizajn a pokročilejšie funkcie, ako je termoregulácia a funkcia udržiavania teploty. Pozitívom je tiež pomerne rýchly ohrev, a to aj s nižším príkonom, a jednoduché používanie. Slabšou stránkou je hlučnosť kanvice, ktorá sa v teste radila k vyšším. Užívateľsky nie celkom prívetivé je umiestnenie objemovej stupnice, pri ktorom musela funkčnosť ustúpiť estetickej stránke.

Porovnanie s alternatívami

Ak sa vám kanvica Lauben páči hlavne designovo, ako zaujímavé alternatívy sa ponúkajú kanvice Xiaomi Mi Smart Pro a Niceboy ION SmartKettle. Zhodou okolností sú obe smart modely. Vďaka tomu sa dočkáte funkcií, ako je termoregulácia či udržiavanie teploty, pri zachovaní veľmi minimalistického vzhľadu podstavy bez rôznych tlačidiel a displeja.

Kanvica Xiaomi navyše zvládne udržiavať teplotu vody až 12 hodín a kanvica Niceboy až 6 hodín. Oproti modelu Lauben majú ale obidve spomínané varianty o niečo vyššiu hlučnosť a pomalší ohrev.

Záver

Rýchlovarná kanvica Lauben EK17WS ponúka moderný dizajn a parametre, ktoré by mohli zaujať aj náročnejších užívateľov. Poteší najmä pomerne rýchlym ohrevom, funkciou udržovania teploty a termoreguláciou. Nechýbajú jej ani pokročilé bezpečnostné poistky, napríklad sa vypne aj pri varení vody s otvoreným vekom.

Jej používanie je pomerne komfortné, nevýhodou však môže byť zle viditeľná objemová stupnica, skrytá pod držadlom. S tým sa ale pri novších modeloch stretávame pomerne často, funkčnosť v tomto prípade skrátka trochu ustupuje estetickému prevedeniu. Pokiaľ sa vám páči dizajn aj vlastnosti kanvice, ale ocenili by ste technologicky vyspelejšie a vzhľadovo minimalistickejšie riešenie, za zváženie stojí napríklad smart kanvica Xiaomi Mi Smart Pro.

50 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Lauben Electric Kettle EK17WS | Hodnotenie: 78,7 %
Eliška Srncová
Eliška je jednou zo služobne najstarších redaktoriek. Tému rýchlovarných kanvíc už pozná od A do Z a všetky modely zaradené v teste starostlivo vyskúšala a zhodnotila. Vďaka tomu vám napríklad poradí, za akých okolností sa oplatí investovať do drahšieho modelu alebo aké hodnoty máte pri kanviciach požadovať. Okrem rýchlovarných kanvíc má na starosti aj porovnanie veľkých aj menších domácich spotrebičov, napríklad sporákov alebo kávovarov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lauben Electric Kettle EK17WS

Lauben Electric Kettle EK17WS

50 € Orientačná cena