Menu

Recenzia a porovnanie Leader Fox Arimo (2021)

Dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Horské elektrobicykle

Klady

  • Nosnosť až 130 kg
  • Praktický stojan
  • Veľký výber farieb

Zápory

  • Iba 4 režimy asistencie
  • Široký rám
  • Priemerný maximálny dojazd
1 500 € Orientačná cena

Základné parametre

Leader Fox Arimo sa radí medzi horské elektrobicykle a určený je predovšetkým pre pánov. Môžete s ním teda vyraziť aj do náročnejšieho terénu, kde určite oceníte odpruženú vidlicu a široké kolesá. Model z roku 2021 má oproti predchádzajúcim typom batériu plne integrovanú do rámu. Celkovo ale zaberá pomerne dosť miesta a rám je pomerne široký, čo by sa nemuselo páčiť každému. Na druhú stranu tento robustný bicykel odvezie až 130 kilogramového jazdca, takže sa naň nemusia báť sadnúť ani silnejší páni. Vybrať si môžete hneď z troch veľkostí rámu, aby bicykel presne sedel vašej postave a výške. Maximálny dojazd 110 kilometrov už bol v čase zaradenia do nášho porovnania (máj 2021) skôr podpriemerný, niektoré modely zvládajú o desiatky kilometrov viac.

Tento elektrobicykel výrobca vybavil hydraulickými kotúčovými brzdami, na tie ale narazíte takmer pri všetkých konkurenčných modeloch. Pohon zaisťuje zadný nábojový motor s nominálnym výkonom 250 kW, maximálny výkon potom dosahuje až 350 kW. Ten vyšší ale môžete využiť iba mimo oficiálnej komunikácie, zákonom totiž na ceste povolený nie je.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Značka

Leader Fox

Rok výroby

2 021

Určenie

Unisex

Nosnosť (kg)

130

Výška ráfika kolies (palce)

29"

Výška rámu (palce)

17.5", 19.5", 21.5"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlica

Áno

Maximálny dojazd (km)

110

Priemerný dojazd (km)

70

Umiestnenie batérie

Rámová

Značka batérie

LG

Kapacita batérie (Wh)

540

Nabíjačka (A)

3

Umiestnenie pohonu

Zadné

Značka motoru

Bafang

Maximálny výkon (W)

350

Krútivý moment motora (Nm)

45

Brzdy

Hydraulické kotúčové

Typ snímača

Torzný

Vybavenie a hmotnosť

Ako to už býva pri väčšine horských elektrobicyklov, ani Leader Fox Arimo neponúka nijako bohatú výbavu. Hovoríme napríklad o absencii nosiča, blatníkov a svetiel. Tieto komponenty nájdete hlavne pri mestských elektrobicykloch. V prípade potreby si ich môžete samozrejme dokúpiť. Stojan však tomuto bicyklu nechýba ani v základnej výbave. Váha najväčšej veľkosti vrátane batérie sa pohybuje okolo 25,2 kg, čo je v porovnaní s ostatnými modelmi trochu nadpriemerné, takmer všetky elektrobicykle ale vážia cez 20 kg a tých pár kíl navyše už nehrá nijako výraznú úlohu. Manipuláciu vám uľahčí režim WALK, ktorý využijete napríklad v prípade, že budete tlačiť bicykel vedľa seba do prudkého kopca.

Na riadidlách sa nachádza monochromatický LCD displej. Na ňom okrem iného uvidíte aj to, aký režim asistencie máte práve zvolený. Celkovo je možné vyberať zo štyroch rôznych stupňov podľa toho, akú veľkú pomoc pri šliapaní práve potrebujete.

Tabuľka zobrazuje prehľad vybavenia a hmotnosti

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x8

Režimy asistencie

4

WALK assistant

Áno

Svetlá

Nie

Nosič

Nie

Blatníky

Nie

Stojan

Áno

Hmotnosť (kg)

25,2

Recenzia motora a názor expertov

Pri výbere elektrobicykla často narazíte na názor, že najlepší typ pohonu je ten stredový a zadné umiestnenie motora začína byť na ústupe. Nie je to ale tak úplne pravda, aj zadný pohon má svoje nesporné výhody, a to predovšetkým práve pri horských a krosových modeloch určených do terénu. Nábojové motory navyše disponujú voľnobehom, to znamená, že je možné jednoducho šliapať aj bez zapnutého pohonu. Motor vám pri klasickej jazde nijako neprekáža, čo sa o tom stredovom povedať nedá. Zadné motory ale mávajú vyššiu spotrebu, čo sa prejavilo aj v tomto prípade. Leader Fox Arimo poháňa nábojový motor od výrobcu Bafang. Túto značku experti chvália predovšetkým z hľadiska dobrého pomeru ceny a výkonu.

Záver

Ak zháňate cenovo prijateľný a stále výkonný elektrobicykel, musíte skrátka prijať pár kompromisov. V tomto prípade sa môžete tešiť na vysoký výkon a pomerne slušnú výbavu, na druhú stranu sa ale musíte zmieriť iba s priemerným dojazdom, širokým rámom a menším výberom režimov asistencie. Nie je to ale nič, čo by vám malo nejako výrazne vadiť. Aj kratší dojazd sa dá pomerne ľahko vyriešiť, stačí so sebou nosiť rýchlonabíjačku a počas výletu si bicykel pri pauze dobiť. Ani zadný pohon nemusí byť automaticky nevýhodou, naopak, pri horských elektrobicykloch má svoje opodstatnenie a vďaka voľnobehu sa vám bude ľahko šliapať aj bez zapnutého pohonu. Navyše si môžete vybrať hneď z niekoľkých zaujímavých farebných variantov.

1 500 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Leader Fox Arimo (2021) | Hodnotenie: Dobré
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Leader Fox Arimo (2021)

Leader Fox Arimo (2021)

1 500 € Orientačná cena